Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

BRC P&D ή Zavoli Bora σε Corolla 1600 '03 και Yaris 1300 '03

Re: BRC P&D ή Zavoli Bora σε Corolla 1600 '03 και Yaris 1300

Δημοσίευσηαπό duckino » Σάβ 21 Ιουν, 2014 10:42

Καταρχην ευχαριστω ολους για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας

Η τιμη τον δωσεων ειναι η ιδια ακριβως με την τιμη μετρητης συμφωνα μαλιστα με την εργοστασιακη προσφορα που ετρεχε και στις δυο εταιριες οταν ρωτησα.Μαλιστα πρωτα εγινε το "παζαρι" και μετα ρωτησα για ατοκες δοσεις.

Φιλε maevius η αληθεια ειναι οτι ημουν πολυ κοντα στην επιλογη Zavoli ,εκτος ολων των αλλων, γιατι θεωρουσα οτι το P&D ειναι "πολυ" για τα αυτοκινητα μου.Εδω θα ηθελα και την απαντηση καποιου που γνωριζει καλα την BRC (LPGas που εισαι;).Μηπως για τα αυτοκινητα μου ειναι υπερβολη το P&D μιας και ουτε τουρμπο εχουν ουτε αλλες τρελες ιδιαιτεροτητες ,πλυν του VVTi βεβαιως και της γνωστης ευαισθησιας των βαλβιδων στα Toyota.Μηπως και με ενα Seq 24 ή με το Zavoli Bora καλυπτομαι μια χαρα;
duckino
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 03 Μάιος, 2014 22:24

Re: BRC P&D ή Zavoli Bora σε Corolla 1600 '03 και Yaris 1300

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 21 Ιουν, 2014 13:21

maevius έγραψε:1. Το zavoli ειναι πολυ καλυτερο ποιοτικα και λογισμικα απο τα NGIS και Βardolini και με το BRC δεν εχουν ουσιωδεις διαφορες ποιοτικα.

2. Το zavoli το φορανε παρα πολλα αυτοκινητα (ισως τα περισσοτερα υγραεριοκινητα) λογω του δικτυου Gas Θεοδωρου. αρα και εξισου δοκιμασμενο με το πολυφορεμενο BRC.
3. Διπλα σου στην 1 ωρα ειναι το κεντρικο συνεργειο αντιπροσωπεια (τερμα Γιαννιτσων διπλα στα ΚΤΕΛ) του Θεοδωρου και αυτο ειναι μεγαλο ατου.
4. Φοραω και prins στο δευτερο αυτοκινητο για να μην θεωρηθει οτι αβανταρω καποιον. Απλως λογω εμπειριας 3 ετων στο zavoli και 66.000 χλμ και σε συγκριση με το πχ prins που εχω στο αλλο αυτοκινητο και θεωρειται απο τα καλυτερα βλεπω και μπορω να εχω αποψη.


Φιλε μου συμφωνω αλλα εδω στην Αθηνα ο βασικος τους εγκαταστατης ( ο Μανθος ο Σπαθής ) βαζει πλεον μονο ΑΕΒ εφυγε απο το δικτυο Θεοδωρου γιατι αλλαξανε εγκεφαλους απο ΑΕΒ !! επισης η κινηση να ανοιξει και να κλεισει αμεσως ενα καταστημα στη Αγια παρασκευη πρωην Ulta gas ηταν επισης αστοχη. Φυσικα και συγκρινεις αλλα αν παθει κατι ενα μπεκ ηλεκροβαλβιδας στα παλια ζαβολι εχουν κοστος 40 ευρω το ενα .. υπαρχει μεγαλο προβλημα στα ανταλακτικα και στις εγγυησεις..στα νεα bora δεν εχω αποψη. Μου θυμιζει πολυ ο εγκεφαλος την BRC
Τελευταία επεξεργασία από Qgas και Σάβ 21 Ιουν, 2014 13:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: BRC P&D ή Zavoli Bora σε Corolla 1600 '03 και Yaris 1300

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 21 Ιουν, 2014 13:24

duckino έγραψε:Καταρχην ευχαριστω ολους για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας

Η τιμη τον δωσεων ειναι η ιδια ακριβως με την τιμη μετρητης συμφωνα μαλιστα με την εργοστασιακη προσφορα που ετρεχε και στις δυο εταιριες οταν ρωτησα.Μαλιστα πρωτα εγινε το "παζαρι" και μετα ρωτησα για ατοκες δοσεις.

Φιλε maevius η αληθεια ειναι οτι ημουν πολυ κοντα στην επιλογη Zavoli ,εκτος ολων των αλλων, γιατι θεωρουσα οτι το P&D ειναι "πολυ" για τα αυτοκινητα μου.Εδω θα ηθελα και την απαντηση καποιου που γνωριζει καλα την BRC (LPGas που εισαι;).Μηπως για τα αυτοκινητα μου ειναι υπερβολη το P&D μιας και ουτε τουρμπο εχουν ουτε αλλες τρελες ιδιαιτεροτητες ,πλυν του VVTi βεβαιως και της γνωστης ευαισθησιας των βαλβιδων στα Toyota.Μηπως και με ενα Seq 24 ή με το Zavoli Bora καλυπτομαι μια χαρα;


φιλε μου μπορεις να πιστεψεις οτι θελεις το κοστος των ατοκων δοσεων ειναι το 10 % του ποσοου ετσι και αλλιως. το ΒΟΡΑ δες αν εχει ψεκασμό βενζινης απαραιτητους στο toyota
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: BRC P&D ή Zavoli Bora σε Corolla 1600 '03 και Yaris 1300

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 21 Ιουν, 2014 18:00

για διαφορα χρηματων 100 ευρω στο καθε αυτοκινητο αναμεσα στα 2 συστηματα βεβαια και θα βαλεις brc, την αποσβεση απο αυτα τα 100 ευρω θα την κανεις πολυ γρηγορα και θα εχεις ενα απο τα κορυφαια συστηματα που κυκλοφορουν στην αγορα, αν αξιζει στο αυτοκινητο σου να βαλεις το p&d σου λεω για 100 ευρω διαφορα δαγκωτο ναι.
απο κει και περα η αποφαση ειναι δικη σου.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: BRC P&D ή Zavoli Bora σε Corolla 1600 '03 και Yaris 1300

Δημοσίευσηαπό duckino » Σάβ 21 Ιουν, 2014 18:19

Qgas έγραψε:
Φιλε μου συμφωνω αλλα εδω στην Αθηνα ο βασικος τους εγκαταστατης ( ο Μανθος ο Σπαθής ) βαζει πλεον μονο ΑΕΒ εφυγε απο το δικτυο Θεοδωρου γιατι αλλαξανε εγκεφαλους απο ΑΕΒ !! επισης η κινηση να ανοιξει και να κλεισει αμεσως ενα καταστημα στη Αγια παρασκευη πρωην Ulta gas ηταν επισης αστοχη. Φυσικα και συγκρινεις αλλα αν παθει κατι ενα μπεκ ηλεκροβαλβιδας στα παλια ζαβολι εχουν κοστος 40 ευρω το ενα .. υπαρχει μεγαλο προβλημα στα ανταλακτικα και στις εγγυησεις..στα νεα bora δεν εχω αποψη. Μου θυμιζει πολυ ο εγκεφαλος την BRC


Τι εννοεις με το τελεταιο;Οτι ο εγκεφαλος του BORA θυμιζει αυτους της BRC;Γιατι καπου ειχα διαβασει οτι η BRC εχει εξαγορασει μεταξυ αλλων τη Zavoli οποτε αν εχει συμβει κατι τετοιο και εχει βαλει τεχνογνωσια στα καινουρια συστηματα της Zavoli , αυτο μονο καλο μου ακουγεται.
duckino
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 03 Μάιος, 2014 22:24

Re: BRC P&D ή Zavoli Bora σε Corolla 1600 '03 και Yaris 1300

Δημοσίευσηαπό duckino » Σάβ 21 Ιουν, 2014 19:19

hlias έγραψε:για διαφορα χρηματων 100 ευρω στο καθε αυτοκινητο αναμεσα στα 2 συστηματα βεβαια και θα βαλεις brc, την αποσβεση απο αυτα τα 100 ευρω θα την κανεις πολυ γρηγορα και θα εχεις ενα απο τα κορυφαια συστηματα που κυκλοφορουν στην αγορα, αν αξιζει στο αυτοκινητο σου να βαλεις το p&d σου λεω για 100 ευρω διαφορα δαγκωτο ναι.
απο κει και περα η αποφαση ειναι δικη σου.



Φιλε hlia , μιας και ειδα οτι εισαι κι εσυ αγκαταστατης, δεν βρισκεις το P&D υπερβολικο για το Corolla και ειδικα για το Yaris;Χρειαζονται αυτα τα δυο τους παραπανω (ξερωγω ) αισθητηρες που μπορει να εχει το P&D για τα τουρμπισια αυτοκινητα ή για τα TSI ,FSI;
duckino
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 03 Μάιος, 2014 22:24

Re: Απ: BRC P&D ή Zavoli Bora σε Corolla 1600 '03 και Yaris

Δημοσίευσηαπό maevius » Σάβ 21 Ιουν, 2014 20:08

Qgas έγραψε:
maevius έγραψε:1. Το zavoli ειναι πολυ καλυτερο ποιοτικα και λογισμικα απο τα NGIS και Βardolini και με το BRC δεν εχουν ουσιωδεις διαφορες ποιοτικα.

2. Το zavoli το φορανε παρα πολλα αυτοκινητα (ισως τα περισσοτερα υγραεριοκινητα) λογω του δικτυου Gas Θεοδωρου. αρα και εξισου δοκιμασμενο με το πολυφορεμενο BRC.
3. Διπλα σου στην 1 ωρα ειναι το κεντρικο συνεργειο αντιπροσωπεια (τερμα Γιαννιτσων διπλα στα ΚΤΕΛ) του Θεοδωρου και αυτο ειναι μεγαλο ατου.
4. Φοραω και prins στο δευτερο αυτοκινητο για να μην θεωρηθει οτι αβανταρω καποιον. Απλως λογω εμπειριας 3 ετων στο zavoli και 66.000 χλμ και σε συγκριση με το πχ prins που εχω στο αλλο αυτοκινητο και θεωρειται απο τα καλυτερα βλεπω και μπορω να εχω αποψη.


Φιλε μου συμφωνω αλλα εδω στην Αθηνα ο βασικος τους εγκαταστατης ( ο Μανθος ο Σπαθής ) βαζει πλεον μονο ΑΕΒ εφυγε απο το δικτυο Θεοδωρου γιατι αλλαξανε εγκεφαλους απο ΑΕΒ !! επισης η κινηση να ανοιξει και να κλεισει αμεσως ενα καταστημα στη Αγια παρασκευη πρωην Ulta gas ηταν επισης αστοχη. Φυσικα και συγκρινεις αλλα αν παθει κατι ενα μπεκ ηλεκροβαλβιδας στα παλια ζαβολι εχουν κοστος 40 ευρω το ενα .. υπαρχει μεγαλο προβλημα στα ανταλακτικα και στις εγγυησεις..στα νεα bora δεν εχω αποψη. Μου θυμιζει πολυ ο εγκεφαλος την BRC

Καταρχην το zavoli δεν εχει μονο μπεκ ηλεκτροβαλβιδας.
Δεν με νοιαζει ο Αθηναιος που λες μπορει να εχει αλλα θεματα εγω ελεγα την γνωμη μου στον φιλο απο Βεροια. Αν εμενε Αθηνα δεν θα ποσταρα.
Το οτι αλλαξε εγκεφαλο μονο ως καλο το εκλαμβανω και αποτι ξερω αυτο με την Brc ισχυει και γιαυτο εγραψα οτι δεν εχουν ουσιωδεις διαφορες.
προβλημα με ανταλλακτικα αποκλειεται να εχει αποσταση 30 λεπτα απο τον Θεοδωρου.
Αυτα.......
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: BRC P&D ή Zavoli Bora σε Corolla 1600 '03 και Yaris 1300

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 21 Ιουν, 2014 21:34

Ενα τυπο είχε το παλιο με ΑΕΒ εγκεφσλο και τα στρογγυλά με το ασημένιο καπακι θωρακισμένο ηλεκτοβαλβιδας τυπου pan .

http://www.zavoli.com/en/product/38-ini ... -s?lang=en

Υπήρχε και ενα με τα rail αλλα στα πολυ φθηνα κιτ
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: BRC P&D ή Zavoli Bora σε Corolla 1600 '03 και Yaris 1300

Δημοσίευσηαπό duckino » Πέμ 26 Ιουν, 2014 10:01

Καλημερα

Την περασμενη Δευτερα περασα απο Γεραντιδη.Παρολο που δεν εχω καταληξει ακομα στο συστημα που θα περασω για τους λογους που αναφερω στο πρωτο ποστ , εχω να πω τα καλυτερα για την εξυπηρετηση τους.Υπευθυνοτητα και επαγγελματισμος σε ολα και μαλιστα απο υπαλληλο της εταιριας μιας και ο Αλεξης (αφεντικο) ελειπε.Η ενημερωση που μου κανανε ηταν τυπου μινι σεμιναριο , σε φαση που σκεφτομουνα οτι "τωρα θα σβισει φωτα και θα αναψει προβολεα με σλάιτς".
Οφειλω να τα πω αυτα γιατι πηγα σε πολλα συνεργεια και σηναντισα μεχρι τωρα απο τυπικη ενημερωση μεχρι ψιλοαδιαφορια και σε μια περιπτωση (Γαβριηλιδης) αγενεια.
Το διλλημα δυστυχως παραμενει καθως τα 50 ευρω το μηνα (36 ατοκες) για δυο αυτοκινητα ειναι δελεαστικοτατο.
duckino
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 03 Μάιος, 2014 22:24

Re: BRC P&D ή Zavoli Bora σε Corolla 1600 '03 και Yaris 1300

Δημοσίευσηαπό APOSTOLOS76 » Σάβ 28 Ιουν, 2014 10:38

Ο Γεραντίδης τι προσφορά σου έκανε?
APOSTOLOS76
 
Δημοσιευσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 04 Απρ, 2012 21:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Toyota

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες





cron