Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραέριο σε Ford Focus

Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό akis3104 » Σάβ 19 Μαρ, 2011 19:02

Καλησπερα,
έχω ένα Ford Focus 1.6 και ενδιαφέρομαι να το μετατρέψω σε υγραέριο.
Άκουσα ότι υπάρχει πρόβλημα με τη μετατροπή σε υγραέριο στα Ford!!!
Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?
Επίσης αν κάποιος φίλος έχει προσωπική εμπειρία στο θέμα μπορεί να πει αν είναι ευχαριστημένος από την αλλαγή και αν έχει παρατηρήσει κάποιο μηχανικό πρόβλημα
akis3104
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 19 Μαρ, 2011 18:59

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό zik » Σάβ 19 Μαρ, 2011 21:55

Μετά από λίγο ψάξιμο στο φόρουμ και γενικά στο internet θα δεις ότι στα ford ο κινητήρας ο οποίος είναι επίφοβος για μετατροπή είναι ο 1,8. Στα δικά μας , 1.6, μέχρι στιγμής δεν έχω δει να αναφέρεται κανένα πρόβλημα. Το δικό μου είναι το focus mk1 και έχω τοποθετήσει σύστημα 4ης γενιάς με το οποίο έως τώρα έχω διανύσει 9.000χλμ. Σου συνιστώ μόνο να επιλέξεις κάποιο επώνυμο κιτ και η εγκατάσταση του να γίνει σε κάποιο συνεργείο που ασχολείται με το σύνολο του αυτοκινήτου και όχι μόνο με το υγραέριο για να αποφύγεις τυχόν τρεξίματα στο μέλλον. Επίσης νομίζω οτι κάνουν εγκαταστάσεις και μερικές αντιπροσωπείες οπότε αν είσαι ακόμη στην εγγύηση ψάξου και εκεί.
Ford focus 2002, 1.6l. LONGAS ITALIA με πνεύμονα BRC. Συνολικά χλμ: 309.000, με υγραέριο: 170.000.
zik
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 22:51

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 20 Μαρ, 2011 13:24

akis3104 έγραψε:Καλησπερα,
έχω ένα Ford Focus 1.6 και ενδιαφέρομαι να το μετατρέψω σε υγραέριο.
Άκουσα ότι υπάρχει πρόβλημα με τη μετατροπή σε υγραέριο στα Ford!!!
Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?
Επίσης αν κάποιος φίλος έχει προσωπική εμπειρία στο θέμα μπορεί να πει αν είναι ευχαριστημένος από την αλλαγή και αν έχει παρατηρήσει κάποιο μηχανικό πρόβλημα


Καλως ηλθες Aκη. Υπαρχουν λιστες σαν αυτη http://www.autogas-umruesten.com/news/images/database_probleemvoertuigen1207.pdf και αυτη http://www.brc.gr/problem.pdf που μπορεις να ριξεις μια ματια αν ο κινητηρας σου ειναι σε black list. Oχι πως αυτο λεει και τιποτα. Αν στο τοποθετησουν σωστα, θα εισαι οκ.
Ριξε μια ματια στο φορουμ και θα λυσεις πολλες αποριες σου. :thumbup:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό akis3104 » Κυρ 20 Μαρ, 2011 14:23

Παιδιά σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Μία ερώτηση ακόμα, από την εμπειρία σας ποιο kit μου προτείνετε και ποια η τιμή του χονδρικά
Το μοντέλο που έχω, είναι ένα Ford Focus ΜΚ2 1.6
Επίσης τί διαφορά έχετε δει στην κατανάλωση?
akis3104
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 19 Μαρ, 2011 18:59

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Κυρ 20 Μαρ, 2011 14:44

Προσπαθησε να συνδυασεις καλο Κιτ με σωστο εγκαταστατη...και δεν θα εχεις προβληματα ;)
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 23 Μαρ, 2011 22:17

akis3104 έγραψε:Επίσης αν κάποιος φίλος έχει προσωπική εμπειρία στο θέμα μπορεί να πει αν είναι ευχαριστημένος από την αλλαγή και αν έχει παρατηρήσει κάποιο μηχανικό πρόβλημα


Κάνε και μια βόλτα από το clubford.gr και συγκεκριμένα διάβασε όσα αναφέρονται σ' αυτό το topic. Υπάρχουν αρκετοί που έχουν βάλει υγραέριο σε focus χωρίς να έχει αναφερθεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό akis3104 » Δευτ 28 Μαρ, 2011 22:40

Καλησπέρα σε όλους και πάλι,

κατ αρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις γρήγορες και διαφωτιστικές απαντήσεις!
Αφού διάβασα αρκετά στο forum αλλά και γενικά στο internet επισκεύτηκα ένα πιστοποιημένο συνεργείο για τις πρώτες ερωτήσεις!
δυστυχώς όμως οι απαντήσεις που έλαβα ήταν απογοητευτικές!
Ο υπεύθυνος του συνεργείου μόλις του είπα το μοντέλο που έχω (για την ακρίβεια μόλις άκουσε τη λέξη "Ford") με απέτρεψε από την τοποθέτηση LPG με τη δικαιολογία ότι σε λίγους μήνες θα μου καούν οι βαλβίδες! Τα μέταλλα λέει δεν αντέχουν σε τόσο υψηλές θερμοκρασίες και είναι πιθανό να καταστραφούν οι βαλβίδες.
Έχετε ακούσει κάτι σχετικό??
Επίσης το σύστημα που βάζει ο ίδιος είναι το Vialle (5ης γενιάς) και η τιμή του αρκετά τσουχτερή!! Απόψεις για το συγκεκριμένο kit???


Σας ευχαριστω εκ των προτέρων και αναμένω τις απαντήσεις σας
akis3104
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 19 Μαρ, 2011 18:59

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό dti » Τρί 29 Μαρ, 2011 08:34

Σε ποιο συνεργείο πήγες που βάζει Vialle και σου είπαν τέτοια πράγματα; Αν δεν θες να το γράψεις δημόσια, στείλε μου ένα pm.
Μ' ενδιαφέρει γιατί υπάρχει κάποιο συγγενικό πρόσωπο που ψάχνεται για εγκατάσταση σε άλλο μοντέλο της ford, οπότε μια ακόμη γνώμη δε βλάπτει.
Η Vialle υποτίθεται οτι βγάζει kit προσαρμοσμένα στις ιδιαιτερότητες κάθε κινητήρα, οπότε στις περιπτώσεις που θεωρεί οτι υπάρχει κίνδυνος, απλά δεν βγάζει kit...
Μια ματιά στον κατάλογό της, σε συνδυασμό με το είδος της εγγύησης (και της τυχόν επέκτασης που προσφέρει) είναι καλός οδηγός για εξαγωγή συμπερασμάτων.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Τρί 29 Μαρ, 2011 10:44

Η Vialle βγαζει συστηματα για πολλα αυτοκινητα, ανεξαρτητα αν εχουν ευαισθητες βαλβιδες ή κατι αλλο.
Εταιρια ειναι, να πουλησει θελει, και αυτο που την ενδιαφερει κυριως ειναι να δουλευει καλα το συστημα της.
Απο την αλλη υπαρχουν πολλα εργοστασια που βγαζουν ειδικες εκδοσεις μοντελων με βαλβιδες για χρηση με υγραεριο.
Στον καταλογο της γραφει οτι βγαζει συστηματα για πολλα μοντελα, και αν πιστευει οτι αυτα χρειαζονται πιο ενισχυμενες βαλβιδες τοτε τα σημειωνει με εναν κοκκινο αστερισκο. Κατι αντιστοιχο κανουν ολες οι μεγαλες εταιρειες (BRC, LANDI, PRINS), και βγαζουν λιστες αυτοκινητων.
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό valk11 » Κυρ 02 Οκτ, 2011 12:47

ford focus 1.6 ti-vct με συστημα lovato 4ης γενιας και flashlube
εδω και 20.000χλμ περιπου με υγραεριο,κανενα προβλημα εως τωρα. :) :)
ford focus 1.6 ti-vct lpg lovato with flashlube 45.000 πρασινα χλμ περιπου...
valk11
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 09 Φεβ, 2011 01:49

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες





cron