Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Επιλογή Εγκατάστασης Europegas vs Zavoli vs LPGtech vs Lovat

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Επιλογή Εγκατάστασης Europegas vs Zavoli vs LPGtech vs Lovat

Δημοσίευσηαπό andkak » Σάβ 26 Νοέμ, 2016 03:41

Καλησπέρα σε όλους!

Σκέφτομαι να τοποθετήσω υγραεριοκίνηση στο FORD FOCUS 1.6 μοντέλο 2009 που έχω. Δυστυχώς δεν μένω Αθήνα αλλά Ναύπλιο. Θα προτιμούσα να βρω κάποιον εγκαταστάτη εδώ για να μην χρειάζεται να τρέχω Αθήνα για ο,τιδήποτε χρειάζεται.

Σε κάποιους που έχω ρωτήσει μου έχουν προτείνει τα εξής συστήματα. Στις τιμές υπολογίζω και το κόστος για κτεο κτλ:

Europegas ~1000euro

Zavoli bora ~ 950 euro

LPGtech ~ 950 euro

Lovato (αλλά με λαδιέρα βάζουν αυτοί) ~ 850 euro

Από αυτά προσανατολίζομαι μέχρι τώρα στο zavoli λόγω ονόματος και δικτύου υποστήριξης.

Το έχει βάλει κάποιος αυτό το σύστημα (το bora) να πει καμιά γνώμη?

Για τις άλλες εταιρείες τι γνωρίζετε??

Το Lovato με λαδιέρα το τοποθετούν σε αντιπροσωπεία της Ford, αλλά απ' ό,τι διαβάζω ελάχιστοι προτείνουν πλέον λαδιέρες.

ό.τι άλλη πρόταση έχετε καλοδεχούμενη!!
Ευχαριστώ πολύ!
andkak
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 22 Νοέμ, 2016 17:57

Re: Επιλογή Εγκατάστασης Europegas vs Zavoli vs LPGtech vs L

Δημοσίευσηαπό Alekos » Σάβ 26 Νοέμ, 2016 13:10

Ζητήστε να δείτε το σύστημα υγραερίου που θα σας τοποθετήσουν,αναλυτικά όλα τα εξαρτήματα(ηλεκτρονικά μέρη,μπεκ ή ηλεκτροβαλβίδες κλπ) και τι εγγυήσεις έχουν.Το βιβλίο εγγύησης και τις οδηγίες για την ορθή συντήρηση του συστήματος ώστε οι εγγυήσεις να είναι πάντα σε ισχύ.

Ποια είναι η συνολική τιμή της εγκατάστασης και τι περιλαμβάνει(φπα,κτεο,διεκπαιρέωση για την νέα άδεια). Οι τιμές των συστημάτων υγραερίου κυμαίνονται ανάλογα με την ποιότητα τους,τις εγγυήσεις τους,την μετά την εγκατάσταση τεχνική υποστήριξη και το δίκτυο εγκαταστατών που μπορεί να το υποστηρίξει.

Μπορείτε να έχετε άμεση πρόσβαση στην εταιρεία που προμηθεύει το σύστημα για τυχόν αστοχίες και κάλυψη τους

Η εταιρεία συστημάτων συνεργάζεται με συνεργεία ή αντιπροσωπείες Ford

Φωτογραφίες και εάν είναι δυνατόν επικοινωνία με πελάτες του συνεργείου που ήδη έχουν κάνει εγκατάσταση σε παρόμοιο αυτοκίνητο

Λεπτομέρειες της εγκατάστασης:
Ημερομηνία παραγωγής της δεξαμενής
Που θα τοποθετηθεί η πλήρωση,στον προφυλακτήρα,στον κοτσαδόρο(αν έχει) ή δίπλα στην πλήρωση της βενζίνης
Που θα τοποθετηθεί ο διακόπτης που ελέγχει το σύστημα υγραερίου
Για την ρεζέρβα(το ελαστικό) αν παρέχεται θήκη
Alekos
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Παρ 20 Ιαν, 2012 00:22

Re: Επιλογή Εγκατάστασης Europegas vs Zavoli vs LPGtech vs L

Δημοσίευσηαπό andkak » Σάβ 26 Νοέμ, 2016 20:23

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις!
Αυτά προσπαθώ κι εγώ να καταλάβω, αν και λεπτομέρειες όπως με τη ρεζέρβα δεν τις είχα υπόψη!

Εγγύηση τα περισσότερα από αυτά που αναφέρω δίνουν 2 χρόνια και οι τιμές είναι με όλα τα έξοδα μέσα.

Από αυτά ο εγκαταστάτης της Zavoli φαίνεται πιο ¨έγκυρη¨ επιλογή καθώς ανήκει στο επίσημο δίκτυο της autogas και ασχολείται χρόνια με εγκαταστάσεις υγραερίου.

Στη ford σκεφτόμουν αρχικά να πάω λόγω σχέσης με το αμάξι, αλλά αυτό με τη λαδιέρα με προβλημάτισε μια και οι περισσότεροι αναφέρουν ότι δεν είναι η καλύτερη λύση.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω άλλους που να έχουν βάλει αυτό το σύστημα.

Έναν γνωρίζω που έχει βάλει το lpgtech 2 χρόνια τώρα και είναι ευχαριστημένος, αλλά του έχει χαλάσει και μια αντλία βενζίνης.
Το σύστημα της lpgtech χρησιμοποιεί ηλεκτροβαλβίδες κι όχι μπεκ τύπου βενζίνης.

Ένας άλλος γνωστός μου έβαλε πριν λίγο καιρό Europegas και δεν έχει περάσει χρόνος να κρίνει.

Οι βασικές απορίες μου είναι:
Είναι όντως χειρότερες οι ηλεκτροβαλβίδες; Για τα συστήματα της LPGtech τι γνώμες υπάρχουν;
Στη ford μου είπανε ότι η γνώμη τους είναι ότι είναι καλύτερα με λαδιέρα, ενώ άλλα διαβάζω που το ψάχνω. Τελικά τι ισχύει;
Για το zavoli bora -full injection με OBD-ii έχει κάποιος άποψη;
andkak
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 22 Νοέμ, 2016 17:57

Re: Επιλογή Εγκατάστασης Europegas vs Zavoli vs LPGtech vs L

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 26 Νοέμ, 2016 22:59

Εκτός του lpgtech Όλα τα υπόλοιπα έχουν ψεκασμό βενζινης , λόγω του οτι το αμαξι δεν έχει αυτορυθυζομενες βαλβιδες θα τον χρειαστείς .,η λαδιερα δεν κανει κακό σε έναν μοτερ σαν το δικό σου
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Επιλογή Εγκατάστασης Europegas vs Zavoli vs LPGtech vs L

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 27 Νοέμ, 2016 12:36

ε μα εννοειτε οτι θα βαλεις συστημα με obd ρυθμιση αναλογα με το φορτιο που ζητας στο κινητηρα να ψεκαζει βενζινα και φυσικα μπεκ τυπου βενζινας....και πανω απο ολα σωστη εγκατασταση και εφοσον αυτη ειναι σωστη κανεις και σωστη ρυθμιση....ζητα απο τον εγκαταστατη σου να σου δειξει αυτοκινητο πελατη ομοιο με το δικο σου...διοτι ολοι ξερουν να το βαλουν στα λογια αλλα στην πραξη.....?
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Επιλογή Εγκατάστασης Europegas vs Zavoli vs LPGtech vs L

Δημοσίευσηαπό andkak » Κυρ 27 Νοέμ, 2016 16:22

Με βάση όσα διαβάζω και από τις απαντήσεις μου φαίνεται ότι από τα παραπάνω που σκέφτομαι η καλύτερη λύση είναι το zavoli bora με obd και λόγω εμπειρίας εγκαταστάτη και δικτύου υποστήριξης.

http://www.autogas.gr/frontend/articles.php?cid=186

Θα ξαναπάω αύριο να ρωτήσω περισσότερες λεπτομέρειες για την εγκατάσταση.

Απλά αναρωτιέμαι αν έχει τοποθετήσει κάποιος το συγκεκριμένο σύστημα να πει εντυπώσεις...
andkak
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 22 Νοέμ, 2016 17:57

Re: Επιλογή Εγκατάστασης Europegas vs Zavoli vs LPGtech vs L

Δημοσίευσηαπό tripas » Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:58

Φίλε κοίτα και για BRC SEQUENT 32 OBD το οποίο είναι πιο αξιόπιστο σύστημά απο το zavoli bora αλλά υπάρχουν και αρκετοί εγκαταστατες που το δουλεύουν.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Επιλογή Εγκατάστασης Europegas vs Zavoli vs LPGtech vs L

Δημοσίευσηαπό andkak » Κυρ 27 Νοέμ, 2016 22:48

Δεν έχω βρει κάποιον εδώ στην Αργολίδα που να τοποθετεί brc.

Αυτοί που έχουν πάει γνωστοί μου τοποθετούν τα παραπάνω που έχω στον τίτλο.

Θα προτιμούσα ο εγκαταστάτης να είναι εδώ που μένω για τεχνική υποστήριξη-ρύθμιση-service κι ό,τι άλλο χρειάζεται.

Επίσης για τον συγκεκριμένο που τοποθετεί zavoli ξέρω ότι είναι στο χώρο χρόνια με τη συγκεκριμένη εταιρεία κι έχω ακούσει καλά λόγια.
andkak
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 22 Νοέμ, 2016 17:57

Re: Επιλογή Εγκατάστασης Europegas vs Zavoli vs LPGtech vs L

Δημοσίευσηαπό andkak » Δευτ 28 Νοέμ, 2016 17:56

Μόλις γύρισα από service στο αμάξι. Το πήγα σε αντιπροσωπεία της Ford και ζήτησα να γίνει έλεγχος βαλβίδων και αν χρειάζεται, ρύθμιση. Με ρώτησαν γιατί και τους είπα ότι σκέφτομαι να το κάνω υγραέριο και θέλω να δω την κατάσταση των βαλβίδων.

Λοιπόν, μου ζήτησαν 115 € για τον έλεγχο!!!
Για να γίνει έλεγχος λέει πρέπει να κόψουν τη φλάντζα (δε βγαίνει λέει) και κάνει 65 € το ανταλλακτικό + 50 € εργασία....

Πήγα ρώτησα στο συνεργείο που σκέφτομαι να κάνω την εγκατάσταση και μου είπαν ότι πριν την εγκατάσταση πρέπει να γίνει έλεγχος/ρύθμιση βαλβίδων (ο μόνος που μου το είπε από όλους τους εγκαταστάτες). Μου πρότειναν να το κάνουν οι ίδιοι με κόστος 30 €. Μου είπαν το ανταλλακτικό πάει από 10 έως 24 €. Τόσο το βρίσκω κι εγώ λίγο που έψαξα στο ιντερνετ...

Πρέπει να αναφέρω ότι όταν μου είπαν για τον έλεγχο βαλβίδων την πρώτη φορά δε μου πρότειναν να τον κάνουν οι ίδιοι, αλλά όπου πάω και μου κάνουν service και απλά να τους πάω το χαρτί ότι έγινε έλεγχος βαλβίδων. Το λέω με την έννοια ότι δεν προσπάθησαν να μου το πουλήσουν οι ίδιοι ως υπηρεσία, ενώ απ ό,τι φαίνεται χρειάζεται για το focus.
andkak
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 22 Νοέμ, 2016 17:57

Re: Επιλογή Εγκατάστασης Europegas vs Zavoli vs LPGtech vs L

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 28 Νοέμ, 2016 21:00

andkak έγραψε:Μόλις γύρισα από service στο αμάξι. Το πήγα σε αντιπροσωπεία της Ford και ζήτησα να γίνει έλεγχος βαλβίδων και αν χρειάζεται, ρύθμιση. Με ρώτησαν γιατί και τους είπα ότι σκέφτομαι να το κάνω υγραέριο και θέλω να δω την κατάσταση των βαλβίδων.

Λοιπόν, μου ζήτησαν 115 € για τον έλεγχο!!!
Για να γίνει έλεγχος λέει πρέπει να κόψουν τη φλάντζα (δε βγαίνει λέει) και κάνει 65 € το ανταλλακτικό + 50 € εργασία....

Πήγα ρώτησα στο συνεργείο που σκέφτομαι να κάνω την εγκατάσταση και μου είπαν ότι πριν την εγκατάσταση πρέπει να γίνει έλεγχος/ρύθμιση βαλβίδων (ο μόνος που μου το είπε από όλους τους εγκαταστάτες). Μου πρότειναν να το κάνουν οι ίδιοι με κόστος 30 €. Μου είπαν το ανταλλακτικό πάει από 10 έως 24 €. Τόσο το βρίσκω κι εγώ λίγο που έψαξα στο ιντερνετ...

Πρέπει να αναφέρω ότι όταν μου είπαν για τον έλεγχο βαλβίδων την πρώτη φορά δε μου πρότειναν να τον κάνουν οι ίδιοι, αλλά όπου πάω και μου κάνουν service και απλά να τους πάω το χαρτί ότι έγινε έλεγχος βαλβίδων. Το λέω με την έννοια ότι δεν προσπάθησαν να μου το πουλήσουν οι ίδιοι ως υπηρεσία, ενώ απ ό,τι φαίνεται χρειάζεται για το focus.

Πολύ σωστός ο εγκαταστάτης...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Επόμενο

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες





cron