Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Europe Gas-BRC

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Re: Europe Gas-BRC

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 06 Ιουν, 2013 02:35

valsam έγραψε:
hlias έγραψε:επελεξες καποιον εγκαταστατη το σωστοτερο θα ειναι να ακολουθησεις τις συμβουλες του εκτος και αν δεν του εχεις εμπιστοσυνη, αλλα αν δεν του εχεις εμπιστοσυνη τοτε γιατι τον επελεξες?

Εχεις εν'μερη δικαιο αλλα το παρελθον μου εχει δειξει οτι καλυτερα προσεχε παρα μετα να τρεχεις,θα σου εξηγησω τι θελω να πω με αυτο.
Εγω εκτιμω πραγματικα τις διαφορες απαντησεις που γραφονται μεσα στο φορουμ σε οποιο ερωτημα που θετω και πιστευω παντα καλυτερα πολλες αποψεις παρα μια οσο και αξιολογος και να ειναι αυτος που θα πει την μια αποψη,στο χερι μου ειναι μετα να κανω την ερευνα μου και να βρω ποια ειναι η σωστοτερη.
Ο fokion γνωριζει πολυ καλα απο αλλο φορουμ που ειμαστε μελοι γυρω απο την εναλακτικη θερμανση περαν του πετρελαιου τι ενοω με αυτο,πριν καταληξω λοιπον στον τροπο θερμανσης που επελεξα εψαξα μεχρι εκει που δεν φανταζεσαι,και διαπιστωσα στο τελος οτι το 90+% των επαγγελματιων γνωριζαν λιγοτερα απ'οτι ειχα μαθει απο μεσα απο το συγκεκριμενο φορουμ εγω μεσα σε λιγους μηνες,ολοι ειχαν γινει ξαφνικα ειδημονες πανω στο πελλετ στο ξυλο στους πυρολιτικους λεβητες στους λεβητες ιοντων που υποσχονταν τεραστια οικονομια με ρευμα(το γελιο της αρκουδας!)και πηραν κοσμο και κοσμακι στον λαιμο τους στον βωμο της αρπαχτης,πειραζει που την ψαχνω φιλε?




κατα την αποψη μου επρεπε να την ψαξεις πριν, τωρα ειναι σαν να δειχνεις ελλειψη εμπιστοσυνης στον τεχνικο σου και αυτο ειναι κατι που δεν μου αρεσει, σε υποψηφιο πελατη μου αν δεν καταφερω να του δωσω ενα αισθημα σιγουριας και εμπιστοσυνης απεναντι στο προσωπο μου και τις γνωσεις μου εγω δεν προχοραω σε καμια εργασια πανω στο αυτοκινητο του, το να με αμφισβητει καποιος χωρις να του εχω δωσει καποιο αρνητικο δειγμα το θεωρω μεγαλη προσβολη και σε μια τετοια συνεργασια μονο προβληματα μπορουν να υπαρξουν.
εδω βλεπεις οτι οι διαφορες εταιριες υγραεριου ακολουθουν και διαφορετικα μονοπατια σε πολλα θεματα οπως αυτο της λιπανσης, γιαυτο λοιπον ακου τις συμβουλες του εγκαταστατη σου, αυτος εχει τον πρωτο και τον τελευταιο λογο αυτος ειναι ο υπευθυνος για την εγκατασταση και την σωστη λειτουργια του αυτοκινητου σου.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Europe Gas-BRC

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Πέμ 06 Ιουν, 2013 06:32

Με νορμάλ χρήση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Το θέμα είναι να μην το πάρεις και κανείς ένα ταξίδι με υψηλές στροφές για πολλή ώρα τότε την αυξημένη φθορά στον κινητήρα δεν την σώζουν ούτε οι παράλληλοι ψεκασμοί ούτε οι λαδιέρες. Απλα βελτιώνουν θεωρητικά μια κατάσταση.

Ετσι όπως το βλέπω προσωπικά θα έβαζα ένα όριο γύρω στις 4000 στροφές να γυρίζει σε βενζίνη για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Εξάλλου μέχρι τις 4000 είναι αρκετό για να κίνησε οικονομικά με υγραέριο παντού από την πόλη μέχρι και το ταξίδι και εώς εκεί το φαινόμενο της διαφοράς μεταξύ της καύσης βενζίνης και υγραεριου είναι σχεδόν εκμηδενισμενο.

Το υγραέριο εξ ορισμού είναι ένας οικονομικός εναλλακτικός τρόπος για να κίνησε και όχι για να σκίζεις ένα αυτοκίνητο. :thumbup:
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: Europe Gas-BRC

Δημοσίευσηαπό LPGas » Πέμ 06 Ιουν, 2013 09:50

Όλα τα συστήματα της BRC υποστηρίζουν ταυτόχρονο ψεκασμό βενζίνης - υγραερίου.
Όταν δηλαδή ο κινητήρας περάσει κάποια συγκεκριμένα όρια στροφών και φορτίου (τα οποία έχει ορίσει ο προγραμματιστής σύμφωνα με τις οδηγίες της BRC) , τότε αφαιρείτε κάποιο ποσοστό υγραερίου και αντικαθίστανται με βενζίνη.
Πχ στις 3500 rpm με 800mbar υποπίεσης το ποσοστό υγραερίου είναι 97% και της βενζίνης 3%.
Η On – off κατάσταση της αλλαγής από υγραέριο σε βενζίνη πάνω από συγκεκριμένο όριο στροφών δεν βοηθά στην στοχευμένη προστασία και δεν θεωρείται αυτολίπανση.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Europe Gas-BRC

Δημοσίευσηαπό autogasforumadmin » Κυρ 26 Ιαν, 2014 09:12

Το θέμα διασπάστηκε ώστε αυτό να αφορά μόνο τη σύγκριση μεταξύ των δυο συστημάτων. Οι υπόλοιπες δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν στο http://autogasforum.gr/viewtopic.php?f= ... &start=200.
autogasforumadmin
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 118
Εγγραφή: Πέμ 28 Οκτ, 2010 11:01

Re: Europe Gas-BRC

Δημοσίευσηαπό drspiros » Πέμ 24 Ιούλ, 2014 23:15

Σε αυτή τη σελίδα
http://www.crdperformance.com/lpg/lpg-petrol-vehicles/
γίνονται ιστορικές και μη αναφορές σε διάφορα συστήματα, και καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι θεωρούν κορυφαίο σύστημα την BRC, αλλά μέγιστη απόδοση συστήματος αυτά που φορούν μπεκ Hana (ή Majic, τα οποία δε γνωρίζω)
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Europe Gas-BRC

Δημοσίευσηαπό navier » Πέμ 19 Νοέμ, 2015 17:41

Αντί του BRC μου πρότειναν το europegas, ότι μπορεί να ρυθμιστεί καλύτερα όπως αναφέρθηκε, παίρνει πολύ παραμετροποιηση μου είπαν αρκεί να γνωρίζει ο εγκαταστατης. Η δε φθορά στις βαλβιδες θα είναι πολύ μικρότερη.
navier
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 15 Νοέμ, 2015 19:49

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες