Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ford Focus 1,6 ti-VCT facelift

Ford Focus 1,6 ti-VCT facelift

Δημοσίευσηαπό gkyriako » Κυρ 14 Σεπ, 2014 14:01

Καλησπέρα σας,

Είμαι σε δίλημμα για το αν πρέπει να βάλω υγραέριο στο αυτοκίνητό μου (Ford Focus 1,6 2008 facelift) και ο λόγος που είμαι σε δίλημμα είναι αν και εφόσον τα συγκεκριμένα μοτέρ έχουν προβλήματα.

Έκανα μια έρευνα αγοράς και δε σας κρύβω ότι σκέφτηκα να το πουλήσω και να πάρω πετρελαιοκίνητο (πιο μικρό βέβαια) αλλά λόγω του ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αυτοκίνητο και λόγω του ότι κάθε πρωϊ βλέπω την τιμή του υγραερίου στα 0,8 περίπου ενισχύουν όλο και πιο πολύ την επιθυμία μου να δοκιμάσω το υγραέριο.

Αν υπάρχει κάποιος που έχει βάλει υγραέριο μπορεί να μου προτείνει τι κιτ να βάλω; Έχω ρωτήσει για brc κιτ και μάλλον εκεί λέω να καταλήξω αν καταλήξω. Επίσης τι κατανάλωση περίπου να περιμένω; (τώρα έχω 9lt/100km σε κίνηση στην πόλη και 7,5lt/100km σε ταξίδι)

Ευχαριστώ πολύ
gkyriako
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 14 Σεπ, 2014 13:49

Re: Ford Focus 1,6 ti-VCT facelift

Δημοσίευσηαπό kostmatin » Δευτ 15 Σεπ, 2014 14:27

Σαν κατοχος το ιδιου αυτοκινητου,με τον ιδιο κινητηρα ακριβως,ειμαι υγραεριοκινητος εδω και 2,5 χρονια και εχω ηδη 40000 χλμ με υγραεριο.Ολα μεχρι στιγμης ειναι καλα και δεν ειχα ιδιαιτερα θεματα.Το αυτοκινητο το πηρα το 2010 καινουριο και στις 30000 χλμ το εκανα μετατροπη.Αυτο με το θεμα του κινητηρα,θα σου προτεινα με τον αριθμο πλαισιου σου,να μπεις στο ford etis και να κατεβασεις ενα φυλλαδιο service.Οταν δηλωσεις το μοντελο του αυτοκινητου σου,θα δεις πως στον κινητηρα μας ειναι προεπιλεγμενο και για lpg και υπαρχει αναλογα και κομματι πανω στο φυλλαδιο service που λεει που πρεπει να γινει ελεγχος και για το αεριο.Αν το αποφασισεις τελικα,βρες καλο μαστορα και μην φοβασαι τιποτα.Ταπεινη μου γνωμη παντα.
kostmatin
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ, 2012 14:48

Re: Ford Focus 1,6 ti-VCT facelift

Δημοσίευσηαπό drspiros » Δευτ 15 Σεπ, 2014 17:03

kostmatin έγραψε:Σαν κατοχος το ιδιου αυτοκινητου,με τον ιδιο κινητηρα ακριβως,ειμαι υγραεριοκινητος εδω και 2,5 χρονια και εχω ηδη 40000 χλμ με υγραεριο.Ολα μεχρι στιγμης ειναι καλα και δεν ειχα ιδιαιτερα θεματα.

Έχεις και ποσοστιαίους ψεκασμούς βενζίνης ή μόνο tunap;
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Ford Focus 1,6 ti-VCT facelift

Δημοσίευσηαπό koriosg4 » Πέμ 18 Σεπ, 2014 21:30

αδερφε εχω το ιδιο αμαξι αλλα σε σπορ εκδοση.εγω εβαλα brc 24 το p&d ειναι μεν καλλιτερο και για αμαξια πανω απο 140 αλογα, αλλα ο μαστορας μου ειπε δεν χρειαζεται και με το 24 θα πηγαινει το ιδιο καλα.για καταναλωση θα υπολογισης 15%-20% παραπανω.ψαξε στο φορουμ για περισσοτερες πληροφοριες και θα βρεις και το ΜΑΣΤΟΡΑ :thumbup: για το κιτ το οποιο μιλαμε,αν εισαι αθηνα φυσικα.
επιτρεπετε να πεσεις επιβαλλεται να σηκωθεις.FOCUS1.6 2008 Seq24 82000χιλ(μια ρυθμιση βαλβιδων 200€)
koriosg4
 
Δημοσιευσεις: 77
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ, 2013 21:11

Re: Ford Focus 1,6 ti-VCT facelift

Δημοσίευσηαπό gkyriako » Σάβ 20 Σεπ, 2014 21:28

Καλησπέρα!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Έκλεισα ραντεβού ήδη για εγκατάσταση brc 24.

Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
gkyriako
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 14 Σεπ, 2014 13:49

Re: Ford Focus 1,6 ti-VCT facelift

Δημοσίευσηαπό NtzanisNikos » Κυρ 05 Οκτ, 2014 22:39

Αναμένουμε εντυπώσεις ,τιμές και εγκαταστατη αν είναι δυνατόν και φωτογραφιες
NtzanisNikos
 


Επιστροφή στο Ford

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες