Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Landirenzo-Zavoli-Lovato Λειτουργία αυτων

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Landirenzo-Zavoli-Lovato Λειτουργία αυτων

Δημοσίευσηαπό NtzanisNikos » Κυρ 05 Οκτ, 2014 01:08

Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι παραπάνω τρεις εταιρείες υποστηρίζουν ποσοστιαίο ψεκασμό βενζίνης ανάλογα με το φορτίο του κινητήρα δηλ όσο περισσότερο αυξάνονται οι στροφές στον κινητήρα να αυξάνεται και το ποσοστό ψεκασμού βενζίνης.Το αυτοκίνητο είναι Ford Focus 2006,1600,ti-vct
NtzanisNikos
 

Re: Landirenzo-Zavoli-Lovato Λειτουργία αυτων

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 05 Οκτ, 2014 01:19

η lovato ναι, πιστευω και η ladirenzo για την zavoli δεν γνωριζω καθολου.
το φορτιο του κινητηρα δεν ειναι οι στροφες ομως.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Landirenzo-Zavoli-Lovato Λειτουργία αυτων

Δημοσίευσηαπό maevius » Κυρ 05 Οκτ, 2014 08:03

Zavoli ναι και απο τις πρωτες αν οχι η πρωτη που ειχε ψεκασμους βενζινης.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Landirenzo-Zavoli-Lovato Λειτουργία αυτων

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 05 Οκτ, 2014 08:54

o lovato υποστηριζει ψεκασμος βενζίνας σε θεμα επιλογης στροφων σε συναρτηση με τα ms αλλα και στο κομματι αναλογα με την πιεση του πνευμονα (οποτε και φορτιο) δηλαση αυξηση πιεσης = πιο πολύ γκαζι οπτε εκει βαζεις το ποσοστο που θες να ψεκάζεις βενζινα.....
βασικα να υποθεσω ότι θα βαλεις με συστημα obd στο αμαξι σου...και επειδή το αμαξι σου είναι περιεργο με λαμπάκια προσεξε που θα το βαλεις.......
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Landirenzo-Zavoli-Lovato Λειτουργία αυτων

Δημοσίευσηαπό NtzanisNikos » Κυρ 05 Οκτ, 2014 09:56

Προσπαθω να καταλαβω ποιο θα ειναι καλυτερο για το δικο μου αυτοκινητο για καλυτερη λιπανση μιας και ειμαστε στον τομεα των ευαισθητων κινητηρων συμφωνα με οσα αναγραφονται στα forum αλλα επισης αυτες οι τρεις εταιρειες υπαρχουν στην πολη μου ετσι ωστε να εχω καλυτερη εξυπηρετηση οταν και αν χρειαστει.Εσεις στα μεγαλα αστικα κεντρα εχετε επιλογες ,ειστε τυχεροι.Με δυο εγκαταστατες που εχω ρωτησει τηλεφωνικα στην αθηνα μου ανεφεραν οτι δεν θα εχω προβλημα και με θελουν μετα παλι στα 1500χιλ και με αλλους εκτος αθηνων με αντιπροσωπειες ford οπωσδηποτε ελεγχος διακενον βαλβιδων καθε 20000 χιλ και θα ειμαι οκ.Επισης δεν ξερω τις διαφορες των κιτ στην καθε εταιρεια δηλ το lovato ποσα κιτ εχει και ποιες οι διαφορες μεταξυ τους αν εχει.Για την brc ξερω λιγα πραγματα.Οι επιλογες μου ειναι εκτος της πολης μου μετα Λαρισα-Αγρινιο-Λαμια
Νομιζω και οι τρεις ανω εταιρειες Landirenzo-Zavoli-Lovato τα μπεκ ειναι τυπου ηλεκτροβαλβιδας? και οχι βενζινης?
Ενας εγκαταστατης ενω ειχε brc-lovato-romano μου προτεινε ενα τουρκικο νομιζω adelsa γιατι λεει θα καταλαβουμε απο πριν αν παει να μας καψει τις βαλβιδες θα μας το δειξει το συστημα...........
NtzanisNikos
 

Re: Landirenzo-Zavoli-Lovato Λειτουργία αυτων

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 05 Οκτ, 2014 14:19

φιλε μου θα σου πω 2 πραγματα για το λοβατο..
εχεις τις εξης δυνατοτητς να ψεκάσεις βενζινα
1.Με επιλογή στροφων πχ πανω 3500 και σε χρονο σε μς που ποικιλει από μαρκα σε μαρκα....στην περιπτωση αυτό ρυθμίζεις να ψεκάζεις βενζινα πρακτικα από καποιες στροφες όπως προανεφερα και σε συνδυασμο με ποσο γκαζι πχ μιση διαδρομή 3/4 διαδρομή αυτό θα το δεις ακριβως από το πρόγραμμα του αεριου
2.Αναλογα με το ποσο πατας το γκαζι ανεξαρτήτως στροφων με την υποπιεση (ειχα γραψει σε άλλο ποστ παραπανω αναλογα με την πιεση του πνευμονα ρυθμίζεις σε % ψεκασμου βενζίνας σε συναρτηση με τον ψεκασμο αεριου)
για αλλα συστηματα δεν ξερω...ουτε να σου πω για τις βαλβιδες στο φοκους εχουν αναφερθεί πολλα ποστ σχετικα με φοκους.....
Το Α & το Ω είναι η σωστη εγκατασταση όλα τα συστηματα θα δουλεψουν καλα αν μπουν σωστα το καλυτερο να βαλεις αν μπει κατσαπλιαδικα δεν θα δουλεψεις....βασικα να κοιτάξεις με obd συστημα...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Landirenzo-Zavoli-Lovato Λειτουργία αυτων

Δημοσίευσηαπό NtzanisNikos » Κυρ 05 Οκτ, 2014 20:02

Η landirenzo ειδα οτι υποστηριζει συγκεκριμμενα μοντελα με το κιτ omegas σωστα?Δηλ αυτα ερχονται προρυθμισμενα απο την ιταλια για το οχημα μου?

http://www.polargas.gr/images/Fattibility.pdf

Εγω τωρα καπου εκει μπερδευομαι γιατι εμενα ειναι focus ti-vct 1600cc και μαλλον αυτη η κατασταση δεν με περιλαμβανει γιατι δεν εχει διπλα καποιο κωδικο .

Αυτα τα χαρακτηριστικα βγαινουν απο το fordetis

Πρωτεύοντα χαρακτηριστικά
Ημερoμηvία κατασκευής: 02.02.2006
Σειρά oχήματος: Focus 04-08/Focus C-MAX 03-07
Τύπoς αμαξώματoς: 5θυρο Σαλούν
Έκδoση: Σειρά 40
Κιvητήρας: 1.6L Zetec-S PFI VCT (115PS)
Κιβώτιo ταχυτήτωv: Μηχανικό κιβώτιο 5 ταχυτήτων B5/IB5
Πλευρά oδήγησης: LHD FWD
Eκπoμπή καυσαερίωv: Εκπομπές Καυσαερίων Επιπέδου IV
Σύστημα κλιματισμoύ: Διπλό αυτόμ σύσ ρύθ θερμ καμπ
Περιoχή: (+)"GR"
Βαφή: Panther Black (met)
Ύφασμα εσωτερικoύ χώρoυ: Span / Dark Flint
NtzanisNikos
 

Re: Landirenzo-Zavoli-Lovato Λειτουργία αυτων

Δημοσίευσηαπό NtzanisNikos » Παρ 10 Οκτ, 2014 13:04

manoliss έγραψε:φιλε μου θα σου πω 2 πραγματα για το λοβατο..
εχεις τις εξης δυνατοτητς να ψεκάσεις βενζινα
1.Με επιλογή στροφων πχ πανω 3500 και σε χρονο σε μς που ποικιλει από μαρκα σε μαρκα....στην περιπτωση αυτό ρυθμίζεις να ψεκάζεις βενζινα πρακτικα από καποιες στροφες όπως προανεφερα και σε συνδυασμο με ποσο γκαζι πχ μιση διαδρομή 3/4 διαδρομή αυτό θα το δεις ακριβως από το πρόγραμμα του αεριου
2.Αναλογα με το ποσο πατας το γκαζι ανεξαρτήτως στροφων με την υποπιεση (ειχα γραψει σε άλλο ποστ παραπανω αναλογα με την πιεση του πνευμονα ρυθμίζεις σε % ψεκασμου βενζίνας σε συναρτηση με τον ψεκασμο αεριου)
για αλλα συστηματα δεν ξερω...ουτε να σου πω για τις βαλβιδες στο φοκους εχουν αναφερθεί πολλα ποστ σχετικα με φοκους.....
Το Α & το Ω είναι η σωστη εγκατασταση όλα τα συστηματα θα δουλεψουν καλα αν μπουν σωστα το καλυτερο να βαλεις αν μπει κατσαπλιαδικα δεν θα δουλεψεις....βασικα να κοιτάξεις με obd συστημα...


Μαλλον θα αποφασισω για το lovato easy fast c OBD II μου ειπαν για καινουρια σειρα με πολυ γρηγορα μπεκ τωρα κανενας δεν μου εξηγησε ακριβως σε τι θα με ωφελησει το obd ετσι για να το πληρωσω παραπανω το μονο που μου ειπαν ειναι οτι θα συνεργαζεται με τον εγκεφαλο του οχηματος και μου το θωρακιζει περισσοτερο γιατι ανηκει στην κατηγορια των πορτοκαλι οχηματων δηλ ευπαθη αλλα η λιπανση θα ειναι και στα δυο το ιδιο
NtzanisNikos
 

Re: Landirenzo-Zavoli-Lovato Λειτουργία αυτων

Δημοσίευσηαπό astam » Σάβ 25 Απρ, 2015 20:16

Τελικά έβαλες το lovato easy fast c OBD II, είσαι ευχαριστημένος, πόσο το έβαλες? Έχω και εγώ mondeo 1.8 '04 και ενδιαφέρομαι για το Lovato.
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: Landirenzo-Zavoli-Lovato Λειτουργία αυτων

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 26 Απρ, 2015 13:31

astam έγραψε:Τελικά έβαλες το lovato easy fast c OBD II, είσαι ευχαριστημένος, πόσο το έβαλες? Έχω και εγώ mondeo 1.8 '04 και ενδιαφέρομαι για το Lovato.

αδερφε ρωτα για το αμαξι σου διοτι αν δεν κανω λαθος εχει θεμα με τα μεταλα στις βαλβιδες....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Επόμενο

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 36 επισκέπτες