Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Τι μέλλει γενέσθαι;

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό valsam » Δευτ 23 Φεβ, 2015 12:15

tripas έγραψε:
valsam έγραψε:Φιλε tripas μιας και φαινετε να το κατεχεις το αθλημα μηπως γνωριζεις και αλλα αυτοκινητα βενζινης που εχου αναλογα μοτερ ανθεκτικα στο υγραεριο οπως την περιπτωση του citroen c4 σου?
Να μην πεταμε δηλ. ασκοπα τα λεφτουδακια μας για επισκευες στο υπαρχον αυτοκινητο μας,να παρω δηλ. ενα μεταχειρισμενο και να του βαλω το κιτ υγραεριου επανω και να εχω το κεφαλι μου υσηχο!


Έγραψα ενα οδηγό για τον καθημερινο άνθρωπο στο φορουμ.
viewtopic.php?f=10&t=3178

Επειδη είσαι απο θεσσαλονικη δες αυτο http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6087457/
Αλλά το δίνουν ακριβά.Εγω ένα τέτοιο πήρα απο αθήνα το συγκεκριμένο προορίζονταν για taxi στην Αργεντινη , Ρωσια και Κινα. Είναι έτσι διαμορφωμένος ο πάτος του πορτ παγκαζ του που χωρά 63lt LPG αλλά και δυο λεπτες μπουκάλες CNG.
Αν πάρεις peugeot ή citroen ΜΟΝΟ BRC plug&Drive στην http://www.autorace.gr για θεσσαλονικη
αν βρεις κανένα μεταχειρισμενο αθήνα τότε http://www.inctek.gr.

Φιλε γουστα ειναι αυτα αλλα δεν θα μπορουσα να παρω το συγκεκριμενο αυτοκινητο λογο εμφανισης,δεν μου αρεσει καθολου,το 5πορτο το απλο τρωγετε και το 3πορτο ειναι ομορφο αλλα αυτα τα στοπακια στο δικο σου δεν τρωγονται,ειχα το καλοκαιρι εξω απο το σπιτι της κουμπαρας το Citroen C4 VTS 1,6 110HP FULL EXTRA 07 μοντ. με μολις 65,000 χλμ και το εδωσε τελικα στον εμπορα απο οπου πηρε το καινουργιο αυτοκινητο για 2800 ευρω,θα το επαιρνα αλλα ηταν 3πορτο!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό tripas » Δευτ 23 Φεβ, 2015 13:13

Φίλε valsam πάρε ότι σου αρέσει.
Εγω έχω τρια παιδια και ήθελα ένα μεγαλο οικογενειακο αυτοκίνητο.Δεν με απασχολεί η εμφάνηση το αυτοκίνητο το βλέπω καθαρά απο μηχανολογική πλευρα.Με 55.000km , με cruise control ,με ψυγείο, με διζονικους κλιματιμσους, και με μεγαλο πορτ μπαγκαζ στα 4.500ευρω δεν βρήκα τίποτα άλλο στην αγορά.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό NtzanisNikos » Δευτ 23 Φεβ, 2015 13:19

tripas γιατι προτεινεις την autorace στην θεσσαλονικη?καταρχην εκει διαμενεις τωρα
NtzanisNikos
 

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό tripas » Δευτ 23 Φεβ, 2015 13:27

NtzanisNikos έγραψε:tripas γιατι προτεινεις την autorace στην θεσσαλονικη?καταρχην εκει διαμενεις τωρα


Τα τελευταία δεκαπέντε χρονια.
Όσο για την autorace μου φάνηκαν ειληκρινείς και έχω και φίλους απόλυτα ικανοποιημένους.
Ο γεραντίδης έχει δυο κοκκινες απο μένα μια για το πρόγραμμα service και μια για το BRC plug&drive σε subaru 1.6 του 2002.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό NtzanisNikos » Δευτ 23 Φεβ, 2015 13:38

Ξερω σιγουρα οτι το brc δεν κουμπωνει καλα σε subaru 2005 ,κατι με τον εγκεφαλο παιζει.
NtzanisNikos
 

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό tripas » Δευτ 23 Φεβ, 2015 13:44

NtzanisNikos έγραψε:Ξερω σιγουρα οτι το brc δεν κουμπωνει καλα σε subaru 2005 ,κατι με τον εγκεφαλο παιζει.


Ακριβώς αυτο δεν έχει Κ-line προτόκωλο ISO 9141 . Το ξέρεις και εσυ που δεν είσαι εγκαταστάτης αλλα αυτός μου έκανε προσφορά για το αυτοκίνητό μου για ODB συστημα υγραεριου.Τι να πω?
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό NtzanisNikos » Δευτ 23 Φεβ, 2015 13:53

Εγω το ξερω απο κολλητο που ειχαμε παρει τηλ τον lpgas και ο ανθρωπος σαν επαγγελματιας μας ειπε την αληθεια αλλα και απο αλλον εδω επαρχια που το ειχε βαλει μαλλον στο αγρινιο και εχει προβληματα.
NtzanisNikos
 

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό tripas » Δευτ 23 Φεβ, 2015 14:03

NtzanisNikos έγραψε:Εγω το ξερω απο κολλητο που ειχαμε παρει τηλ τον lpgas και ο ανθρωπος σαν επαγγελματιας μας ειπε την αληθεια αλλα και απο αλλον εδω επαρχια που το ειχε βαλει μαλλον στο αγρινιο και εχει προβληματα.


Εγω το ξέρω απο το manual της SUBARU και απο το manual της BRC Plung&Drive που αναφέρουν τα πρωτόκολλα.
Ο lpgas είναι γνώστης δεν με ενδιαφέρει μόνο να είναι επαγγελματιας.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό NtzanisNikos » Δευτ 23 Φεβ, 2015 14:29

Απο τα γραπτα σου φαινεται οτι εχεις γνωσεις ,γιατι πηγες εξαρχης στον γεραντιδη για προσφορα brc ? γιατι καποιος ψαγμενος και εχεις δουλεψει στην TOYOTA και εχεις αποκομμισει πολλα απο εκει δεν θα πηγαινε για προσφορα απο καποιον που ηξερε οτι δεν ειναι συμβατο με το αυτοκινητο του.Δεν φαινεσαι για τυχαιος να σηκωθεις ενα πρωι και να πας σε καποιο μαγαζι για τοποθετηση κιτ
Εγω π.χ. που δεν εχω γνωσεις εκατσα 8 μηνες περιπου και διαβαζα και επαιρνα γνωμες και δεν το ειχα να βαλω παρολο που ειχα καταληξει οτι θελω ενα κιτ αξιοπιστο και με OBD. Αλλα μολις βρηκα εναν φιλο με ford 1.400 με zetec κινητηρα και bardolini χωρις ψεκασμους βενζινης και 80000 στο αεριο με συνολο 260000 τοτε αλλαξα γνωμη .Ηθελα να παω αθηνα για τοποθετηση στον lpgas μια δυο φορες μου ελεγε οτι η τοποθετηση γινεται σε μια μερα και οταν πηρα για ραντεβου γιατι ειμαι μακρια μου ειπαν δεν γινεται σε μια ημερα ασχετως αλλων ραντεβου.Ετσι πηγα στην θεσσαλονικη που ειχα και δουλεια αλλα και ειχα σπιτι για διανυκτερευση για να μην ξεφυγω στα εξοδα
NtzanisNikos
 

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό tripas » Δευτ 23 Φεβ, 2015 14:47

Φίλε NtzanisNikos αυτο συνέβει πριν 2,5 χρόνια με τον γεραντίδη.
Όταν πήρα την αποφαση να βάλω υγραέριο ήθελα να δω τι τιμές παίζουν καταρχάς στην αγορά.
Είχα ακούσει καλα λογια για την αξιοπιστία της BRC και πήγα και στον Γεραντίδη για να είμαι ακριβής πήγα και για OMVL.
Μου δίναν τιμή και μετα διάβαζα το manual για να δώ αν είναι συμβατοι οι εγκεφαλοι καταρχάς. Δεν κάθομαι στον ελευθερο μου χρόνο με τρια παιδια να διαβάζω manual που δεν με αφορούν.
Το να σου τρυπήσουν στα σωστα μέρη και να στο σεταρουν βασική προυποθεση είναι τα ηλεκτρονικα να επικοινωνουν.
Αν σε αυτά ο άλλος είναι φαουλ φάουλ θα είναι με μεγάλη πιθανότητα και στα αλλα.
Όταν είδα όμως τι κυκλοφορεί μετα εξαναγκαστικα να ψαχτω.Μίλησα και με κανα δυο εμπόρους κινητήρων.
Επιπλέον εργάζομαι σε μια εταιρεια με 250 περίπου Μηχανολογους Μηχανικους και δίνουμε software σχεδόν σε όλη την αυτοκινητοβιομηχανια. Πηγαίνωντας ταξίδια στην Ιαπωνια έβλεπα ότι όλα σχεδον τα taxi ήταν υγραέριο. Μιλώντας με τους συναδέλφους μου εκεί διαπίστωσα ότι πρώτη προυπόθεση είναι ο κινητήρας και μετα όλα τα άλλα.
Δεν είναι το επαγγελμα μου αυτο και ούτε έχω βλεψεις .
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τι άλλο υπάρχει εκεί έξω;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες