Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

KIA Pro Ceed 1.6 Εγκατάσταση υγραερίου λαδιέρα Ναι ή Όχι;

KIA Pro Ceed 1.6 Εγκατάσταση υγραερίου λαδιέρα Ναι ή Όχι;

Δημοσίευσηαπό JIMARAS » Δευτ 29 Αύγ, 2011 17:35

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ KIA PRO CEED 1.6 2008 ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΓΡΑΕΡΙΟ.1150 ΕΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ?Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΧΡEIΑΖΕΤΕ ΛΑΔΙΕΡΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΜΑΞΙ ΠΟΥ ΕΧΩ.
JIMARAS
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 29 Αύγ, 2011 17:09

Re: KIA PRO CEED 1.6 ΕΓΚΑΤΑΣΤΣΗ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΛΑΔΙΕΡΑ ΝΑΙ Η ΟΧΙ?

Δημοσίευσηαπό maevius » Δευτ 29 Αύγ, 2011 18:03

[quote="JIMARAS"]ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ KIA PRO CEED 1.6 2008 ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΓΡΑΕΡΙΟ.1150 ΕΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ?Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΧΡEIΑΖΕΤΕ ΛΑΔΙΕΡΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΜΑΞΙ ΠΟΥ ΕΧΩ.[/quot]

Εγω δεν εχω γιατι πιστευω οτι ο μαστορας που λεει οτι δεν χρειαζεται λαδιερα θελει να εχει balls για να το πει. Γιατι ετσι και χτυπησουν ενα δυο αυτοκινητα λογω μη λαδιερας καταστραφηκε. Γιατι να μην το πει και να βγαζει και κανα παραπανω φραγκο απο το λαδακι; Αντιθετα απο αυτους που προτεινουν το 80% (κατα τη γνωμη μου παντα) το κανει για να καλυψει τον απαυτο του λογω αγνοιας η απειριας στον χωρο.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: KIA PRO CEED 1.6 ΕΓΚΑΤΑΣΤΣΗ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΛΑΔΙΕΡΑ ΝΑΙ Η ΟΧΙ?

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 29 Αύγ, 2011 19:52

maevius έγραψε:
JIMARAS έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ KIA PRO CEED 1.6 2008 ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΓΡΑΕΡΙΟ.1150 ΕΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ?Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΧΡEIΑΖΕΤΕ ΛΑΔΙΕΡΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΜΑΞΙ ΠΟΥ ΕΧΩ.[/quot]

Εγω δεν εχω γιατι πιστευω οτι ο μαστορας που λεει οτι δεν χρειαζεται λαδιερα θελει να εχει balls για να το πει. Γιατι ετσι και χτυπησουν ενα δυο αυτοκινητα λογω μη λαδιερας καταστραφηκε. Γιατι να μην το πει και να βγαζει και κανα παραπανω φραγκο απο το λαδακι; Αντιθετα απο αυτους που προτεινουν το 80% (κατα τη γνωμη μου παντα) το κανει για να καλυψει τον απαυτο του λογω αγνοιας η απειριας στον χωρο.


Εγώ λοιπόν θα σου πρότεινα πριν προχωρήσεις να διαβάσεις στο lpgforum.de (το google translate βοηθάει πολύ ειδικά αν κάνεις από γερμανικά->αγγλικά) και θα διαπιστώσεις τι λένε για το αμάξι σου. Έχω τον ίδιο κινητήρα και πλέον αν και αργά είμαι σίγουρος πως ο κινητήρας μας δεν ειναι ανθεκτικός σε υγραέριο. Αλλά για να μην τραγικοποιώ διάβασε και πες και στους υπόλοιπους τα όποια συμπεράσματά σου...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: KIA PRO CEED 1.6 ΕΓΚΑΤΑΣΤΣΗ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΛΑΔΙΕΡΑ ΝΑΙ Η ΟΧΙ?

Δημοσίευσηαπό maevius » Δευτ 29 Αύγ, 2011 22:56

Στο lpgforum.de εχει παρα πολλα ενδιαφεροντα θεματα.Αλλα δεν εχει τεραστια διαφορα απο το δικο μας φορουμ. Οι ιδιες αποριες εκφραζονται και οι ιδιες black list κυκλοφορουν. Για παραδειγμα για να μιλησω για μενα υπαρχουν opel που εχουν κανει 200.000 χλμ απροβληματιστα και opel που χτυπησαν βαλβιδες στα 30.000. Αναρωτιουνται κιολας οι Γερμανοι αν τελικα η opel στα εργοστσιακα lpg εχει πραγματικα σκλυρηνει τις βαλβιδες οπως επισημα λεει......Επισης αλλες εταιριες αναλαμβανουν και αλλες οχι καποιες συγκεκριμενες μαρκες - μοντελα.Και μαλιστα περισσοτερα θα ελεγα απο οτι στην Ελλαδα. Παντως και εκει οι αποψεις ειναι αντικρουομενες. Αν ξεκαθαρα γραφει για το i30 οτι θα εχει θεμα αποδεδειγμενα αλλαζει το πραγμα. Αν και με αυτα που εχω διαβασει μηνες τωρα (πριν και μετα το βαλω) το αν θα παθει ζημια ενα αυτοκινητο απο το lpg αυτο που παιζει το μεγαλυτερο ρολο ειναι η σωστη χρηση - σωστη εγκατασταση - προγραμματισμος και οχι τα προσθετα και οι λαδιερες.

Α....και εχω και την εντυπωση οτι αντιπροσωπειεςΚΙΑ - Ηundai βαζουν υγραεριο και με εγγυηση στο αυτοκινητο. Ρωτησες σε αντιπροσωπειες;
Τελευταία επεξεργασία από maevius και Τρί 30 Αύγ, 2011 09:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: KIA PRO CEED 1.6 ΕΓΚΑΤΑΣΤΣΗ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΛΑΔΙΕΡΑ ΝΑΙ Η ΟΧΙ?

Δημοσίευσηαπό rebel » Τρί 30 Αύγ, 2011 08:12

JIMARAS έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ KIA PRO CEED 1.6 2008 ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΓΡΑΕΡΙΟ.1150 ΕΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ?Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΧΡEIΑΖΕΤΕ ΛΑΔΙΕΡΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΜΑΞΙ ΠΟΥ ΕΧΩ.



Εγω στο δικο μου 1.6pro-ceed εχω το lpg 5μηνες με πανω απο 8.000χλμ και ολα ειναι super αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι σιγα-σιγα ανεβενει η τιμη του......χθες εβαλα με 0.83 :evil: Λαδιερα εχω στα τελευταια 1000χλ την εβαλα καθαρα για ψυχολογικους λογους..... :D
ΚΙΑ Pro-ceed 1.6cc
rebel
 
Δημοσιευσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ 19 Μαρ, 2011 16:40
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: KIA PRO CEED 1.6 ΕΓΚΑΤΑΣΤΣΗ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΛΑΔΙΕΡΑ ΝΑΙ Η ΟΧΙ?

Δημοσίευσηαπό villasg » Τρί 30 Αύγ, 2011 09:40

maevius έγραψε:................Α....και εχω και την εντυπωση οτι αντιπροσωπειες Ηundai βαζουν υγραεριο και με εγγυηση στο αυτοκινητο. Ρωτησες σε αντιπροσωπειες;


Σε αυτες που ειχα ρωτησει ειπαν :
Η εγγυηση ισχυει στο αυτοκινητο αλλα δεν καλυπτει τα μερη που επεμβαινει το αεριο
ΚΕΦΑΛΗ - ΒΑΛΒΙΔΕΣ κλπ κλπ κλπ

Αυτες ηταν : Μαυρεας - Μητροπουλος - Λαμδα
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Re: KIA PRO CEED 1.6 ΕΓΚΑΤΑΣΤΣΗ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΛΑΔΙΕΡΑ ΝΑΙ Η ΟΧΙ?

Δημοσίευσηαπό agelnick » Παρ 11 Οκτ, 2013 18:12

εχω το kia pro ceed 1.6 μοντελο 2008 και εχω βαλει icom υγρου ψεκασμου......εχω κανει 40000 κμ χωρις καμμια ζημια!
agelnick
 
Δημοσιευσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ 24 Μαρ, 2011 00:13

Re: KIA Pro Ceed 1.6 Εγκατάσταση υγραερίου λαδιέρα Ναι ή Όχι

Δημοσίευσηαπό xrisanthos » Δευτ 19 Οκτ, 2015 21:53

ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΝΕΝΑ CEED H Ι 30 ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ LPG?

mod: Δε γράφουμε με κεφαλαία
xrisanthos
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 13 Οκτ, 2015 19:55

Re: KIA Pro Ceed 1.6 Εγκατάσταση υγραερίου λαδιέρα Ναι ή Όχι

Δημοσίευσηαπό erimitis » Τετ 21 Οκτ, 2015 15:35

Φιλε λαδιερες και βλακειες μην τα κοιτας

Στάλθηκε από το Breeze μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17


Επιστροφή στο KIA

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες





cron