Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό dimitristhesaloniki » Δευτ 22 Αύγ, 2011 14:41

dimitristhesaloniki έγραψε:Επίσης θέλω να επισημάνω ότι δουλεύει ή με υγραέριο ή με βενζίνη αλλά πάντα ξεκινάει η μηχανή με βενζίνη και αλλάζει μόνο του στα 20 δευτερόλεπτα. Έχει ειδικό σύστημα που σου δείχνει πόσο υγραέριο έχεις και όταν τελειώσει κάνει έναν θόρυβο και το αλλάζεις στην βενζίνη.Αυτό που μου έκανε εμένα εντύπωση είναι ότι δεν καταλαβαίνεις την παραμικρή αλλαγή από υγραέριο σε βενζίνη και έχει τύχει να τρέχω και με 130Km/h όταν έκανα τη αλλαγή!!!


Το οτι χρειάζεται να κάνεις χειροκίνητα την αλλαγή ...αυτό δεν ακούγεται και τόσο καλό! Φαντάσου να ακούς μουσική και να μην αντιληφθείς οτι τελειώνει το υγραέριο, ενώ πηγαίνεις με 130 χλμ....
Αν σου σβήσει με αυτή την ταχύτητα, υπάρχουν σημαντικές πιθανότητες να συμβεί ατύχημα. Μήπως κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά, ή δεν σου έχουν εγκαταστήσει σωστά; Σε όλα τα σύγχρονα συστήματα, η αλλαγή γίνεται αυτόματα και δεν χρειάζεται να απασχοληθείς καθόλου.[/quote]

Μάλλον εγώ δεν το έγραψα καλά...Φυσικά και γίνεται αυτόματα η αλλαγή και δεν χρειάζεται να ασχολείσαι καθόλου με αυτό!!!Εννοείται!!!Απλά σε ειδοποιεί με έναν ήχο όταν αλλάζει. Εγώ αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι η αλλαγή γίνεται χωρίς να το καταλάβεις καθόλου στο τιμόνι σου ακόμα και όταν έτρεχα με αρκετά χιλιόμετρα.
dimitristhesaloniki
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 29 Ιούλ, 2011 14:31

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό dimitristhesaloniki » Δευτ 22 Αύγ, 2011 14:43

dimitristhesaloniki έγραψε:Επίσης θέλω να επισημάνω ότι δουλεύει ή με υγραέριο ή με βενζίνη αλλά πάντα ξεκινάει η μηχανή με βενζίνη και αλλάζει μόνο του στα 20 δευτερόλεπτα. Έχει ειδικό σύστημα που σου δείχνει πόσο υγραέριο έχεις και όταν τελειώσει κάνει έναν θόρυβο και το αλλάζεις στην βενζίνη.Αυτό που μου έκανε εμένα εντύπωση είναι ότι δεν καταλαβαίνεις την παραμικρή αλλαγή από υγραέριο σε βενζίνη και έχει τύχει να τρέχω και με 130Km/h όταν έκανα τη αλλαγή!!!


Το οτι χρειάζεται να κάνεις χειροκίνητα την αλλαγή ...αυτό δεν ακούγεται και τόσο καλό! Φαντάσου να ακούς μουσική και να μην αντιληφθείς οτι τελειώνει το υγραέριο, ενώ πηγαίνεις με 130 χλμ....
Αν σου σβήσει με αυτή την ταχύτητα, υπάρχουν σημαντικές πιθανότητες να συμβεί ατύχημα. Μήπως κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά, ή δεν σου έχουν εγκαταστήσει σωστά; Σε όλα τα σύγχρονα συστήματα, η αλλαγή γίνεται αυτόματα και δεν χρειάζεται να απασχοληθείς καθόλου.[/quote]

Μάλλον εγώ δεν το έγραψα καλά...Φυσικά και γίνεται αυτόματα η αλλαγή και δεν χρειάζεται να ασχολείσαι καθόλου με αυτό!!!Εννοείται!!!Απλά σε ειδοποιεί με έναν ήχο όταν αλλάζει. Εγώ αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι η αλλαγή γίνεται χωρίς να το καταλάβεις καθόλου στο τιμόνι σου ακόμα και όταν έτρεχα με αρκετά χιλιόμετρα.
dimitristhesaloniki
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 29 Ιούλ, 2011 14:31

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό dimitristhesaloniki » Δευτ 22 Αύγ, 2011 15:00

spyroskos έγραψε:Σε κανένα σύστημα δεν κάνεις χειροκίνητη αλλαγή καυσίμου, εκτός εάν εσύ το θελήσεις.Υπάρχει σε όλα αυτόματη λειτουργία. και όταν λέμε αυτόματη εννοούμε επιλογή υγραερίου, που όταν τα νερά φτάσουν στην ορισμένη θερμοκρασία δουλεύει υγραέριο. Πόσο μάλλον σε σύστημα Landirezzo που είναι από τα καλύτερα της αγοράς. Φίλε μου, η μόνη εταιρία που βάζει εγγυημένα σε Daihatsu, βλ. το site της είναι η landirezzo. Προσωπική μου γνώμη, μετά το Prins, που το θεωρώ κορυφαίο στα συστήματα 4ης γενιάς είναι η καλύτερη επιλογή για το αυτοκίνητό μας. Φυσικά με σύστημα λίπανσης .


Φυσικά και γίνεται αυτόματα η αλλαγή και δεν χρειάζεται να ασχολείσαι καθόλου με αυτό!!!Εννοείται!!!Απλά σε ειδοποιεί με έναν ήχο όταν αλλάζει. Τουλάχιστον για το σύστημα υγραερίου της Landirezzo!!!
dimitristhesaloniki
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 29 Ιούλ, 2011 14:31

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό papy2 » Τετ 12 Οκτ, 2011 16:48

Τελικα εβαλα το κιτ της landirenzo μελετημενο για Terios σε συνεργασια με την Daihatsu. Παρ ολο το μεγαλο κοστος της αρχικης εγκσης 1900 € μαζυ με κτεο και χαρτια πιστευω οτι αξιζει γιατι το αυτ/το παει οπως πηγαινε με την βενζινη. Φυσικα εχει και την αναλογη λαδιερα.
MB 200 K -prins VSI- Ι με τα κιτρινα μπεκ.
papy2
 
Δημοσιευσεις: 24
Εγγραφή: Δευτ 06 Ιουν, 2011 18:49

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό NoStress » Τετ 12 Οκτ, 2011 21:46

οι περισσότερες εταιρείες (βλέπε Zavolli, Tartarini, Emmegas κ.α.) όπουν δουλευουν τα προγράμματα της ΑΕΒ srl, δίνουν την δυνατότητα στον εγκαταστατη να μπορεί να ψεκάζει βενζίνη στις υψηλές στροφες, και όπου κρίνεται αναγκαιο ετσι ωστε να διατηρούνται οι θερμοκρασιες σε νορμαλ επιπεδα... ο ψεκασμός της βενζινης εχει επισης τον ρολο του λιπαντικού... Οι Ιταλοί δηλαδή τι είναι??? βλάκες?? οι ιταλοι γιατι δεν βάζουν λαδιέρες??? μην τρωτε τον παπά που σας πουλάνε όλοι... καλυτερα να μου ψεκάζει λίγο βενζινη παρα να δίνω 50 ευρώ καθε μηνα σε λαδοτυρια και λαδοξιδα... σεβαστες οι αποψεις σας αλλα....
NoStress
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 21:02

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό konos » Τετ 12 Οκτ, 2011 22:58

NoStress έγραψε:οι περισσότερες εταιρείες (βλέπε Zavolli, Tartarini, Emmegas κ.α.) όπουν δουλευουν τα προγράμματα της ΑΕΒ srl, δίνουν την δυνατότητα στον εγκαταστατη να μπορεί να ψεκάζει βενζίνη στις υψηλές στροφες, και όπου κρίνεται αναγκαιο ετσι ωστε να διατηρούνται οι θερμοκρασιες σε νορμαλ επιπεδα... ο ψεκασμός της βενζινης εχει επισης τον ρολο του λιπαντικού... Οι Ιταλοί δηλαδή τι είναι??? βλάκες?? οι ιταλοι γιατι δεν βάζουν λαδιέρες??? μην τρωτε τον παπά που σας πουλάνε όλοι... καλυτερα να μου ψεκάζει λίγο βενζινη παρα να δίνω 50 ευρώ καθε μηνα σε λαδοτυρια και λαδοξιδα... σεβαστες οι αποψεις σας αλλα....


50 ευρώ το μήνα??? Ποια μάρκα λαδιέρας έχει τέτοιο κόστος χρήσης;

Χρησιμοποιώ λαδιέρα με flashlube σε Seat Leon 1.6, μοντέλο 2005. Με 500 ml flashlube βγάζω σχεδόν 10000 χλμ. Το 1 λίτρο κοστίζει 21 ευρώ περίπου, δηλαδή να πούμε 25 ευρώ ανά 20000 χλμ? Δεν νομίζω ότι το κόστος αυτό είναι παράγοντας για να βάλεις ή να μην βάλεις λαδιέρα....
konos
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 13 Αύγ, 2011 08:55

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό spyroskos » Τετ 19 Οκτ, 2011 20:30

Φίλε Pappy, πες μου τις εντυπώσεις σου από το κιτ της Landirezzo. Τι λαδιέρα έβαλες; Υποπίεσης ή ηλεκτρονική;
spyroskos
 
Δημοσιευσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν, 2011 10:39
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό papy2 » Πέμ 20 Οκτ, 2011 16:43

Ηλεκτρονικη jlm με λαμπακι στο καντραν που με ειδοποιει οταν τελειωσει το λαδι.
MB 200 K -prins VSI- Ι με τα κιτρινα μπεκ.
papy2
 
Δημοσιευσεις: 24
Εγγραφή: Δευτ 06 Ιουν, 2011 18:49

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό anikologr » Παρ 21 Οκτ, 2011 15:56

papy2 έγραψε:Ηλεκτρονικη jlm με λαμπακι στο καντραν που με ειδοποιει οταν τελειωσει το λαδι.


η jlm δεν βγάζει ηλεκτρονική λαδιέρα. Μάλλον επειδή έχει το λαμπάκι το μπερδεύεις...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Ποιο κιτ να βαλω για Daihatsu Terios 1,5?

Δημοσίευσηαπό spyroskos » Κυρ 23 Οκτ, 2011 09:45

Αυτό κατάλαβα κι εγώ βλέποντας το site της Jlm.Δεν βγάζει ηλεκτρονική λαδιέρα. Άλλωστε φαίνεται νομίζω και ο κοχλίας ρύθμισης του λαδιού πάνω στο στέλεχός της.
spyroskos
 
Δημοσιευσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν, 2011 10:39
Τοποθεσία: Ιωάννινα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Daihatsu

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες