Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

TSI & LPG

TSI & LPG

Δημοσίευσηαπό fotissara21 » Κυρ 27 Μαρ, 2011 13:23

Καλησπέρα σας
Με την ευκαιρία θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια για το forum

Έχω ένα Skoda Superb 1.8 TSi του 6/2009 και θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για το τι σύστημα θα εγκαταστήσω στο αυτοκίνητο μου

Δεχτές όλες οι εμπεριστατωμένες προτάσεις !!!!!!! :roll: :roll:

Ευχαριστώ
fotissara21
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 11:54

Re: TSI & LPG

Δημοσίευσηαπό dti » Κυρ 27 Μαρ, 2011 17:44

Θα πρότεινα οπωσδήποτε κάποιο σύστημα υγρού ψεκασμού, κατάλληλο για κινητήρα direct injection:
- Vialle LPdi (έχει ειδικό kit στον κατάλογό της για το αυτοκίνητό σου)
- Icom jtg
- Prins Direct Liqui Max (που μάλλον δεν έχει έλθει ακόμη στην Ελλάδα)

Η Prins έχει και το VSI-DI για Skoda Superb - 1,8 Ltr. TSI, 2009, Motorcode BZB & CDAA.
Το έχει βάλει κάποιος σε Octavia με τον ίδιο κινητήρα και είναι πολύ ευχαριστημένος.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: TSI & LPG

Δημοσίευσηαπό tpap » Σάβ 16 Απρ, 2011 16:42

Καλησπέρα και από μένα
Διαθέτω ένα skoda superb 1.4 tsi και είμαι μεταξύ των vialle, prins & icom. Μιλάμε πάντα για σύστημα υγρού ψεκασμού λόγω tsi
(lpdi, liqui-max (από Μάϊο) & jtg). Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι, ποια εταιρεία από τις τρεις θεωρήται πιο ποιοτική σε εξαρτήματα, υλικά, αξιοπιστία κτλ. ή και οι τρείς είναι ισάξιες; Σίγουρα και ο εγκαταστάτης παίζει σημαντικό ρόλο, αλλά και η ποιότητα των υλικών εξίσου. Από την εμπειρία σας και απ' όσα έχετε ακούσει ή διαβάσει ποια είναι η δική σας κρίση;

Ευχαριστώ
tpap
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 09:59

Re: TSI & LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 16 Απρ, 2011 17:19

tpap έγραψε:Καλησπέρα και από μένα
Διαθέτω ένα skoda superb 1.4 tsi και είμαι μεταξύ των vialle, prins & icom. Μιλάμε πάντα για σύστημα υγρού ψεκασμού λόγω tsi
(lpdi, liqui-max (από Μάϊο) & jtg). Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι, ποια εταιρεία από τις τρεις θεωρήται πιο ποιοτική σε εξαρτήματα, υλικά, αξιοπιστία κτλ. ή και οι τρείς είναι ισάξιες; Σίγουρα και ο εγκαταστάτης παίζει σημαντικό ρόλο, αλλά και η ποιότητα των υλικών εξίσου. Από την εμπειρία σας και απ' όσα έχετε ακούσει ή διαβάσει ποια είναι η δική σας κρίση;

Ευχαριστώ


Καλως ηλθες.Καλα τα λες αλλα παρτο αναποδα....απο τον μαστορα δηλαδη....

Στα υλικα η vialle και η prins φαίνεται να εχουν μια μικρη διαφορα απο τη icom. Αλλα στην νοοτροπία της εταιριας μεγαλη. Π.χ. οι 2 πρωτες εχουν βγαλει λιστα με ετοιμα κιτ για πολλα μοντελα ξεχωριστα , ενω η icom το αφηνει λιγο φλου και στη διακριτική ευχέρεια του εγκαταστατη να κανει την σωστη επιλογη (απο τους πινακες με τα παρελκομενα που τους εχουν δωσει)...

Το ποιο συμαντικο ομως ειναι οι εδω αντιπροσωποι τους που ενω στις 2 πρωτες εταιριες υπαρχουν υποδομες και εκπαιδευση, η icom υστερεί...δυστυχώς

Παντως οποιο και να βαλεις, αν βρεις τον καταλληλο μαστορα δεν θα το μετανιωσεις......εισαι στο σωστο δρομο :thumbup:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: TSI & LPG

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 16 Απρ, 2011 17:21

Λένε οτι τα Ολλανδικά συστήματα είναι πιο ποιοτικά από τα Ιταλικά. Δεδομένου οτι το Liqui Max δεν είναι δοκιμασμένο σε πολλά αυτοκίνητα και πιθανολογώντας οτι θα είναι και το ακριβότερο, προσωπικά θα κατέληγα στη Vialle. Αλλά σε κάθε περίπτωση, ένας καλός εγκαταστάτης μπορεί να κάνει τη διαφορά και κυρίως, να μη σε βάλει σε μπελάδες με λάθη του.
Δες και το θέμα της τιμής, την ημερομηνία της δεξαμενής (αν μπορεί κάποιος να σου εξασφαλίσει οτι θα είναι πρόσφατη), ευκολίες πληρωμής, εικόνα συνεργείου, κλπ.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: TSI & LPG

Δημοσίευσηαπό tpap » Σάβ 16 Απρ, 2011 17:48

ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας

Όντως πολύ σωστοί οι συλλογισμοί σας γιατι τόσο στη vialle όσο και στην prins μου ζήτησαν αμέσως την άδεια κυκλοφορίας για να δουν τι κωδικό έχει ο κινητήρας και συνεπώς αν υπάρχει έτοιμο κιτ, ενώ για την icom ισχύει το πέρασε να δούμε το αυτοκίνητο και να σου πούμε τι ακριβώς θα κάνουμε. Τα ολλανδικά είναι σίγουρα τα πιο ακριβά και ιδιαίτερα η vialle (πριν δύο μήνες 2800 με ΦΠΑ - τωρα δε ξέρω), η prins (2200 αν δε κάνω λάθος το VSI-DI)- άγνωστο ακόμα για το direct liqui max, η icom από 1800 και πάνω ανάλογα με την αντλία υψηλής πίεσης (κάτι τέτοιο μου είπαν - δε το θυμάμε καλά). θα περιμένω λίγο ακόμα μήπως έρθει σύντομα και το σύστημα της prins και μάθουμε και γιαυτό τιμές καθώς και διαθεσιμότητα για το superb.
tpap
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 09:59


Επιστροφή στο Skoda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες