Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

subaru forester kai LPG

Re: FORESTER και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό maevius » Πέμ 19 Ιαν, 2012 22:23

adra έγραψε:Έχω το ατμοσφαιρικό FORESTER της SUBARU 2000 κυβ. μοντέλο 2006+ και θέλω να του τοποθετήσω και LPG σαν καύσιμο, αλλά μόνο από την αντιπροσωπεία μέσω του συστήματος 5ης γενεάς που χρησιμοποιεί. Υπάρχει κάποιος που να έχει ανάλογη εμπειρία ή να έχει ακούσει κάτι από πρώτο χέρι; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Η αντιπροσωπεία σε αυτόν τον κινητηρα είναι μονόδρομος, λόγω της ευαισθησίας του συγκεκριμένου στο υγραέριο που με λίγο ψάξιμο (και σε ξένες σελίδες) θα διαπιστώσεις.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

FORESTER και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 19 Ιαν, 2012 22:26

tasos6959 έγραψε:Γεια σας
Αν κάποιος δινει και εγγυηση για τον κινητηρα του forester ειναι αξιόπιστος
Εκαψα και εγω βαλβιδες και τρεχω στα ρεκτιφιε
Εστειλα mail στην aldesa και περιμένω απάντηση για το τι φταιει
Η ζημιά που έπαθα ειναι πανω απο 2500 ευρω και το συστημα θα το πετάξω (1250 ευρω)
Η ζημια εγινε στα 30000χλμ με το αεριο χωρις πολυ πιεση του κινητηρα
Τι να κάνω .....βοηθηστε Ευχαριστω
και τωρα που αλλαζω βαλβιδες τι να βαλω ? υπάρχουν πιο ενισχυμένες?



Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί σε ένα αμάξι 20000 ευρω πχ όπου ΌΤΑΝ το αγόρασες έδωσες κάποια χρήματα στην επιλογή του αερίου συμβιβαστηκες με ένα τουρκικό μέτριας ποιότητας σύστημα πχ θα εβαζες τουρκικά ελαστικά στο αμάξι σου ; γιατί δεν αγόρασες πχ ένα κια σορεντο και πήρες forester !!! Και μετα σκεφτηκες να βάλεις ένα φθηνο μη δοκιμασμένο σύστημα για το αμάξι σου
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

FORESTER και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 19 Ιαν, 2012 22:29

maevius έγραψε:
adra έγραψε:Έχω το ατμοσφαιρικό FORESTER της SUBARU 2000 κυβ. μοντέλο 2006+ και θέλω να του τοποθετήσω και LPG σαν καύσιμο, αλλά μόνο από την αντιπροσωπεία μέσω του συστήματος 5ης γενεάς που χρησιμοποιεί. Υπάρχει κάποιος που να έχει ανάλογη εμπειρία ή να έχει ακούσει κάτι από πρώτο χέρι; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Η αντιπροσωπεία σε αυτόν τον κινητηρα είναι μονόδρομος, λόγω της ευαισθησίας του συγκεκριμένου στο υγραέριο που με λίγο ψάξιμο (και σε ξένες σελίδες) θα διαπιστώσεις.



Μπορει να βάλει το παρακάτω στην υπογραφή μου μην φωναζεις με την ψηφιακή λιπανση στην εισαγωγη μαζι με το καυσιμο και δεν θα έχει κανένα θέμα τα μπεκ της aldesa και η κακή ρύθμιση το τσάκισαν όχι η ευαισθησία του αμαξιου !!!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: FORESTER και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό maevius » Πέμ 19 Ιαν, 2012 22:57

Η ευαισθησία των subaru στο υγραέριο οδήγησε την εταιρία στο υγρού ψεκασμού. Τυχαίνει να έχω πάει με φίλο μου σε αντιπροσωπεία με ένα LEGACY για να βάλλει υγραέριο και είδα......... Βαριέμαι να ψάξω να τα βάλω αλλά και στο παρόν φόρουμ έχει αναφερθεί η ευαισθησία του συγκεκριμένου κινητήρα. Μάλιστα μια μελέτη της τζάγκουαρ το είχε πρώτο στα αυτοκίνητα που δεν ενδύκνειται για υγραέριο. Τώρα όποιος νομίζει ότι είναι θέμα μόνο μάρκας κιτ μάλλον εθελοτυφλεί.............
.
ΥΓ: Στο AUDI Α4 του φίλου μου που έκαψε βαλβίδες με την μάρκα της υπογραφής σου dathens τι έφταιγε; Τα μπέκ ή ο εγκαταστάτης; (ο γνωστός).....;;;;;
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: FORESTER και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό nikoathsun » Παρ 20 Ιαν, 2012 00:58

maevius έγραψε:Η ευαισθησία των subaru στο υγραέριο οδήγησε την εταιρία στο υγρού ψεκασμού. Τυχαίνει να έχω πάει με φίλο μου σε αντιπροσωπεία με ένα LEGACY για να βάλλει υγραέριο και είδα......... Βαριέμαι να ψάξω να τα βάλω αλλά και στο παρόν φόρουμ έχει αναφερθεί η ευαισθησία του συγκεκριμένου κινητήρα. Μάλιστα μια μελέτη της τζάγκουαρ το είχε πρώτο στα αυτοκίνητα που δεν ενδύκνειται για υγραέριο. Τώρα όποιος νομίζει ότι είναι θέμα μόνο μάρκας κιτ μάλλον εθελοτυφλεί.............
.
ΥΓ: Στο AUDI Α4 του φίλου μου που έκαψε βαλβίδες με την μάρκα της υπογραφής σου dathens τι έφταιγε; Τα μπέκ ή ο εγκαταστάτης; (ο γνωστός).....;;;;;

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
nikoathsun
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Τετ 21 Σεπ, 2011 20:53

Re: FORESTER και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό kolokas » Παρ 20 Ιαν, 2012 03:58

maevius έγραψε:Η ευαισθησία των subaru στο υγραέριο οδήγησε την εταιρία στο υγρού ψεκασμού. Τυχαίνει να έχω πάει με φίλο μου σε αντιπροσωπεία με ένα LEGACY για να βάλλει υγραέριο και είδα......... Βαριέμαι να ψάξω να τα βάλω αλλά και στο παρόν φόρουμ έχει αναφερθεί η ευαισθησία του συγκεκριμένου κινητήρα. Μάλιστα μια μελέτη της τζάγκουαρ το είχε πρώτο στα αυτοκίνητα που δεν ενδύκνειται για υγραέριο. Τώρα όποιος νομίζει ότι είναι θέμα μόνο μάρκας κιτ μάλλον εθελοτυφλεί.............
.
ΥΓ: Στο AUDI Α4 του φίλου μου που έκαψε βαλβίδες με την μάρκα της υπογραφής σου dathens τι έφταιγε; Τα μπέκ ή ο εγκαταστάτης; (ο γνωστός).....;;;;;
εσενα δηλαδη δεν θα καψει και αν οχι γιατι? γιατι λαδιερα δεν βλεπω να εχεισ.....
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Re: FORESTER και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό maevius » Παρ 20 Ιαν, 2012 07:14

Eμένα φίλε αν θα κάψει θα φταίει το κεφάλι μου για την επιλογή μου να βάλω υγραέριο τι μάρκα και σε ποιόν. Και το ένα FORESTER που έκαψε φοράει ίδια μάρκα με εμένα και το βάλαμε στον ίδιο. Αν δεν κάψει το δικό μου σίγουρα δεν θα φταίει το ότι δεν έχω λαδιέρα (Έχεις πολύ καιρο στο φόρουμ για να ξέρεις ότι πάρα πολλά αυτοκίνητα με λαδιέρα καίνε και αυτά βαλβίδες όπως και το AUDI A4 που προανέφερα. Τώρα γιατί σε κάθε συζήτηση (πχ η τωρινή για ευαίσθητους κινητήρες προκύπτει από κάποιους ότι είναι φάρμακο κάποιο συγκεκριμένης μάρκας κιτ σαν το μανιτάρι δεν μπορω να καταλάβω) πάντα πάει εκει ξεφεύγουμε από το θέμα εγώ διαφήμιση και αυτοεπιβαιβέωση δεν κάνω, όυτε ακυρώνω έτσι έυκολα άλλες μάρκες, αλλά δεν μπορώ να ακούω πράγματα για τα οποία γνωρίζω (μένω Γιάννενα) και να μην απαντήσω. Επίσης αν διαβάσεις παραπάνω δεν πρέπει να ακυρώνουμε τόσο έυκολα μάρκες κιτ επειδή δεν δούλεψαν σε συγκεκριμένο αυτοκίνητο γιατί πχ έγω ξέρω πάρα πολλούς με τέτοια κιτ (πχ ο πατέρας μου με τούρκικο σε opel vectra 1600 cc) που πάνε απροβλημάτιστα με 50-60 χιλ. χλμ. Φυσικά όμως δεν δουλέυουν σωστά η δημιουργουν προβλήματα σε ορισμένα αυτοκίνητα (πχ forester η Mersendes) με πολλά άλογα η απαιτητικά μοτέρια αλλά εκεί φταίει και ο μάστορας φυσικά που ξεγέλασε τον πελάτη και ο ιδιοκτήτης για την χωρίς την κατάλληλη έρευνα-πληροφόρηση έκανε επιλογή του του ................τα συμπεράσματα δικα σας.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: FORESTER και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό kolokas » Παρ 20 Ιαν, 2012 14:08

συμφωνουμε απολυτα....και εγω μαζι σου σε ολα.......γιαυτο το εχω τονισει παρα πολλεσ φορεσ να προσεχουμε ολοι για να εχουμε....εγω πληρωσα ακριβα και στην αρχη πηρα τουρκικο με ολα τα προβληματα ....
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Re: FORESTER και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό cheetos109 » Παρ 20 Ιαν, 2012 14:34

http://www.go-lpg.co.uk/VSR.html
Στο παραπάνω link θα βρείτε μία δημοσίευση σχετικά με την εγκατάσταση υγραερίου σε Subaru.
Εγώ προσωπικά με λαδιέρες, ξυδιέρες και όλα τα συναφή, είχα πρόβλημα με τις βαλβίδες μου σε Subaru Forester του 2007 και τώρα είμαι σε δικαστική διαμάχη.
cheetos109
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ, 2011 13:07

Re: FORESTER και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό nikoathsun » Σάβ 21 Ιαν, 2012 00:00

nikoathsun
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Τετ 21 Σεπ, 2011 20:53

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Subaru

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες