Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Skoda octavia (Θεσ/νίκη)

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ θΕΣ/ΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό CONTRA1058 » Τετ 08 Φεβ, 2012 01:13

ολοι οι καινουργιοι που ψαχνουμε να βαλουμε ενα κιτ και δεν το κατεχουμε και καλα το θεμα περασαμε αυτο το σταδιο το δικό σου/
παντως μελετησε καλα τι γραφουν μεσα στο forum θα σε βοηθησει πολυ και θα αποφασισεις προσοχή μονο στους αβανταδορους.......στο εγραψε και αλλος κυριος αυτό
ευχομαι καλη τυχη και ο θεος βοηθός
hundai tuscon prins VSI-2.0 by qgas
CONTRA1058
 
Δημοσιευσεις: 67
Εγγραφή: Τετ 25 Ιαν, 2012 22:36
Τοποθεσία: Συκάμινο Αττικής

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ θΕΣ/ΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 08 Φεβ, 2012 13:02

GiwrgosOctavia έγραψε:
tzanabetis έγραψε:σκέψου μερικά πράματα για να τα βάλεις όλα σε μια τάξη:

1. Πόσα λεφτά θες να διαθέσεις;
2. Τι σύστημα θες ή τι ταιριάζει καλύτερα στο αυτοκίνητό σου; (υγρού ή αέριου ψεκασμού)
3. Διάλεξε εγκαταστάτη που έχει κάποια χρόνια πείρας και που ξέρεις ότι μπορεί να σε υποστηρίξει σε περίπτωση προβλημάτων. Ρωτάς, μαθαίνεις για όσους βρίσκονται στην περιοχή σου και αποφασίζεις.
4. Αν διαλέξεις να βάλεις ακριβό σύστημα σε φτηνό εγκαταστάτη υπάρχει περίπτωση να την πατήσεις. Κατά πρώτο λόγο πρέπει ο εγκαταστάτης να ξέρει καλά τη δουλειά του, από μόνο του το σύστημα όσο ακριβό και φημισμένο να είναι δεν θα δουλεύει σωστά αν αυτός που το εγκατέστησε-ρύθμισε ήταν κομπογιαννίτης.
5. Μη τσιγκουνευτείς τα 50-100€ παραπάνω που μπορεί να σου ζητάει κάποιος εγκαταστάτης αν εσύ τον θεωρείς καλό κι έμπιστο. Ζήτησε του να σου προτείνει κι εναλλακτική μάρκα συστήματος αν θες.
6. Για οτιδήποτε σου πουν και δεν το καταλάβεις έλα εδώ στο φόρουμ να στο εξηγήσουμε.


Η αληθεια ειναι οτι το εχω ψαξει αρκετα. Εχω καταληξει οτι το συστημα θα ειναι αεριου ψεκασμου ,γιατι τα υγρου ψεκασμου ξεφευγουν πολυ σε τιμη .
Ειχα αρχισει να κλεινω προς την προσφορα της Ks technic γιατι διαβασα αρκετα καλα πραγματα για το Landirenzo αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι δεν εχω βρει καμια πληροφορια για τον εγκαταστατη, που οπως λετε και εσεις παιζει πολυ σημαντικο ρολο!
Παντως αν εχετε να προτεινεται εγκαταστατες με εμπειρια και αξιοπιστους ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.Και για να μην θεωρηθει διαφημηση σε pm

Kαι'γω ακομη ψαχνομαι ρε φιλε και εχω καταληξει σε αεριου ψεκασμου λογου παλαιοτητας αυτοκινητου και ελιψης χρηματων!
Περασα πριν λιγες μερες απο την Ks technic και τα παιδια φαινονται γνωστες και μου ειπαν επισης οτι κανουν και σερβις και θα το εκαναν το αυτοκινητο και ρυθμηση βαλβιδων πριν την εγκατασταση αλλα μου ζητησαν 1200 ακατεβατα και μου φαινονται παρα πολλα ειδικα τωρα που οι απατεωνες εχουν το lpg 90 λεπτα,αποσβεση δηλ. του αγιου πουτσ.....!
Μαλλον θα βαλω το lovato με 800 ευρω ολα μεσα και λαδιερα!!!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ θΕΣ/ΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό GiwrgosOctavia » Σάβ 11 Φεβ, 2012 14:30

Λοιπον αν και λιγο ετεροχρονισμενα ,σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τις πληροφοριες που μου δωσατε.
Η εγκατασταση πραγματοποιηθηκε .
Προτιμησα να την κανω στην ks technic γιατι διαβασα τα καλυτερα για τα landi και γιατι τα παιδια σαν συμπεριφορα και εξυπηρετηση ηταν σε αλλο επιπεδο. Μου ελυσαν καθε απορια ευγενικοτατα ,οχι σαν καποιους αλλους που βαριοντουσαν ακομα και να σου μιλησουν.Γενικοτερα φανηκαν γνωστες του αντικειμενου.
1100 κοστισε ολοι η εγκατασταση μαζι με κτεο , λαδιερα και 62 (καθαρα 50lt) δεξαμενη!
Εχω κανει εως τωρα 750 km χωρις το παραμικρο προβλημα παρολο που μενω χορτιατη και η θερμοκρασια τις τελευταιες μερες ειναι το πρωι κοντα στο -10. Η καταναλωση απο 8,5 ανεβηκε στο 9,7 ,τωρα που θα παω για ρυθμιση στα 1000km ελπιζω να πεσει λιγο ακομα.
Υ.Γ: Προσεχως παρουσιαση της εγκαταστασης!
GiwrgosOctavia
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 20 Ιαν, 2012 16:04

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ θΕΣ/ΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό valsam » Σάβ 11 Φεβ, 2012 14:45

Καλα και πολλα χιλιομετρα φιλε!
Το landi που σου εβαλαν δουλευει μονο με αεριο η γυρναει σε βενζινη για μερικα μιλισεκοντ οπως π.χ τα brc και lovato σε ορισμενο φασμα στροφων για ψυκτικους λογους?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ θΕΣ/ΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό GiwrgosOctavia » Σάβ 11 Φεβ, 2012 16:07

valsam έγραψε:Καλα και πολλα χιλιομετρα φιλε!
Το landi που σου εβαλαν δουλευει μονο με αεριο η γυρναει σε βενζινη για μερικα μιλισεκοντ οπως π.χ τα brc και lovato σε ορισμενο φασμα στροφων για ψυκτικους λογους?

Δεν μου ειπαν κατι τετοιο φιλε ,οποτε λογικα οχι ,αλλα δεν ειμαι σιγουρος .
GiwrgosOctavia
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 20 Ιαν, 2012 16:04

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ θΕΣ/ΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό manostkd » Τετ 15 Φεβ, 2012 13:18

έχω βάλει σύστημα υγραερίου zavoli 6ης γενεάς στο fiat bravo 150hp στον θεοδώρου στη θεσσαλονίκη πριν 1 εβδομάδα.είχα ακουσει οτι κάνει πολλά χιλιόμετρα στα αυτοκίνητα των πελατών και έτσι κατέγραψα τα χιλιόμετρα που είχα οταν τους παρέδωσα το αυτοκίνητο για εγκατάσταση υγραερίου.παρέλαβα το αυτοκίνητο με 87 χιλ επιπλέων και οταν ρωτησα τον υπεύθυνο μου τα μασούσε.εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι τα χιλιόμετρα έγιναν με χρήση βενζίνης.έκανα 300 χιλιόμετρα με αέριο και ο δείκτης καυσίμου lpg δεν έπεσε και όταν πήγα να το επισκευάσουν ξαναρώτησα και διαμαρτηρήθηκα στον υπεύθυνο για τα χιλιόμετρα αλλα και το οτι αυτά έγειναν με χρήση βενζίνης.αντί λοιπόν να πάρω μια έντιμη και υπέυθυνη απάντηση,εκείνος υπο την παρουσία πελάτη με έδιωχνε με τρόπο αποποιόντας της ευθύνης και λέγοντας μου ότι κάνω λάθος.προφανώς γνωρίζουν οτι κάποιος κάνει τις βόλτες του με αυτοκίνητα πελατών.προσοχή λοιπόν σε ποιούς εμπιστευόμαστε το αυτοκίνητό μας.
manostkd
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ, 2012 12:55

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ θΕΣ/ΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό maevius » Τετ 15 Φεβ, 2012 13:38

Μια απορια εχω: Πως καταλαβες οτι τα χλμ εγιναν με βενζινη????

Sent from my Carl using Tapatalk
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Γνώμες για εγκαταστάτη Θεσ/νίκη

Δημοσίευσηαπό manostkd » Τετ 15 Φεβ, 2012 15:27

maevius έγραψε:Μια απορια εχω: Πως καταλαβες οτι τα χλμ εγιναν με βενζινη????

Sent from my Carl using Tapatalk

ο δείκτης της βενζίνης ήταν περίπου 5 γραμμές κάτω.κάθε γράμμή είναι 1.8 λίτρα. σύνολο 9 λίτρα.
manostkd
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ, 2012 12:55

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Skoda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες