Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό George350Z » Σάβ 25 Μάιος, 2013 21:01

Tη καλησπερα μου σε ολους

Ειμαι νεο μελος στο forum και rookie-αμπαλος στα της υγραεριοκινησης.Βασικα δεν γνωριζω τη τυφλα μου.Οπως αναφερει κ η επικεφαλιδα του θεματος ειμαι πανευτυχης κατχος ενος Nissan 350Z roadster-automatic.Δεν με πειραζουν τοσο τα 26αρια (MPG) που βλεπω στον αυτοκινητοδρομο(περιπου 9 λιτρα στα 100) οσο η καταναλωση εντος πολης σε αστικο κυκλο.Το αυτοκινητο εκτος απο οτι καιει παπαδες,σε προκαλει κ απο τη φυση του να πατησεις το γκαζι κ τοτε βλεπει μονοψηφια ΜPG στο trip computer.Exει τυχει να καψω ενα ρεζερβουαρ σε βραδυνη underground βολτα 3 ωρων.

So,τι ειδος υγραεριοκινησης μου προτεινετε κ που να να παω για τη τοποθετηση????Εχω ακουσει ιστοριες με δακρυα κ κλαμα,εχω ακουσει ιστοριες Θεσσαλονικη-Μοναχο με 100 ευρω αεριο,εχω ακουσει ιστοριες κ με δρακους κ φιδια που το υγραεριοκινητο δραπετευε...
Επειδη ειμαι rookie οπως προειπα,εσεις που ξερετε κατι παραπανω πειτε μου τι βαζω κ που το βαζω κ αν το βαζω.το κοστος δεν ειναι θεμα,οσο η σωστη δουλεια.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.περιοχη θεσσαλονικη ειμαι,αλλα αν εχουμε καλο μαστορι παω οπου μου προταθει στην Ελλαδα.
George350Z
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 20:50

Re: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Κυρ 26 Μάιος, 2013 00:10

Αν θες να βάλεις για να το σκίζεις φτηνά τότε δεν κανει. Αν θες να βάλεις για να κανείς νορμάλ βόλτες χωρίς υπερβολές και ταξίδια με σχετικά χαμηλές στροφές τότε αξίζει.
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό George350Z » Κυρ 26 Μάιος, 2013 00:44

Φιλαρακι ευχαριστω θερμα για την απαντηση.Δεν ειμαι ματζιρης κ φτωχομπινες οπως με φανταζεσαι απλα λεω να τη βγαζω φθηνοτερα αφου υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.Μου προτειναν εναν παληκαρο στον Βολο που λενε τον καλυτερο.Εχεις να μου προτεινεις επι του πρακταιου καποιο κιτ η μηχανικο?
George350Z
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 20:50

Re: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό George350Z » Κυρ 26 Μάιος, 2013 01:03

splitapsou έγραψε:με σχετικά χαμηλές στροφές τότε αξίζει.

Στα 63 μιλια την ωρα δηλαδη 100 χλμ,εχει 2,200 στροφες με 5η.Ο κινητηρας ο VQ 35 ειναι σκυλος μαυρος,τωρα δεν ξερω τι μαγικα θα κανει χωρις λιπανση.Αν παθει κατι,θα την φαω χωρις λιπανση εγω μετα
George350Z
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 20:50

Re: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό tziovani » Κυρ 26 Μάιος, 2013 19:18

Καλησπερα

Θα πρεπει να βρεις ενα καλο εγκαταστατη για αρχη,για συστημα δεν ξερω τι ειναι καταληλο για το αυτοκινητο σου,υπαρχουν πολλα καλα συστηματα αναλογα και την τσεπη του καθενος.Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι μερικα Nissan ειναι λιγο παραξενα με το υγραερειο.Για καλο ρωτα για της μαυρες λιστες της brc και της prins.
tziovani
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ 02 Ιουν, 2012 17:27

Re: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό SteliosProCeed » Κυρ 26 Μάιος, 2013 20:44

http://www.kanteres.gr/component/k2/ite ... z-lpg.html

Ψαχνεις να βρεις τον κατοχο,και ρωτας πως παει τ'αμαξι και τι προβληματα εχει!...Δεν θα ειναι και δυσκολο!
Kia ProCee'd 1400cc + Stargas LPG
Άβαταρ μέλους
SteliosProCeed
 
Δημοσιευσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 22 Μαρ, 2011 01:40

Re: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό George350Z » Κυρ 26 Μάιος, 2013 22:59

tziovani έγραψε:Καλησπερα

Θα πρεπει να βρεις ενα καλο εγκαταστατη για αρχη
Περι αυτου κ η συσταση του thread!Ποιος ειναι αυτος ο καλος εγκαταστατης!Μου ειπανε για εναν τυπο στον Βολο,ο οποιος ειναι super.Αλλα δεν το επιβεβαιωσα!Αν εχεις καποιον καλο εσυ,μου λες.
Κ να τα παιρνεις απο κανεναν μαστορα να του κανεις αβαντα το μαγαζι δν με πειραζει.Καλος να ειναι


για συστημα δεν ξερω τι ειναι καταληλο για το αυτοκινητο σου,υπαρχουν πολλα καλα συστηματα αναλογα και την τσεπη του καθενος.

Το κοστος δεν ειναι προβλημα στη μετατροπη


Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι μερικα Nissan ειναι λιγο παραξενα με το υγραερειο.Για καλο ρωτα για της μαυρες λιστες της brc και της prins.
Υπαρχουν κ black lists??Μια εκ των πολλων ιστοριων με δακρυα κ κλαμμα που πηρε το αυτι μου ειναι το Qashqai ενος φιλου.Υπ οψιν,θα γκουκλαρω


Ευχαριστω
George350Z
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 20:50

Re: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 26 Μάιος, 2013 23:01

Εκτός απο τα άλογα το αμάξι δεν είνσι κάτι ιδιαίτερο για το υγραεριο !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό George350Z » Κυρ 26 Μάιος, 2013 23:05

SteliosProCeed έγραψε:http://www.kanteres.gr/component/k2/item/95-nissan-350z-lpg.html

Ψαχνεις να βρεις τον κατοχο,και ρωτας πως παει τ'αμαξι και τι προβληματα εχει!...Δεν θα ειναι και δυσκολο!

Lovatto απο οτι καταλαβα.Αρα ψαχνουμε πορτοκαλι Z,που εκανε τη μετατροπη σε αυτον στον Ν.Κοσμο να του τη πεσουμε για info
Aυτο το συνεργειο ομως χωρις να θελω να απαξιωσω κ το παληκαρι που το εχει ειναι συμφωνα με την επωνυμια του tuning technology.Δηλαδη εφτιαχνε πειραγμενα,κ τωρα που τελειωσε η εποχη των 5-6Κ ευρω μηνιατικο,το γυρισε στο αεριο για να μην κλεισει
Υπ οψιν
George350Z
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 20:50

Re: Nissan 350Z.Ποιο συστημα κ που για LPG???

Δημοσίευσηαπό George350Z » Κυρ 26 Μάιος, 2013 23:15

Qgas έγραψε:Εκτός απο τα άλογα το αμάξι δεν είνσι κάτι ιδιαίτερο για το υγραεριο !!

Εχεις δικαιο εν μερει.
Ειναι ενα μοτερ με ακριβως 80 αλογα στο λιτρο,χωρις πολυ push σαν τα χαζογερμανικα του VAG που θελουν να ξεζουμισουν αλογα απο 4κυλινδρα commuting μηχανικα συνολα.Εχει απλωμενη τη δυναμη του κ απο τα λιγα που ξερω περι μηχανολογιας δεν θα χρειαστει κατι ιδιαιτερο σε μπεκ

Πολυ φιλικα ομως,το εν μερει δικαιο που σου καταλογιζα ειναι οτι τα 292 αλογα που βγαζει το Αμερικανικων tech specs Ζ μου,ειναι πολυ πιο κατω κ απο το mid-range σε αλογα.
Σκεψου ολα τα Aμερικανικα biggerZbetter SUV που κυκλοφορουν διασημοι κυριοι εδω στο Πανοραμα Θεσσαλονικης αποδιδουν τα ιδια αλογα με το δικο μου κ ολα τα εχουν κανει με αεριο.
Ειχε ο κουμπαρος μου κ αλλος γνωστος Trailblazer 4.2K κυβικων με 290 αλογα
Σκεψου οτι ο Ηemi ειναι στα 5,7Κ κ βγαζει λιγα παραπανω αλογα
Ο small block ειναι στις 426 ιντσες κ ειναι στα 380 αλογα

Αρα ας μην μιλαμε oti ta 280 αλογα ειναι πολλα,mid range θα τα χαρακτηριζα
George350Z
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 20:50

Επόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης





cron