Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

North Italy 4ης γενιάς vs BRC

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Re: North Italy 4ης γενιάς vs BRC

Δημοσίευσηαπό rover214 » Πέμ 28 Νοέμ, 2013 21:25

Αν ο άνθρωπος δε θέλει να καταλάβει, απλά δεν πρόκειται να καταλάβει.
Έχεις μια εγγύση που λέει ότι καλύπτει τις βλάβες από υγραέριο εξαιρώντας "τυχαία" τα μοναδικά εξαρτήματα στα οποία μπορεί να επιφέρει βλάβες.Πόσο πιο απλά να το πει κανείς?Τι σχέση έχουν αντλία λαδιού και υγραέριο?

Υ.Γ. Καλά χιλιόμετρα πάντα και μακάρι η "εγγύηση" να είναι αχρείαστη για όλους.
Rover 214Si, Lovato Easy Fast χωρίς λαδιέρα
rover214
 
Δημοσιευσεις: 141
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ, 2013 01:32

Re: North Italy 4ης γενιάς vs BRC

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Παρ 29 Νοέμ, 2013 00:51

hlias έγραψε:Επειδή εσύ το πας επί προσωπικού το θέμα για πες μας τι παραπάνω έχεις να προσφέρεις από ότι ήδη έχω με γραπτή εγγύηση, και έρχομαι αύριο το πρωί και ξηλώνεις ο ίδιος το σύστημα, περνάς αυτό που εμπορεύεσαι και σύμφωνα με εσένα ανώτερο σύστημα και με την ποιοτικότερη εγκατάστασή σου όπως υπονοείς σε όλα σχεδόν τα σχόλια σου και δεν ρωτάω καν για τιμή! ΠΕΣ ΜΑΣ ΣΤΑ ΙΣΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΕΓΓΥΗΘΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΕΝΙΖΕΣΑΙ ΠΕΡΙ ΚΑΛΎΤΕΡΗΣ ΚΑΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ?? Ή είσαι άλλος ένας φλύαρος παπάτζας που προσπαθεί να ψαρέψει θύματα να τα αποζουμίσει.... :-$




παραπανω προβληματα δεν εχει να σου προσφερει, λιγοτερα σιγουρα, κανε ενα κοπο και διαβασε προσεκτικα τα θεματακια του φιλου που ανοιξε το θεμα και πες μου εσυ για εγγυησεις και σωστες εγκαταστασεις μετα.

\Δυστυχώς ταλαιπωρήθηκα πολύ στο δίμηνο καθώς το Peugeot 206 εμφάνισε την κίτρινη λυχνία κινητήρα. Στο διαγωνιστικό είπε ότι έχω "σποραδικά σφάλματα" στον εγκέφαλο και σφάλματα στα 2 Μπεκ. Τελικά το πήγα στην αντιπροσωπεία. Δεν έφταιγαν τα Μπεκ. Ήθελε να παίρνει εντολή από τον εγκέφαλο (και όχι απευθείας από τα Μπεκ) κάτι που διόρθωσε η αντιπροσωπεία και μετά τα Μπεκ έδειχναν οκ

Από την πρώτη μέρα πάντως που έχει εμφανιστεί το σφάλμα λυχνίας κινητήρα μέχρι σήμερα δεν έχω σταματήσει να το έχω. Βέβαια εμφανίζεται τις μισές φορές. Στη μία διαδρομή το έχω, στην άλλη όχι. Αν πάω στην αντιπροσωπεία, μου το σβήσουν και το τρέξω το αμάξι μόνο με βενζίνη θα σταματήσει να το εμφανίζει. Μόλις το βάλω στο Γκάζι στα 5 χλμ θα το έχει ξαναεμφανίσει.



τωρα αν συνεχισεις να επιμενεις για εγγυησεις και σωστες λειτουργειες.................[/quote]

Εκτός από αερολογίες και υποθέσεις έχεις κάτι "χειροπιαστό" μετρήσιμο και υπολογισμό να γράψεις? ή θα παραμείνεις το ζωντανό παράδειγμα της λαϊκής ρήσης "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια..."??? :problem:
Όσο για το παράδειγμα που αναφέρεις θα σου απαντήσω με μερικούς προβληματισμούς:
1) Έχει επιλέξει το κατάλληλο κιτ για τον κινητήρα του ή απλά διάλεξε ένα φθηνό σύστημα χωρίς καν να κοιτάξει αν είναι συμβατό και αξιόπιστο για το αυτοκίνητό του? Σόρυ αλλά η τελική επιλογή συστήματος είναι αυτού που πληρώνει και επίσης όταν άναψε το τσεκ πήγε στον εγκαταστάτη ή απευθείας στην αντιπροσωπεία που ένας θεός ξέρει τι σκαμπάζουν από υγραέριο και τι αλλαγές έκαναν στην καλωδίωση?? Για σκέψου το λίγο...
2) Αφού όλοι εσείς με τα "μαγαζιά" σας είστε ανώτεροι και καλύτεροι =)) γιατί δεν εξασφαλίζεται και την φήμη σας και τον πελάτη σας με μια πλήρη γραπτή εγγύηση???? Ακόμα περιμένω μια απάντηση hlias σε αυτό το ερώτημα.... :-w
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: North Italy 4ης γενιάς vs BRC

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 29 Νοέμ, 2013 01:14

dimoskats έγραψε:
hlias έγραψε:Επειδή εσύ το πας επί προσωπικού το θέμα για πες μας τι παραπάνω έχεις να προσφέρεις από ότι ήδη έχω με γραπτή εγγύηση, και έρχομαι αύριο το πρωί και ξηλώνεις ο ίδιος το σύστημα, περνάς αυτό που εμπορεύεσαι και σύμφωνα με εσένα ανώτερο σύστημα και με την ποιοτικότερη εγκατάστασή σου όπως υπονοείς σε όλα σχεδόν τα σχόλια σου και δεν ρωτάω καν για τιμή! ΠΕΣ ΜΑΣ ΣΤΑ ΙΣΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΕΓΓΥΗΘΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΕΝΙΖΕΣΑΙ ΠΕΡΙ ΚΑΛΎΤΕΡΗΣ ΚΑΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ?? Ή είσαι άλλος ένας φλύαρος παπάτζας που προσπαθεί να ψαρέψει θύματα να τα αποζουμίσει.... :-$




παραπανω προβληματα δεν εχει να σου προσφερει, λιγοτερα σιγουρα, κανε ενα κοπο και διαβασε προσεκτικα τα θεματακια του φιλου που ανοιξε το θεμα και πες μου εσυ για εγγυησεις και σωστες εγκαταστασεις μετα.

\Δυστυχώς ταλαιπωρήθηκα πολύ στο δίμηνο καθώς το Peugeot 206 εμφάνισε την κίτρινη λυχνία κινητήρα. Στο διαγωνιστικό είπε ότι έχω "σποραδικά σφάλματα" στον εγκέφαλο και σφάλματα στα 2 Μπεκ. Τελικά το πήγα στην αντιπροσωπεία. Δεν έφταιγαν τα Μπεκ. Ήθελε να παίρνει εντολή από τον εγκέφαλο (και όχι απευθείας από τα Μπεκ) κάτι που διόρθωσε η αντιπροσωπεία και μετά τα Μπεκ έδειχναν οκ

Από την πρώτη μέρα πάντως που έχει εμφανιστεί το σφάλμα λυχνίας κινητήρα μέχρι σήμερα δεν έχω σταματήσει να το έχω. Βέβαια εμφανίζεται τις μισές φορές. Στη μία διαδρομή το έχω, στην άλλη όχι. Αν πάω στην αντιπροσωπεία, μου το σβήσουν και το τρέξω το αμάξι μόνο με βενζίνη θα σταματήσει να το εμφανίζει. Μόλις το βάλω στο Γκάζι στα 5 χλμ θα το έχει ξαναεμφανίσει.



τωρα αν συνεχισεις να επιμενεις για εγγυησεις και σωστες λειτουργειες.................


Εκτός από αερολογίες και υποθέσεις έχεις κάτι "χειροπιαστό" μετρήσιμο και υπολογισμό να γράψεις? ή θα παραμείνεις το ζωντανό παράδειγμα της λαϊκής ρήσης "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια..."??? :problem:
Όσο για το παράδειγμα που αναφέρεις θα σου απαντήσω με μερικούς προβληματισμούς:
1) Έχει επιλέξει το κατάλληλο κιτ για τον κινητήρα του ή απλά διάλεξε ένα φθηνό σύστημα χωρίς καν να κοιτάξει αν είναι συμβατό και αξιόπιστο για το αυτοκίνητό του? Σόρυ αλλά η τελική επιλογή συστήματος είναι αυτού που πληρώνει και επίσης όταν άναψε το τσεκ πήγε στον εγκαταστάτη ή απευθείας στην αντιπροσωπεία που ένας θεός ξέρει τι σκαμπάζουν από υγραέριο και τι αλλαγές έκαναν στην καλωδίωση?? Για σκέψου το λίγο...
2) Αφού όλοι εσείς με τα "μαγαζιά" σας είστε ανώτεροι και καλύτεροι =)) γιατί δεν εξασφαλίζεται και την φήμη σας και τον πελάτη σας με μια πλήρη γραπτή εγγύηση???? Ακόμα περιμένω μια απάντηση hlias σε αυτό το ερώτημα.... :-w[/quote]



στην 1η ερωτηση σου, στα λογια μας ερχεσε αλλα ισως λογο εγωισμου δεν θελεις να το παραδαχτεις, ο εγκαταστατης υπογραφει μια υπευθυνη δηλωση για να περασει το αυτοκινητο κτεο και η οποια παει στο υπουργειο που αναφερει μεσα σε ολα τα αλλα οτι το συγκεκριμενο κιτ που τοποθετηθηκε ειναι καταλληλο για το συγκεκριμενο αυτοκινητο απο πλευρας ρυπων και αποδοσης, αλλος σχολιασμος εδω δεν νομιζω οτι χρειαζεται.
στην 2η ερωτηση, εγγυηση κινητηρα δινω μονο οταν εχω κανει εγω γενικη επισκευη, τα μαγικα τα αφηνω για αλλους εγω στο συγκεκριμενο μαθημα (στα μαγικα) εκανα κοπανα και δεν τα εχω διδαχθει.
δινουμε εγγυηση καλης λειτουργειας και εγκαταστασης για 2 χρονια, σε καποιες εταιριες καποια εξαρτηματα εχουν μεγαλυτερη εγγυηση αλλα αυτη καθοριζεται απο τον κατασκευαστη των εξαρτηματων, η ευθυνη η δικια μας σαν τεχνικοι που ειμαστε ειναι αυτη και καμια αλλη.
οταν λες πληρη γραπτη εγγυηση? να αφαιρεσουμε τις βαλβιδες και τις εδρες δηλαδη τα μονα εξαρτηματα που μπορουν να παθουν βλαβη απο το υγραεριο και να βαλουμε μεσα και την μπαταρια, τα λαστιχα, τα τζαμια, την πορτα του παρκινκ,να μην πεσουν σουβαδες στην πυλωτη, και τι αλλο ακομα?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: North Italy 4ης γενιάς vs BRC

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Παρ 29 Νοέμ, 2013 01:14

Τι κατάλληλο κιτ να επιλέξει.. Ένα απλό αμάξι με πολύ απλή τεχνολογία είναι δεν είναι Ferrari.. Ένα 206 που μπορεί να ρυθμίσεις ο καθένας εδώ μέσα, με την αυτόματη ρύθμιση και 2ms πάνω κάτω.. Δηλαδή οι εγκαταστατες από εδώ μέσα που δεν σου δίνουν εγγύηση δεν ξέρουν να ρυθμίζουν (μπορείς να διαβάσεις για διάφορα προβλήματα εδώ μέσα και να δεις αν υπάρχει θέμα με την δουλειά τους) και ο κύριος που σου δίνει 15χρονια εγγύηση χωρίς να καλύπτει τα εξαρτήματα που παθαίνουν ζημιά από το αέριο ξέρει να ρυθμίζει (επίσης μπορείς να διαβάσεις για προβλήματα)... Έλα να σου γυαλισω το αμάξι και να σου δώσω 30 χρόνια εγγύηση κινητήρα αν αποδειχθεί ότι η ζημιά προήλθε από το γυάλισμα η το πλύσιμο του κινητήρα :P

Sent from my Novo7Fire using Tapatalk 4
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: North Italy 4ης γενιάς vs BRC

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 29 Νοέμ, 2013 01:21

μια συγνωμη στον φιλο τον Kotsolis που καναμε το θεμα του λαστιχο.
παλληκαρι μου πηγαινε σε καποιον αλλο εγκαταστατη αν μπορει να λυθει το προβλημα σου με τα υπαρχοντα εξαρτηματα εχει καλως, αν δεν μπορει κρατας δεξαμενη, ταπα πληρωσης και σωληνωσεις και αλλαζεις πνευμονα, μπεκ, εγκεφαλο και πλεξουδα για να δουλεψει το αυτοκινητο σου σωστα χωρις να εχεις προβλημα και τυχει να χρειαστεις την 15ετη εγγυηση και τελικα να χαρεις τα οικονομικα χιλιομετρα που μπορει να σου δωσει το υγραεριο, χωρις βηξηματα και λαμπακια και αλλα περιεργα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: North Italy 4ης γενιάς vs BRC

Δημοσίευσηαπό NickSt » Παρ 29 Νοέμ, 2013 16:06

Συγγνωμη και απο εμένα που θα το ξεχυλώσω και άλλο .

Ρε παιδιά , ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου δίνει εγγύηση maximum 7 χρόνια !!!! Και αυτό όχι σε όλο το όχημα !!!Δεν καταλαβαίνουμε ΟΛΟΙ μας ότι κάτι βρωμάει με τα 15 κλπ. χρόνια που δίνονται έτσι απλόχερα απο κάποιους ???? .Απλές σκέψεις κάνω σαν καταναλωτής .
Έλεος πιά . :evil:
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: North Italy 4ης γενιάς vs BRC

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Παρ 29 Νοέμ, 2013 23:03

Ο καλύτερος μαρκετιστας ειναι αυτός που μπορεί να σου κανει το άσπρο μαύρο. :shh:
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: North Italy 4ης γενιάς vs BRC

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 30 Νοέμ, 2013 07:42

hlias έγραψε:μια συγνωμη στον φιλο τον Kotsolis που καναμε το θεμα του λαστιχο.
παλληκαρι μου πηγαινε σε καποιον αλλο εγκαταστατη αν μπορει να λυθει το προβλημα σου με τα υπαρχοντα εξαρτηματα εχει καλως, αν δεν μπορει κρατας δεξαμενη, ταπα πληρωσης και σωληνωσεις και αλλαζεις πνευμονα, μπεκ, εγκεφαλο και πλεξουδα για να δουλεψει το αυτοκινητο σου σωστα χωρις να εχεις προβλημα και τυχει να χρειαστεις την 15ετη εγγυηση και τελικα να χαρεις τα οικονομικα χιλιομετρα που μπορει να σου δωσει το υγραεριο, χωρις βηξηματα και λαμπακια και αλλα περιεργα.


Δεν έχω λάβει μέρος στη συζήτηση μέχρι τώρα απλά την παρακολουθούσα,γιατί φοράω το ίδιο κιτ από άλλο βέβαια
εγκαταστάτη χωρίς να μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα μέχρι σήμερα.
Θα συμφωνήσω όμως απόλυτα με το Hllia :thumbup: :thumbup:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες