Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό SOURVIN » Σάβ 12 Ιούλ, 2014 21:40

Kαλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum,

Είμαι σχετικά αρχάριος χρήστης όσον αφορά το θέμα της υγραεριοκίνησης και θα ήθελα την συμβουλή όσων μπορούν να με κατατοπίσουν λίγο πάνω σε αυτό το σχετικά δύσκολο θέμα του κιτ αλλά και του εγκαταστάτη.Έχω ένα FORD FOCUS 1,6 η έκδοση PLUS μοντέλο 2001 με 156000 χιλ. 11 χρόνια κυκλοφορίας και με ελάχιστα χιλ. 1000/μήνα και 12000/χρόνο.Αποφάσισα να βάλω και εγώ υγραέριο οπότε έψαξα λίγο την αγορά και επισκέφτηκα μέχρι τώρα 3 εγκαταστάτες .Το θέμα είναι ότι έχω μπλεχθεί λίγο με τα κιτ καθώς δεν ξέρω ποιο μπορεί να είναι κατάλληλο για το δικό μου αυτοκίνητο αλλά και όπως ξέρετε και από ότι έχω διαβάσει και μου έχουν πει τα FORD είναι ευαίσθητα στις βαλβίδες.Απλά θα αναφέρω ότι οι εγκαταστάτες που επισκέφθηκα είναι κατα σειρά οι Μπίρμπος ,Καλογρίτσας ,Τσοπελογιάννης. Αν δεν βάζω σε μεγάλο κόπο κάποια από τα μέλη του forum αν είναι εύκολο θα ήθελα μια άποψη.Γιατί μπορεί καμμιά φορά να κοιτάζεις για κάτι πιο οικονομικό και να τα φας στα πήγαινε-έλα στο συνεργείο.
Αν θέλετε βέβαια σας παραθέτω αργότερα τις προσφορές που είχα αλλά θα ήθελα και κάποια γνώμη για τους εγκαταστάτες .Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ ,
SOURVIN
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 12 Ιούλ, 2014 21:14

Re: ΘΕΜΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό drspiros » Σάβ 12 Ιούλ, 2014 21:59

Ο κάθε εγκαταστάτης θα σου προτείνει τα συστήματα που βάζει, γιατί πολλά είναι καλά, κάποια πολύ καλά, κανένα τέλειο. Καλό είναι να πάρεις απαντήσεις κυρίως από κατόχους του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.

O Μπίρμπος θα σου πρότεινε σίγουρα το GFi χωρίς παράλληλο ψεκασμό βενζίνης, οι άλλοι δύο τι σου είπαν;
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό SOURVIN » Κυρ 13 Ιούλ, 2014 20:46

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου στο μήνυμα μου.Ο Μπίρμπος μου πρότεινε το Dream XXI της ΟΜVL ενώ οι άλλοι δύο ,ο μεν Καλογρίτσας της EMMEGAS με σύστημα της LANDI ( δεν μου είπε αν είναι LANDI ή LANDIRENZO ) ενώ ο Τσοπελογιάννης το σύστημα της LANDIRENZO με αντίστοιχες τιμές βέβαια στα 900-1400 ο πρώτος ,στα 620+ΦΠΑ ο δεύτερος και στα 975 τελική τιμή ο τρίτος.Βέβαια από ότι έχω διαβάσει και στα forum και μόνο που ο Μπίρμπος ειδικεύεται κοντά στα 30 χρόνια στο υγραέριο με τα ΤΑΧΙ είναι κάποιο συν.Τώρα για τους άλλους δύο ο μεν Καλογρίτσας είναι καλή η τιμή αν πρόκειται βέβαια για το σύστημα της LANDIRENZO γιατί της EMMEGAS δεν το ξέρω καθόλου,για τον τρίτο βέβαια έχω διαβάσει λίγο αρνητικά σχόλια ενώ μου έκανε και λίγο αρνητική εντύπωση που ενώ πήγα για προσφορά βιαζόταν να μου κλείσει τη δουλειά αμέσως.Αυτά σε γενικές γραμμές .Οτιδήποτε άλλο μου προτείνεις ή αν κάποιος φίλος το έχει εγκαταστήσει σε τέτοιο μοντέλο ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ και πάλι.
SOURVIN
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 12 Ιούλ, 2014 21:14

Re: LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 13 Ιούλ, 2014 21:12

ολα τα κιτ που αναφερεις ειναι ΑΕΒ αλλαζουν μονο τα μπεκ ο πνευμονας και η ουγια ( ετικετα )
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό SOURVIN » Κυρ 13 Ιούλ, 2014 21:19

Άρα υποθέτω ότι και τα τρία συστήματα είναι ταυτόσημα,θεωρώ ότι είναι εξίσου καλά άρα το θέμα είναι πόσο καλά θα ταιριάξουν στο αυτοκίνητο αλλά και οι ρυθμίσεις που θα κάνει ο εγκαταστάτης.Τώρα από θέμα μπεκ ή πνεύμονα χρειάζεται να προσέξω κάτι ιδιαίτερο?
SOURVIN
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 12 Ιούλ, 2014 21:14

Re: LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό drspiros » Κυρ 13 Ιούλ, 2014 21:48

Δε θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση, αλλά εφόσον όλοι σου πρότειναν συστήματα με δυνατότητα ψεκασμών βενζίνης, θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Προφανώς τα μπεκ Hana (και τα Keihin) όπως και ο πνεύμονας Tomasetto είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά, όπως και το "κλειστό" κιτ της BRC.
(Αλήθεια, γιατί τέτοια απόκλιση τιμής στον Μπίρμπο; 900-1400;)
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό SOURVIN » Κυρ 13 Ιούλ, 2014 21:56

Απλά εμένα με ενδιαφέρει να ξέρω ότι θα βάλω ένα σύστημα όπου θα έχω οικονομία μπορεί να είναι σε λογικά πλαίσια πιο ακριβό αλλά δεν θα τρέχω και κάθε τρεις και λίγο στα συνεργεία ή δεν θα πάω ένα ταξίδι και θα μου μείνει στο δρόμο.Μιλάμε βέβαια και για βατή οδήγηση έτσι?Χρειάζεται να κοιτάξω λοιπόν κάτι σχετικά με τα μπεκ αν είναι καλύτερης ποιότητας ή όχι ή αν θα πρέπει να προσθέσω λαδιέρα ?
SOURVIN
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 12 Ιούλ, 2014 21:14

Re: LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό drspiros » Κυρ 13 Ιούλ, 2014 22:16

Λαδιέρα ποτέ σε αυτό το αυτοκίνητο, ο μηχανικός μου μού έχει πει ότι έχει δει κατεστραμένους καταλύτες από λαδιέρα, καλύτερα ψεκασμοί βενζίνης.
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό SOURVIN » Κυρ 13 Ιούλ, 2014 23:05

Η απόκλιση της τιμής στον Μπίρμπο είναι ανάλογα με το τι κιτ και τι μπεκ θα επιλέξεις νομίζω.Ευχαριστώ πάντως για τη συνολική σας βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί στην κυριολεξία και αν υπάρχει κάτι άλλο ή κάποιος άλλος εγκαταστάτης που νομίζετε ότι θα μπορούσα να το επισκεφτώ να το επιχειρήσω.
SOURVIN
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 12 Ιούλ, 2014 21:14

Re: LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Κυρ 13 Ιούλ, 2014 23:06

Καλά ρυθμισμένη λαδιέρα δεν προκαλεί κανένα απολύτως πρόβλημα! Μόνο καλό μπορεί να κάνει... Άσε που κ την χειρότερη λαδιέρα να βάλεις πρώτα στον λ θα εμφανίσει δυσλειτουργία κ όχι άμεσα στον καταλύτη!
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες





cron