Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG σε Renault Clio 2 phase 2

LPG σε Renault Clio 2 phase 2

Δημοσίευσηαπό stargazer » Τρί 17 Ιαν, 2012 00:47

Καλησπέρα στα μέλη ,
Είμαι καινούργιος στο Forum κάτοικος Θεσ/νίκης και θέλω τα φώτα σας.
Έχω ένα clio 2 phase 2 1.2 8v του 2006 τελευταία σειρά δλδ του συγκεκριμένου μοντέλου.
Το τελευταίο καιρό ψάχνομαι με τα συστήματα υγραερίου και με το αν θα πρέπει να κάνω την μετατροπή.
Τα δεδομένα μου είναι:
Με 40L βενζίνη κάνω 520 χιλ. μέχρι να ανάψει το λαμπάκι.
Κάνω πολλά χιλιόμετρα τα περισσότερα στον περιφερικό και πάω 2 φορές τον μήνα στον νομό Σερρών στην γενέτηρα της μητέρας μου οπότε έχω και την Βουλγαρία κοντά :thumbup: .
Θα ήθελα γενικά τα φώτα σας αλλά έχω και κάποιες ερωτήσεις συγκεκριμένες ,
αξίζει να κάνω την μετατροπή;
τι γενιάς σύστημα μου χρειάζεται πραγματικά;
Θα κάνω το μεγάλο service που λένε τώρα (είμαι στα 122000Km) να βάλω κάποια συγκεκριμένα μπουζί; αριθμός ακίδων παίζει ρόλο; λάδια βάζω 10w40 να βάλω άλλα;
Πόσα λίτρα φιάλη μπορώ να βάλω στην θέση της ρεζέρβας;
Να κάνω εγκατάσταση στην Βουλγαρία που είναι πολύ πιο φθηνά και οι εγκαταστάτες είναι ποιο έμπειροι;
Δείτε τις μετατροπές μου για οικονομία:
http://ecomodder.com/forum/em-fuel-log. ... cleid=6595
stargazer

Δημοσιευσεις: 121

Re: LPG σε Renault Clio 2 phase 2

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Τετ 18 Ιαν, 2012 09:43

καλως ηρθες..Εφοσον βρεις καποιον καλο εγκαταστατη προχωρα αφοβα...Το αμαξι σου με ενα τεταρτης γενιας ειναι μια χαρα...Δεν νομιζω να χρειαστει καποιο ιδιαιτερο μπουζι κτλ.βαλε αυτα που προτεινει η εταιρια και βλεπεις,
Άβαταρ μέλους
tsopirs

Δημοσιευσεις: 513

Δημοσίευσηαπό panosopel » Τετ 18 Ιαν, 2012 22:52

Βουλγαρια εχεις διπλα?εισαι τυχερος και φτηνο κιτ και γεμιζεις οταν θες...
Οταν ειχα παει Βουλγαρια επαθα πλακα με τις τιμες.Στη θεση σου εννοειται οτι θα το βαζα Βουλγαρια θα γλυτωσεις και λεφτα πολλα
Κοιτα μονο να σου βαλουν επωνυμο συστημα αν ειναι Βουλγαρια+οτι θα πρεπει να πας για ρυθμισεις παλι υπολογιζε 1-2φορες θα ξαναπας σιγουρα
panosopel

Δημοσιευσεις: 157

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Πέμ 19 Ιαν, 2012 12:16

To θεμα ειναι μηπως πεσει σε κανενα ελεγχο κλιμακιου τροχεας κτλ..3000προστιμο και πως θα περναει ΚΤΕΟ εδω μιας και τα Βουλγαρικα δεν τα αναγνωριζει το Κρατος.
Άβαταρ μέλους
tsopirs

Δημοσιευσεις: 513

Δημοσίευσηαπό stargazer » Πέμ 19 Ιαν, 2012 13:34

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις !
Το σίγουρο είναι ότι θα βάζω αέριο από την Βουλγαρία 0.8 στους αληταράδες δεν δίνω, για εγκατάσταση δεν ξέρω αν συνεργάζεται ο Βούλγαρος με κάποιον εδώ για να είμαι ήσυχος με τις βλάβες οκ αλλιώς με τπτ γιατί πάνω απ'όλα η υγεία :thumbup: ας ταισουμε κανέναν έλληνα μηχανικό χαλάλι :lol:

Παιδιά ρώτησα κάποιον κ μου είπε για stefanelli χωρίς λαδιέρα (μου είπε μόνος του ότι δεν μου χρειάζεται) για 1100 ευρό... Λεει η να ψάξω αλλού;

και αν κάποιος έχει κάποιον σωστό επαγγελματία θεσ/νίκη ειδικά στα ανατολικά να μου πει θα είμαι ευγνώμων...
stargazer

Δημοσίευσηαπό stargazer » Πέμ 19 Ιαν, 2012 19:23

Άλλο ένα νέο , ρώτησα σε κάποιον φίλο φίλου εγκαταστάτη σήμερα που περνάει Lovato σε πολύ καλή τιμή αλλά μου είπε ότι θα χρειαστεί λαδιέρα για τον κινητήρα που έχω... Τι κάνουμε;
stargazer

Επιστροφή στο Renault

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες