Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Lpg New grand vitara 1.6 16v vvti 2009

Lpg New grand vitara 1.6 16v vvti 2009

Δημοσίευσηαπό sarakats85 » Παρ 02 Ιαν, 2015 14:51

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ!Έχει πολυσυζητηθεί το θέμα αλλά είναι ευαίσθητα τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα στο lpg εννοώντας αν είναι σε κάποια blacklist ..οι εγκαταστάτες εδώ έχουν παρατηρήσει κάτι?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
sarakats85
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ 10 Απρ, 2014 14:58

Re: Lpg New grand vitara 1.6 16v vvti 2009

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Παρ 02 Ιαν, 2015 17:02

Μπες στο vitaraclub.gr και θα δεις αναλυτικά τα προβλήματα....
Δυστηχώς το νέο grand vitara παρουσιάζει προβλήματα στις έδρες των βαλβίδων....Με προσοχή και σύνεση στην οδήγηση και χρήση λιπαντικών στη δεξαμενη το φαινόμενο περιοριζεται....Σε κάθε περίπτωση μην αμελείς το αυτοκινητο σε ρυθμίσεις βαλβίδων και πρόσεξε το μίγμα σου....
Η συντηρητική οδήγηση πολύ βασική :!:
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: Lpg New grand vitara 1.6 16v vvti 2009

Δημοσίευσηαπό sarakats85 » Σάβ 03 Ιαν, 2015 12:06

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου!
Κανένας εγκαταστάτης μπορεί να μας δώσει τα φώτα του?Ωραίες οι παρουσιάσεις των αυτοκινήτων αλλά στο δια ταύτα τι γίνεται???
sarakats85
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ 10 Απρ, 2014 14:58

Re: Lpg New grand vitara 1.6 16v vvti 2009

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 03 Ιαν, 2015 12:15

Να σε ρωτήσω, γιατί ψάχνεις να ακούσεις αυτό που θέλεις και δεν διαβάζεις όπως σου είπε ο από πάνω να σχηματίσεις δική σου γνώμη; Αν σου πει ένας εγκαταστάτης προχώρα δεν έχεις θέματα και μετά από 2 χρόνια πας για ρεκτιφιε τι θα αλλάξει; Πάρε την απόφαση με βάση τα γεγονότα και όχι τα λόγια του αέρα.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Lpg New grand vitara 1.6 16v vvti 2009

Δημοσίευσηαπό valsam » Σάβ 03 Ιαν, 2015 13:38

ximikos00 έγραψε:Μπες στο vitaraclub.gr και θα δεις αναλυτικά τα προβλήματα....
Δυστηχώς το νέο grand vitara παρουσιάζει προβλήματα στις έδρες των βαλβίδων....Με προσοχή και σύνεση στην οδήγηση και χρήση λιπαντικών στη δεξαμενη το φαινόμενο περιοριζεται....Σε κάθε περίπτωση μην αμελείς το αυτοκινητο σε ρυθμίσεις βαλβίδων και πρόσεξε το μίγμα σου....
Η συντηρητική οδήγηση πολύ βασική :!:

Ακριβος τα ιδια λογια μου ειπαν και'μενα μπολικοι για το CRV μου και τα τηρισα κατα γραμα, δηλ. σύνεση στην οδήγηση δηλ. συντηρητική οδήγηση και χρήση λιπαντικών στη δεξαμενη,ρυθμίσεις βαλβίδων και το αποτελεσμα ηταν να κανω 20,000 ολοκληρα χιλιομετρα μεχρι να κλεισουν εντελος οι βαλβιδες μου!
Το ιδιο επαθαν και φιλοι με ford maverick,αν ειναι το αυτοκινητο στα ευαισθητα αστο καλυτερα φιλε,το μονο που θα καταφερεις ειναι να κανεις πλουσιους τους βενζιναδες που πουλανε υγαρεριο (αν μενεις Θεσ/νικη η σε καρτελοκρατουμενη περιοχη οπου δουλευουν με 20+ λεπτα κερδος στο λιτρο!) !
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Lpg New grand vitara 1.6 16v vvti 2009

Δημοσίευσηαπό NtzanisNikos » Σάβ 03 Ιαν, 2015 16:51

Καποτε σκεφτομουν πολυ σοβαρα την τοποθετηση κιτ αλλα δεν προχωρησα εχοντας ενα ford focus II 1.6 2006 μοντελο με κινητηρα duratec ακουγοντας ολα αυτα τα προβληματα και λιστες.Προσφατα συναντησα φιλο μου ο οποιος εχει focus I 1.4 με κινητηρα zetec και ειχε πανω το bardolini κυριοι το οποιο ειναι χωρις ψεκασμους βεντζινης και εχει κανει μεχρι τωρα 80000 χιλ στο αεριο .Ας το εβαζα και εγω και μετα απο 80000 χιλ ας χρειαζοταν αλλη μηχανη θα ειχα εξοικονομησει αρκετα στα χιλιομετρα αυτα.Και λεω τωρα να πιστεψω τις λιστες που αναφερουν καποια ford 1.8 με zetec κινητηρα ως ευπαθη ? να πιστεψω οσους επαθαν ζημια σε πολυ λιγοτερα χιλ χωρις να ξερω τι ρυθμισεις τους εκαναν η τοποθετηση?.Αυτοι που δινουν σε αντιπροσωπειες ford 2 χρονια εγγυηση κινητηρα ειναι χαζοι? τι παιζει γενικα κανεις δεν ξερει,αν και σημερα ολοι μου προτεινουν στην αρχη οπωσδηποτε ελεγχο διακενου βαλβιδων και μετα τοποθετηση.Ενα ειναι το σιγουρο πως αν ειχα βρει τον φιλο μου αυτον κανα 6μηνο νωριτερα θα το εβαζα γιατι τωρα τα εφαγα τα λεφτα..χα χα χα.Παντως ολα παιζουν ρολο δηλ κινητηρας- ρυθμιση-μειγμα-τοποθετηση-κιτ (εταιρεια)-ελεγχος διακενου καθε 20 με 30 χιλιαδες.Α και ξεχασα ειχα βρει και ενα skoda 4x4 20v με καμμια 200αρια χιλιαδες στο αεριο.Τα suzuki jimmy παντως αντεχουν
NtzanisNikos
 

Re: Lpg New grand vitara 1.6 16v vvti 2009

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 03 Ιαν, 2015 17:11

Κι εγώ είχα κάνει 70κ με υγραέριο χωρίς λαδιέρες ψεκασμούς κλπ και χωρίς προβλήματα μέχρι που το πούλησα. Δεν λέει κάτι αυτό όμως. Αν ρωτήσεις τον γκρινιάρη του φόρουμ θα σου πει ότι έκλεισαν οι βαλβίδες μετά από πολύ λίγα χιλιόμετρα. Και αυτό πλέον με τις ρυθμίσεις νομίζω πλέον έχει καταρριφθεί. Έφόσον το αυτοκίνητο δεν έχει περίεργη συμπεριφορά και δεν ανάβουν λαμπάκια σωστή ρύθμιση έχει. Για να μνημονεύσω και κάποιους εγκαταστάτες, δεν ξέρουν οι εταιρίες "κολοσσοί" (λέμε τώρα) για σωστές ρυθμίσεις και βγάζουν λίστες; Δεν τους έχουν πει τίποτα ότι κάποιοι στην Ελλάδα βρήκαν την συνταγή να μην κλείνουν οι βαλβίδες;

Για τις εγγυήσεις επέτρεψε μου να έχω αμφιβολίες. Θα αλλάξω γνώμη όταν δω έστω μια περίπτωση που να έχει αποζημιωθεί ΠΛΗΡΩΣ κάποιος με βλάβη σε έδρες / βαλβίδες μέσω τέτοιου προγράμματος χωρίς να πληρώνει εξτρά πανάκριβα σέρβις και χωρίς να έχει κάποια άλλη οικονομική επιβάρυνση. Όσες περιπτώσεις ξέρω φταίει ο τρόπος οδήγησης, το κακό μείγμα, η κακιά στιγμή, ο ανάδρομος Ερμής κλπ.

Στην τελική σωστό αυτό που λες ότι μια επισκευή ΜΠΟΡΕΙ υπο προϋποθέσεις να συμφέρει αλλά δεν θέλουν όλοι να μπουν στην διαδικασία να μπλέκουν με μαστόρια συνεργεία ρεκτιφιέ κλπ με αμφίβολα πολλές φορές αποτελέσματα.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Lpg New grand vitara 1.6 16v vvti 2009

Δημοσίευσηαπό NtzanisNikos » Σάβ 03 Ιαν, 2015 17:26

gakost έγραψε:Κι εγώ είχα κάνει 70κ με υγραέριο χωρίς λαδιέρες ψεκασμούς κλπ και χωρίς προβλήματα μέχρι που το πούλησα. Δεν λέει κάτι αυτό όμως. Αν ρωτήσεις τον γκρινιάρη του φόρουμ θα σου πει ότι έκλεισαν οι βαλβίδες μετά από πολύ λίγα χιλιόμετρα. Και αυτό πλέον με τις ρυθμίσεις νομίζω πλέον έχει καταρριφθεί. Έφόσον το αυτοκίνητο δεν έχει περίεργη συμπεριφορά και δεν ανάβουν λαμπάκια σωστή ρύθμιση έχει. Για να μνημονεύσω και κάποιους εγκαταστάτες, δεν ξέρουν οι εταιρίες "κολοσσοί" (λέμε τώρα) για σωστές ρυθμίσεις και βγάζουν λίστες; Δεν τους έχουν πει τίποτα ότι κάποιοι στην Ελλάδα βρήκαν την συνταγή να μην κλείνουν οι βαλβίδες;

Για τις εγγυήσεις επέτρεψε μου να έχω αμφιβολίες. Θα αλλάξω γνώμη όταν δω έστω μια περίπτωση που να έχει αποζημιωθεί ΠΛΗΡΩΣ κάποιος με βλάβη σε έδρες / βαλβίδες μέσω τέτοιου προγράμματος χωρίς να πληρώνει εξτρά πανάκριβα σέρβις και χωρίς να έχει κάποια άλλη οικονομική επιβάρυνση. Όσες περιπτώσεις ξέρω φταίει ο τρόπος οδήγησης, το κακό μείγμα, η κακιά στιγμή, ο ανάδρομος Ερμής κλπ.

Στην τελική σωστό αυτό που λες ότι μια επισκευή ΜΠΟΡΕΙ υπο προϋποθέσεις να συμφέρει αλλά δεν θέλουν όλοι να μπουν στην διαδικασία να μπλέκουν με μαστόρια συνεργεία ρεκτιφιέ κλπ με αμφίβολα πολλές φορές αποτελέσματα.


Οι λιστες που εχω δει εγω σαν της BRC ειναι αναφορες πελατων και πολυ παλιες 4 με 5 χρονια που τοτε δεν υπηρχαν οι ψεκασμοι βεντζινης.Εγω μολις βρω τα χρηματα παντως θα το βαλω ,θα παρακολουθω τις βαλβιδες τακτικα και αν αν αν ....χρειαστει λεμε τωρα ποτε εδρες τοτε θα αλλαξω κινητηρα αν δεν χρειαστει αλλα εχουν καει μονο οι βαλβιδες εξαγωγης τοτε μερικη επισκευη δηλ μπλανισμα φλαντζες και αλλαγη βαλβιδων .Πως γινεται παντως αυτοκινητα που ειναι black list να εχου βγαλει 80 + χιλιομετρα σαν το παραδειγμα που αναφερω παραπανω?

Να και ενας με 2 χρονια εγγυηση http://www.fordstathis.gr/lpg
NtzanisNikos
 

Re: Lpg New grand vitara 1.6 16v vvti 2009

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Σάβ 03 Ιαν, 2015 19:08

Εγω φίλε μου σου είπα να μπεις στο club για να δεις εμπεριστατωμένα τις απόψεις αρκετών δεκάδων φίλων που έχουν τοποθέτησει συστήματα lpg στα αυτοκινητά τους....
Ολοι εντόπισαν προβλήματα, αλλοι λιγότερα, αλλοι εντονότερα και αλλάζουν καπελώτα είτε πανε για γενικο ρεκτιφιέ....
Σε συτήματα είτε αέριου είτε και σε υγρού ψεκασμού....

Αντιθέτω ειτε σε vitara είτε στο παλιό grand vitara δεν εχει παρουσιαστεί κανένα προβλημα προς το παρών...το πρόβλημα εντοπίζεται τοσο στις έδρες όσο και στο ίδιο το υλικό των βαλβιδών....Φυσικά μιλάω για φθορές που εντοπίστηκαν απο τις 30.000 και πηγανε και μεχρι 60.000 η και παραπανω πριν πάει το καπακι για επισκευή...

Οσο για τους κινητηρες που αναφερετε, μην ξεχνάτε οτι μιλάμε για υλικά μαζικής παραγωγής....μπορει κάποιο αυτοκινητο να φτιαχτεί απο μια καλη παρτίδα κράματος και οι έδρες του να μην παθαίνουν τπτ, ενώ το 90% να μην αντιστοιχεί σε αυτή την ποιότητα...

Καποτε επεσε σε κακη παρτίδα ρουλεμαν SKF. Το αλλαξα τρεις φορές (ηταν μπροστά στην τροχαλια και κολούσε :evil: )...Μαζική παραγωγή ελλατωματικού προϊοντος...

Τελος αλλο το αυτοκινητο το πάει λογικά 3000-3500 σαλ αλλο το πάει τάπα...Δεν μπορεί να αντέξουν το ίδιο και τα 2 αυτοκινητα...
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: Lpg New grand vitara 1.6 16v vvti 2009

Δημοσίευσηαπό sarakats85 » Κυρ 04 Ιαν, 2015 00:22

Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που διέθεσαν να απαντήσουν στο νήμα!!
έχω μπει στο grandvitaraforum και έχω διαβάσει αρκετά εκεί πράγματι είναι ευαίσθητα τα αυτοκίνητα αυτά με τις απόψεις να διίστανται βέβαια και από την άλλη κανένας μάστορας να μη μου έχει πεί το παραμικρό για βαλβίδες στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο..οι περισσότεροι έχουν κάνει πάνω από 60000 χλμ αλλά έχουν πιο παλιά μοντέλα από το δικό μου αλλά ο κινητήρας δεν έχει αλλάξει λογικά..
ο προβληματισμός μου είναι στο αν θα προλάβω να κάνω απόσβεση και να βγάλω το νέο κεφαλάρι που ίσως χρειαστεί..
valsam έχτες παρήγγειλα κεφαλάρι κομπλέ για το crv του θείου μου(2001) όπου μετά από 110000 χλμ έφτασαν στο τέρμα οι οδηγοί στον 1 κύλινδρο στις βαλβίδες εξαγωγης 200ε..μόλις το λύσω θα επανέλθω με φωτογραφίες...
καλή χρονιά σε όλους...
sarakats85
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ 10 Απρ, 2014 14:58

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης