Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Skoda Superb 1.8Tsi 2009

Skoda Superb 1.8Tsi 2009

Δημοσίευσηαπό cyberten » Τρί 15 Οκτ, 2013 12:10

Γεια Σας παιδιά!

Όπως οι περισσότεροι χρειάζομαι τη βοήθεια όλων όσων έχουν "εικόνα" για τη δουλειά του Μπίρμπου. Σκοπός μου είναι να εγκαταστήσω στο μέλλον στο Skoda Superb 1.8Tsi (μοντ. 6/2009) με κωδ. κινητήρα BZB που διαθέτω κιτ ICOM JTG HP. Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ εάν μπορούσατε να με βοηθήσετε να επιλέξω αυτόν τον μηχανικό για την εγκατάστασή του ή όποιον άλλο έχετε να μου προτείνετε. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις γιατί επειδή μη γνωρίζωντας και πολλά είχα κάποια στιγμή στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι ίσως χρειαστεί να φτάσω και έως το Βόλο για εγκατάσταση σε γνωστό μηχανικό του είδους.

Ευχαριστώ!
cyberten
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ, 2012 11:44

Re: Γνώμες για Μπίρμπο

Δημοσίευσηαπό panosverna » Τρί 15 Οκτ, 2013 15:42

Αν θελεις τη γνώμη μου να το βάλεις στον ίδιο μάστορα που θα σου συντηρει&τη βενζίνη! Αν (που δε σου το ευχομαι) γίνει η στραβη να μπορεις να του πεις παρτο και βγαλε άκρη! Αλλιώς θα σε κάνουν μπαλάκι απο τον ενα στον αλλο-σκέψου να χρειάζεται να τρεχεις στο Βόλο!
panosverna
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ 27 Μάιος, 2013 11:29

Re: Γνώμες για Μπίρμπο

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 15 Οκτ, 2013 16:26

panosverna έγραψε:Αν θελεις τη γνώμη μου να το βάλεις στον ίδιο μάστορα που θα σου συντηρει&τη βενζίνη! Αν (που δε σου το ευχομαι) γίνει η στραβη να μπορεις να του πεις παρτο και βγαλε άκρη! Αλλιώς θα σε κάνουν μπαλάκι απο τον ενα στον αλλο-σκέψου να χρειάζεται να τρεχεις στο Βόλο!


Δεν θα συμφωνήσουμε.
Ένας έμπειρος εγκαταστάτης αερίων καυσίμων και πάνω απ’όλα σωστός επαγγελματίας γνωρίζει πότε ένα πρόβλημα προέρχεται από το γκάζι και πότε από την βενζίνη. Και αν δεν το γνωρίζει, με τις γνώσεις του πρέπει να έχει την δυνατότητα να κάνει τη διάγνωση ώστε να μην ταλαιπωρηθεί ο πελάτης.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Γνώμες για Υγραεριοκίνηση-Autogas Hellas (Μπίρμπος)

Δημοσίευσηαπό cyberten » Τετ 16 Οκτ, 2013 08:36

lista lipiec[2].pdf
(32.17 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 272 φορές
Μπήκα στην ιστοσελίδα της ICOM και κατέβασα τη λίστα με τα αυτοκίνητα που μπορούν να "πάρουν" το κιτ μετατροπής για υγρό ψεκασμό (http://www.icom-jtg.com/actual-list-vehicles,15.html). Έχω επισυνάψει και το pdf του συνδέσμου όπου έχω επισημάνει τον κωδικό του κινητήρα μου BZB. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι τον κωδικό BZB για τον κινητήρα μου τον αναφέρει στο μοντέλο OCtavia 1.8TSi & φυσικά στο Passat CC 1.8TSi ενώ στο Superb 1.8TSi έχει μόνο τον κωδικό κινητήρα CDAA. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
cyberten
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ, 2012 11:44

Re: Γνώμες για Μπίρμπο

Δημοσίευσηαπό giorgos3924 » Τετ 16 Οκτ, 2013 13:09

LPGas έγραψε:
panosverna έγραψε:Αν θελεις τη γνώμη μου να το βάλεις στον ίδιο μάστορα που θα σου συντηρει&τη βενζίνη! Αν (που δε σου το ευχομαι) γίνει η στραβη να μπορεις να του πεις παρτο και βγαλε άκρη! Αλλιώς θα σε κάνουν μπαλάκι απο τον ενα στον αλλο-σκέψου να χρειάζεται να τρεχεις στο Βόλο!


