Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Re: Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Δημοσίευσηαπό johnmey » Σάβ 10 Αύγ, 2013 18:02

καλησπερα παιδια ειμαι ενας κατοχος terios 2 και εχω συμπληρωσει αισιως 12000 χλμ δεν ειναι πολλα βεβαια αλλα ειναι απροβληματιστα, με συστημα ΒRC ΚΑΙ λαδιερα. θα ηθελα να πω περισσοτερο σε οσους σκεφτονται να βαλουν και εχουν το ιδιο αυτοκινητο να εξετασουν και κατι που και εγω δεν ηξερα οτι γινετε.εχω βαλει την δεξαμενη μου (κυλινδρικη) κατω απο τον πισω προφυλαχτηρα.αν κοιταξετε οι περισσοτεροι θα δειτε κατω απο το αμαξι (κατω απο το πορτ μπαγκαζ στην ουσια ενα αρκετα μεγαλο κενο ικανο να δεχτει μια μικρη δεξαμενη (εγω γεμιζω 30lt στα πρατηρια) γλυτωνοντας ταυτοχρονα και ρεζερβα και πορτ μπαγκαζ. το μονο που πρεπει ειναι να κοπει το τελευταιο κοματι της εξατμισης και να κοληθει ξανα με μια κουρμπα προς τα αριστερα για να μην εφαπτετε με την δεξαμενη για λογους ασφαλειας. ο κανονισμος λεει οτι πρεπει να ειναι 20 ποντους μακρυτερα η δεξαμενη απο την εξατμιση και 10 αν μονωθει η εξατμιση στο πλησιεστερο σημειο της(το υλικο μοιαζει κατι σαν μεταξυ ανθρακονημα και υαλοβαμβακας)οι μαστορες θα ξερουν σιγουρα. το συστημα τοποθετησα στα ξαδερφια μου που εχουν συνεργειο και τα τελευταια χρονια τοποθετουν και BRC. πιστευω οτι και αλλοι μαστορες μπορει να το εχουν σκεφτει αλλα δεν το εχουν ψαξει μετρησει περισσοτερο γιατι θελουν να γλητωσουν την βαβουρα και την φασαρια (κοψιμο και κολημα εξατμισης).ευχαριστω και τα λεμε!
johnmey
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 21 Δεκ, 2012 00:15

Re: Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Δημοσίευσηαπό sportbilly » Τρί 13 Αύγ, 2013 17:33

Στην Auto Rina που πήρα τηλέφωνο μου 'πε πως μπορεί να μπει από κάτω αλλά είναι πολύ μικρή (της τάξεως των 20 λίτρων) και ότι είναι πολύ πιθανό στο ΚΤΕΟ να υπάρχει πρόβλημα. Κατερίνη σ'αυτόν που έκανα την εγκατάσταση, μου 'πε πως υπογραφή δεν βάζει για κάτι τέτοιο και αν θέλω να το πάω αλλού.

Εσένα αν παίρνει 30 λίτρα, προφανώς και έχει πειραχτεί η πολυβαλβίδα και δεν υπάρχει το όριο ασφαλείας του 80% που προβλέπει ο νόμος. Αν και οι περισσότεροι εγκαταστάτες την πειράζουν, εγώ προτιμώ να βάζω λιγότερα λίτρα και να έχω μικρότερη πίεση στη δεξαμενή παρά να κάνω 100 χιλιόμετρα παραπάνω με μια κινητή βόμβα.
sportbilly
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ 18 Αύγ, 2012 11:25

Re: Εγκατάσταση ΚΙΤ υγραεριοκίνησης σε Terios 2

Δημοσίευσηαπό johnmey » Παρ 04 Ιούλ, 2014 17:26

το θεμα μας δεν είναι αν εχω πειραξει η όχι την βαλβιδα,αν θες δεν την πειράζεις με 30αρα δεξαμενή εχεις 24λιτρα γεμισμα και 250 χλμ νομιζω ότι αξιζει τον κοπο από το να χασεις ρεζερβα και χωρο αποσκευών.απο εκει και περα ειπα ότι ο μηχανικος πρεπει να ξερει και το σπουδαιοτερο να μην βαριεται εκει που ρώτησες κατι από τα δυο παιζει! και εγω από ΚΤΕΟ το περασα δεν λαδωσαμε! αν εισαι σωστος κανενας δεν σε κοβει!
johnmey
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 21 Δεκ, 2012 00:15

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Daihatsu

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες