Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό dti » Παρ 29 Ιούλ, 2011 19:08

kwstasK έγραψε:
dti έγραψε:Ποιας εταιρείας είναι το σύστημα; Υγρού ψεκασμού μέχρι στιγμής βγάζουν η Vialle, η Icom και η Prins.


Είναι της εταιρείας landi renzo που είναι Ιταλική και από ότι το έψαξα στο internet είναι από τις κορυφαίες στην Ιταλία.


H landi renzo δεν έχει σύστημα υγρού ψεκασμού. Για να λυθούν και οι όποιες τυχόν απορίες, πες μας αν το σύστημά σου έχει "πνεύμονα" (υποβιβαστή πίεσης) που είναι χαρακτηριστικό των συστημάτων αέριας έκχυσης.

dimitristhesaloniki έγραψε:Επίσης θέλω να επισημάνω ότι δουλεύει ή με υγραέριο ή με βενζίνη αλλά πάντα ξεκινάει η μηχανή με βενζίνη και αλλάζει μόνο του στα 20 δευτερόλεπτα. Έχει ειδικό σύστημα που σου δείχνει πόσο υγραέριο έχεις και όταν τελειώσει κάνει έναν θόρυβο και το αλλάζεις στην βενζίνη.Αυτό που μου έκανε εμένα εντύπωση είναι ότι δεν καταλαβαίνεις την παραμικρή αλλαγή από υγραέριο σε βενζίνη και έχει τύχει να τρέχω και με 130Km/h όταν έκανα τη αλλαγή!!!


Το οτι χρειάζεται να κάνεις χειροκίνητα την αλλαγή ...αυτό δεν ακούγεται και τόσο καλό! Φαντάσου να ακούς μουσική και να μην αντιληφθείς οτι τελειώνει το υγραέριο, ενώ πηγαίνεις με 130 χλμ....
Αν σου σβήσει με αυτή την ταχύτητα, υπάρχουν σημαντικές πιθανότητες να συμβεί ατύχημα. Μήπως κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά, ή δεν σου έχουν εγκαταστήσει σωστά; Σε όλα τα σύγχρονα συστήματα, η αλλαγή γίνεται αυτόματα και δεν χρειάζεται να απασχοληθείς καθόλου.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό spyroskos » Κυρ 31 Ιούλ, 2011 12:28

Σε κανένα σύστημα δεν κάνεις χειροκίνητη αλλαγή καυσίμου, εκτός εάν εσύ το θελήσεις.Υπάρχει σε όλα αυτόματη λειτουργία. και όταν λέμε αυτόματη εννοούμε επιλογή υγραερίου, που όταν τα νερά φτάσουν στην ορισμένη θερμοκρασία δουλεύει υγραέριο. Πόσο μάλλον σε σύστημα Landirezzo που είναι από τα καλύτερα της αγοράς. Φίλε μου, η μόνη εταιρία που βάζει εγγυημένα σε Daihatsu, βλ. το site της είναι η landirezzo. Προσωπική μου γνώμη, μετά το Prins, που το θεωρώ κορυφαίο στα συστήματα 4ης γενιάς είναι η καλύτερη επιλογή για το αυτοκίνητό μας. Φυσικά με σύστημα λίπανσης .
spyroskos
 
Δημοσιευσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν, 2011 10:39
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Δευτ 01 Αύγ, 2011 17:25

spyroskos έγραψε:[...]]Σίγουρα το λάδι προσφέρει πολλά. Όποιος αμφιβάλλει και περιμένει εξήγηση, ας περιμένει να του εξηγήσουν εμπεριστατωμένα και την επίδραση του μολύβδου παλιά στις βαλβίδες. Κάποια πράγματα τα δέχεσαι επειδή ακριβώς έτσι είναι.Επειδή δεν είναι όλοι στον πλανήτη απατεώνες, όπως θεωρούμε εμείς.
Τώρα εμείς όταν ακούμε καύσιμο με λάδι, στο μυαλό έρχονται παπάκια, αλυσοπρίονα, χορτοκοπτικά κτλ. Ε, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. [...]


μεταφέρω την απάντησή μου εδώ:
viewtopic.php?f=14&t=15&start=100
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό spyroskos » Δευτ 01 Αύγ, 2011 20:41

Συνεχίζεις να προσπαθείς να μας πείσεις ότι όλα είναι ωραία και καλά. Δες τον παρακάτω σύνδεσμο με εικόνες...http://power-tec.gr/pdf/lipansi%20Valve%20care.pdf. Και αν πρόσεξες το τεστ είναι για 60λεπτών.
Τα συμπεράσματα δικά σου...
spyroskos
 
Δημοσιευσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν, 2011 10:39
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Δευτ 01 Αύγ, 2011 21:21

Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό dti » Δευτ 01 Αύγ, 2011 21:54

spyroskos έγραψε: Δες τον παρακάτω σύνδεσμο με εικόνες...http://power-tec.gr/pdf/lipansi%20Valve%20care.pdf.


Αυτό που μου άρεσε (και μακάρι να ισχύει) είναι το εξής:

Στους κινητήρες turbo δεν είναι απαραίτητο διότι οι βαλβίδες είναι ενισχυμένες προκειμένου να
αντέχουν τις υψηλές πιέσεις που ασκούνται στον κινητήρα από την τουρμπίνα.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό ili77 » Τρί 02 Αύγ, 2011 15:31

καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω τον zep ή οποιον άλλο γνωρίζει αν υπάρχει κάποιος μάστορας που να κάνει πραγματική ρύθμιση στις βαλβίδες. Έχω κι εγω ΑVENSIS 1.6 με ICOM JTG υγρού ψεκασμού και μου κανει κάπιο ρετάρισμα στις εκκινήσεις ειδικά μετά απο 20 λεπτά λειτουργίας περίπου που έχει ζεσταθεί καλά ο κινητήρας. Ο εγκαταστάτης μου είπε πως μάλλον είναι αρύθμιστες οι βαλβίδες. Ενδεχομένως να έχει δίκιο γιατί το αμάξι έχει 140000 χλμ και μάλλον δεν έχουν ρυθμιστεί ποτέ οι βαλβίδες
ili77
 
Δημοσιευσεις: 61
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ, 2011 15:13

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 02 Αύγ, 2011 23:24

Το manual του ι.χ. τι λεει για τις βαλβιδες, θελουν ρύθμιση ? Αν ναι μην το αφηνεις ετσι.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό dimitristhesaloniki » Δευτ 22 Αύγ, 2011 14:01

kolokas έγραψε:αυτο το ειναι ''υποχρεωμενοι'' που το ξερεις???εχεισ καποιο νομο εσυ στα χερια σου????πολυ ραδιο αρβυλα μου κανει.


Φίλε μου από ότι έχω ακούσει υπάρχει νόμος που τους δεσμεύει μέχρι το τέλος του 2013 να είναι η τιμή του υγραερίου στο μισό της βενζίνης.Κάποιοι λένε ότι θα επεκταθεί μέχρι το 2018. Το έχω ακούσει από πολλούς αλλά δεν έχω κάτσει να το ψάξω παραπάνω και να βρω αυτό τον νόμο. Αλλά με την πρώτη ευκαιρία τώρα που το ανέφερες και εσύ θα το ψάξω περαιτέρω... και θα σας ενημερώσω!
dimitristhesaloniki
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 29 Ιούλ, 2011 14:31

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 22 Αύγ, 2011 14:29

dimitristhesaloniki έγραψε:
kolokas έγραψε:αυτο το ειναι ''υποχρεωμενοι'' που το ξερεις???εχεισ καποιο νομο εσυ στα χερια σου????πολυ ραδιο αρβυλα μου κανει.


Φίλε μου από ότι έχω ακούσει υπάρχει νόμος που τους δεσμεύει μέχρι το τέλος του 2013 να είναι η τιμή του υγραερίου στο μισό της βενζίνης.Κάποιοι λένε ότι θα επεκταθεί μέχρι το 2018. Το έχω ακούσει από πολλούς αλλά δεν έχω κάτσει να το ψάξω παραπάνω και να βρω αυτό τον νόμο. Αλλά με την πρώτη ευκαιρία τώρα που το ανέφερες και εσύ θα το ψάξω περαιτέρω... και θα σας ενημερώσω!


Αν το βρεις εμένα να μου γράψεις...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Daihatsu

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης