Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό anemar » Δευτ 18 Απρ, 2011 16:51

Ανοιγω αυτο το θεμα επειδη αρκετοι αναρωτιουνται για τις διαφορες των 2 εκδοσεων του συστηματος LPi υγρου ψεκασμου της Vialle.

Την προηγουμενη εβδομαδα προχωρησα σε παραγγελια συστηματος Vialle απο τον Σταθη στον Λαγκαδα.
Ειναι το συστημα LPfi(που βαζει και η Subaru στο Forester),το οποιο μου ειπε πως ειναι "ανωτερο" του Lpi ή μαλλον "ανωτερη" εκδοση αφου δινει την δυνατοτητα προγραμματισμου ανα πασα στιγμη. Αυτο δεν σημαινει οτι το ρυθμιζει ο εγκαταστατης αλλα και παλι ερχεται προρυθμισμενο απο την Vialle για καθε τυπο αυτοκινητου (αν υποστηριζεται φυσικα).

Αν χρειαστει ομως μπορει να το ρυθμισει ο εγκαταστατης. Στην περιπτωση του Lpi πρεπει να το στειλουν ξανα στην Ολλανδια για νεα ρυθμιση (αν προκυψει κατι "στραβο"),πχ οπως σε καποιον με Ford που ειχα διαβασει ή εδω ή σε αλλο forum δεν θυμαμαι.

Εχω Alfa 147,το κοστος ειναι με το κτεο 2000.

Μου φανηκαν γνωστες και "μερακληδες" απομενει να φανει η δουλεια τους. Ειμαι στην φαση της αναμονης του κιτ.Θα ενημερωνω για τις εξελιξεις.

Να σημειωσω πως δινουν σαν Ford Σταθης 1 χρονο εγγυηση κινητηρα (οχι απο την Vialle αλλα οι ιδιοι).
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό anemar » Δευτ 18 Απρ, 2011 17:23

Μολις βρηκα ενα πολωνικο link που κανει αναλυση του LPfi. Το βαζω μεταφρασμενο στα αγγλικα απο πολωνικα. (η ελληνικη μεταφραση πιο πολυ μπερδευει)

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=pl&u=http://www.gazeo.pl/vialle_lpfi_i_lpdi__ewolucja_jest_dobra.php&ei=YkisTej9Ic7Xsgbjo8CXCA&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=8&ved=0CFgQ7gEwBw&prev=/search%3Fq%3Dlpi%2B%25CE%25AE%2Blpfi%26hl%3Den%26client%3Dsafari%26rls%3Den%26prmd%3Divnsfd
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό dti » Δευτ 18 Απρ, 2011 18:31

anemar έγραψε:Στην περιπτωση του Lpi πρεπει να το στειλουν ξανα στην Ολλανδια για νεα ρυθμιση (αν προκυψει κατι "στραβο"),πχ οπως σε καποιον με Ford που ειχα διαβασει ή εδω ή σε αλλο forum δεν θυμαμαι.


Αν θυμάσαι τη δική μου περίπτωση, εμένα απλά χρειάστηκε να στείλουν στον εγκαταστάτη ένα αρχείο με το οποίο έγινε το καλιμπράρισμα του εργοστασιακού software ώστε να λειτουργεί σωστά σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες βελτιώσεις / μετατροπές που είχα στο αυτοκίνητό μου. Το αρχείο αυτό περάστηκε στον εγκέφαλο του συστήματος αφού συνδέθηκε στην ειδική φίσσα (που υπάρχει σε αναμονή στο χώρο του κινητήρα), laptop με software της vialle.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό anemar » Δευτ 18 Απρ, 2011 20:21

Οντως εσενα θυμομουν φιλε,απλα επειδη ειδα οτι γραφεις και αλλου δεν θυμομουν που.

Με την ερευνα που συνεχιζω καταλαβαινω οτι το συστημα LPfi εχει καποια μερη που ειναι κοινα για πολλα αυτοκινητα και καποια συγκεκριμενα για καθε αυτοκινητο,ενω το LPi ειναι εξολοκληρου με συγκεκριμενα parts για καθε αυτοκινητο. Βεβαια στην ουσια τα ιδια ειναι,τον ιδιο εγκεφαλο χρησιμοποιουν και το LPfi σου δινει την ευελιξια σε τυχον "δυστροπιες" να μπορεις να επεμβεις αμεσα (ο εγκαταστατης δηλαδη). Αλλα ακομη και στο LPfi ερχεται προρυθμισμενο για τον τυπο κινητηρα που διαθετεις.

Ο Σταθης με διαβεβαιωσε πως δεν χρειαζεται καμια ρυθμιση εκτος απροοπτου παντα. Plug and Play δηλαδη.

Θα δειξει..
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Δευτ 18 Απρ, 2011 20:26

Σε μένα έτσι έγινε, καμία ρύθμιση δεν χρειάστηκε, το αμάξι στα 1300km υγραερίου είναι άψογο (είναι το megane με lpfi, είναι και στο showroom). Λογικά ούτε σε σένα θα χρειαστεί

Dti πάλι ξέχασα να την δω την ημερομηνία :oops:
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό rogerius » Τρί 19 Απρ, 2011 07:51

odys2008 έγραψε:Σε μένα έτσι έγινε, καμία ρύθμιση δεν χρειάστηκε, το αμάξι στα 1300km υγραερίου είναι άψογο (είναι το megane με lpfi, είναι και στο showroom). Λογικά ούτε σε σένα θα χρειαστεί

Dti πάλι ξέχασα να την δω την ημερομηνία :oops:

kane mou ki'emena mia xarh: anoikse to galvanize kapaki ths deksamenhs (me thn 6mm allenovida) kai des pano sthn flantza ths multivalve (peripou 7 o'clock) ti numero einai xaragmeno kai pes mou. Kano mia erevna gia ena provlima pou antimetopizo kai xreiazome info. 10X
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό anemar » Τρί 19 Απρ, 2011 15:44

Επειδη ξεχασα να ρωτησω τον εγκαταστατη,υπαρχει καποια συντηρηση για τα συστηματα υγρου ψεκασμου της Vialle?(φιλτρα κτλ.)Επισης υπαρχει κατι που πρεπει να γινεται προσθετα στα service του αυτοκινητου ή ακολουθουμε το χρονοδιαγραμμα που υπηρχε και πριν την μετατροπη? πχ. η αλλαγη λαδιων γινεται οπως και πριν ή νωριτερα?

Ευχαριστω
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό genos2000 » Τρί 19 Απρ, 2011 18:00

anemar έγραψε:Οντως εσενα θυμομουν φιλε,απλα επειδη ειδα οτι γραφεις και αλλου δεν θυμομουν που.

Με την ερευνα που συνεχιζω καταλαβαινω οτι το συστημα LPfi εχει καποια μερη που ειναι κοινα για πολλα αυτοκινητα και καποια συγκεκριμενα για καθε αυτοκινητο,ενω το LPi ειναι εξολοκληρου με συγκεκριμενα parts για καθε αυτοκινητο. Βεβαια στην ουσια τα ιδια ειναι,τον ιδιο εγκεφαλο χρησιμοποιουν και το LPfi σου δινει την ευελιξια σε τυχον "δυστροπιες" να μπορεις να επεμβεις αμεσα (ο εγκαταστατης δηλαδη). Αλλα ακομη και στο LPfi ερχεται προρυθμισμενο για τον τυπο κινητηρα που διαθετεις.

Ο Σταθης με διαβεβαιωσε πως δεν χρειαζεται καμια ρυθμιση εκτος απροοπτου παντα. Plug and Play δηλαδη.

Θα δειξει..


Eλεγα στον odyss και σε αλλο forum οτι δεν καταλαβαινω γιατι το τοσο πιο ελκυστικο lpfi χωρις μειονεκτηματα εναντι του lpi ειναι φθηνοτερο απο το δευτερο και δεν το βαζουν ολοι?Ετσι οπως το ακουω μονο πλεονεκτηματα εχει το lpfi και μου κανει εντυπωση.Ξερει κανεις να μας πει μηπως?Anemar σε ευχαριστω που ανοιξες το θεμα γιατι ειναι το μονο που με κολλαει και δεν το εχω κλεισει ακομη.Γιατι Θεσσαλονικη ειναι μονο ο Σταθης και βαζει lpfi!Μακαρι να ειναι ολα οπως τα λες..
genos2000
 
Δημοσιευσεις: 70
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ, 2011 18:20

Re: Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Τρί 19 Απρ, 2011 18:26

Dti στο id plate της δεξαμενής τα τελευταία γράμματα που είναι χτυπημένα είναι τα 10 12, οπότε είναι κατασκευασμένη δεκέμβριο του 10. Τριών μηνών δλδ όταν την έβαλα ;)

@rogerious δεν κατάλαβα ποιον αριθμό μου ζητάς. To μοναδικό πράγμα που ανοίγει με allen είναι νομίζω η αντλία μου, και έχει 6 allen βίδες, αλλά αν μου ζητάς να κάνω αυτό sorry αλλά δεν πρόκειται να την ανοίξω μόνος μου
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Vialle LPi και LPfi. Διαφορες?

Δημοσίευσηαπό dti » Τρί 19 Απρ, 2011 18:42

anemar έγραψε:Επειδη ξεχασα να ρωτησω τον εγκαταστατη,υπαρχει καποια συντηρηση για τα συστηματα υγρου ψεκασμου της Vialle?(φιλτρα κτλ.)Επισης υπαρχει κατι που πρεπει να γινεται προσθετα στα service του αυτοκινητου ή ακολουθουμε το χρονοδιαγραμμα που υπηρχε και πριν την μετατροπη? πχ. η αλλαγη λαδιων γινεται οπως και πριν ή νωριτερα?

Ευχαριστω


Εμένα μου είχε πει ο εδώ αντιπρόσωπος της Vialle οτι δεν χρειάζεται καμία συντήρηση και το φίλτρο αλλάζεται όταν λήγει η διάρκεια ζωής της δεξαμενής...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Επόμενο

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες





cron