Δεν θα συμφωνήσουμε.
Ένας έμπειρος εγκαταστάτης αερίων καυσίμων και πάνω απ’όλα σωστός επαγγελματίας γνωρίζει πότε ένα πρόβλημα προέρχεται από το γκάζι και πότε από την βενζίνη. Και αν δεν το γνωρίζει, με τις γνώσεις του πρέπει να έχει την δυνατότητα να κάνει τη διάγνωση ώστε να μην ταλαιπωρηθεί ο πελάτης.

Και όταν σου βρει το πρόβλημα και πας αλλού και σου λένε 1002 πράγματα χωρίς να σου λύνουν το πρόβλημα τί γίνεται; Ξαναγυρνάς στον Κύριο εγκαταστάτη υγραερίου και του λές φτιάχτο;
Άμα είναι επαγγελματίας και σωστός γιατί να μην σου το φτιάξει ο ίδιος μετά από συνεννόηση; και με το αζημίωτο φυσικά! Για ποιό λόγο να χάσει κάποιος ένα μεροκάματο και να σε πεί
πήγαινε αλλού ενώ ξέρει που βρίσκεται το πρόβλημα; Ίσα ίσα δημιουργείται και σχέση με τον πελάτη έτσι :)
Hyundai Accent 2005 1.3 - BRC Sequent 24
giorgos3924
 
Δημοσιευσεις: 304
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ, 2012 02:48

Re: Γνώμες για Υγραεριοκίνηση-Autogas Hellas (Μπίρμπος)

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 16 Οκτ, 2013 13:44

cyberten έγραψε:
lista lipiec[2].pdf
Μπήκα στην ιστοσελίδα της ICOM και κατέβασα τη λίστα με τα αυτοκίνητα που μπορούν να "πάρουν" το κιτ μετατροπής για υγρό ψεκασμό (http://www.icom-jtg.com/actual-list-vehicles,15.html). Έχω επισυνάψει και το pdf του συνδέσμου όπου έχω επισημάνει τον κωδικό του κινητήρα μου BZB. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι τον κωδικό BZB για τον κινητήρα μου τον αναφέρει στο μοντέλο OCtavia 1.8TSi & φυσικά στο Passat CC 1.8TSi ενώ στο Superb 1.8TSi έχει μόνο τον κωδικό κινητήρα CDAA. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα;



Αλλο μοτερ τελιως το BZB ειναι γενικα ευκολο μοτερ και δουλευει πολυ καλα με ολα τα κιτ .... δες ενα στο λινκ πιθανως να χρησιμοοιει το κιτ του οκταβια με μικρες παραμετροποιησεις για το superb

http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=73&t=1826
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Γνώμες για Υγραεριοκίνηση-Autogas Hellas (Μπίρμπος)

Δημοσίευσηαπό cyberten » Τετ 16 Οκτ, 2013 14:00

Qgas έγραψε:
cyberten έγραψε:
lista lipiec[2].pdf
Μπήκα στην ιστοσελίδα της ICOM και κατέβασα τη λίστα με τα αυτοκίνητα που μπορούν να "πάρουν" το κιτ μετατροπής για υγρό ψεκασμό (http://www.icom-jtg.com/actual-list-vehicles,15.html). Έχω επισυνάψει και το pdf του συνδέσμου όπου έχω επισημάνει τον κωδικό του κινητήρα μου BZB. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι τον κωδικό BZB για τον κινητήρα μου τον αναφέρει στο μοντέλο OCtavia 1.8TSi & φυσικά στο Passat CC 1.8TSi ενώ στο Superb 1.8TSi έχει μόνο τον κωδικό κινητήρα CDAA. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα;



Αλλο μοτερ τελιως το BZB ειναι γενικα ευκολο μοτερ και δουλευει πολυ καλα με ολα τα κιτ .... δες ενα στο λινκ πιθανως να χρησιμοοιει το κιτ του οκταβια με μικρες παραμετροποιησεις για το superb

http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=73&t=1826


Υποθέτω ότι αυτό που θέλεις να μου πεις είναι ότι επειδή το μοτέρ BZB είναι εύκολο είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί στην περίπτωσή μου το κιτ που προορίζεται για τον κωδικό κινητήρα BZB σε Octavia 1.8TSi αλλά με μερικές παραμετροποιήσεις για το Superb, σωστά;

@panosverna & @giorgos3924 : Επειδή κάτι έχετε στο μυαλό σας θα ήθελα να με ενημερώσετε. Αρκεί βέβαια να μην αναπτύσσονται αντιπαλότητες... Δεν το κρύβω ότι αντιλαμβάνομαι κάτι τέτοιο. Για να επανέλθω όμως στο θέμα, εκτιμώ την προσπάθειά σας να με συμβουλεύσετε όμως εκ των πραγμάτων LPG κιτ δεν εγκαθιστούν όλοι οι μηχανικοί αυτ/των. Οπότε δεν γίνεται να αλλάξω μηχανικό για τη "βενζίνη" όπως διατυπώθηκε αλλά ούτε και να κάνω ολικό σερβις αυτ/του εκεί όπου θα βάλω το κιτ του υγραερίου. Άρα μένουμε στο συμπέρασμα ότι θα βάλουμε υγραέριο στο αμάξι και προσπαθούμε να αντλήσουμε πληροφορίες για το συγκεκριμένο μηχανικό - εγκαταστάτη του θέματος που μας εξυπηρετεί γιατί είναι κοντά και... όχι στο Βόλο δια παν ενδεχόμενο βλαβών. Όχι πως άμα συμβεί η "στραβή" στις 10:30 το βράδυ αυτό αλλάζει κάτι.... αλλά λέμε τώρα!
cyberten
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ, 2012 11:44

Skoda Superb 1.8Tsi 2009

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 17 Οκτ, 2013 22:15

cyberten έγραψε:
Qgas έγραψε:
cyberten έγραψε:
lista lipiec[2].pdf



Αλλο μοτερ τελιως το BZB ειναι γενικα ευκολο μοτερ και δουλευει πολυ καλα με ολα τα κιτ .... δες ενα στο λινκ πιθανως να χρησιμοοιει το κιτ του οκταβια με μικρες παραμετροποιησεις για το superb

viewtopic.php?f=73&t=1826


Υποθέτω ότι αυτό που θέλεις να μου πεις είναι ότι επειδή το μοτέρ BZB είναι εύκολο είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί στην περίπτωσή μου το κιτ που προορίζεται για τον κωδικό κινητήρα BZB σε Octavia 1.8TSi αλλά με μερικές παραμετροποιήσεις για το Superb, σωστά;



Αυτο ακριβως εννοω ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Γνώμες για Υγραεριοκίνηση-Autogas Hellas (Μπίρμπος)

Δημοσίευσηαπό cyberten » Δευτ 21 Οκτ, 2013 11:52

Παιδιά, ευχαριστώ για τη βοήθεια που μου δίνεται έως τώρα και αναμένω και από όλους τους υπόλοιπους feedback. Κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί απαιτείται να σταλεί η αντλία υψηλής πίεσης στο εξωτερικό για προγραμματισμό. Στην Ελλάδα αποτελεσματικά δεν μπορεί να γίνει αυτή η εργασία; Το λέω γιατί το έχω ακούσει αυτό τόσο από συνεργείο στο Βόλο όσο και από Αθήνα με τη δικαιολογία ότι εκεί γίνεται η σωστή δουλειά. Έχει λογική βάση αυτό;
cyberten
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ, 2012 11:44

Re: Skoda Superb 1.8Tsi 2009

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 21 Οκτ, 2013 12:14

cyberten έγραψε:Παιδιά, ευχαριστώ για τη βοήθεια που μου δίνεται έως τώρα και αναμένω και από όλους τους υπόλοιπους feedback. Κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί απαιτείται να σταλεί η αντλία υψηλής πίεσης στο εξωτερικό για προγραμματισμό. Στην Ελλάδα αποτελεσματικά δεν μπορεί να γίνει αυτή η εργασία; Το λέω γιατί το έχω ακούσει αυτό τόσο από συνεργείο στο Βόλο όσο και από Αθήνα με τη δικαιολογία ότι εκεί γίνεται η σωστή δουλειά. Έχει λογική βάση αυτό;



στα δικά μας ερχετε με το κιτ θεμα κοστους μια αντλια BZB εχει 220-250 ευρω συν φπα αν εχεις πανω απο 100,000 χιλ στο αμαξι βαλε καινουργια
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594


Επιστροφή στο Skoda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες