Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG σε Nissan X-trail

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Τετ 25 Απρ, 2012 20:58

antonis8via έγραψε:τώρα που είπες qasqai, θυμήθηκα τη πρώτη φορά που γνώρισα το Κώστα Μπίρμπο και ρώταγα για τις δικες μου βαλβίδες και ότι είναι πιεσμένο το μοτερ μου, ότι έχει βάλει icom (όχι το jtg, το πιο απλό μοντέλο νομίζω)
σε ένα qasqai της γυναίκας του, κουνιάδας του δε θυμάμαι να πω την αλήθεια λεπτομέρειες, συγκράτησα όμως ότι έχει κάνει αρκετές χιλιάδες χλμ και ότι το το πιέζουν αλύπητα, ειδικά στην εθνική.

Για ρίξε και ένα τηλέφωνο να δεις τι παίζει.

Το ότι πήγε διαλυμένος κινητήρας απο "υγραέριο" δε μου λέει και πολλά, γιατι πήγε διαλυμένο δηλαδή;
σου ανέλυσε τι είδε ο "γιαπωνέζος";
κόπηκε βαλβίδα, 1, 2, πόσες και που;
κάηκε βαλβίδα, τι ακριβώς σημαίνει "δυαλα", γέννησε μπιέλα...για ζήτα πιο αναλυτική-τεχνική απάντηση;

Εχουμε αρκετες περιπτωσεις και εδω xtrail και quaskai να γινονται κομματια το μοτερ οχι απλως κεφαλαρι..nissan και παπαγιες..ουτε στο πρωτο service δεν φτανουν με λαδοξυδα και οτι αλλο θελεις...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 25 Απρ, 2012 22:55

fokion έγραψε:
dti έγραψε:Η Vialle έχει ειδικό kit υγρού ψεκασμού για το X-trail με κινητήρα 2.0 ή 2.5. Σίγουρα ο κινητήρας είναι ευαίσθητος και η Vialle δεν δίνει επιπλέον επέκταση εγγύησης


Γιατι αραγε......

παρολο το valve kit protektor????????


Στον κατάλογο της Vialle για το x-trail δεν αναφέρεται τίποτε για το valve protector kit. Αυτή είναι δική μου πρόταση, αφού πολλά λέγονται για το συγκεκριμένο κινητήρα.
Επέκταση εγγύησης δίνει εκεί που δοκιμασμένα ο κινητήρας είναι ανθεκτικός κι επιπλέον σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να μπει και το valve protector kit για να ισχύει η επέκταση της εγγύησης.
Εδώ δεν έχουμε τέτοια περίπτωση κι επιπλέον λόγω των χιλιομέτρων που έχει ήδη το συγκεκριμένο x-trail και πάλι δεν θα ίσχυε η οποιαδήποτε επέκταση εγγύησης.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό stefanostam » Πέμ 26 Απρ, 2012 12:02

LPGas έγραψε:Πραγματικά τα Nissan είναι ότι πρέπει για να πειραματιστεί κάποιος με το υγραέριο και τις επιπτώσεις του! Από την εμπειρία μου πάντως σας ενημερώνω ότι ούτε ο υγρός κάνει κάτι διαφορετικό, ούτε η λαδιέρα προστατεύει. Τα προβλήματα σοβαρα προβληματα στα Nissan ξεκινούν κυρίως από τον προκαταλύτη.


Για ποιόν ακριβώς λόγο δημιουργούνται προβλήματα στον προκαταλύτη ;

Ευχαριστώ πολύ
stefanostam
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 19 Απρ, 2012 17:06

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Πέμ 26 Απρ, 2012 12:28

την ίδια ερώτηση θα ρώταγα εγώ!
Επειδή, πιο πολύ κουράστηκα και έχασα χρόνο να διαβάζω θεωρίες και posts απο το να μάθω κάτι πιο υπεύθυνα,
και επειδή όπως έχω πει τα fora είναι πηγή γνώσης και παραπληροφόρησης ταυτόχρονα,

ο φίλος με το XTRAIL κάνει τηλ. σε γνωστή αντιπροσωπεία , λέει τι μοτέρ φοράει (MR20-QR20-QR25 κλπ), τι αμάξι έχει (T30-T31κλπ) και αφου του κάνουν "προ-εγχειρητικό" έλεγχο να δούνε κάποια πράγματα τον ενημερώνουν αν θα βάλει αέριο ή υγρό.
Τα δε κόστη είναι 1600 ή 2200 ανάλογα.

Σε τηλέφωνο με το Κώστα Μπίρμπο, μου είπε ότι έχουν φτιάξει πάααρα πολλά (πολλά εννοώ εκατοντάδες και όχι του μπαμπα, το δικό μου, της κουμπάρας και του ανιψιού της 4ης εξαδέλφης του 3ου συζύγου της αδελφής της γιαγιάς μου) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αρα οι θεωρίες-συνομοσίες ότι σπάνε-γίνονται κομμάτια μέχρι τη πρώτη αλλαγή λαδιών κλπ, προφανώς είναι υπερβολικές (τουλάχιστον).

Απλα...στα δύσκολα ο αετονύχης κάνει το κινέζο και βγάζουν άλλοι τα φίδια απο τη τρύπα....όπως συνέβη και με το δικό μου.

Αυτα τα ολίγα και καλή επιτυχία στο εγχείρημα αν τελικά το αποφασίσει ο φίλος.
θα στείλω το τηλ. στο φίλο με pm να μη θεωρηθεί διαφήμιση.
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό gakost » Πέμ 26 Απρ, 2012 14:35

Μήπως ρε φίλε Αντώνη με το Octavia λέγεσαι Μπίρμπος (φαντασματάκι) και μας το κρύβεις; Μας το είπες μια δυο, εντάξει το εμπεδώσαμε νησάφι πια :evil: . Το Icom είναι το μόνο σύστημα που δουλεύει και ο Μπίρμπος ο πιο τέλειος μοναδικός παντογνώστης. Εδώ 2 εγκαταστάτες με θετικά σχόλια από μέλη του φόρουμ και ο ένας από ότι ξέρω βάζει ICOM σου λένε ότι το αυτοκίνητο ΔΕΝ! κάνει για μετατροπή, εσύ εξακολουθείς να υπερασπίζεσαι τι ακριβώς; Τον εγωισμό σου ότι έβαλες το πιο τέλειο σύστημα και πήγες στον πιο τέλειο εγκαταστάτη; Εκτός όπως είπα αν είσαι η δουλεύεις για κάποιον που υπερασπίζεσαι με τόσο σθένος.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Πέμ 26 Απρ, 2012 15:31

ότι να είναι φίλε gakost, έτσι;
έστειλα στο παληκάρι pm με στοιχεία να το βοηθήσω,
αν εσυ έχεις να προτείνεις κάποιο καλύτερο σύστημα και καλύτερες πληροφορίες, be my guest,
τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσε.

Οπότε θες...μπορείς να με γνωρίσεις πάντως, στη διάθεσή σου.
Αλλος ένας είχε την ίδια απορία απο εδώ μέσα..και μετά ζήτησε συγνώμη ;)
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Πέμ 26 Απρ, 2012 17:07

Αν προχωρησεις σε εγκατασταση στον μπιρμπο να μας πει τα αποτελεσματα,μην χαθει απο το φορουμ..αν ο εν λογω εγκαταστατης περναει και δουλευει δεν εχει απο το να παει να ζητησει γραπτη εγγυηση και να ξεκινησει..και να μας ενημερωνει για να το προτεινουμε σε αλλους..παντως ο δικος μου δεν τα πειραζει

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό savvas31 » Δευτ 07 Μάιος, 2012 19:48

Καλησπέρα

Έχω ένα nissan x-trail 2.5lt T20 μονέλο 2005 και θέλω να το μετατρέψω σε lpg.

Βλέπω ότι όλες οι μάρκες έχουν θέμα με τον 2λιτρο κινητήρα τον QR20
πουθενά σε καμία λίστα δεν αναφέρεται ο 2,5λιτρος QR25

Ξέρω ότι είναι ο ίδιος κινητήρας αλλά μεγαλύτερης χωρητικότητας.
Να ανησυχώ για το εγχείρημα;
NISSAN XTRAIL 2.5 2005 ME ICOM JTG
savvas31
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 12:04

Re: LPG σε Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 07 Μάιος, 2012 21:20

savvas31 έγραψε:Καλησπέρα

Έχω ένα nissan x-trail 2.5lt T20 μονέλο 2005 και θέλω να το μετατρέψω σε lpg.

Βλέπω ότι όλες οι μάρκες έχουν θέμα με τον 2λιτρο κινητήρα τον QR20
πουθενά σε καμία λίστα δεν αναφέρεται ο 2,5λιτρος QR25

Ξέρω ότι είναι ο ίδιος κινητήρας αλλά μεγαλύτερης χωρητικότητας.
Να ανησυχώ για το εγχείρημα;


Πολύ...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Nissan

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες





cron