Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Vialle σε BMW 520 e39

Re: Vialle σε BMW 520 e39

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 15 Ιουν, 2011 10:37

Όχι, δε νομίζω. Αν συνέβαινε το αντίθετο, τότε το πιο πιθανό είναι να είχες πρόβλημα.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Vialle σε BMW 520 e39

Δημοσίευσηαπό topothan » Παρ 17 Ιουν, 2011 10:48

genos2000 έγραψε:Καλο ξεμπερδεμα φιλε.Στα χναρια σου ειμαι κι εγω.Ειμαι πολυ περιεργος να δω πως θα παει το αμαξι μετα τη ρυθμιση..
Κρατα μας ενημερους.Αν παιξουν και αλλα προβληματα με τον εγκαταστατη θα παμε μου φαινεται ολοι μαζι..dti εμενα που αντι για τα v15 μου εβαλε τα v20 λες να μου κανει προβλημα?



Σε μένα είχε βάλει άλλα μπεκ στην αρχή! Δεν ξέρω ποια ήταν. αφού έκανα καμιά 1300 χιλ., είχα συνεχόμενα προβλήματα και πήγα από κει για ρύθμιση 5 φορές, μου είπε ότι θα μου βάλει κάποια καινούρια μπεκ που μόλις βγήκαν από την εταιρεία!!!! Όντως μετά την τοποθέτηση των V15 το αμάξι μεταμορφώθηκε.
(τουλάχιστον έπαψε να δουλεύει σαν τρακτέρ, δεν μου έσβηνε στο ρελαντί, έκανε καλύτερη εκκίνηση χωρίς κλωτσήματα και το κυριότερο δεν ξαναέσβησε ενώ οδηγούσα με 130 χιλ. στην εγνατία!) Βέβαια συνέχισε να μη γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη όταν τελείωνε το αέριο και τα λαμπάκια έδειχναν ότι να ναι.... (γι αυτό το τελευταίο πήγα άλλες 3 φορές και ακόμα δεν είμαι σίγουρος ότι έγινε. Είχε πει ότι θα άλλαζε φλοτερ αλλά τελικά ρύθμισε κάτι βίδες....) Θα δούμε.....
Όταν τον ρώτησα γιατί δεν τοποθετήθηκαν αυτά τα μπεκ από την αρχή, μου είπε ότι δεν υπήρχαν πριν 2 μήνες! του έδειξα βέβαια κατάλογο της VIALLE με ημερομηνία Δεκέμβριος 2009 που στο συγκεκριμένο μοντέλο του αυτοκινήτου μου υποδείκνυε τα V15. Έκανε πως δεν κατάλαβε και ακόμα δεν άκουσα ένα συγνώμη!!!!
τώρα πια αντιμετωπίζω μόνο το πρόβλημα με το (τυχαίο νομίζω) λαμπάκι βλάβης μηχανής που όταν ανάβει (κάθε 3-4 μέρες συνήθως λίγα χιλιόμετρα αφού ξεκινήσω) η μηχανή ρετάρει και πρέπει να σταματήσω, να σβήσω και να ξαναβάλω μπρος.... μετά συνέρχεται.
BMW 520 E39 2.2 Vialle LPFi
topothan
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 24 Μάιος, 2011 23:36

Re: Vialle σε BMW 520 e39

Δημοσίευσηαπό genos2000 » Παρ 17 Ιουν, 2011 11:09

Ωραιος ο τυπος!Μονο που επρεπε να καταλαβει οτι αυτοι που βαζουν vialle και δινουν € 2000 εχουν ψαχτει λιγο και ξερουν για ποιο λογο δινουν τα διπλασια φραγκα απο τους αλλους.Απο επιδοσεις σε σχεση με τη βενζινη?Εμενα παει καλα,αλλα δεν παει οσο στρωτα παει με βενζινη και δειχνει λιγο βαρυ αν και μπορει να μην ειναι πιο αργο,αλλα εχει υστερηση στο πατημα του γκαζιου και δινει πιο αποτομα κατι που μπορει να οφειλεται στην αποσταση των μπεκ.
genos2000
 
Δημοσιευσεις: 70
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ, 2011 18:20

Re: Vialle σε BMW 520 e39

Δημοσίευσηαπό topothan » Παρ 17 Ιουν, 2011 11:54

genos2000 έγραψε:Ωραιος ο τυπος!Μονο που επρεπε να καταλαβει οτι αυτοι που βαζουν vialle και δινουν € 2000 εχουν ψαχτει λιγο και ξερουν για ποιο λογο δινουν τα διπλασια φραγκα απο τους αλλους.Απο επιδοσεις σε σχεση με τη βενζινη?Εμενα παει καλα,αλλα δεν παει οσο στρωτα παει με βενζινη και δειχνει λιγο βαρυ αν και μπορει να μην ειναι πιο αργο,αλλα εχει υστερηση στο πατημα του γκαζιου και δινει πιο αποτομα κατι που μπορει να οφειλεται στην αποσταση των μπεκ.


"Καλά" πάει αλλά δεν μπορώ να πω ότι πάει καλύτερα από την βενζίνη. (αυτοί επιμένουν για το αντίθετο. Ίσως έτσι θα έπρεπε να συμβαίνει θεωρητικά αν όλα δούλευαν όπως έπρεπε.) Σίγουρα με βενζίνη δουλεύει πιο στρωτά. Έχω κι εγώ αυτήν την ενοχλητική υστέρηση στο πάτημα του γκαζιού, η οποία ήταν απερίγραπτη πριν την αλλαγή των μπεκ. Τώρα απλώς υπάρχει αλλά δεν μπορείς να την αγνοήσεις.
Εγώ επιμένω ότι όλα γίνονται με το "μάτι" και το "αυτί"....οπότε....
Κακώς δεν βάλαμε το πιο φτηνό σύστημα αέριου ψεκασμού το οποίο όπως και αυτοί ομολογούν το ξέρουν απ΄έξω. Σ΄αυτό μαθαίνουν στα αμάξια μας. Ελπίζω να επιζήσουν οι μηχανές και να μην έχουμε άλλα....
BMW 520 E39 2.2 Vialle LPFi
topothan
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 24 Μάιος, 2011 23:36

Re: Vialle σε BMW 520 e39

Δημοσίευσηαπό rogerius » Παρ 17 Ιουν, 2011 14:31

mporeite na peite an ta mpek ygraeriou einai bidomena katevthian apano sthn polaplh kai an nai, poso konta einai sto avlo isagogeis?
Episis, an apo ta mpek vgainoun solinakia, poso makria einai avta kai se ti apostash apo tou avlous eiserxontai sthn polapli.
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: Vialle σε BMW 520 e39

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 17 Ιουν, 2011 16:36

Σχεδον το συνολο οσων εχουν βαλει υγρο ψεκασμο και εφοσον δεν εχουν προβληματα με την εγκατασταση τους, παρατηρουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την ιδια συμπεριφορα με τη βενζινη και σε μερικους ακομα και αισθηση αυξησης ροπης χαμηλα.
Κατα πασα πιθανοτητα κατι παιζει στην εγκατασταση που επηρεάζει την αποδοση...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Vialle σε BMW 520 e39

Δημοσίευσηαπό genos2000 » Παρ 17 Ιουν, 2011 18:31

Εμενα τα μπεκ ειναι κρυμενα πισω και δε φαινονται..Παντως για να εχει αυτο το κομπιασμα οταν γυρναει σε αεριο και την υστερηση λογικα εχει τα σωληνακια και ειναι σε αποσταση ε?Απο επιδοσεις θελω να τα τεσταρω μετα τη ρυθμιση γιατι τωρα το ψιλοφοβαμαι αν ειναι ο,τι να ναι..
astra ισως αποδοση να εχει καλυτερη πρεπει να το μετρησω,απλα εχεδι πολυ υστερηση και δειχνει βαρυτερο.Βεβαια οταν αρπαξει φαινεται να γκαζωνει πολυ..
Και ισως χαμηλα να εχει ελαχιστους κραδασμους..
Παντως καποιος που πρωτοδηγαει το οχημα του φαινεται μια χαρα..ειδωμεν
genos2000
 
Δημοσιευσεις: 70
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ, 2011 18:20

Re: Vialle σε BMW 520 e39

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 17 Ιουν, 2011 19:04

Τα σωληνάκια αν εχουν μεγαλυτερο απο αυτο που ειναι αρκετο, μπορει να παιξει ρολο. Το κομπιασμα στην αλλαγη δεν ειναι τιποτα ανησυχητικό αλλα αν νιωθεις ''βαρυ'' το αμαξι με το αεριο ολο και κατι παιζει. Αυτο που ειπες ομως οτι αρπαζει μετα κανονικα...δεν μπορω σκεφτω κατι. Σα να μπουκωνει ομως μου φαινεται με αυτα που λες. Απο σερβις στο οχημα σε φιλτρο αερος-και κανα καθαρισμα πεταλουδα εχεις κανει ? Ισως δεις διαφορα, εγω ειδα. Δε λεω οτι ντε και καλα φταιει αυτο αλλα η καλη συντηρηση παιζει ρολο. Αυτο που περιγραφεις με τους ''κραδασμους'', τι εννοεις ? Ρεταρισμα ?

Γενικοτερα αν δεν κανει διακοπες και κλωτσιματα, εισαι σε καλο δρομο.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Vialle σε BMW 520 e39

Δημοσίευσηαπό genos2000 » Παρ 17 Ιουν, 2011 19:52

Να σου πω την αληθεια ρεταρισματα ευτυχως τιποτα.Απλα εχει μια λιγο μεγαλυτερη υστερηση στο γκαζι απο οτι εχει με βενζινη.Κραδασμους εννοω σαν να εχει μια τραχυτητα τη στιγμη που εκκινω απο σταση.Αν μεινει ως εχει δεν εχω προβλημα.Απλα εχω ακουσει πολλα και φανταζομαι οτι δεν ειναι τυχαια.Παντως δεν εχω την καλη πρωτη εντυπωση αυτων που βαζουν υγρου ψεκασμου,χωρις να ειναι και ασχημη βεβαια.Θελω να αφησω μια φορα το αεριο να τελειωσει να δω πως θα γυρισει σε βενζινη γιατι πολλοι εχουν προβλημα με το θεμα αυτο απο τον συγκεκριμενο εγκαταστατη..
genos2000
 
Δημοσιευσεις: 70
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ, 2011 18:20

Re: Vialle σε BMW 520 e39

Δημοσίευσηαπό mik » Σάβ 18 Ιουν, 2011 10:11

genos2000 έγραψε:Να σου πω την αληθεια ρεταρισματα ευτυχως τιποτα.Απλα εχει μια λιγο μεγαλυτερη υστερηση στο γκαζι απο οτι εχει με βενζινη.Κραδασμους εννοω σαν να εχει μια τραχυτητα τη στιγμη που εκκινω απο σταση.Αν μεινει ως εχει δεν εχω προβλημα.Απλα εχω ακουσει πολλα και φανταζομαι οτι δεν ειναι τυχαια.Παντως δεν εχω την καλη πρωτη εντυπωση αυτων που βαζουν υγρου ψεκασμου,χωρις να ειναι και ασχημη βεβαια.Θελω να αφησω μια φορα το αεριο να τελειωσει να δω πως θα γυρισει σε βενζινη γιατι πολλοι εχουν προβλημα με το θεμα αυτο απο τον συγκεκριμενο εγκαταστατη..


εμενα παντως οταν τελειωσε το αεριο γυρισε κανονικα σε βενζινη χωρις καποιο θεμα.
Ευτυχως και σε μενα δεν εχω δει ακομα λαμπακι να αναβει( μετα απο 800χιλ)
Ford Maverick 2.3 with vialle lpfi system
mik
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ, 2011 16:10

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο BMW

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες