Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Europe Gas-BRC

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό valsam » Κυρ 02 Ιουν, 2013 22:48

Σε ευχαριστω Qgas για την βοηθεια σου,παρολου που ειχαμε μια ψιλοκοντρα παλαιοτερα περι των αμοιβων μπραβο σου φαινεσαι ανετος τυπος και thanks ξανα!
Tomasseto τελικα λες να ζητησω να μπει και οχι magic3?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 02 Ιουν, 2013 23:19

Tomasseto φυσικα , αν δεν εχει βάλε nigs ...
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Europe Gas-BRC

Δημοσίευσηαπό tasoshunter » Δευτ 03 Ιουν, 2013 01:24

Qgas έγραψε:Δεν συμφωνώ οτι το BRC είνσι καλύτερο η χειρότερο του europegas αν βάλει πχ το seq drive σαφέστατα το Πολωνικό είνσι καλύτερο με Hana αν βάλεις το plug n drive υπερέχει η BRC λόγω της προσθήκης βενζίνης ,

αυτορυθμιζομένα είνσι όλα τα κιτ με OBD ακόμα και το elpigas αν είχες επιλέξει το OBD εγκέφαλο και το σμαξι διαθέτει OBD, και trims που υποστηρίζονται +-25% ....

Τωρα μα τα Hana έχεις άλλο κιτ τελίως, όσο αφορά τον γαβριλιδη θα μου επιτρέψεις να μην απαντήσω απλα αν υπήρχε κράτος στη χωρα αυτη δεν θα υπήρχαν αρκετοί απο τους εισαγωγείς ... ακομα χειροτερα απο εισαγωγεις εγκαταστστες, με πολλά διαφορετικά κιτ , 100 άτοκες δόσεις , 15 χρονια εγγύηση κινητήρα και εγγύηση τιμής υγραεριου :D :D :D :D

μονο αυτο που λες άλλος θα το βάλει άλλος θα υπογράψει τα 30 € φτάνει ... Είνσι ήδη παράνομο !!

Καλη τοποθέτηση και καλα χιλιόμετρα να το χαρείς το κιτ εινα καλο και εύκολο στη ρύθμιση απο τον έγκαταστστη..


Ισως δεν εδωσα να καταλαβετε καλα. Οταν λεω αυτορυθμιζομενο εννοω οτι στις αρχικες ρυθμισεις του κιτ το brc δεν θελει χειροκινητες ρυθμισεις και ρυθμιζεται μονο του (σαφως καλυτερα απ οτι χειροκινητα).
Τωρα επετρεψε μου εφ οσον ο φιλος λεει οτι το αυτοκινητο του δεν ξερει αν υποστηριζει obd εγκεφαλο ειναι αχρηστος ο συγκεκριμενος εγκεφαλος και το brc to seq drive υπερτερει.
Οσο για το δικο μου αυτοκινητο εχει εγκεφαλο obd συνδεμενο και παει μια χαρα.
Τελειωνοντας να ευχηθουμε στο φιλο μας καλα χλμ με οτι κιτ βαλει οπως επισης και ενα ευχαριστω σε εσενα qgas για τις ωραιες αποψεις που ανταλλασουμε...
Fiat Grande Punto - Elpigaz με Jlm 70000 +
tasoshunter
 
Δημοσιευσεις: 276
Εγγραφή: Τετ 11 Ιαν, 2012 23:48
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Europe Gas-BRC

Δημοσίευσηαπό LPGas » Δευτ 03 Ιουν, 2013 11:05

Όλα τα συστήματα της BRC έχουν αυτολίπανση με μικροψεκασμούς βενζίνης, και το οικονομικό Vale, και το δημοφιλές Sequent 24 και το κορυφαίο Plug and Drive.
Το σημαντικό με την BRC που δεν έχει αντιληφθεί πολύς κόσμος είναι ότι όλα τα εξαρτήματα του κιτ είναι 100% original BRC και έρχονται σε κουτί κλεισμένο με κωδικό και part number BRC. Το 90% των άλλων εταιριών κάνουν ένα πάντρεμα εξαρτημάτων και δημιουργούν το Χ , Ψ σύστημα με βασικό άξονα τον AEB εγκέφαλο.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Europe Gas-BRC

Δημοσίευσηαπό valsam » Δευτ 03 Ιουν, 2013 15:50

Τελικα εβαλα το europegas OSCAR-N OBD CAN SAS με τα hana τα χρυσα για την αναλογη ιποδυναμη (120 εως 180 hp για το αυτοκινητο μου που εχει 126hp),και με τον nigs τον πνευμονα(tomasseti δεν ειχε ετοιμοπαραδοτο ειχε μονο magic αλλα τον απεριψα λογο της συμβουλης του Qgas),προσωπικα του ζητησα αυριο που θα γινει η ρυθμιση αν γινεται να μου το ρυθμισει να κανει μικροψεκασμους βενζινης σε περισσοτερα απο ενα σημειο ευρους στροφων δηλ. αντι στις 4000 π.χ που θα το ρυθμιζε να ψεκασει για μερικα μιλισεκοντ του ζητησα να το κανει στις 2000-2500-3000 κ.τ.λ ,καλα εκανα η του ειπα μ@λακια?
Πριν πάω στο συνεργειο για το αεριο πηγα απο την Χοντα και ρωτησα για το obd,μου ειπαν οτι εχει και μου το εδειξε μαλιστα αλλα ειναι με 3 pin μτο συνεργειο της Χοντα εχει τον εγκεφαλο που απο 3 pin εχει ανταπτορα που καταληγει σε 16πινο,αν ειναι τσακαλος ο μαστορας που θα σου περασει το υγραεριο μου ειπαν μπορει να στο συνδεσει στο τριπινο,πηγα στον μαστορα με το υγραεριο και μου το απεριψε και μαλιστα για να βεβαιωθω κιολας πηρε στην αντιπροσωπεια της europe gas και αυτοι του το επεριψε,εγω στην πλεξουδα της europe με τα καλοδια που ερχονται με τον εγκεφαλο ομως οταν ρωτησα ποιο ειναι το καλωδιο που συνδεετε στο obd μου εδειξε καλωδιο με 3 γυμνα καλοδια,και ρωτησα δεν γινετε αυτα τα 3 καλωδια να πανε στην τριπινη φυσα του obd,o μαστορας μου ξαναειπε "αστο καλυτερα"!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Europe Gas-BRC

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 03 Ιουν, 2013 15:54

Καλά ΧΛΜ τοτε!!!!

ειχα γραψει κατι αλλο αλλα αφου το εβαλες δεν εχει πλεον νοημα!!!
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Europe Gas-BRC

Δημοσίευσηαπό valsam » Δευτ 03 Ιουν, 2013 16:49

LPGas έγραψε:Όλα τα συστήματα της BRC έχουν αυτολίπανση με μικροψεκασμούς βενζίνης, και το οικονομικό Vale, και το δημοφιλές Sequent 24 και το κορυφαίο Plug and Drive.
Το σημαντικό με την BRC που δεν έχει αντιληφθεί πολύς κόσμος είναι ότι όλα τα εξαρτήματα του κιτ είναι 100% original BRC και έρχονται σε κουτί κλεισμένο με κωδικό και part number BRC. Το 90% των άλλων εταιριών κάνουν ένα πάντρεμα εξαρτημάτων και δημιουργούν το Χ , Ψ σύστημα με βασικό άξονα τον AEB εγκέφαλο.

Δηλ. αυτο το παντρεμα εξαρτηματων το θεωρεις απαραιτητα και μειονεκτιμα?

Εγω ξερω οτι ολοι οι κατασκευαστες αυτοκινητων ακομη και οι κολλοσοι κανουν παντρεμα εξαρτηματων και δεν τα φτιαχνουν ολα αυτοι,βλεπε φρενα nissin,ρουλεμαν skf,λαστιχα κ.τ.λ.,και οσο πιο ακριβο και εξωτικο το αυτοκινητο παιζει ακομη μεγαλυτερο παντρεμα
εξαρτηματων!
Επισης και οι Βελτιωτες χρησιμοποιουν εξαρτηματα (απο βιδες μεχρι και εγκεφαλους και ολοκληρα μοτερ!)αλλων κατασκευαστων περαν των μαμα (βλεπε mughen για Χοντα)που ειναι πολυ ανωτερα ποιοτικα!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Europe Gas-BRC

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 03 Ιουν, 2013 18:07

Δηλ. αυτο το παντρεμα εξαρτηματων το θεωρεις απαραιτητα και μειονεκτιμα?

Εγω ξερω οτι ολοι οι κατασκευαστες αυτοκινητων ακομη και οι κολλοσοι κανουν παντρεμα εξαρτηματων και δεν τα φτιαχνουν ολα αυτοι,βλεπε φρενα nissin,ρουλεμαν skf,λαστιχα κ.τ.λ.,και οσο πιο ακριβο και εξωτικο το αυτοκινητο παιζει ακομη μεγαλυτερο παντρεμα
εξαρτηματων!
Επισης και οι Βελτιωτες χρησιμοποιουν εξαρτηματα (απο βιδες μεχρι και εγκεφαλους και ολοκληρα μοτερ!)αλλων κατασκευαστων περαν των μαμα (βλεπε mughen για Χοντα)που ειναι πολυ ανωτερα ποιοτικα![/quote]



δεν ειναι το ιδιο μια κατασκευη αυτοκινητου που εχει ενα καρο εξαρτηματα με ενα συστημα υγραεριου που εχει ολα καi ολα λιγοτερα απο 10.
ο κατασκευαστης του αυτοκινητου εχει διαλεξει απο την αρχη τα εξαρτηματα που θελει, οριζει αυτος τις προδιαγραφες τους καθως και την αριστη συνεργασια μεταξυ τους, σε αυτο το κομματι εχουν πεσει πολλες ωρες μελετης και πολυ χρημα και βλεπεις οτι οι ανακλησεις που γινονται απο την καθε εταιρια για διαφορα προβληματα σχεδον παντα αφορουν εξαρτηματα βοηθητικα, δηλαδη αυτα που δεν εχει κατασκευασει ο κατασκευαστης του αυτοκινητου, γιατι αραγε?
το 1999 που πηρες το αυτοκινητο σου νομιζω CRV, αν σου ελεγε καποιος εκθεσας, φερνω το CRV εγω με τα ιδια λεφτα αλλα εχω τα καλυτερα φρενα π.χ. απο opel frontera, την καλυτερη μεταδωση nissan patrol, το καλυτερο συστημα ψεκασμου boch, τη καλυτερη αναρτηση blistein, το καλυτερο a/c βαλε οποιο θες εσυ, θα αγοραζες αυτο το αυτοκινητο που θα ειχε τα καλυτερα απ ολα ή θα εμπιστευωσουν την HONDA και θα επερνες το crv?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Europe Gas-BRC

Δημοσίευσηαπό gakost » Δευτ 03 Ιουν, 2013 19:40

Η αλήθεια είναι στην μέση. Πχ όλοι λέτε ο Χ πνεύμονας είναι ο καλύτερος για αυτόν και γι'αυτό τον λόγο. Τα Ψ μπεκ είναι τα καλύτερα για αυτόν τον λόγο, ενώ ο Ω εγκέφαλος είναι ο καλύτερος γιατί έχει αυτή την λειτουργία που δεν έχουν οι άλλοι. Γιατί λοιπόν να μην επιλέξω ένα σύστημα που να έχει τα ΧΨΩ ξεχωριστά κομμάτια και να επιλέξω κάποιο σύστημα που είναι καλό μεν αλλά ίσως να μην έχει κάποιο από τα κορυφαία κομμάτια; Καταλαβαίνω ότι παίζουν ρόλο οι συνεργασίες με τις εταιρείες, η τιμή μπορεί να είναι καλύτερη στην αγορά σαν κιτ και να έχει καλύτερη τεχνική υποστήριξη κάποια εταιρεία αν κάτι χρειαστεί αντικατάσταση ή επισκευή αλλά να μην απαξιώνουμε και τις άλλες επιλογές για λόγους που ίσως δεν έχουν σχέση με το τελικό αποτέλεσμα.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Europe Gas-BRC

Δημοσίευσηαπό valsam » Δευτ 03 Ιουν, 2013 20:23

hlias έγραψε:το 1999 που πηρες το αυτοκινητο σου νομιζω CRV, αν σου ελεγε καποιος εκθεσας, φερνω το CRV εγω με τα ιδια λεφτα αλλα εχω τα καλυτερα φρενα π.χ. απο opel frontera, την καλυτερη μεταδωση nissan patrol, το καλυτερο συστημα ψεκασμου boch, τη καλυτερη αναρτηση blistein, το καλυτερο a/c βαλε οποιο θες εσυ, θα αγοραζες αυτο το αυτοκινητο που θα ειχε τα καλυτερα απ ολα ή θα εμπιστευωσουν την HONDA και θα επερνες το crv?

Οχι δεν θα το επαιρνα (τα παραλες λιγο φιλε,ειδικα εκει με το opel frontera)αλλα αν μου ελεγε φερνω αυτην την ειδικη εκδοση με τα bilstein(τα οποια και εβαλα)τα φρενα τα brembo(τα οποια επισης εβαλα) και γενικες επωνυμες βελτιωσεις εκει οπου επασχε απο μαμα το αυτοκινητο και ηταν σε λογικα παλισια η τιμη θα το επαιρνα με κλειστα τα ματια!
Για ριξε μια ματια σε κατι πανακριβα αυτοκινητα μικρων οικων οπως noble,zonda κ.τ.λ και πες μου τι φορανε,αυτοι καπως ετσι οπως δινεις το πιο πανω παραδειγμα λειτουργουν αλλα φυσικα οχι με φρενα απο opel frontera,απλα διαλεγουν οπως λεει σωστα ο gakost κάποιο από τα κορυφαία κομμάτια αλλων κατασκευαστων και τα φορανε σε δικα τους αυτοκινητα και κατω απο το brand name τους σου προσφερουν την εγγυηση που και φυσικα απαιτεις.
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 38 επισκέπτες