Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Chevrolet Cruze 1.6 LS plus, δίλημα για μετατροπή σε LPG.

Chevrolet Cruze 1.6 LS plus, δίλημα για μετατροπή σε LPG.

Δημοσίευσηαπό Karv » Παρ 03 Φεβ, 2012 17:33

Τον μήνα που μας πέρασε έκλεισα 2 χρόνια απο τότε που το αγόρασα με περίπου 45.000 Χιλιόμετρα σύνολο, υπενθυμίζω Chevrolet Cruze 1.6 LS plus ατμοσφαιρικός κινητήρας 113 άλογα, μέση κατανάλωση 8.5-9.0 λίτρα ανα 100 χιλιόμετρα. (40% εντός πόλης, 60% εγνατία/περιφερειακός)

Η αντιπροσωπεια της Chevrolet μου περνάει LPG στην τιμή των 1300 euro, Δεν γνωρίζω καμιά λεπτομέρεια για το τι ΚΙΤ περνάνε

Ξέρω οτι η μετατροπή αξιζει για τα χιλιόμετρα που κάνω λόγω δουλειάς αλλα έχω κάποιες ερωτήσεις:

Τι να γνωρίζω για την σωστή και ομαλή λειτουργεία του LPG? Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη σειρά ενεργειών για την 'υγιη' λειτουργεία του κινητήρα στο πέρασμα των ετών περα των service;

Θα αντεξει μακροπρόθεσμα η θα επέλθει φθορά οτι και να γίνει? Θα μπορώ να οδηγω σε όλο το φάσμα των στροφών? θα μπορω να οδηγώ σε υψηλές ταχυτητες (5η σχέση 4.500-5.000 στροφές ταξιδεύω συχνά)
το βασικότερο απο ολα, μπορώ να εμπιστευτώ την αντιπροσώπεια η θα πηγαίνω για επίσκεψη βλάβης κάθε τοσο να με στραγγίζουν κανονικότατα?

Οσους ιδιώτες ρώτησα μου κάνανε ερωτήσεις για το αυτοκίνητο μου και πως αν ειναι να το μετατρέψω θα το κρατήσουν για δοκιμές ΚΤΛ.
Αντιθέτως στην αντιπροσωπέια μου είπαν πώς σε λιγότερο απο μια μέρα θα είναι έτοιμο και όλα θα ειναι ρολόι.

Δεν ξέρω, έιμαι αναποφάσιστος! Αν κάποιος απο εσάς έχει εμπειρία επι του θέματος μετατροπής η ακομα και το ιδιο μοντέλο με μένα ας αφήσει ενα σχόλιο.

Ευχαριστώ :ymparty:
Karv
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 03 Φεβ, 2012 16:47

Re: Chevrolet Cruze 1.6 LS plus, δίλημα για μετατροπή σε LPG

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 04 Φεβ, 2012 17:07

Η αντιπροσωπεία σου δίνει κάποια εγγύηση κινητήρα; Εξακολουθεί να ισχύει γενικά η εργοστασιακή εγγύηση μετά την εγκατάσταση του υγραερίου;
Γενικά ρώτησε να λυθούν όλες οι απορίες σου και κυρίως αν καλύπτεται και η εργασία σε περίπτωση αστοχίας υλικού κατά τη διάρκεια ισχύος της εγγύησης του συστήματος υγραεριοκίνησης. Επίσης, η εγγύηση ισχύει και σε άλλες αντιπροσωπείες της Chevrolet στην Ελλάδα;
Κατά τ΄άλλα είναι λογικό μια αντιπροσωπεία που τοποθετεί ένα συγκεκριμένο σύστημα σε πολλά ίδια αυτοκίνητα, να γνωρίζει ακριβώς τη ρύθμιση που πρέπει να κάνει κι έτσι δεν χρειάζεται ιδιαίτερος χρόνος για πειραματισμούς και ρυθμίσεις.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Chevrolet Cruze 1.6 LS plus, δίλημα για μετατροπή σε LPG

Δημοσίευσηαπό LPGas » Δευτ 06 Φεβ, 2012 17:07

Τα αυτοκίνητα αυτά έχουν όλα τα μηχανικά μέρη της Opel.
Δουλεύουν υπέροχα με LPG, πολύ στρωτά και έχουν εργοστασιακές αναμονές για σύστημα υγραερίου. Μερικά από αυτά κιόλας έχουν ένδειξη στο καντράν για LPG!
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Chevrolet Cruze 1.6 LS plus, δίλημα για μετατροπή σε LPG

Δημοσίευσηαπό Karv » Πέμ 09 Φεβ, 2012 19:09

Εχω παρατηρήσει οτι υπάρχει ένδειξη LPG στο καντράν μου, άκουσα επίσης καπου οτι το αυτοκίνητο μου εχει προεγκατάσταση για τοποθέτηση LPG kit.
Λογικά θέλω να πιστεύω οτι με την σωστή τεχνογνωσία μπορώ να έχω ενα πολυ καλο αποτέλεσμα.
Karv
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 03 Φεβ, 2012 16:47

Re: Chevrolet Cruze 1.6 LS plus, δίλημα για μετατροπή σε LPG

Δημοσίευσηαπό docjohn » Τρί 21 Φεβ, 2012 22:23

Καλησπέρα στο forum.έχω ένα cruze 1.8.Τεχνικος από την αντιπροσωπεία μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα με την μετατροπή του σε lpg και ότι μερικά taxi που το δοκίμασαν στην Αθήνα είχαν πρόβλημα .γνωρίζει κανένας φίλος του forum τι τελικά γίνεται με το αυτοκίνητο αυτό ?
docjohn
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 07 Φεβ, 2011 21:18

Re: Chevrolet Cruze 1.6 LS plus, δίλημα για μετατροπή σε LPG

Δημοσίευσηαπό maevius » Τρί 21 Φεβ, 2012 22:33

Ετσι μου έλεγε και εμένα τεχνικός από την αντιπροσωπεία οπελ ώσπου άλλαξε γνωμη μόλις η αντιπροσωπεία αρχισε να βαζει και αυτη υγραέριο................
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Chevrolet Cruze 1.6 LS plus, δίλημα για μετατροπή σε LPG

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 21 Φεβ, 2012 23:14

maevius έγραψε:Ετσι μου έλεγε και εμένα τεχνικός από την αντιπροσωπεία οπελ ώσπου άλλαξε γνωμη μόλις η αντιπροσωπεία αρχισε να βαζει και αυτη υγραέριο................

=)) =))

Μάλλον είναι η εποχή της κωλοτούμπας
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Chevrolet Cruze 1.6 LS plus, δίλημα για μετατροπή σε LPG

Δημοσίευσηαπό cruzakias » Σάβ 18 Αύγ, 2012 13:57

Karv έγραψε:Εχω παρατηρήσει οτι υπάρχει ένδειξη LPG στο καντράν μου, άκουσα επίσης καπου οτι το αυτοκίνητο μου εχει προεγκατάσταση για τοποθέτηση LPG kit.
Λογικά θέλω να πιστεύω οτι με την σωστή τεχνογνωσία μπορώ να έχω ενα πολυ καλο αποτέλεσμα.

Θα ψάξω κ'εγώ να δω αν και το δικό μου έχει ένδειξη LPG στο καντράν και αναμονές για κιτ υγραερίου. Καλό θα ήταν επίσης να μάθουμε αν οι αναμονές και οι φωτεινές ενδείξεις είναι συμβατές με όλα τα κιτ ή αν δεν παίζει ρόλο η εταιρία που θα επιλέξουμε να βάλουμε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
cruzakias
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 18 Αύγ, 2012 11:36
Τοποθεσία: 35.32° N/25.13° E

Re: Chevrolet Cruze 1.6 LS plus, δίλημα για μετατροπή σε LPG

Δημοσίευσηαπό VasileiosK » Κυρ 20 Δεκ, 2015 00:41

docjohn έγραψε:Καλησπέρα στο forum.έχω ένα cruze 1.8.Τεχνικος από την αντιπροσωπεία μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα με την μετατροπή του σε lpg και ότι μερικά taxi που το δοκίμασαν στην Αθήνα είχαν πρόβλημα .γνωρίζει κανένας φίλος του forum τι τελικά γίνεται με το αυτοκίνητο αυτό ?



Για "ρίξε" μια ματιά εδώ... http://www.timeforgas.com/downloads/pdf ... 73_p26.pdf
VasileiosK
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 18 Δεκ, 2015 21:00

Re: Chevrolet Cruze 1.6 LS plus, δίλημα για μετατροπή σε LPG

Δημοσίευσηαπό VasileiosK » Πέμ 21 Ιαν, 2016 21:53

Και εγώ είμαι κάτοχος ενός Chevrolet Cruze 1.8 LT 141ps (103Kw) του 2010 και ήρθε πλέον η ώρα να γίνω και εγώ "υγραεροκίνητος"...
Έχω βρει και ένα καλό εγκαταστάτη και μου πρότεινε να βάλω σύστημα της BRC. Γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για ποιό σύστημα να βάλω??
Έχω καταλήξει στο BRC Seq 24.11 ή στο P&D MY11. Μάλλον το βλέπω για το P&D MY11...

Με εκτίμηση
Βασίλης
VasileiosK
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 18 Δεκ, 2015 21:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Chevrolet

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες