Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

KIA pro ceed

Re: KIA PRO CEED

Δημοσίευσηαπό maevius » Σάβ 17 Μαρ, 2012 07:45

rocky έγραψε:φιλε maevius δεν θέλω να σε χαλάσω αλλα δέν είσαι ο μοναδικός με την ίδια ρύθμιση χειμώνα καλοκαίρι.Εχουμε βέβαια και το ίδιο σύστημα υγραερίου.


Σωστός. Φυσικά και δεν χαλάστηκα γιατί ο σκοπος μου δεν ήταν να πω πόσο μαμάτος είμαι αλλά το είπα γιατί εδω μέσα λένε ιστορίες για διαφορετικές ρυθμίσεις χειμώνα καλοκαίρι που δεν ισχύει. όσο για την βενζίνη καιω περισσότερη το χειμώνα λόγω περισσότερου χρόνου που χρειάζεται για αλλάγη. Στα 100 δεν ξέρω αλλά στα 4 φουλαρισματα υγραέριο (75άρα δεξαμενη 68 λίτρα παίρνει θέλω χειμώνα 20 ευρώ βενζίνη) με βγάζουν 600 χλμ περίπου = 2400 χλμ. Το ρεζερβουάρ βενζίνης το έχω πάντα μέχρι την μέση και όταν φτάνει εκει βάζω 20 ευρώ.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: KIA PRO CEED

Δημοσίευσηαπό BOURTZI » Σάβ 17 Μαρ, 2012 09:57

Δηλαδη τοσα αυτοκινητα με προβληματα στις βαλβιδες ειναι απο την ταχυτητα?(δεν το θεωρω και απιθανο καθως κανεις δεν θα παραδεχτει οτι λογω βλακειας του εκανε ζημια αλλα μου φαινεται καπως να πηγαιναν ολοι 6000στρ θελει προσπαθεια)εγω παω εως 3500-4000στρ αλλα δεν πιστευω οτι σωζει το δικο μου που ειναι black list σε prins,brc..Οποτε επειδη σιγουρα η λαδιερα ειναι αχρηστη εχω σκεφτει καποιες εναλλακτικες να ψεκαζει βενζινη μετα απο καποιες στροφες η να το γυρναω εγω σε βενζινη μετα απο καποια ταχυτητα.Μια αλλη λυση ειναι ενα προσθετο που συνιστα η opel για αυτοκινητα με υγραεριο ισως το αγορασω.
Εσυ που εισαι εγκαταστατης εισαι σιγουρος οτι αμα δεν πιασω 6000 δεν εχει θεμα?αμα ειναι ετσι μην χαλαω βενζινες και λεφτα σε προσθετα λιπαντικα(αυτοκινητου:P)[/quote]
Μην χαλας τα χρηματα σου αδικα,το υγραεριο διαθετει το λαδι που χρειαζεται απο μονο του.Οι πιο πολλοι ανοιγουν τα χρησιμοποιοημενα φιλτρα και αυτο που βλεπουν νομιζουν οτι ειναι βρωμα ενω στην πραγματικοτητα ειναι υπολειματα του λαδιου.
Οτιδηποτε ξενο προς το καυσιμο που χρησιμοποιεις ειναι νοθεια για το καυσιμο σου!
Το μονο που θα καταφερεις ειναι να εχεις καταλοιπα στον χωρο καυσης,αυξημενη θερμοκρασια στον χωρ.καυσης και μειωμενη αποδοση λογω νοθευσης του καυσιμου.Για να μην πω και τι τραβαει ο καταλυτης για να τα <<περασει >>ολα αυτα.
Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν αυτοκινητα που ειναι πιο ευαισθητα απο άλλα,ομως η λυση δεν ειναι ουτε η λαδιερα ουτε τα προσθετα!
Λογικη χρηση του κινητηρα(δεν ειναι κακο να πας στις 6000στρ αλλα μην το κρατας και στον κοφτη)ας μην ξεχναμε αλλωστε και το λογο που ασχολουμαστε ολοι με το υγραεριο, την οικονομια.Αν θελουμε ειδικη χρηση του αυτοκινητου με υγραεριο π.χ. να τρεξουμε σε αγωνες για λογους διαφημησης υπαρχουν αλλα hardware και software για να το κανουμε με επιτυχια(βλεπε poliauto και sprintgas)
Accelerating engine science
Άβαταρ μέλους
BOURTZI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2012 16:45

Re: KIA PRO CEED

Δημοσίευσηαπό PRODRIVER » Κυρ 18 Μαρ, 2012 19:32

εβαλα το σύστημα Λοβατο τελικά με 56αρα δεν σηκώθηκε πολύ το πορτ μπαγκαζ.

η 60αρα που ζητησα δεν χωρούσε μου είπαν.

Την δεύτερη μέρα ανάβει το check engine τώρα τι να πώ? Αυτό που φοβόμουν έγινε πραγματικότητα : (((((((

Λειτουργεί άψογα πάντος.
PRODRIVER
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ 12 Μαρ, 2012 11:31

Re: KIA PRO CEED

Δημοσίευσηαπό rocky » Δευτ 19 Μαρ, 2012 19:57

PRODRIVER ευχομαι πολλά και κυρίως απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.Μην μασας με το λαμπάκι πήγαινε στον μηχανικό να το συνδέσει στον υπολογιστή.Μάλον θέμα ρύθμισης.Και η 50άρα καλή είναι σε θέμα αυτονομίας.Πόσο πήγε το μαλλί?

maevius η κατανάλωση που έχεις σε βενζίνη είναι πολύ καλή αλλα σε αέριο είναι πιστεύω λίγο τσιμπημένη για μικτό κύκλο εκτός αν κινήσ καθημερινά μόνο μέσα σε πόλη.
rocky
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ, 2012 22:27

Re: Απ: KIA PRO CEED

Δημοσίευσηαπό maevius » Παρ 17 Αύγ, 2012 19:47

rocky έγραψε:PRODRIVER ευχομαι πολλά και κυρίως απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.Μην μασας με το λαμπάκι πήγαινε στον μηχανικό να το συνδέσει στον υπολογιστή.Μάλον θέμα ρύθμισης.Και η 50άρα καλή είναι σε θέμα αυτονομίας.Πόσο πήγε το μαλλί?

maevius η κατανάλωση που έχεις σε βενζίνη είναι πολύ καλή αλλα σε αέριο είναι πιστεύω λίγο τσιμπημένη για μικτό κύκλο εκτός αν κινήσ καθημερινά μόνο μέσα σε πόλη.

Φιλε το insignia 1,8 ειναι καταπιονα.. και γιαυτο εβαλα αεριο
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: KIA PRO CEED

Δημοσίευσηαπό tazakis79 » Κυρ 09 Σεπ, 2012 12:22

Καλημέρα!εχω ένα proceed του 2009 και ενδιαφέρονται να τοποθετησω αεριο.Εχω διαβάσει κάποια πράγματα στο forum για συστηματα και εγκαταστάτες στην θεσσαλονικη απλά δεν εχω αποφασίσει ακόμη.(ακόμη προβληματισμένος).Μπορει κάποιος να πει την εμπειρία του σε εγκατάσταση στο συγκεκριμένο μοντέλο;
Rocky,PRODRIVER κάποια ενημέρωση της πορείας της εγκατάστασης που κάνατε θα βοηθούσε όπως και που έγινε εγκατάσταση μαζί με τιμες.
Ευχαριστω προκαταβολικά!
tazakis79
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ, 2012 10:36

Re: KIA PRO CEED

Δημοσίευσηαπό rocky » Παρ 14 Σεπ, 2012 15:14

φίλε tazaki εύχομαι να σε βοηθήσω.Δέν θα σου πω σε ποιόν έβαλα το σύστημα γιατί δεν θέλω να θεωρηθεί οτι κάνω διαφίμηση.Εχώ σύστημα zavoli και το έβαλα στην θέρμη στην αερογέφυρα (τί κανει νιάου νιαου στα κεραμίδια).Μετά απο 43.000 χιλιόμετρα χωρίς λαδιέρα δέν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ούτε λαμπάκι δέν έχει ανάψει.Είναι το 1600 και έχω κατανάλωση 8,5λιτ/100 αέριο και 0,7λιτ/100 βενζίνη.Καλή εξυπηρέτηση δέν εχω παράπονο.Βέβαια δέν πηγα ποτέ με πρόβλημα να δώ τότε την αντιμετώπιση.Απόσβεση υπολογίζοντας τα πάντα (βενζίνες σέρβις κτεό) έκανα στα 26.000 χιλ.Τιμή εγκατάστασης 1300 ευρώ αλλα το 2010 (πολύ λιγότεροι εγκαταστάτες).Πιστεύω τωρα μια εγκατάσταση στα 1000 ευρώ ειναι καλά.Ελπίζω να βοήθησα
rocky
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ, 2012 22:27

Προηγούμενη

Επιστροφή στο KIA

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης