Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό villasg » Τρί 05 Ιούλ, 2011 21:07

Καλησπερα και απο εμενα .
Εχω ενα HYUNDAI i30 ενως ετους και με 7000 χλμ και ειμαι ετοιμος να προβω σε εγκατασταση συστηματος υγραεριου .
Θα ζητουσα τα φωτα σας για το πιο ενδεδειγμενο συστημα για το αμαξι μου .
Εχω περασει απο πολλους εγκαταστατες και δεν βγαζω ακρη ...
Ο πιο καλος που μου εμεινε σαν εντυπωση ειναι ο STEFANELLI - Royal Autogas στην Λ.Λαμπρακη στον κορυδαλλο ( με 1250 ε τελικη τιμη ) .
Σε τιμες πανω κατω ολοι ειναι το ιδιο απο οτι καταλαβα ( περιπου στα 1200 + τον οποιον φπα ) .
Επισης βαζει και η αντιπροσωπεια που κανω σερβις ( μητροπουλος στο ηλιον ) αλλα ακριβος σε τιμη ( 1700 ) και απο οτι καταλαβα το δινει "πατρον" σε καποιον αλλον εξω και το βαζει , γιατι δεν υπαρχει ο σχετικος χωρος στο συνεργειο απο οτι ειδα .
Μηπως ξερει καποιος σε ποιον το βαζει ? ( με το σκεπτικο οτι εχει παιξει με πολλα i30 και ξερει πιο καλα τα κουσουρια .....

Επισης δεν εχω βγαλει ακρη εαν χρειαζετε συστημα λιπανσης ( λαδιερα ) το αμαξι μου .
Το 80% των εγκαταστατων μου ειπαν οτι ΔΕΝ απαιτειται .

Αυτα απο εμενα και καθε προταση - βοηθεια δεκτη .
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό dti » Τρί 05 Ιούλ, 2011 21:57

Μάθε ποιο σύστημα βάζει ο αντιπρόσωπος κι αν ισχύει η εργοστασιακή εγγύηση μετά την τοποθέτηση του συστήματος σ' αυτόν.
Αν η προσφορά του περιλαμβάνει το ΦΠΑ, τότε δεν διαφέρει σημαντικά από τους υπόλοιπους στους οποίους πήγες (με την προϋπόθεση οτι θα κοπούν οι νόμιμες αποδείξεις).
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τετ 06 Ιούλ, 2011 09:20

villasg έγραψε:Καλησπερα και απο εμενα .
Εχω ενα HYUNDAI i30 ενως ετους και με 7000 χλμ και ειμαι ετοιμος να προβω σε εγκατασταση συστηματος υγραεριου .
Θα ζητουσα τα φωτα σας για το πιο ενδεδειγμενο συστημα για το αμαξι μου .
Εχω περασει απο πολλους εγκαταστατες και δεν βγαζω ακρη ...
Ο πιο καλος που μου εμεινε σαν εντυπωση ειναι ο STEFANELLI - Royal Autogas στην Λ.Λαμπρακη στον κορυδαλλο ( με 1250 ε τελικη τιμη ) .
Σε τιμες πανω κατω ολοι ειναι το ιδιο απο οτι καταλαβα ( περιπου στα 1200 + τον οποιον φπα ) .
Επισης βαζει και η αντιπροσωπεια που κανω σερβις ( μητροπουλος στο ηλιον ) αλλα ακριβος σε τιμη ( 1700 ) και απο οτι καταλαβα το δινει "πατρον" σε καποιον αλλον εξω και το βαζει , γιατι δεν υπαρχει ο σχετικος χωρος στο συνεργειο απο οτι ειδα .
Μηπως ξερει καποιος σε ποιον το βαζει ? ( με το σκεπτικο οτι εχει παιξει με πολλα i30 και ξερει πιο καλα τα κουσουρια .....

Επισης δεν εχω βγαλει ακρη εαν χρειαζετε συστημα λιπανσης ( λαδιερα ) το αμαξι μου .
Το 80% των εγκαταστατων μου ειπαν οτι ΔΕΝ απαιτειται .

Αυτα απο εμενα και καθε προταση - βοηθεια δεκτη .


Καλημέρα

Έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο οπότε μπορώ να σου πω μερικά πράγματα. Ο κινητήρας μας είναι από τους πιο ευαίσθητους για υγραέριο. Εγώ το έβαλα πριν 2 μήνες αλλά μετά ψάχνοντας μάλλον το μετανοιώνω. Τεσπά αυτά είναι επιλογές.

Λαδιέρα να βάλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Μάλλιστα θα σου συνιστούσα να βάλεις ηλεκτρονική με 4 μπεκ (ένα για κάθε κύλινδρο). Δεν σε εξασφαλίζει αλλά τουλάχιστον βοηθάει. Επίσης κοίτα όλες τις δημοσιεύσεις σου και θα πάρεις πολλές απαντήσεις.

Τέλος ρώτησε τον επίσημο αντιπρόσωπο αν το αμάξι μας έχει μηχανικά ή υδραυλικά ωστήρια. Είναι κάτι που διχάζει. Να θυμάσαι πως έχουμε τον ίδιο ακριβώς κινητήρα με το Kia Ceed (αδελφά αυτοκίνητα).
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τετ 06 Ιούλ, 2011 09:46

Η επιβεβαίωση ότι έχει μηχανικά ωστήρια βαλβίδων :cry:

http://www.scribd.com/doc/52925368/KIA- ... ifications
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό strofimios » Τετ 06 Ιούλ, 2011 11:39

Η ηλεκτρονικη λαδιερα ποσο εχει ρε παιδια;Γιατι εαν παρουμε σαν τιμη τα 1700 που ζηταει ο αντιπροσωπος+100-200€ για την λαδιερα τοτε δινει αλλα 100€ και βαζει υγρου ψεκασμου.
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τετ 06 Ιούλ, 2011 11:49

strofimios έγραψε:Η ηλεκτρονικη λαδιερα ποσο εχει ρε παιδια;Γιατι εαν παρουμε σαν τιμη τα 1700 που ζηταει ο αντιπροσωπος+100-200€ για την λαδιερα τοτε δινει αλλα 100€ και βαζει υγρου ψεκασμου.


Και ποιος σου λέει ότι με του υγρού ψεκασμού λύνεται το πρόβλημα? Γιατί έτσι αρχικά είχε περάσει αλλά εν τέλει ακόμα και η Vialle βάζει λαδιέρα. Άρα αν το αμάξι είναι ευαίσθητο θα την πάθει είτε με αέριου είτε με υγρού. Θες πιο αργά με του υγρού αλλά οι ίδιοι κίνδυνοι υπάρχουν...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό villasg » Τετ 06 Ιούλ, 2011 14:14

dti έγραψε:Μάθε ποιο σύστημα βάζει ο αντιπρόσωπος κι αν ισχύει η εργοστασιακή εγγύηση μετά την τοποθέτηση του συστήματος σ' αυτόν.
Αν η προσφορά του περιλαμβάνει το ΦΠΑ, τότε δεν διαφέρει σημαντικά από τους υπόλοιπους στους οποίους πήγες (με την προϋπόθεση οτι θα κοπούν οι νόμιμες αποδείξεις).


Ο αντιπροσωπος βαζει το landirenzo .
Δινει 2 ετη εγγυηση για το συστημα γαζιου και καλυψη εργοστασιακης εγγυησης για το αμαξι κανονικα μετα την τοποθετηση .
Η προσφορα εχει μεσα το φπα.


Οσο για το εχει ευπαθη κινητηρα ...... αρχισατε να με προβληματιζετε αρκετα ρε παιδια .......
Αλλα δεν εχω καταλαβει ακριβως τι "παιζει" πιο το προβλημα κλπ κλπ .
Συγνωμη για την ασχετοσυνη μου , εαν μπορει καποιος να μου εξηγησει ? .......
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό ovelixx » Τετ 06 Ιούλ, 2011 14:44

villasg έγραψε:
dti έγραψε:Μάθε ποιο σύστημα βάζει ο αντιπρόσωπος κι αν ισχύει η εργοστασιακή εγγύηση μετά την τοποθέτηση του συστήματος σ' αυτόν.
Αν η προσφορά του περιλαμβάνει το ΦΠΑ, τότε δεν διαφέρει σημαντικά από τους υπόλοιπους στους οποίους πήγες (με την προϋπόθεση οτι θα κοπούν οι νόμιμες αποδείξεις).


Ο αντιπροσωπος βαζει το landirenzo .
Δινει 2 ετη εγγυηση για το συστημα γαζιου και καλυψη εργοστασιακης εγγυησης για το αμαξι κανονικα μετα την τοποθετηση .
Η προσφορα εχει μεσα το φπα.


Οσο για το εχει ευπαθη κινητηρα ...... αρχισατε να με προβληματιζετε αρκετα ρε παιδια .......
Αλλα δεν εχω καταλαβει ακριβως τι "παιζει" πιο το προβλημα κλπ κλπ .
Συγνωμη για την ασχετοσυνη μου , εαν μπορει καποιος να μου εξηγησει ? .......



Σύμφωνα με την Vialle, ο κινητήρας σου ανήκει στους ευπαθείς. Δες εδώ: http://www.vialle.nl/fileadmin/user_upl ... dai_NL.pdf. Στον κινητήρα σου έχει την παρατήρηση: cilinderkop aanpassing noodzakelijk ivm toepassing van LPG. Τις ίδιες παρατηρήσεις είχε και για το δικό μου, άλλης μάρκας(OPEL). Σε επικοινωνία που είχα με την vialle(στην Ολλανδία, όχι με τους εδώ αντιπροσώπους), μου πρότειναν το Vialle Valve protector. (http://www.valve-protector.de)
Παραθέτω το email:
Dear mr, mss,
"Cilinderkop aanpassing noodzakelijk" means that excessive valve wear can occour at this engine. Rebuilding the cilinderhead to make it LPG-resistant may be neccesairy.
Using an protective additive such as the VVP (Vialle Valve Protector), is also a way to slowing down the wear of the valves and can also bring a solution. Your Vialle dealer can inform you about this.

Εγώ το τοποθέτησα. Ψεκάζει ξεχωριστά σε κάθε κύλινδρο και παίρνει παλμό από τον παλμό των μπεκ υγραερίου. Κόστος 350€.
Όσα ήξερα στα έγραψα. Επιλογή δική σου.
Οpel astra H 1,8 - LPG Vialle Lpfi + Vialle valve protector
ovelixx
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 21 Απρ, 2011 15:03

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό villasg » Τετ 06 Ιούλ, 2011 15:23

Επανερχομαι με μια ακομα ερωτηση .
Βρηκα 2 επισημους αντιπροσωπους που τοποθετουν τα παρακατω συστηματα
1. stargas
2. landirenzo

Ποια θεωρείτε πιο καλη - αξιοπιστη μαρκα ?
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Re: Επιλογη lpg kit για HYUNDAI i30

Δημοσίευσηαπό anikologr » Πέμ 07 Ιούλ, 2011 09:20

villasg έγραψε:Επανερχομαι με μια ακομα ερωτηση .
Βρηκα 2 επισημους αντιπροσωπους που τοποθετουν τα παρακατω συστηματα
1. stargas
2. landirenzo

Ποια θεωρείτε πιο καλη - αξιοπιστη μαρκα ?


Αγαπητέ όλα τα συστήματα αέριας έκχυσης μέσες άκρες είναι στο ίδιο επίπεδο. Αυτές που προτείνεις είναι καλές. Το εγκαταστάτη να προσέξεις.

Επίσης να απορρίψεις όλους όσους σου λένε πως δεν ανήκει στους ευπαθείς κινητήρες. Λένε ψέματα η είναι άσχετοι.
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Επόμενο

Επιστροφή στο Hyundai

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες