Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LANDIRENZO ποιο;

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

LANDIRENZO ποιο;

Δημοσίευσηαπό aekfc212 » Τρί 29 Νοέμ, 2011 12:10

μετα απο πολυ σκεψη αποφασισα να βαλω landirenzo αφου την προτιμα η οπελ κατι παραπανω θα ξερουν.
αυτο που δεν εχω ξεκαθαρισει ειναι ποιο κιτ ναβαλω κ εδω θελω την βοηθεια σας.
υπαρχει το εβο το οποιο το βρισκω στα 1050.στα συν του οτι ειναι πολυ ησυχο κατα την λειτουργια του πραγματικα δεν ακουγεται.
μετα παμε στα omegas k omegas plus στα 1250 κ τα 2.
η μονη διαφορα μεταξυ τους αποτι καταλαβα ειναι ο ετοιμος προγραματισμενος εγκεφαλος του δευτερου συγκεκριμενα για το αυτοκινητο μου.αυτο το συστημα δεν παιρνει μικρορυθμισεις κ δεν μεταφερεται σε αλλο.ισως μονο αν αλλαχτει ο εγκεφαλος με εξτρα κοστος.
ο εγκαταστατης μου προτεινε το απλο ομεγκας επειδη εχει καποια χιλ το αυτοκινητο κ μπορει ισως να χρειαστουν καποιες μικρορυθμισεις.επισης μου ειπε οτι διαχειριζεται καλυτερα το καυσιμο η κατι τετοιο κ εχει καλυτερη καταναλωση σε σχεση με το εβο.το μονο μειον ειναι οτι κανει αρκετο θορυβο αν κ εμενα δεν με ενοχλει.

οι τιμες (ειμαστε 4 αυτοκινητα)ειναι τελικες με φπα , λαδιερα κ κτεο.θελει 2 μερες κ δινει κ αυτοκινητο δωρεαν.δεν βγαζει την πολλαπλη τρυπαει επανω.
εγγυηση 2 χρονια το συστημα κ 2 χρονια κινητηρας γραπτη.

πειτε μου τι πρεπει να προσεξω.
αυτο με τα μπεκ που ψεκαζουν στα 2ms στα ομεγκας τι ειναι ακριβως

σορρυ για τοο κατεβατο
aekfc212
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 03:17

Re: LANDIRENZO ποιο;

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 29 Νοέμ, 2011 16:44

aekfc212 έγραψε:η μονη διαφορα μεταξυ τους αποτι καταλαβα ειναι ο ετοιμος προγραματισμενος εγκεφαλος του δευτερου συγκεκριμενα για το αυτοκινητο μου.αυτο το συστημα δεν παιρνει μικρορυθμισεις κ δεν μεταφερεται σε αλλο.ισως μονο αν αλλαχτει ο εγκεφαλος με εξτρα κοστος.


Κανενα συστημα δεν μεταφερεται...νομιμα.Ο εγκαταστατης σου το ξερει οτι απαγορευεται η μεταφορα ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΩΝ κιτ ή μερος αυτων σε αλλο οχημα ? Αν το ξερει, σου το'πε ??? Και αν δεν το ξερε(λεμε..), τωρα που το 'μαθε ειναι διατεθημενος να σου υπογραψει υπευθηνη δηλωση (οταν θα περασεις το κιτ σου σε αλλο αμαξι) για να μπορεσεις να περασεις κτεο ?
Πες μας τι θα σου απαντησει...

aekfc212 έγραψε:..δεν βγαζει την πολλαπλη τρυπαει επανω.


Μπραβο στο μαστορα !!!!! :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymparty: :ymparty: :ymapplause: :ymapplause: Ξερω, ξερω..σου ειπε οτι ''δεν τρεχει τιποτα ...μην ανησυχεις..'' Και αυτο γιατι βαριεται το μαστορι... i-)
Δεν θα το προτεινα φιλε μου.

aekfc212 έγραψε:.... κ 2 χρονια κινητηρας γραπτη.

Οταν λες γραπτη ? Απο ασφαλιστικη εταιρια ή απο καμια Α4 που θα τραβηξει απ΄το φαχ..(αντε να ειναι χαρτι Glossαρισμενο... :lol: ) ???

aekfc212 έγραψε:πειτε μου τι πρεπει να προσεξω.

Απότι καταλαβες....πολλα. Διαβασε το φορουμ πρωτα.
Κατα τα αλλα το συστημα ειναι καλο.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: LANDIRENZO ποιο;

Δημοσίευσηαπό aekfc212 » Τρί 29 Νοέμ, 2011 18:23

οσο αφορα την μεταφορα μεχρι στιγμης ολοι μου εχουν πει οτι μεταφερεται
κ μαλιστα πολλοι το διαφημιζουν για τα συστηματα τους.
μου ειπε δινει αυτος χαρτι γα την εγγυηση.θα ειναι γραπτη δηλαδη.
τι πρεπει να μου δωσει για να ισχυει κανονικα μην την πατησουμε;
το ξερω οτι πρεπει να κατεβει η πολλαπλη αλλα ποσοι εγκαταστατες την καταβαζουν κ ποσοι ξερουν να την βαλουν σωστα;
επισης σε οσους ειπαν οτι θα κατεβει ειναι σιγουροι οτι το εκαναν κιολας;
αν ξερεις καποιον μαστορα που να τα κανει ολα αυτα στειλε με πμ
aekfc212
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 03:17

Re: LANDIRENZO ποιο;

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 29 Νοέμ, 2011 23:04

aekfc212 έγραψε:οσο αφορα την μεταφορα μεχρι στιγμης ολοι μου εχουν πει οτι μεταφερεται
κ μαλιστα πολλοι το διαφημιζουν για τα συστηματα τους.


Το οτι το διαφημιζουν δε σημαινει πως ειναι κι ετσι...
Δεν αμφισβητώ το οτι μπορει να μεταφερθει σε αλλο αμαξι(αναλογα το συστημα και οχι ολα) αλλα ανεφερα οτι ΔΕΝ ειναι νομιμο.Υπαρχει και σχετικο ΦΕΚ, δεν το βγαζω απ΄το μυαλο μου. Αυτα προς ενημερωση για να μην βρεθεις προ εκπληξεων στο μελλον.

aekfc212 έγραψε: μου ειπε δινει αυτος χαρτι γα την εγγυηση.θα ειναι γραπτη δηλαδη.


Σε ρωτησα και παραπανω. Τι ''χαρτι'' ειναι αυτο ? Απο ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ εταιρια, που σε εξασφαλιζει ή κανενα μπακαλοχαρτο που οταν παθεις ζημια δεν θα σε εξασφαλισει σε τιποτα ? Και μη μου πεις οτι ''ο λογος του ειναι συμβολαιο'' κτλ...

aekfc212 έγραψε:το ξερω οτι πρεπει να κατεβει η πολλαπλη αλλα ποσοι εγκαταστατες την καταβαζουν κ ποσοι ξερουν να την βαλουν σωστα;
επισης σε οσους ειπαν οτι θα κατεβει ειναι σιγουροι οτι το εκαναν κιολας;


Καλα, δεν λύνει και πυρηνικό αντιδραστηρα :lol: . Αν δεν μπορει να βγαλει μια πολλαπλη, τι σόι μαστορας ειναι και θελει να κανει και εγκαταστασεις ? Αλουμινια εβαζε πριν ή αλλαζε μονο λαδια στο μαγαζι ???
Για μενα δεν ειναι επιλογη το αν πρεπει να βγαλει πολλαπλη...ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ. Εκτος και αν θελεις να τραβηξει η μηχανη τα γρεζια και οτι βρεξει ας κατεβαζει...

Εγω βρίσκομαι επαρχια αλλα και παλι δεν βαζω για κανεναν το χερι μου στη φωτια.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: LANDIRENZO ποιο;

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 30 Νοέμ, 2011 01:06

Σχετικά με την αλλαγή από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο.
Ο φίλος astragjtg έχει δίκιο. ¨Οπως καταλαβαίνεις σε αρκετά συστήματα είναι τεχνικά δυντόν ΑΛΛΑ
-Όπως γνωρίζεις μετά την εγκατάσταση για να αλλάξεις την άδεια πρέπει να σου δώσει ο εγκαταστάτης υπεύθυνη δήλωση που μεταξύ άλλων αναφέρει ότι τα μέρη του συστήματος είναι καινούργια. Αν πάρεις την δήλωση οκ μπορείς να πας να το δηλώσεις και δεν φαντάζομαι στο ΚΤΕΟ να σου δημιουργήσουν προόβλημα.
-Το κόστος της μεταφοράς πολλές φορές είναι ασύμφορο. Να ξέρεις επίσης ότι η δεξαμενή έχει ημερομηνία λήξης 10 έτη ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ οπότε αν χρειαστεί να μεταφέρεις το σύστημα και πλησιαζει και στην λήξη της πρέπει να προσθέσεις και το πιθανό τότε κόστος. Να μην σου πω ότι πως μπορείς να ξέρεις ότιη δεξαμενή θα ταιριάζει στο άλλο αυτοκίνητο; Ο πνεύμονας θα καλύπτει τα άλογα του καινούργιου αυτοκινήτου; Το σύστημα θα καλύπτει τις ανάγκες ή πιθανές "παραξενιές" του άλλου αυτοκινήτου (πχ άμεσος ψεκασμός) όλα αυτά πρέπει να τα συνυπολογίσεις για να κρίνεις την βαρύτητα αυτής της δυνατότητας. Έχει συζητηθεί το θέμα εδώ

viewtopic.php?f=10&t=644&hilit=%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC

Σχετικά με την εγγύση κινητήρα πάλι έχει συζητηθεί σε διάφορα θέματα αν ψάξεις στο φόρουμ. Σϊγουρα είναι μεγάλη εξασφάλιση και ψυχική ηρεμία αλλά να είναι κάτι ουσιαστικό. Σου λέω τα κύρια σημεία που πιστεύω θα σε βοηθήσουν να κρίνεις αν αξίζει:
Όπως πάλι σου είπε ο Astragjtg πρέπει να είναι κάποιο επίσημο χαρτί με όρους (πολλές φορές και είναι και ασφαλιστήριο) και όχι μια ..... φωτοτυπία, Διάβασε καλά τους όρους για να μην βρεθείς εξ απροόπτου, έχει πολλές λεπτομέρειες.
-Ποια μέρη του κινητήρα καλύπτονται και ποια όχι. Καλύπτεται μόνο ο κινητήρας ή και ο καταλύτης ή και οι αισθητήρες; Κάπου διάβαζα για όρους που εξαιρούσαν τις βαλβίδες εξαγωγης που για πολλούς είναι η αχίλειος πτέρνα του υγραερίου.
-Πως αποδικνύεις σε περίπτωση ζημιάς, αν όντως φταίει το υγραέριο ή όχι.
-Για πόσο καιρό ισχύει η εγγύηση , άλλο 2 χρόνια και άλλο 2 χρόνια ή 40,000 χλμ
-Ποιο είναι το ποσό καλυψης πιθανής ζημιάς. Π.χ. 1000€ που γραφτηκε κάπου θεωρώ ότι είναι λίγα αν έχεις ένα σύγχρονο αυτοκίνητο.
-Αν έχεις υποχρεώσεις εσύ για να ισχύσει η εγγύηση. ΠΧ κάποιος φίλος εδώ έχει υποχρέωση να σφραγίζει ένα εξτρά βιβλίο καλής λειτουργίας του κινητήρα (όχι του συστήματος υγραερίου ) σε τακτά χρονικά διαστήματα σε συνεργείο. Έχει γραφτει ότι σε άλλη περίπτωση για να ισχύει η εγγύηση πρέπει να κάνεις υποχρεωτικά το σέρβις ανά χ χιλιόμετρα το οποίο κοστολογέιτε πανάκριβα (αν θυμάμαι καλά πάνω από € 100,00) και συμπληρώνουν ένα μαγικό " πρόσθετο -λάδι " που προστατεύει τον κινητήρα (όχι λαδιέρα πρόσθετο στα λάδια του κινητήρα). Το ουσιαστικό σέρβις είναι ένας οπτικός έλεγχος , έλεγχος μέσω Laptop και μια αλλαγή φίλτρου αξίας 10-20 €.
-Τέλος ποιός δίνει την εγγύηση ; Ο εγκατστάτης ή κάποια μεγάλη αντιπροσωπεία - ασφαλιστική εταιρεία;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: LANDIRENZO ποιο;

Δημοσίευσηαπό aekfc212 » Πέμ 01 Δεκ, 2011 12:49

σορρυ που δεν απαντησα αλλα δεν εχω πλεον ιντερνετ παρα μονο στο κινητο.
τα περισσοτερα απο αυτα που λετε τα γνωριζω κ για την μπουκαλα κ για την μεταφορα.για την εγγυηση οντως δεν ξερω ακριιβως αλλα αν παω σε αυτον θα μαθω.
γιατην πολλαπλη τι ναπω δεν γνωριζω πολλα απο μηχανικα αλλα οντως εχω διαβασει οτιι πρεπει να κατεβει για να καθαριστει καλα.
το προβλημα ειναι τα λεφτα γιατι δεν περισσευουν κ επειδη δεν κανω πολλα χιλιομετρα μην δεν προλαβω να κανω αποσβεση
κανω καμια 10χιλ το χρονο.βεβαια μπορει να αυξηθουν αφοου θα σταματησω τα λεωφορεια.
αλλο θεμα ειναι οτικανεις δεν λεει καποιον εγκαταστατη που να ειναι τελειος σττην δουλεια του οποτε ολοι παμε με ρισκο.αλλοι μθκροτερο κ αλλοι περισσοτερο.
aekfc212
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 03:17

Re: LANDIRENZO ποιο;

Δημοσίευσηαπό dti » Πέμ 01 Δεκ, 2011 14:24

Πολλοί αποφεύγουμε να συστήσουμε ευθέως κάποιον εγκαταστάτη για να μην κατηγορηθούμε οτι κάνουμε διαφήμιση. Ωστόσο, αν διαβάσεις λίγο το forum θα βρεις αρκετά μηνύματα από εγκαταστάτες που αφενός είναι πρόθυμοι να μοιραστούν μαζί μας τις εμπειρίες και γνώσεις τους, αφετέρου βοηθούν χρήστες που έκαναν εγκατάσταση αλλού. Αυτό είναι ένα πολύ καλό σημείο για να ξεκινήσεις τη δική σου έρευνα και παράλληλα να συνδυάσεις εντυπώσεις που έχουν γράψει χρήστες για τη δική τους εγκατάσταση. Μόνος σου πρέπει να καταλήξεις πρώτα σε κάποιους υποψήφιους εγκαταστάτες που γεωγραφικά σε βολεύουν κι από κει και μετά να βρεις το πιο κατάλληλο σύστημα από αυτά που θα σου προτείνουν. Θέλει μελέτη λοιπόν το forum και μέσα από το κινητό αυτό δύσκολα μπορεί να γίνει...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29


Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 41 επισκέπτες