Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 05 Ιούλ, 2011 17:15

spyroskos έγραψε:Η καύση με το υγραέριο LPG και το φυσικό αέριο CNG είναι ξηρή και επίσης δεν έχουν καθόλου καθαριστικές ιδιότητες, σε αντίθεση με την βενζίνη. Εισάγονται στο θάλαμο καύσης ως αέρια, έχουν ψηλότερο αριθμό οκτανίων, υψηλότερη θερμοκρασία καύσης και έτσι αυξάνουν την πίεση των βαλβίδων και των εδρών τους. .


Το υγραεριο δεν εχει καθαριστικες ιδιοτητες αλλα εχει η βενζινη ? ποσο μαλλον που ριπαινει, αφου μετα την καυση της αφηνει υπολοιματα ανθρακα και ΤΟΤΕ θελει ΠΡΟΣΘΕΤΑ ''καθαριστικα'' για να ξεμπιχλιασει...

Ουτε πιο υψηλη θερμοκρασια καυσης εχει το lpg. Ειναι περιπου στα ιδια με τη βενζινη, μη σου πω οτι εχει και πιο χαμηλη...!!!
Οταν βρω τον πινακα θα τον ανεβασω. Ενα πιο αξιολογο απο αυτον http://www.sitemaker.gr/koulidis/page_GREEK_5_6.htm

Και συμφωνω με αυτα που αναφερει ο zep για το αβανς, που εκει ειναι η ολη ιστορια.

Οντως ειμαστε οff topic :mrgreen:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Τρί 05 Ιούλ, 2011 17:25

ας πάει η συζήτηση στο θέμα με τη λίπανση των βαλβίδων. Προς το παρόν συμφωνώ με astra. Πολλά από τα παραπάνω που ειπώθηκαν από τους υπόλοιπους είναι λίγο-πολύ μύθοι και ράδιο αρβύλα. Όταν βρω χρόνο θα γράψω μερικά στοιχεία ακόμα, αλλά θέλουν μετάφραση και δεν προλαβαίνω, έχω να γράψω καμιά 800άρα χιλιόμετρα μέχρι αύριο βράδυ. Θα τα πούμε από μεθαύριο.
spyroskos αν κάψω καμιά βαλβίδα σε αυτά τα 800χλμ θα είσαι μεγάλη μαυρόγατα! (πλάκα κάνω) :P
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 05 Ιούλ, 2011 17:41

tzanabetis έγραψε:spyroskos αν κάψω καμιά βαλβίδα σε αυτά τα 800χλμ θα είσαι μεγάλη μαυρόγατα! (πλάκα κάνω) :P


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό spyroskos » Τρί 05 Ιούλ, 2011 22:23

Φίλε Τζαναμπέτη μακάρι να μην αντιμετωπίσεις ποτέ πρόβλημα. Ούτε εσύ, ούτε κανείς άλλος. Το site που παρέπεμψε ο astra τα λέει όλα και συμφωνεί μαζί μου ως προς τη φθορά των βαλβίδων.
Astra, ο υγρός ψεκασμός δεν έχει καμιά σχέση με τον αέριο και σε άλλα πράγματα.Έκανες πάντως την καλύτερη επιλογή. Είναι παραπλήσια η λειτουργία με βενζίνη. Το θέμα είναι όταν δεν έχεις αυτοκίνητο άμεσου ψεκασμού - fsi-Tsi- γιατί να δώσεις 3.000€ για να το βάλεις; Ασφαλώς και είναι πολύ ασφαλέστερο. Όταν πήγα στη Vialle να ρωτήσω, είχε ένα 207 που το μετέτρεπε εκείνη τη στιγμή. Το σύστημα έκανε όσο...το αυτοκίνητο.Αξίζει λέτε;
Σίγουρα το λάδι προσφέρει πολλά. Όποιος αμφιβάλλει και περιμένει εξήγηση, ας περιμένει να του εξηγήσουν εμπεριστατωμένα και την επίδραση του μολύβδου παλιά στις βαλβίδες. Κάποια πράγματα τα δέχεσαι επειδή ακριβώς έτσι είναι.Επειδή δεν είναι όλοι στον πλανήτη απατεώνες, όπως θεωρούμε εμείς.
Τώρα εμείς όταν ακούμε καύσιμο με λάδι, στο μυαλό έρχονται παπάκια, αλυσοπρίονα, χορτοκοπτικά κτλ. Ε, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Φίλε Τζαναμπέτη, να ενημερώνεις το λογότυπο κάτω από το μήνυμά σου με τα χλμ, να ξέρουμε πότε θα έρθει η ...Intersalonika!!!!(Πλάκα κάνω).
spyroskos
 
Δημοσιευσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν, 2011 10:39
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 05 Ιούλ, 2011 23:04

spyroskos έγραψε:Το θέμα είναι όταν δεν έχεις αυτοκίνητο άμεσου ψεκασμού - fsi-Tsi- γιατί να δώσεις 3.000€ για να το βάλεις;


Ο υγρος μπαινει και σε κανονικα μοτερ, σαν το δικο μου που δεν ειναι αμεσου ψεκασμου. Και παλι ομως πολλα κανει...2000ευρω...

spyroskos έγραψε:Φίλε Τζαναμπέτη, να ενημερώνεις το λογότυπο κάτω από το μήνυμά σου με τα χλμ, να ξέρουμε πότε θα έρθει η ...Intersalonika!!!!(Πλάκα κάνω).


:lol: :lol: :lol: :lol: Επισης πολυ καλο...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό kwstasK » Πέμ 28 Ιούλ, 2011 13:05

papy2 έγραψε:Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ετσι οπως τα περιγραφεις ισως ειναι καλυτερα να βαλω το συστημα υγρ/σης που μελετηθηκε απο την Νταιχατσου στην Ιαπωνια και το εισαγει και το τοποθετει η αντιπροσωπεια της ΑUTORINA εδω στη Σαλονικη χωρις λαδιερες κλπ με το συστημα υγρου ψεκασμου. Μονο μειονεκτημα το αρχικο κοστος 2000,00 € με το φπα ενω αλλοι μου το βαζουν με 4ης γενιας αεριου ψεκασμου με 800,00€ .


Και εγώ έχω terios και το έψαξα πολύ το θέμα της υγαεριοκίνησης...έχω γυρίσει όλη την Θεσσαλονίκη..αλλά τελικά κατέληξα να κλείσω ραντεβού να εγκαταστήσω το σύστημα υγραερίου που δημιουργήθηκε από την daihatsu στην αντιπροσωπεία της autorina...το οδήγησα από ένα φίλο μου που το έχει βάλει εδώ και 1 χρόνο και στην απόδοση μου άρεσε πάρα πολύ και συζητούσαμε ότι έχει βελτιώσει πολύ τον ήχο της μηχανής...αυτό το παρατηρήσαμε στο δικό του αυτοκίνητο δεν ξέρω αν ισχύει και στα άλλα ΤERIOS...ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ !!!
Αααα και to κόστος 2000€ ξανά δες το ,εγώ το έκλεισα με πολύ χαμηλότερη τιμή.
kwstasK
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 28 Ιούλ, 2011 10:55

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό dti » Παρ 29 Ιούλ, 2011 00:17

Ποιας εταιρείας είναι το σύστημα; Υγρού ψεκασμού μέχρι στιγμής βγάζουν η Vialle, η Icom και η Prins.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό kwstasK » Παρ 29 Ιούλ, 2011 14:44

dti έγραψε:Ποιας εταιρείας είναι το σύστημα; Υγρού ψεκασμού μέχρι στιγμής βγάζουν η Vialle, η Icom και η Prins.


Είναι της εταιρείας landi renzo που είναι Ιταλική και από ότι το έψαξα στο internet είναι από τις κορυφαίες στην Ιταλία.
kwstasK
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 28 Ιούλ, 2011 10:55

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό dimitristhesaloniki » Παρ 29 Ιούλ, 2011 16:27

papy2 έγραψε:Μπορει να μου πει κανενας πιο κιτ ειναι καταλληλο για Terios 1,5 μοδ.2007 τυπος J210 κωδ. μηχανης 3svz και αμα εχει βαλει κανενας αλλος στο ιδιο αμαξι αεριο? Ευχαριστω.


Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούργιος στην παρέα σας αλλά επειδή είμαι και εγώ κάτοχος DAIHATSU TERIOS 2007 και έχω βάλει υγραέριο νομίζω ότι μπορώ να σας λύσω κάποιες από τις απορίες σας.

Φίλε papay2 εγώ έβαλα το kit που προτείνει η daihatsu και που το βάζει ακόμα και στα καινούργια της αυτοκίνητα (με μηδενικά χιλιόμετρα, γιατί μέχρι τώρα επικρατούσε η άποψη ότι πρέπει το αυτοκίνητο να έχει κάνει τουλάχιστον 5.000κm για να βάλει υγραέριο..κάτι το οποίο αποδεικνύεται λάθος..τουλάχιστον για το συγκεκριμένο ιταλικό σύστημα).Έτσι κι αλλιώς η τιμή του είναι πολύ οικονομική και ίσως χαμηλότερη από άλλες που έχω ακούσει και δεν είναι και εξειδικευμένα για το terios !
Έμενα το terios πάει πολύ καλύτερα με το υγραέριο από ότι με την βενζίνη, κάνει πιο γλυκό θόρυβο ο κινητήρας, έχει καλύτερη απόδοση και είναι πιο γκαζιάρικο. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμε ότι αυτά τα παρατήρησα στο δικό μου το terios και είναι προσωπική μου άποψη! Απλά μου το είχαν αναφέρει από εκεί που το εγκατέστησα ότι θα έχω καλύτερες επιδόσεις από την βενζίνη και τελικά αποδείχτηκε αληθές.

Επίσης θέλω να επισημάνω ότι δουλεύει ή με υγραέριο ή με βενζίνη αλλά πάντα ξεκινάει η μηχανή με βενζίνη και αλλάζει μόνο του στα 20 δευτερόλεπτα. Έχει ειδικό σύστημα που σου δείχνει πόσο υγραέριο έχεις και όταν τελειώσει κάνει έναν θόρυβο και το αλλάζεις στην βενζίνη.Αυτό που μου έκανε εμένα εντύπωση είναι ότι δεν καταλαβαίνεις την παραμικρή αλλαγή από υγραέριο σε βενζίνη και έχει τύχει να τρέχω και με 130Km/h όταν έκανα τη αλλαγή!!!

Την οικονομία την έχω υπολογίσει στο -45% από την βενζίνη.

Άποψη μου είναι ότι αξίζει και ειδικά σε αυτούς που κάνουν αρκετά χιλιόμετρα. Η βενζίνη πλέον είναι πανάκριβη. Και όσο για την τιμή του υγραερίου που πολλοί λένε ότι θα ανέβει από τον νόμο (τουλάχιστον μέχρι τέλος του 2013) είναι υποχρεωμένοι να έχουν το υγραέριο στην μισή τιμή της βενζίνης.

Αυτά προς το παρόν...ελπίζω να βοήθησα κάπως..
dimitristhesaloniki
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 29 Ιούλ, 2011 14:31

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό kolokas » Παρ 29 Ιούλ, 2011 18:47

αυτο το ειναι ''υποχρεωμενοι'' που το ξερεις???εχεισ καποιο νομο εσυ στα χερια σου????πολυ ραδιο αρβυλα μου κανει.
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Daihatsu

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες