Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Re: Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό anemar » Τρί 31 Μάιος, 2011 16:59

anemar έγραψε:... γιατι εβαλε μπεκακια v17 και οχι v15 οπως επισης γραφει ο καταλογος για το αυτοκινητο μου,μαλλον πρεπει να το ρωτησω ή αυτα που αναφερονται στον καταλογο ειναι για to LPi και αυτα που μου περασε ειναι του LPfi.


Την τελευταια φραση μου απαντησε ο εγκαταστατης για τα μπεκακια. Οτι ναι μεν γραφει ο καταλογος V15 αλλα ειναι για το LPi.

Βεβαια ο συνφορουμιστας με το megane που εβαλε εκει LPfi του ειχε βαλει τα V15 τα μωβ αποτι θυμαμαι οπως εγραφε και στον καταλογο.

Θα τον ξαναρωτησω απο κοντα, την αλλη βδομαδα που θα παω για προληπτικο τσεκαρισμα. (θα κανω 1500 χλμ το ΠΣΚ ,οποτε καλυ ευκαιρια για τεσταρισμα)
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό anemar » Τετ 01 Ιουν, 2011 17:21

anemar έγραψε:
anemar έγραψε:... γιατι εβαλε μπεκακια v17 και οχι v15 οπως επισης γραφει ο καταλογος για το αυτοκινητο μου,μαλλον πρεπει να το ρωτησω ή αυτα που αναφερονται στον καταλογο ειναι για to LPi και αυτα που μου περασε ειναι του LPfi.


Την τελευταια φραση μου απαντησε ο εγκαταστατης για τα μπεκακια. Οτι ναι μεν γραφει ο καταλογος V15 αλλα ειναι για το LPi.

Βεβαια ο συνφορουμιστας με το megane που εβαλε εκει LPfi του ειχε βαλει τα V15 τα μωβ αποτι θυμαμαι οπως εγραφε και στον καταλογο.

Θα τον ξαναρωτησω απο κοντα, την αλλη βδομαδα που θα παω για προληπτικο τσεκαρισμα. (θα κανω 1500 χλμ το ΠΣΚ ,οποτε καλυ ευκαιρια για τεσταρισμα)


Μολις ηρθε και η απαντηση της Vialle απο Ολλανδια,η οποια συμπιπτει με την απαντηση του εγκαταστατη. Ως "dedicated system" εννοει το LPi .

" Dear mr, mss,
thank you for your email.
V15 injectors are correct for a dedicated system.
For LPfi V17 can be used. The installer choses the correct software for the LPE.
The installer is right with his remark that at the chosen injector at your car.

If you have further questions about this, you can best ask for further information at the installing company.
Met vriendelijke groeten,
With kind regards,
Mit freundlichen Grüßen,

Vialle Alternative Fuel Systems B.V. "
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό anemar » Πέμ 09 Ιουν, 2011 22:58

Σχετικα με τα μπεκακια,προχτες που τον ξαναρωτησα μου ειπε οτι στην προσφατη ενημερωση που τους εκανε Ολλανδος απο την Vialle τους ειπε στα LPFi, οπου υπαρχει η δυνατοτητα, να βαζουν μεγαλυτερα μπεκακια γιατι δουλευουν πιο ξεκουραστα (και κατι αλλες λεπτομερειες που δεν θυμαμαι). Γιαυτο λοιπον στο δικο μου του εδινε επιλογη και για V15 και για V17 και εβαλε τα δευτερα.
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό genos2000 » Παρ 10 Ιουν, 2011 17:45

Απο οτι εχω καταλαβει το να ειναι μεγαλυτερα δεν υπαρχει θεμα.Το θεμα ειναι να μην ειναι μικροτερα.Αν καποιος ξερει καλυτερα να μας πει γιατι με ενδιαφερει.Εμενα αντι των V15 μου εβαλε V20.Μαλλον εμενα θα δουλευουν τελειως ξεκουραστα!
genos2000
 
Δημοσιευσεις: 70
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ, 2011 18:20

Re: Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Παρ 10 Ιουν, 2011 19:40

Ο λόγος που υπάρχουν μικρότερα και μεγαλύτερα μπεκ είναι γιατί τα μικρότερα δεν μπορούν να ψεκάσουν επαρκή ποσότητα στις ψηλές στροφές και καταλήγουν να είναι συνεχώς ανοιχτά, ενώ τα μεγαλύτερα δεν έχουν ακρίβεια όταν πρέπει να ψεκάσουν λίγο, στις χαμηλές στροφές.

Αν δεν ήταν έτσι, θα βάζαμε πάντα τα μεγαλύτερα μπεκ που υπάρχουν, ενώ όπως προκύπτει από τα παραπάνω, στις περισσότερες περιπτώσεις γίνεται κάποιος συμβιβασμός σε σχέση με το ιδανικό που θα θέλαμε να έχουμε.
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες