Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Toyota Auris 1.6 Dual VVTI '07

Toyota Auris 1.6 Dual VVTI '07

Δημοσίευσηαπό chris1 » Δευτ 09 Ιούλ, 2012 14:49

Εδώ και καιρό ψάχνω το σωστό σύστημα lpg και τον σωστό εγκαταστάτη για το αυτοκίνητό μου (Auris) χωρίς να καταλήξω κάπου. Μένω Λάρισα και Βόλο. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος σε προτεινόμενα συστήματα και εγκαταστάτες? Με μπερδεύει πολύ η εγκατάσταση λαδιέρας ή οχι. Εχω βρεί φανατικούς υποστηρικτές αλλά και φανατικούς πολέμιους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
chris1
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 09 Ιούλ, 2012 14:23

Re: Toyota Auris 1.6 Dual VVTI '07

Δημοσίευσηαπό nickp » Τετ 15 Αύγ, 2012 13:14

Εγω παντως εχει 3 εβδομαδες που εβαλα το συστημα της vialle στο ιδιο αυτοκινητο στην toyota αγγελος στη θεσσαλονικη και μεχρι στιγμης ολα καλα.Να υπενθυμισω οτι ειναι το κιτ για το οποιο η toyota διατηρει την εγγυηση γραπτως για οσο φυσικα απομενει.Επισης ειναι κοντα 30-40 % πιο ακριβη η εγκατασταση aka 2200 ευρω.Εγω προσωπικα προτιμησα την επιλογη της επισημης toyota και ας βγηκε και πιο ακριβα.Με την καταναλωση ειμαι ικανοποιημενος.Με περιπου 35 ευρω βγαζει 400 χλμ που ειναι περιπου οσο περιμενα.
Απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι τοχουν βαλει σε ακομα 3 rav και μεχρι στιγμης δεν εχει αναφερθει κανενα προβλημα.Εχω επισης ενα γνωστο που δουλευει αντιπροσωπος εταιριας και εβαλε αεριο σε 1400 auris πιο πιο καινουργιο μοντελο εξω με 1200 ευρω αν δεν κανω λαθος.Και αυτος κανενα θεμα εκτος απο το οτι ειδε οτι καταναλωθηκε λιγο περισσοτερο λαδακι.Για οτι αλλο θες πες μου.
Auris 2008 42000 km vialle lpi
nickp
 
Δημοσιευσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 15 Αύγ, 2012 12:55

Re: Toyota Auris 1.6 Dual VVTI '07

Δημοσίευσηαπό logosak » Τετ 15 Αύγ, 2012 15:58

nickp έγραψε:Εγω παντως εχει 3 εβδομαδες που εβαλα το συστημα της vialle στο ιδιο αυτοκινητο στην toyota αγγελος στη θεσσαλονικη και μεχρι στιγμης ολα καλα.Να υπενθυμισω οτι ειναι το κιτ για το οποιο η toyota διατηρει την εγγυηση γραπτως για οσο φυσικα απομενει.Επισης ειναι κοντα 30-40 % πιο ακριβη η εγκατασταση aka 2200 ευρω.Εγω προσωπικα προτιμησα την επιλογη της επισημης toyota και ας βγηκε και πιο ακριβα.Με την καταναλωση ειμαι ικανοποιημενος.Με περιπου 35 ευρω βγαζει 400 χλμ που ειναι περιπου οσο περιμενα.
Απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι τοχουν βαλει σε ακομα 3 rav και μεχρι στιγμης δεν εχει αναφερθει κανενα προβλημα.Εχω επισης ενα γνωστο που δουλευει αντιπροσωπος εταιριας και εβαλε αεριο σε 1400 auris πιο πιο καινουργιο μοντελο εξω με 1200 ευρω αν δεν κανω λαθος.Και αυτος κανενα θεμα εκτος απο το οτι ειδε οτι καταναλωθηκε λιγο περισσοτερο λαδακι.Για οτι αλλο θες πες μου.

καλησπέρα
σκεφτομαι κι εγώ να βάλω το vialle αλλά κολλάω λίγο στα χρήματα και ότι το σύστημα καταναλώνει
και βενζίνη με αναλογία 1/7
έχεις κάνει πολλά χιλιόμετρα???
απο κατανάλωση αμόλυβδης τί γίνεται???
είσαι ο πρώτος που γνωρίζω με αέριο σε auris
αα πόσα λίτρα είναι η δεξαμενή που έβαλες??
έχασεσ πολύ απο το πορτπαγκαζ??
καμία φωτο μπορείς να βάλεις περισσότερο να δω πως διαμορφώθηκε ο χώρος πίσω.
ευχαριστώ πολύ.
logosak
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Τρί 09 Αύγ, 2011 11:54

Re: Toyota Auris 1.6 Dual VVTI '07

Δημοσίευσηαπό nickp » Τετ 15 Αύγ, 2012 18:57

Καλησπερα φιλε.
Ειναι οντως πολλα τα λεφτα αλλα υπολογιζω να τα κανω αποσβεση σε εναμιση χρονο χονδρικα.Καταναλωνει υποτιθεται και βενζινη σε αυτην την αναλογια που λες.Τι να σου πω.Ειχα τρια κουτακια βενζινη και κατεβηκε ενα κουτακι μετα απο 700 χιλιομετρα.Μιλαμε για πολυ λιγο.Ισως και να εχει σημασια πως το πας.Εγω γενικα δεν τρεχω και ισως να μην πεταει το ιδιο βενζινη για αυτο το λογο.
Εχω κανει 1000 χιλιομετρα και κατι.Ειναι πολυ φρεσκο.Απο την παρεμβαση τα μονα που αξιζει να αναφερω ειναι ο πολυ μικρος θορυβος των μπεκ του υγραεριου και της δεξαμενης που οταν οδηγας δεν ακους τιποτα φυσικα.Επισης σπανιως κανει λιγο περισσοτερη ωρα η μιζα αλλα αυτο θα το δουμε καλυτερα το χειμωνα.Η αλλαγη σε αεριο γινεται σε 30 '' .Το χειμωνα ισως λιγο παραπανω.
Η δεξαμενη ειναι στανταρτ για το αουρις.Μπαινει στη θεση της ρεζερβας και δεν πιανει καθολου χωρο απο το πορτ μπαγκαζ.Δεν καταλαβαινεις απολυτως τιποτα.Σηκωνεται ανεπαισθητα 2-3 εκατοστα.Θα ανεβασω με πρωτη ευκαιρια φωτο.
Αν εχεις σκοπο να κρατησεις το αυτοκινητο για καποιο ικανο διαστημα και συνεχιζει το αεριο να κανει οσο κανει θαχεις μονιμα μια εξοικονομηση του 30-35% (θα μπορω να πω με ακριβεια οταν θαχω κανει περισσοτερα χλμ).Εγω δεν μπορω να πω οτι ειμαι τρελα ερωτευμενος με τα αμαξια αλλα δεν θα προχωρουσα σε τετοια παρεμβαση αν δεν εδινε το οκ η toyota.Δηλάδη το γεγονος οτι συνεχιζει η εγγυηση αυτο για μενα λεει κατι.Δε νομιζω να ρισκαρε η εταιρια τη φημη της για κατι τετοιο.φυσικα και οι αναγκες της αγορας την πιεσαν αναμφισβητητα αλλα και παλι νομιζω οτι η toyota επελεξε για τα αυτοκινητα της την πιο ασφαλη και ικανοποιητικη λυση.Απο κει και περα μονο ο χρονος θα δειξει για τη φθορα του κινητηρα.Παντως γνωριζω οτι η μαμα εταιρια δοκιμασε το κιτ της vialle σε δικα της αυτοκινητα πριν το κυκλοφορησει.Η φθορα που διαπιστωθηκε αποτι λενε ηταν ιδια με αυτη αν θα καιγε αμολυβδη και ηταν φυσιολογικη βασει χρονου.
Οτι αλλο θες στη διαθεση σου.
Auris 2008 42000 km vialle lpi
nickp
 
Δημοσιευσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 15 Αύγ, 2012 12:55

Re: Toyota Auris 1.6 Dual VVTI '07

Δημοσίευσηαπό logosak » Τετ 15 Αύγ, 2012 21:30

χίλια ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.
το μόνο που με απασχολεί στην όλη μετατροπή είναι η κατανάλωση αμόλυβδης
φοβάμαι την υπερβολική κατανάλωσή της μαζί με αέριο.
δηλαδή αν είναι να δίνω σε κάθε γέμισμα ντεπόζιτου αερίου συν 10 ευρώ για αμόλυβδη
τότε δεν κάνεις πότε απόσβεση και δεν συμφέρει με τίποτα η μετατροπή
αλλα αν είναι όπως αναφέρεις ένα κουτάκι στα 700 χιλιόμετρα νομίζω ότι είναι ο.κ
σε παρακαλώ κράτα μας ενήμερους.
logosak
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Τρί 09 Αύγ, 2011 11:54

Re: Toyota Auris 1.6 Dual VVTI '07

Δημοσίευσηαπό nickp » Τετ 15 Αύγ, 2012 22:13

Ναι οκ.Θα ενημερωσω.Να κανω κανα 2 χιλιαδες ακομη να σου πω πιο σιγουρα.Παντως για υπερβολικη καταναλωση το αποκλειω.Ισως οπως σου ειπα να εχει να κανει και με τον τροπο οδηγησης.Μηπως μετα απο καποιες στροφες πεταει περισσοτερη βενζινη για λιπανση? Αν θες κανε ενα τηλεφωνο σε οποιαδηποτε τογιοτα h toyota hellas.Ειναι πολυ ευγενικοι.Θα σε κατατοπισουν πιστευω σε αυτο.Δεν σκαμπαζω και πολυ απο μηχανικα θεματα δυστηχως.Παντως θα το δω και θα σου πω.
Auris 2008 42000 km vialle lpi
nickp
 
Δημοσιευσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 15 Αύγ, 2012 12:55

Re: Απ: Toyota Auris 1.6 Dual VVTI '07

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Πέμ 16 Αύγ, 2012 18:16

Είστε σίγουροι ότι το σύστημα της Vialle καταναλώνει και βενζίνι? Διότι μπορεί απλά κατά το startup του αυτοκινήτου η βενζίνη που καεί για αυτά τα 30-40" συσωρευτικά να ρίχνει τον δείκτη βενζίνης. Χωρίς όμως αυτή η κατανάλωση να έγινε στην πορεία.

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

Re: Toyota Auris 1.6 Dual VVTI '07

Δημοσίευσηαπό logosak » Πέμ 16 Αύγ, 2012 18:37

στην toyota που ρώτησα μου είπαν ότι το σύστημα ψεκάζει βενζίνη με αναλογία 1/7 συνέχεια.
για προστασία του κινητήρα.
αυτό με φρενάρει και δεν έχω κάνει ακόμα την τοποθέτηση.
logosak
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Τρί 09 Αύγ, 2011 11:54

Re: Toyota Auris 1.6 Dual VVTI '07

Δημοσίευσηαπό ChristoG » Πέμ 16 Αύγ, 2012 20:05

logosak έγραψε:αυτό με φρενάρει και δεν έχω κάνει ακόμα την τοποθέτηση.



Για μένα, αυτό και μόνο θα ήταν σοβαρός λόγος για να επιλέξω ένα σύστημα!
Νομίζω πως δεν υπάρχει ασφαλέστερος τρόπος προστασίας του κινητήρα.
Τελικά, τι θα πονέσει περισσότερο την τσέπη σου, λίγη βενζίνη ανά κάποιες εκατοντάδες χλμ ή η ...κηδεία της μηχανής σου;
Mazda3, 1.6, του 2004, με σύστημα BRC Plug 'n' Drive, χωρίς λαδιέρα.
ChristoG
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Τετ 14 Δεκ, 2011 18:04

Re: Toyota Auris 1.6 Dual VVTI '07

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Πέμ 16 Αύγ, 2012 20:44

Το ότι καιει βενζίνη δεν είναι αδυναμία του συστήματος το οποίο μπορεί φυσικά να λειτουργεί και μόνο με υγραέριο και καλύπτει αμάξια και με πολύ περισσότερα άλογα (250+).Μπορούσαν να το κάνουν να λειτουργεί άψογα και με σκέτο υγραέριο αλλά οι βαλβίδες σου μετά απο μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα θα χαλούσαν. Στο forum έχει αναφερθεί ότι για τα toyota η αποτελεσματικότερη προστασία είναι ο παράλληλος ψεκασμός βενζίνης και όχι η λαδιέρα.

Ίσα ίσα η έκχυση βενζίνης είναι η μόνη που θα σώσει τις βαλβίδες σου απο βέβαιη βλάβη
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Επόμενο

Επιστροφή στο Toyota

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες