Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG σε Nissan X-trail

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό dti » Τρί 24 Απρ, 2012 21:12

Η Vialle έχει ειδικό kit υγρού ψεκασμού για το X-trail με κινητήρα 2.0 ή 2.5. Σίγουρα ο κινητήρας είναι ευαίσθητος και η Vialle δεν δίνει επιπλέον επέκταση εγγύησης (αυτή ούτως η άλλως ισχύει μόνο στο εξωτερικό και υπό όρους).
Ρώτα μήπως σε συνδυασμό με το Vialle Valve Protector (kit ηλεκτρονικού ψεκασμού λιπαντικού ανάλογα το φορτίο και τις στροφές του κινητήρα) μπορείς να νοιώθεις μεγαλύτερη σιγουριά.
Πάντως το κόστος θα είναι αυξημένο και θα χρειαστεί να κάνεις αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα ετησίως ώστε να κάνεις απόσβεση μετά από 2+ χρόνια...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 24 Απρ, 2012 21:55

η συζητηση μου θυμιζει λιγο το

"το καπνισμα προκαλει καρκινο" κι εμεις συζηταμε αν με τα στριφτα με τα φιλτρου ή τα light θα πεθανεις πιο αργα....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 24 Απρ, 2012 21:59

dti έγραψε:Η Vialle έχει ειδικό kit υγρού ψεκασμού για το X-trail με κινητήρα 2.0 ή 2.5. Σίγουρα ο κινητήρας είναι ευαίσθητος και η Vialle δεν δίνει επιπλέον επέκταση εγγύησης


Γιατι αραγε......

παρολο το valve kit protektor????????
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό zep » Τετ 25 Απρ, 2012 08:28

Σε συζήτηση με φίλο μηχανικό που έριξε και μια ματιά στο αμάξι μου για βαλβίδες, μου είπε για xtrail που του ήρθε "διάλα" απο υγραέριο.
Επειδή ο ίδιος δεν κάνει εγκαταστάσεις υγραερίου, κατέληξε ρωτώντας στην Nissan, πως xtrail και Qasqai είναι απαγορευτικά για υγραέριο και είναι θέμα τύχης στα πόσα χλμ θα πάθουν κάποιου είδους ζημιά όπως προκαταλύτες, καταλύτες, βαλβίδες ή αισθητήρα λάμδα κ.α. Άποψή μου είναι πως δεν θα πρέπει να βάλεις υγραέριο στο αυτοκίνητό σου.
zep
 
Δημοσιευσεις: 156
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ, 2011 11:27

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό stefanostam » Τετ 25 Απρ, 2012 14:37

Λοιπόν σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας , θα ρωτήσω και κάποιους ιδιοκτήτες που ίσως να έχουν προχωρήσει σε μετατροπη αν και το πιθανότερο είναι να μην προχωρήσω..
stefanostam
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 19 Απρ, 2012 17:06

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Τετ 25 Απρ, 2012 15:08

τώρα που είπες qasqai, θυμήθηκα τη πρώτη φορά που γνώρισα το Κώστα Μπίρμπο και ρώταγα για τις δικες μου βαλβίδες και ότι είναι πιεσμένο το μοτερ μου, ότι έχει βάλει icom (όχι το jtg, το πιο απλό μοντέλο νομίζω)
σε ένα qasqai της γυναίκας του, κουνιάδας του δε θυμάμαι να πω την αλήθεια λεπτομέρειες, συγκράτησα όμως ότι έχει κάνει αρκετές χιλιάδες χλμ και ότι το το πιέζουν αλύπητα, ειδικά στην εθνική.

Για ρίξε και ένα τηλέφωνο να δεις τι παίζει.

Το ότι πήγε διαλυμένος κινητήρας απο "υγραέριο" δε μου λέει και πολλά, γιατι πήγε διαλυμένο δηλαδή;
σου ανέλυσε τι είδε ο "γιαπωνέζος";
κόπηκε βαλβίδα, 1, 2, πόσες και που;
κάηκε βαλβίδα, τι ακριβώς σημαίνει "δυαλα", γέννησε μπιέλα...για ζήτα πιο αναλυτική-τεχνική απάντηση;
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 25 Απρ, 2012 16:53

antonis8via έγραψε:τώρα που είπες qasqai, θυμήθηκα τη πρώτη φορά που γνώρισα το Κώστα Μπίρμπο και ρώταγα για τις δικες μου βαλβίδες και ότι είναι πιεσμένο το μοτερ μου, ότι έχει βάλει icom (όχι το jtg, το πιο απλό μοντέλο νομίζω)


Απ'οσο ξερω η icom μονο το JTG βγαζει, δηλαδη υγρο ψεκασμο για κανονικα(icom jtg) και αμεσου ψεκασμου(icom jtg HP) μοτερ. Ειδικα στο quasqai, σιγουρα υγρο ψεκασμο περασε ο μπιρμπος.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό BOURTZI » Τετ 25 Απρ, 2012 17:21

Εγω νομιζω οτι τα συγκεκριμενα NISSAN ειναι τα καταλληλα αυτοκινητα για να μας αποδειξει οποια εταιρια lpg υποστηριζει οτι η λαδιερα κανει πραγματικη δουλεια, οτι εχει δικιο.
Εγω θα πηγαινα σε οποιον εγκαταστατη μου ελεγε οτι το δικο του συστημα κανει παπαδες σε σχεση με τα αλλα ειτε υγρου ειτε αεριου και θα του ζητουσα μια εγγυηση,οχι πολυ μεγαλη,αντε 10,000χλμ.
Ειναι πολυ ωραιο παραδειγμα γιατι παρουσιαζει ολα τα προβληματα.
Αν ο υγρος μπορει να προστατεψει τον καταλυτη ιδου η ροδος,αν η λαδιερα μπορει να προστατεψει τις βαλβιδες ιδου και το πηδημα.
Accelerating engine science
Άβαταρ μέλους
BOURTZI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2012 16:45

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τετ 25 Απρ, 2012 17:31

Πραγματικά τα Nissan είναι ότι πρέπει για να πειραματιστεί κάποιος με το υγραέριο και τις επιπτώσεις του! Από την εμπειρία μου πάντως σας ενημερώνω ότι ούτε ο υγρός κάνει κάτι διαφορετικό, ούτε η λαδιέρα προστατεύει. Τα προβλήματα σοβαρα προβληματα στα Nissan ξεκινούν κυρίως από τον προκαταλύτη.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό BOURTZI » Τετ 25 Απρ, 2012 17:52

Χθες 24/4 μπηκα σε δυο forums ψαχνοντας ανα τον κοσμο να δω τι γινεται τελικα με τα x-trail και κοιταξτε τι παραξενο βρηκα.Οταν chatαρισα λιγο με κανα δυο απο αυτους στην Αυστραλια μου λεγανε ποσο τελειο ηταν το conversion,ποσο οικονομικο,ποσες χιλιαδες μιλια κτλ.Οι πιο πολλοι εκει εχουν 2,5λιτρα αλλα υπαρχουν και παρα πολλοι με 2λιτρα,ολοι πινανε νερο στο ονομα του γκαζιου.
Οταν εκανα αναζητηση για valve ware μεσα στο ιδιο το forum επαθα πλακα!Υπηρχαν παρα πολλοι ταλαιπωρημενοι που ειχαν παθει τεραστιες ζημιες(μεχρι και ραγισμα καπακιου) και προσπαθουσαν να καταλαβουν τι τους βρηκε!!
Συμπερασμα δικο μου ειναι οτι..αν σε ενα forum με 1562 μελη ολοι -x-trailακηδες , δεν μπορεσαν να βρουν ακρη με το θεμα του υγραεριου δυσκολα θα βρουμε εμεις.
Επισης θελω να πω οτι απο αποψη γνωσεων φορουμιτων με αριστα το 10,στης Αυστραλιας θα εβαζα 4,στων ηνωμ.πολιτειων 7, και στο δικο μας 9,5.
Accelerating engine science
Άβαταρ μέλους
BOURTZI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2012 16:45

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες