Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Re: LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό SOURVIN » Κυρ 13 Ιούλ, 2014 23:59

Θα μπορούσες να μου πεις κατά τη γνώμη σου ποιο από τα συστήματα που ανέφερα θα θεωρούσες πιο αξιόπιστο και πιο έτσι κατάλληλο?
SOURVIN
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 12 Ιούλ, 2014 21:14

Re: LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Δευτ 14 Ιούλ, 2014 00:38

SOURVIN έγραψε:Θα μπορούσες να μου πεις κατά τη γνώμη σου ποιο από τα συστήματα που ανέφερα θα θεωρούσες πιο αξιόπιστο και πιο έτσι κατάλληλο?

Προφανώς απευθύνεσαι σε εμένα.
Δεν έχει καθόλου σημασία τι θεωρώ εγώ αξιόπιστο, σημασία έχει τι ποσό θες να δώσεις εσύ και τι περιμένεις από ένα σύστημα... ο καθένας μας έχει τα δικά του κριτήρια!
Τα δικά μου κριτήρια είναι:
1ον Το σύστημα να έχει δοκιμαστεί στο ίδιο κινητήρα και να μην έχει παρουσιάσει προβλήματα ή αν είναι δυνατόν να έχει και συνεργασία εργοστασίου με την αυτοκινητοβιομηχανία-κατασκευάστρια εταιρία του αυτοκινήτου ΟΕΜ. http://www.brc.it/en/le-attivita.asp
2ον Εφόσον πρόκειται για ευπαθή κινητήρα, να έχει ψεκασμούς βενζίνης και αξιόπιστα μπέκ τύπου βενζίνης.
3ον Να είναι επώνυμη εταιρία με αντιπροσώπευση στην Ελλάδα και να την δουλεύουν αρκετοί εγκαταστάτες.
4ον Να βρω εγκαταστάτη ικανό που να μου "γεμίζει το μάτι" και να δουλεύει το συγκεκριμένο σύστημα!
Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι θα πρέπει μόνος σου συνειδητά και αφού ασχοληθείς, ψάξεις και μάθεις να κατασταλάξεις και να επιλέξεις σύστημα και εγκαταστάτη (αυτά τα δυο πάνε πακέτο καλός ή κακός, ειδικά το σύστημα "το παντρεύεσαι") που να ικανοποιεί τα δικά σου κριτήρια!
Υ.Γ. Σε Ford θα έβαζα το BRC (λόγω εργοστασιάκης συνεργασίας των δυο εταιριών) με αρκετή αυτολίπανση και λαδιέρα ακομά και αν διαφωνούσε ο εγκαταστάτης (αν και συνήθως όσοι διαφωνούν για λαδιέρα, προτίνουν το tuneup) ή εναλλακτικά το Landi Renzo που κατέχει τα πρωτεία σε παγκόσμιες πωλήσεις με πάρα πολλές συνεργασίες ΟΕΜ.
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό drspiros » Δευτ 14 Ιούλ, 2014 08:20

Δε θα διαφωνήσω με τον dimoskats, τα επιχειρήματά του είναι σωστά, απλά έχω την απορία (όπως την έχω εκφράσει και αλλού) πώς δυο εταιρείες με τόσο διαφορετική φιλοσοφία (BRC, Prins) - δηλ. η μία με ψεκασμούς και η άλλη με λαδιέρα - να τοποθετούν ΟΕΜ συστήματα στα Ford (http://www.prinsautogas.com/en/company/ ... ships.html)
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Πέμ 24 Ιούλ, 2014 15:53

Να τα ξαναπω αλλη μια γιατι μερικοι συνεχιζουν την παραπληροφορηση. Τα προιοντα landirenzo και landi δεν εχουν καμια σχεση με ρα προιοντα της aeb. Αλλο λογισμικο αλλες πλακετες ακομα και αλλη καλοδιωση. Το οτι το συγκεκριμενο εργοστασιο εχει εξαγορασει εδω και χρονια την aeb η οποια βγαζει τα ηλεκτρονικα συστηματα αλλα και το λογιςμικο των zavoli omvl emer webtgas atiker aeb emmegas κτλ κτλ δεν λεει κατι. Αλλωςτε αν καποιος μπει σημερα στο site της εταιριας θα δει οτι μπιρει αν θελει να φτιαξει ενα συστημα με την δικια του ονομασια πχ φουφουτοςgas.. Τρλευταια εξαγορα του group landirenzo ειναι η emmegad η οποια εχει δικα της μπεκ και πνευμονα και χρησιμοποιει το λογισμικο και τους εγκεφαλιυς της aeb . Landi landirenzo και lovato εχουν τα δικα τους προγραμματα που δεν εχουν σχεση με την aeb.



www.ecokinisi.gr
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 24 Ιούλ, 2014 18:59

ECOKINISI έγραψε:Να τα ξαναπω αλλη μια γιατι μερικοι συνεχιζουν την παραπληροφορηση. Τα προιοντα landirenzo και landi δεν εχουν καμια σχεση με ρα προιοντα της aeb. Αλλο λογισμικο αλλες πλακετες ακομα και αλλη καλοδιωση. Το οτι το συγκεκριμενο εργοστασιο εχει εξαγορασει εδω και χρονια την aeb η οποια βγαζει τα ηλεκτρονικα συστηματα αλλα και το λογιςμικο των zavoli omvl emer webtgas atiker aeb emmegas κτλ κτλ δεν λεει κατι. Αλλωςτε αν καποιος μπει σημερα στο site της εταιριας θα δει οτι μπιρει αν θελει να φτιαξει ενα συστημα με την δικια του ονομασια πχ φουφουτοςgas.. Τρλευταια εξαγορα του group landirenzo ειναι η emmegad η οποια εχει δικα της μπεκ και πνευμονα και χρησιμοποιει το λογισμικο και τους εγκεφαλιυς της aeb . Landi landirenzo και lovato εχουν τα δικα τους προγραμματα που δεν εχουν σχεση με την aeb.



http://www.ecokinisi.gr




:thumbup:
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: LPG σε Ford Focus 1.6 Plus

Δημοσίευσηαπό lefteris21 » Παρ 25 Ιούλ, 2014 22:26

Προσωπικη μου αποψη με τοσα λιγα χλμ το χρονο αν δεν εχεις σκοπο να κανεις περισσοτερα λογω οικονομιας μην βαλεις υγραεριο.
Ποσα χρονια υπολογιζεις να κρατησεις το αμαξι ακομα?
Αν το σκεφτεσαι να παρεις ενα καινουργιο που καει λιγοτερο με καμια 10 15 χιλιαρικα και λες να το κανω υγραεριο να μην παρω καινουργιο τοτε καντο.
Πηγαινε και απο αλλους εγκαταστατες και ψαξου θα δεις οτι οι τιμες δεν εχουν τοσο διαφορα αλλα οι εγκαταστασεις εχουν και ρωτα τους τα παντα απο που θα περασουν σωληνες απο που νερα απο που θα τρυπησουν τι που και πως.
Απο αυτα θα καταλαβεις ποιος ασχολειται και θελει να κανει καλη δουλεια και ποιος θα στο ξεπεταξει....
lefteris21
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 31 Μαρ, 2014 19:15

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ford

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες