Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τοποθέτηση σε Subaru Forester 158 hp

Re: Τοποθέτηση σε Subaru Forester 158 hp

Δημοσίευσηαπό dti » Πέμ 29 Μαρ, 2012 20:28

GEORGEVOLIOTIS έγραψε:Καλησπερα στην κοινότητα ομολογώ οτι έχω μπερδευτεί παρά πολύ όσον αφορά την τοποθέτηση πειτε μου σας παρακαλώ ποιό σύστημα ταιριάζει καλύτερα , αν θέλει λαδιέρα ή όχι , αν θα υπαρξει πρόβλημα με τις βαλβίδες και ένα καλό μάστορα για Θεσσαλονικη..ευχαριστω


Ρώτησες στη Subaru Hellas για το kit LPfi της Vialle που είναι ειδικά ρυθμισμένο για το συγκεκριμένο μοντέλο και τοποθετείται από την αντιπροσωπεία;
Μάθε και τι εγγύηση δίνουν.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Τοποθέτηση σε Subaru Forester 158 hp

Δημοσίευσηαπό maevius » Πέμ 29 Μαρ, 2012 20:29

dti έγραψε:
GEORGEVOLIOTIS έγραψε:Καλησπερα στην κοινότητα ομολογώ οτι έχω μπερδευτεί παρά πολύ όσον αφορά την τοποθέτηση πειτε μου σας παρακαλώ ποιό σύστημα ταιριάζει καλύτερα , αν θέλει λαδιέρα ή όχι , αν θα υπαρξει πρόβλημα με τις βαλβίδες και ένα καλό μάστορα για Θεσσαλονικη..ευχαριστω


Ρώτησες στη Subaru Hellas για το kit LPfi της Vialle που είναι ειδικά ρυθμισμένο για το συγκεκριμένο μοντέλο και τοποθετείται από την αντιπροσωπεία;
Μάθε και τι εγγύηση δίνουν.

+1
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Τοποθέτηση σε Subaru Forester 158 hp

Δημοσίευσηαπό BOURTZI » Παρ 30 Μαρ, 2012 09:37

dathens έγραψε:Αφού το λες και το ξέρεις δεν μπορω παρα να συμφωνήσω μαζι σου , με επίσκεψη στον καπακά θα σωθεί ;

Θα σωθει σιγουρα!
Το χειροτερο δεν ειναι οι βαλβιδες και οι εδρες,ειναι οτι αν αφησεις να γινει η ζημια στις βαλβιδες ψωριαζει και το πιστονι του 1 κυλινδρου γιατι το μοτερ αυτο δεν εχει καμμια σχεση με τα τουρμπατα απο αποψη αντοχης μεταλλων.
Το προρυθμισμενο κιτ μου φαινεται καλη ιδεα αλλα θα ηθελα και μια εγγυηση απο την subaru και οχι μονο την εγγυηση καλης λειτουργιας του conversion!
Accelerating engine science
Άβαταρ μέλους
BOURTZI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2012 16:45

Re: Τοποθέτηση σε Subaru Forester 158 hp

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 30 Μαρ, 2012 11:42

η οποια ομως λογικά ειναι λογο δυσκολο να δωθει μια και που δεν μπορει να ξερει τον...... προτερο εντιμο βιο του μοτερ, εκτός ισως αν το ανοιξει, αλλα και παλι....

Γιατι ΑΛΛΟ ειναι να κανεις την εγκατασταση σε αυτοκινητο με μηδεν χλμ κι αλλο να εχει κανει καποιες εστω και λιγες χιλιαδες...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τοποθέτηση σε Subaru Forester 158 hp

Δημοσίευσηαπό GOLDWAGON » Πέμ 15 Μαρ, 2018 17:37

Καλησπέρα σας .
Κάνω μια έρευνα αγοράς για αγορά μτχ SUBARU FORESTER με τα 158 άλογα.
Παράλληλα κάνω και μια έρευνα αγοράς για εγκατάσταση υγραερίου .
Μου πρότειναν το σύστημα της VIALLE το ακριβό με υγρού άμεσου ψεκασμού.
Δεν αμφιβάλλω για την ποιότητα της της VIALLE .
Μου είπαν να μην βάλω καθόλου υγραέριο στο FORESTER από τα club της SUBARU.
Το ερώτημα είναι ως εξής : Σώζει την κατάσταση λόγω αδυναμίας στα διάκενα των βαλβίδων των subaru από την χρήση υγραερίου με ενισχυμένες βαλβίδες τιτανίου και έδρες από στελίτη και ότι άλλο χρειάζεται για χρήση bi full βενζίνης - υγραερίου ;
Αυτό το πράγμα μου το πρότειναν από το εξωτερικό γνώστες των subaru και τυχαία το διάβασα σε αυτό το θέμα , λίγα πόστ πίσω.

Θα ήμουν ευγνώμων αν απαντούσε κάποιος γνώστης επί του θέματος.

Αυτή την στιγμή είμαι κάτοχος του KIA SPORTAGE WAGON μοντέλο τέλος του 2001 και το είχα αγοράσει με 80.000 χλμ και του έβαλα υγραέριο στις 100.000 χλμ και μέχρι στιγμής κοντεύει στις 260.000 χλμ χωρίς προβλήματα από το υγραέριο.

Το forester το γουστάρω πολύ από πολλές απόψεις και με βολεύει για πολλούς λόγους και είμαι ικανός να εξαλείψω κάθε κουσούρι όπως έκανα με το KIA για το γεγονός ότι κάνω 20 με 30.000 χλμ το χρόνο λόγω ταξιδιών και κυνηγιού για να μην έχω προβλήματα στην πορεία.
KIA SPORTAGE 2001 WAGON Romano HD Reducer Plug & Drive
http://www.go-lpg.co.uk/RomanoN.html
Άβαταρ μέλους
GOLDWAGON
 
Δημοσιευσεις: 74
Εγγραφή: Δευτ 12 Δεκ, 2011 20:57

Re: Τοποθέτηση σε Subaru Forester 158 hp

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 15 Μαρ, 2018 18:40

ανετα μερικα με 300 -400 αλογα μηδεν θεματα λιπανση και μια χαρα
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Τοποθέτηση σε Subaru Forester 158 hp

Δημοσίευσηαπό GOLDWAGON » Πέμ 15 Μαρ, 2018 20:39

Κατατοπιστικότατη είναι η απάντηση εκ μέρους σου .
KIA SPORTAGE 2001 WAGON Romano HD Reducer Plug & Drive
http://www.go-lpg.co.uk/RomanoN.html
Άβαταρ μέλους
GOLDWAGON
 
Δημοσιευσεις: 74
Εγγραφή: Δευτ 12 Δεκ, 2011 20:57

Re: Τοποθέτηση σε Subaru Forester 158 hp

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Παρ 16 Μαρ, 2018 00:15

Τοποθέτησα σύστημα της BRC στην LPGas στον Πειραιά. Όλα αυτά πριν τέσσερις μήνες σε ένα Toyota. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, η δουλειά είναι τελείως εργοστασιακής ποιότητας. Είχα διαβάσει διθυραμβικά σχόλια εδώ μέσα και δεν το μετάνιωσα στιγμή.

Υπολόγισε ότι ήταν/είναι συνεργείο Subaru με μακρά παράδοση στα βελτιωμένα, οπότε νομίζω ότι δεν υπάρχουν πιο κατάλληλοι για να πάρεις μια γνώμη για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Πάντως, όντως τα Forester πρέπει να έχουν πολύ ευαίσθητα μοτέρ. Είχαμε ρυθμίσει το δικό μου να ψεκάζει βενζίνη από τις 2.000 σαλ κι ο μάστορας είπε χαριτολογώντας ότι "πόσο πιο κάτω να το ρυθμίσουμε να αρχίζει η βενζίνη; Σαν τα Forester που ξεκινούν από τις 1.500"; Τα έχουν λοιπόν ως το πλέον ευαίσθητο. Όμως, φαίνεται ότι με ψεκασμό βενζίνης (λογικά κι ένα πρόσθετο που ρίχνεις στη βενζίνη, εμένα μου το έχει δώσει) δε θα έχεις πρόβλημα.
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Τοποθέτηση σε Subaru Forester 158 hp

Δημοσίευσηαπό GOLDWAGON » Παρ 16 Μαρ, 2018 09:29

Καλημέρα .

Ευχαριστώ για την απάντησή σου .
Μήπως εννοείς τον Γκέκα Χρήστο που έχει και την Inctek με τα subaru;
Μάλλον καλή είναι η ιδέα σου , μήπως με συμβουλεύσουν σωστά με μια πιο σωστή εγκατάσταση που να ταιριάζει με την περίπτωση του forester.
Πάντως το μελετάω το θέμα αν αξίζει τον κόπο για την αγορά του forester.
KIA SPORTAGE 2001 WAGON Romano HD Reducer Plug & Drive
http://www.go-lpg.co.uk/RomanoN.html
Άβαταρ μέλους
GOLDWAGON
 
Δημοσιευσεις: 74
Εγγραφή: Δευτ 12 Δεκ, 2011 20:57

Re: Τοποθέτηση σε Subaru Forester 158 hp

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Παρ 16 Μαρ, 2018 11:23

Ναι, αυτόν εννοώ. Όποτε πάω στο συνεργείο, πάντα θα υπάρχει μέσα κάποιο Forester και κάποιο Legacy. Μα πού βρέθηκαν τόσα Legacy στην ελληνική αγορά;

Καλή επιτυχία με το Forester, είναι πολύ αξιόλογο αυτοκίνητο.
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Subaru

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες