Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Firmware ALEX48OBD vs Omvl MP48OBD

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Re: Απ: Firmware ALEX48OBD vs Omvl MP48OBD

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 06 Απρ, 2015 16:55

anikologr έγραψε:
tripas έγραψε:Φίλε θα σου έστελενα το config file που τα άλλαξα αλλά επειδή έχει καταλήξη .om4 δεν με αφήνει να το κάνω attach o admin.
Με αυτο το λινκ τα έκανα στον laptop.
http://www.omvlgas.it/areariservata/siu ... .01.00.zip
Αυτο που λες ότι γυρνα στο αρχικο το είδα αλλα ειναι bug μαλλον του software ή περιορισμος γι αυτο Θα αλλάξεις πρωτα τις στροφές και στα δυο line edit και μετα τα ms στα υπολοιπα.
Αν δεν τα καταφέρεις κάτι κανεις λάθος

Ελπίζω η ΑΕΒ να κάνει τέτοια παλαβα μόνο στο GUI της και όχι στην διαχείρηση του αεριου.
Φίλε και αυτα που σου είπε ο Qgas δεν είναι ότι είναι λάθος για να μη παραξηγηθω. Είναι μια πιο συντηρητική προσέγγιση.

Ευχαριστώ για τις καλές προθέσεις αλλά ότι και να κάνω οι στροφές μένουν πάντα 4500 έως 9000 και τα ms 15 και 2.


ANABAΘΜΙΣΗ ? εχει αλλο λογισμικο ή firmware να περασεις ? δες αν ειναι τσεκαρισμενο το antisipate !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Firmware ALEX48OBD vs Omvl MP48OBD

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 06 Απρ, 2015 17:00

tripas έγραψε:Qgas αυτο το "ADAPTIVITY μονο με BOSCH electronics και όχι Marelli" τι τσαχπινιά της ΑΕΒ είναι?
Τι στο καλο OBD υπο προυποθέσεις είναι αυτο?



ειναι γιατι με fuel trims +- 100 η διορθωση παει κουκουρουκου θελει αναβαθμιση των πρωτοκόλλων obd επειγόντως η AEB .. οι εγκεφαλοι της autronic ( bigas digitronic κτλ ) δουλεουν μια χαρα με τους marelli ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Firmware ALEX48OBD vs Omvl MP48OBD

Δημοσίευσηαπό anj890 » Δευτ 06 Απρ, 2015 20:28

tripas έγραψε:Φίλε αυτα που σου λεέι ο Qgas είναι για αλλη χρήση όχι για προστασια βαλβίδων αλλα για οχήματα με ευαισθητο καταλύτη ή τουρμπο οχήματα οπως SUBARU WRX με μεγάλη ιπποδυνάμη κλπ.
Αυτο που σε ενδιαφέρει είναι το SPLIT FUEL αυτο είναι το VSR της ΑΕΒ άρα και OMVL.
Αρα μπορείς να του πεις μετα απο κάποιες στροφές να γυρνα μονο βενζίνα και να έχεις VSR προστασια.
Πηγαινε να στο ρυθμισουν φυσικα αν ο εκγεφαλος σου τα υποστηρίζει .


Qgas ισχύουν αυτά?
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Firmware ALEX48OBD vs Omvl MP48OBD

Δημοσίευσηαπό tripas » Δευτ 06 Απρ, 2015 21:26

Επειδη τα έγραψα εγω θα σου πω το SPLIT FUEL ισχυει 100% όσο για το petrol addition δεν ισχυει 100% αλλα για το petrol στα high rpm ισχυει 100% αυτο για τους καταλύτες κλπ. Γι αυτο το prtrol addition και το petrol είναι στο operation at high rpm . Απο τα manual του MP48 το είδα.
Φυσικά έχει ενδιαφέρον να πας πει ο Qgas ποια απο τις δυο ρυθμίσεις είναι καλύτερη. Να ψεκάζει απο τις 2000-9000rpm και βενζίνα ή να έχεις SPLIT FUEL και switch to petrol μετα απο κάποιες στροφές.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Firmware ALEX48OBD vs Omvl MP48OBD

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 16 Απρ, 2015 19:40

ΚΑΙ οι δυο ρυθμισεις ειναι σωστες το split fuel θελει λιγο κοπο απο τον εγκαταστατη και χρησιμοποιειτε για αυτοκινητα που δεν μπορουν να ψεκασουν ταυτοχρονα βενζινη ( συνηθως παλαιοτερης τεχνολογιας )
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Firmware ALEX48OBD vs Omvl MP48OBD

Δημοσίευσηαπό tripas » Πέμ 16 Απρ, 2015 21:48

Qgas έγραψε:ΚΑΙ οι δυο ρυθμισεις ειναι σωστες το split fuel θελει λιγο κοπο απο τον εγκαταστατη και χρησιμοποιειτε για αυτοκινητα που δεν μπορουν να ψεκασουν ταυτοχρονα βενζινη ( συνηθως παλαιοτερης τεχνολογιας )


Φίλε Qgas σε έχασα αλλα κάτι δεν μου κάθετε καλα αφου το CUT INJECTOR WIRING της ΑΕΒ ελενγχεται απο τον εγκεφαλο του αεριου πχ MP48 , επομένως ο εγκεφαλος αεριου μπορει να ελεγχει και τα μπεκ της βενζίνης αλλα και τα μπεκ αεριου και να παίρνει αποφάσεις ανάλογα απο το τι ρυθμίσεις που του έχει δωσει ο εγκαταστατης και το ECU του οχήματος. Που κολλα το "αυτοκινητα που δεν μπορουν να ψεκασουν ταυτοχρονα βενζινη (συνηθως παλαιοτερης τεχνολογιας )"?
Το split fuel δεν αρκει να το ενεργοποιήσει ο εγκαταστάσης απο το Software τι κόπο χρειάζεται?

Διόρθωσε με αν κάτι έχω καταλάβει λάθος.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Firmware ALEX48OBD vs Omvl MP48OBD

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 16 Απρ, 2015 22:26

σε χρονο ψεκασμου 2ms δινεις 5% βενζινη, το μπεκ της βενζινης πρεπει να ψεκασει 0,1ms προλαβαινουν ολα τα μπεκ της βενζινης να ψεκασουν σε αυτο το χρονο?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Firmware ALEX48OBD vs Omvl MP48OBD

Δημοσίευσηαπό tripas » Πέμ 16 Απρ, 2015 23:37

Φίλε ηλια τα μπεκ βενζίνας ψεκάζουν κυκλικα απο ότι έχω καταλάβει.
Επιπλεόν οι παραμετροι του split fuel έιναι rpm και gas bar ( 1.1bar - 2.0bar) και το ποσοστό είναι το ποσοστο που αντιστοιχεί στις τιμές του map όταν και τα δυο παραπάνω συμβαίνουν. Αρα το 0.1ms δεν μπορει να βγει απο ότι έχω καταλάβει.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Firmware ALEX48OBD vs Omvl MP48

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 18 Απρ, 2015 19:06

Με τον Ηλια επικοινωνουμε εγκεφαλικα .. Αλλωστε την ιδια δουλεια κανουμε :D οι απαντησεις του ειναι σαν να τις γραφω εγω !!

Σε πολλα αμαξια πιο παλιας τεχνιλογιας η προσθηκη βενζινης διμιουργει διαφορα θεματακια με missfire η με ψιλιδιακοπες κτλ ..
Εκει επιλεγουμε για λιπανση το split fuel μοιαζει λιγο με τη λιπανση της vialle ως χρονοδιακοπτη ψεκαμσου
αναλογα λοιπον τι φορτιο την πιεση του συστηματος επιλεγετε το ποσοστο ψεκαμσου βενζινης που χρειαζετε καθε αυτοκινητο ....
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Firmware ALEX48OBD vs Omvl MP48OBD

Δημοσίευσηαπό anikologr » Κυρ 10 Ιαν, 2016 10:35

Το έγραψα και σε άλλο θέμα αλλά εδώ είναι πιο σχετικό...

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση. Έχω omlv και αγόρασα ένα καλώδιο από το ebay και εν συνεχεία κατέβασα και το σχετικό software. Όλα καλά μέχρι εδώ. Συνδέθηκα με τον εγκέφαλο και έκανα κάποιες απλές ρυθμίσεις (να γυρνάει σε μεγαλύτερη θερμοκρασία και σε περισσότερο χρόνο, καθώς και τις στροφές και το φορτίο που θα ψεκάζει παράλληλα βενζίνη).

Στο manual της omvl λέει ότι για ευαίσθητους κινητήρες πρέπει να ενεργοποιούμε την επιλογή split fuel ώστε περιοδικά να γυρνάει από υγραέριο και να ψεκάζει λίγη βενζίνη.

Στο software όμως δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή αυτή. Μπορεί κάποιος με βοηθήσει? Μήπως η επιλογή είναι κλειδωμένη και χρειάζεται άλλη έκδοση σου λογισμικού?

Ευχαριστώ

Υ.Γ. 1 Επειδή και το omvl στηρίζεται σε aeb και βλέποντας το software του aeb να είναι ουσιαστικά ίδιο υπάρχει περίπτωση να συνδεθώ σε αυτό το λογισμικό και όχι της omvl και να βρω το split fuel?

Υ.Γ.2 Θέλω τις πιο συντηρητικές ρυθμίσεις για το ευαίσθητο μοτέρ μου. Πχ από 2000-9000 και χρόνο ψεκασμού βενζίνης όχι 10ms που έχει αναφερθεί αλλά 6 ή 7 είναι καλά? Ας καίει λίγο παραπάνω βενζίνη δεν με πειράζει. Να διατηρώ και τα μπεκ της βενζίνης σε καλή κατάσταση. Μήπως οι 2000 στροφές είναι υπερβολικά χαμηλά? Τώρα το έχω από τις 3000σαλ. Επίσης στο υγραέριο επειδή έχω πολύ ελαφρύ πόδι..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες





cron