Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Alfa Romeo 156 1.600 twin spark

Alfa Romeo 156 1.600 twin spark

Δημοσίευσηαπό alfaromeo15603 » Πέμ 05 Μάιος, 2011 22:01

Εχω μια alfaromeo 156 1.600 κυβικα twin spark.θελω να βαλω υγραεριο.Ακουσα απο καποιους (οχι ειδικους),οτι επειδη εχω 160.000 χιλιομετρα ο κινητηρας δεν θα αντεξει και θα τον παρω παραμασχαλα.Ισχυει αυτο?
Και δευτερον,τι συστημα μου προτεινετε?η εκγατασταση θα γινει στο εξωτερικο.μου ειπε για zavoli το ξενο συνεργειο.ειναι καλο?

Παρακαλω τα φωτα σας καθως ειμαι παντελως ασχετος
alfaromeo15603
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 21:50

Re: Τις γνώσεις σας θα ήθελα

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 05 Μάιος, 2011 22:06

Ο γαμπρός μου έχει μια ίδια με 200000 χιλ και τα τελευταία 10000 με Υγραεριο brc και λαδιερα όλα καλα δεν έχει θέματα
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Τις γνώσεις σας θα ήθελα

Δημοσίευσηαπό alfaromeo15603 » Πέμ 05 Μάιος, 2011 22:19

οποτε φιλε dathens μαλλον χαζομαρες μου ειπαν.Σε ευχαριστω για την πληροφορια.
alfaromeo15603
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 21:50

Re: Τις γνώσεις σας θα ήθελα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 05 Μάιος, 2011 22:29

Αρκετα φορεμενο το συστημα που αναφερεις. Αλλα οποιο και να βαλεις θα σωθεις, μην ακους βλακειες...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Τις γνώσεις σας θα ήθελα

Δημοσίευσηαπό alfaromeo15603 » Πέμ 05 Μάιος, 2011 22:35

astragjtg έγραψε:Αρκετα φορεμενο το συστημα που αναφερεις. Αλλα οποιο και να βαλεις θα σωθεις, μην ακους βλακειες...

Απλα διαβασα καποιες δημοσιευσεις πως αν δεν μπει το καταλληλο κιτ μπορεις να παθεις ζημια.βεβαια αναφεροντουσαν σε νεας τεχνολογιας κινητηρες.για το zavoli ρωτησα και εδω στην ελλαδα και μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλο και οτι μαλιστα ειναι 6ης γεννιας.Στην βουλγαρια που θα το βαλω μου ειπαν για zavoli αλλα δεν καταφερα να συννενοηθω για το ποιας γεννιας ειναι :lol: :lol: :lol:
alfaromeo15603
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 21:50

Re: Τις γνώσεις σας θα ήθελα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 05 Μάιος, 2011 22:54

alfaromeo15603 έγραψε:
astragjtg έγραψε:Αρκετα φορεμενο το συστημα που αναφερεις. Αλλα οποιο και να βαλεις θα σωθεις, μην ακους βλακειες...

Απλα διαβασα καποιες δημοσιευσεις πως αν δεν μπει το καταλληλο κιτ μπορεις να παθεις ζημια.βεβαια αναφεροντουσαν σε νεας τεχνολογιας κινητηρες.για το zavoli ρωτησα και εδω στην ελλαδα και μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλο και οτι μαλιστα ειναι 6ης γεννιας.Στην βουλγαρια που θα το βαλω μου ειπαν για zavoli αλλα δεν καταφερα να συννενοηθω για το ποιας γεννιας ειναι :lol: :lol: :lol:


Δεν ειναι μονο το κιτ αλλα πανω απ'ολα ο μαστορας να στο ρυθμησει σωστα. Μη νομιζεις οτι θα πας, θα το βαλεις και θα ξεμπερδεψεις... θα χρειαστεις επαναρυθμηση 1 ή και περισσοτερες φορες. Εχεις βρει μαστορα στην ελλαδα γι'αυτο ή θα τρεχεις παλι πισω...?

Ασε τις γενεες. Αυτες ειναι πιο πολυ για το μαρκετινκ.... Αυτο που πρεπει να ξερεις ειναι αν ειναι υγρου ή αεριου ψεκασμου και αν ειναι 4ης ή 5ης γενιας...(εγω θα εβαζα μονο 5ης που δεν χρειαζεται προγραμμαισμο ο εγκεφαλος lpg, στη θεση σου...) Το zavoli νομιζω ειναι 4ης γενιας.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Τις γνώσεις σας θα ήθελα

Δημοσίευσηαπό alfaromeo15603 » Πέμ 05 Μάιος, 2011 23:03

astragjtg έγραψε:
alfaromeo15603 έγραψε:
astragjtg έγραψε:Αρκετα φορεμενο το συστημα που αναφερεις. Αλλα οποιο και να βαλεις θα σωθεις, μην ακους βλακειες...

Απλα διαβασα καποιες δημοσιευσεις πως αν δεν μπει το καταλληλο κιτ μπορεις να παθεις ζημια.βεβαια αναφεροντουσαν σε νεας τεχνολογιας κινητηρες.για το zavoli ρωτησα και εδω στην ελλαδα και μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλο και οτι μαλιστα ειναι 6ης γεννιας.Στην βουλγαρια που θα το βαλω μου ειπαν για zavoli αλλα δεν καταφερα να συννενοηθω για το ποιας γεννιας ειναι :lol: :lol: :lol:


Δεν ειναι μονο το κιτ αλλα πανω απ'ολα ο μαστορας να στο ρυθμησει σωστα. Μη νομιζεις οτι θα πας, θα το βαλεις και θα ξεμπερδεψεις... θα χρειαστεις επαναρυθμηση 1 ή και περισσοτερες φορες. Εχεις βρει μαστορα στην ελλαδα γι'αυτο ή θα τρεχεις παλι πισω...?

Ασε τις γενεες. Αυτες ειναι πιο πολυ για το μαρκετινκ.... Αυτο που πρεπει να ξερεις ειναι αν ειναι υγρου ή αεριου ψεκασμου και αν ειναι 4ης ή 5ης γενιας...(εγω θα εβαζα μονο 5ης που δεν χρειαζεται προγραμμαισμο ο εγκεφαλος lpg, στη θεση σου...) Το zavoli νομιζω ειναι 4ης γενιας.



Θα το βαλω στην βουλγαρια επειδη ειναι η μανα μου απο εκει και θα με παει ο θειος μου σε δικους του ανθρωπους μιας και ειναι της δουλειας(εχει συνεργειο).λογω του οτι θα παμε και για βολτα οικογενειακα με τα πιτσιρικια και με αλλο ενα ζευγαρι θα μεινουμε καμια βδομαδα και θα κανουμε αρκετες βολτες ωστε να δω και τι παρουσιαζει στο δρομο και πως συμπεριφερεται.οποτε αν χρειαστει μια δυο ρυθμισεις θα τις κανω εκει πανω.σε ευχαριστω για την πληροφορια.απλα ο θειος μου μου ειπε οτι ο γνωστος του θα βαλει αυτο.θα ρωτησω αυριο τι γεννια ειναι το zavoli και τι ψεκασμου.τα 5ης γεννιας βγαινουν και σε υγρο ψεκασμο και σε αεριο?
alfaromeo15603
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 21:50

Re: Τις γνώσεις σας θα ήθελα

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 05 Μάιος, 2011 23:27

Άμα μιλάς και την γλώσσα θα είσαι μια χαρα μιας και σχέδον όλοι οι εγκαταστατες στην Ελλάδα είναι βουργαροι ή Πολωνοί όπου και να πας για σέρβις θα βρεις λύση
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Τις γνώσεις σας θα ήθελα

Δημοσίευσηαπό alfaromeo15603 » Πέμ 05 Μάιος, 2011 23:33

ναι τα μιλαω αλλα και πολλα τεχνικα μην νομιζεις πως τα καταλαβαινω.απλα και λογω οικονομικων αλλα και λογω του οτι εμπιστευομαι τους βουλγαρους πιο πολυ λεω να το βαλω εκει.βεβαια δεν ηξερα οτι στα δικα μας συνεργεια εχουν βουλγαρους και πολωνους τεχνικους.

Παιδια δεν θελω να παρεξηγηθω και δεν μειωνω κανεναν ελληνα τεχνικο ο οποιος μπορει να ειναι αστερι.απλα στην βουλγαρια χρησιμοπουον γκαζι απο τοτε που πηγαινα πιτσιρικας 10 χρονων με τους γονεις μου.αυτη την στιγμη ειμαι 30.απλα θελω να πω πως τοσα χρονια χρησιμοποιουν γκαζι και ειναι θεμα ρουτινας για αυτους.εκει δεν νοειται αυτοκινητο να μην ειναι γκαζι η diesel(το καλυτερο καυσιμο ολων για μενα τουλαχιστον απο θεμα αντοχης)
alfaromeo15603
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 21:50

Re: Τις γνώσεις σας θα ήθελα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 05 Μάιος, 2011 23:45

Εισαι ωραιος και καλα θα κανεις φολε μου.
Ναι, τα 5ης βγαινουν και υγρου και αεριου ψεκασμου
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Επόμενο

Επιστροφή στο Alfa Romeo

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες