Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τελική επιλογή - Prins vs BRC vs Landirenzo vs Zavoli vs AEB

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Re: Τελική επιλογή - Prins vs BRC vs Landirenzo vs Zavoli vs

Δημοσίευσηαπό drspiros » Δευτ 10 Φεβ, 2014 17:26

Δεδομένου ότι η φιλοσοφία της Prins (αν δεν κάνω λάθος) είναι να μην ψεκάζει βενζίνη για λίπανση των βαλβίδων παρά μόνο στην εκκίνηση της μηχανής, πώς εξασφαλίζουμε ότι δε θα χαλάσει η αντλία βενζίνης από την αχρηστία;
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Τελική επιλογή - Prins vs BRC vs Landirenzo vs Zavoli vs

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 11 Φεβ, 2014 16:43

Ούτε ο ψεκασμός βενζίνης σου το εξασφαλίζει αυτό, αλλά σίγουρα η εκτόνωση της πίεσης και κυρίως η ανανέωση της βενζίνης βοηθά στην προστασία της αντλίας.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ - PRINS vs BRC vs LANDIRENZO vs ZAVOLI vs

Δημοσίευσηαπό drspiros » Τρί 11 Φεβ, 2014 20:30

Qgas έγραψε:στο Audi το μονο που δεν θα πρεπει να σε απασχολεί εινσι οι βαλβίδες διοτι δεν είχε ούτε θα εχει ποτε προβλημα με αυτές με οποιαδήποτε κιτ .

Για το Focus 1.6 που φαίνεται να έχει μια ευαισθησία στις βαλβίδες τι προτείνετε; ΑΕΒ με ψεκασμό βενζίνης ή Prins Silverline με λαδιέρα;
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Τελική επιλογή - Prins vs BRC vs Landirenzo vs Zavoli vs

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Τρί 11 Φεβ, 2014 21:30

Αν εννοείς την ηλεκτρονική λαδιέρα της Prins και δεν σε ενοχλεί η τσουχτερή τιμή της...είναι η καλύτερη επιλογή μιας από ότι φαίνεται είναι από τα ποιοτικότερα, αν όχι το ποιοτικότερο σύστημα!
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Τελική επιλογή - Prins vs BRC vs Landirenzo vs Zavoli vs

Δημοσίευσηαπό drspiros » Τρί 11 Φεβ, 2014 22:32

dimoskats έγραψε:Αν εννοείς την ηλεκτρονική λαδιέρα της Prins και δεν σε ενοχλεί η τσουχτερή τιμή της...είναι η καλύτερη επιλογή μιας από ότι φαίνεται είναι από τα ποιοτικότερα, αν όχι το ποιοτικότερο σύστημα!

Δεν εννοώ τη ValveCare, γιατί απ' ό,τι μου είπε έγκριτος εγκαταστάτης, επειδή το αυτοκίνητό μου δεν είναι turbo, δε χρειάζεται η συγκεκριμένη, μίλησε απλώς για μια λαδιέρα της Prins.
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Απ: Τελική επιλογή - Prins vs BRC vs Landirenzo vs Zavol

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τρί 11 Φεβ, 2014 23:02

drspiros έγραψε:
dimoskats έγραψε:Αν εννοείς την ηλεκτρονική λαδιέρα της Prins και δεν σε ενοχλεί η τσουχτερή τιμή της...είναι η καλύτερη επιλογή μιας από ότι φαίνεται είναι από τα ποιοτικότερα, αν όχι το ποιοτικότερο σύστημα!

Δεν εννοώ τη ValveCare, γιατί απ' ό,τι μου είπε έγκριτος εγκαταστάτης, επειδή το αυτοκίνητό μου δεν είναι turbo, δε χρειάζεται η συγκεκριμένη, μίλησε απλώς για μια λαδιέρα της Prins.


Δεν έχει σχέση το αν είναι τούρμπο η όχι. Σχέση έχει αν έχει ευαισθησία στις βαλβίδες η όχι..

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Τελική επιλογή - Prins vs BRC vs Landirenzo vs Zavoli vs

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Τετ 12 Φεβ, 2014 00:17

Υπάρχει άλλη λαδιέρα από την Prins?? Μήπως σου πρότεινε άλλης εταιρίας?? π.χ. JLM??
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Τελική επιλογή - Prins vs BRC vs Landirenzo vs Zavoli vs

Δημοσίευσηαπό drspiros » Τετ 12 Φεβ, 2014 00:22

dimoskats έγραψε:Υπάρχει άλλη λαδιέρα από την Prins?? Μήπως σου πρότεινε άλλης εταιρίας?? π.χ. JLM??

Δε μου κατονόμασε τη λαδιέρα, μου μίλησε γενικότερα για το κιτ της Prins Silverline, και όταν του έθεσα το θέμα της λίπανσης μου είπε ότι δε χρειάζομαι το ValveCare, αλλά μια συσκευή (λαδιέρα;) που ρίχνει πρόσθετα λίπανσης.
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Τελική επιλογή - Prins vs BRC vs Landirenzo vs Zavoli vs

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 12 Φεβ, 2014 00:27

drspiros έγραψε:
dimoskats έγραψε:Αν εννοείς την ηλεκτρονική λαδιέρα της Prins και δεν σε ενοχλεί η τσουχτερή τιμή της...είναι η καλύτερη επιλογή μιας από ότι φαίνεται είναι από τα ποιοτικότερα, αν όχι το ποιοτικότερο σύστημα!

Δεν εννοώ τη ValveCare, γιατί απ' ό,τι μου είπε έγκριτος εγκαταστάτης, επειδή το αυτοκίνητό μου δεν είναι turbo, δε χρειάζεται η συγκεκριμένη, μίλησε απλώς για μια λαδιέρα της Prins.



Και η JLM με τον διακλαδωτη ανα κυλινδρο επαρκεί.. οπως και ο ψεκασμος βενζινης των ΑΕΒ

ΤΟ VALVE CARE ανεβάζει πολυ το κοστος του συστήματος ... Μην ξεχνάμε πόσα αμάξια έχουν JLM στην προ valve care εποχή .. Το κακο εινσι οτι καποια στιγμη θα βάλουν και ψεκασμο βενζινης οι της Prins διοτι το εχει αλλά δεν το ενεργοποιούν ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Τελική επιλογή - Prins vs BRC vs Landirenzo vs Zavoli vs

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Τετ 12 Φεβ, 2014 00:47

@Qgas στα τουρμπο μοτέρ γίνεται να εγκατασταθεί μηχανική λαδιέρα υποπίεσης, μιας και η εισαγωγή έχει σχεδόν πάντα υπερπλήρωση σε αέρα??
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 51 επισκέπτες