Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Τι μέλλει γενέσθαι;

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 16 Φεβ, 2015 08:37

Ναι υπαρχει σε 3-6-9-12 μοιρες αναλογα με το αυτοκινητο ολα ερχοντε ετοιμα ρυθμισμενα απο το εργοστασιο
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό anton » Τετ 18 Φεβ, 2015 02:15

Qgas έγραψε:Ναι υπαρχει σε 3-6-9-12 μοιρες αναλογα με το αυτοκινητο ολα ερχοντε ετοιμα ρυθμισμενα απο το εργοστασιο

1. Θα εχει απώλειες στην Ιπποδύναμη;
2. Ειναι με ανθρακονηματινες δεξαμενες, τις πιο ελαφρες; Αλλιως πόσο διαφορα στην τιμή εχει;
3. Κανει μικροψεκασμους βενζίνης το Prins για να προφυλαξει τις βαλβίδες; 8 κύκλους φυσικο αέριο και 1 βενζίνης θελουμε. Το λογικο ειναι ότι κανει

ενδιαφερεται πάρα μα παρα πολύ σαν εμενα και ο φίλος μου και συναδελφος με mitsubishi outlander 2400 cc 6ετιας
και οι δυο θελουμε με διορθωση του αβανς για να μην εχει 20% απωλεια στην ιπποδύναμη και ανθρακονηματινες δεξαμενες για να μην εχουμε αναγκη να βάλουμε προσθηκες στην αναρτηση πίσω. Καθε μερα για να παμε στη δουλεια μας κανουμε 70 χλμ πηγαινε έλα και περναμε μπροστα απο φυσικο αεριο. Μη σου πω οι περισσοτεροι απο το νοσοκομειο μας εχουν τζιπ και ενδιαφερονται για αυτη τη λύση. Το κοστος για όλους εμας θα αποσβεσθει με τα τοσα χλμ για τη δουλεια μας γιατι κανουμε 20.000 χλμ το ετος μονο για αυτη.

ΥΓ πολλη δουλεια, αργησα να απαντησω, δεν περιμενα και τόσο ευχαριστα νέα ότι επιτελους υπάρχει δυνατοτητα να βαλουμε φυσικο αεριο και στην Ελλαδα. Εδω ειχαμε με το φιλο μου σκεφτει να παμε Βουλγαρια!!! Αλλα μετα σκεφτηκαμε πως θα περναγαμε ΚΤΕΟ εδω; Άμα θελαμε καμια ρυθμιση, διορθωση, βλαβη, που θα τρεχαμε;
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 18 Φεβ, 2015 22:12

Απωλειες θα εχει σε περιορισμενο επιπεδο του 5-10'% μετα τις διορθωσεις του αβανς .. Ανθρακονηματικες δεξαμενες type φυσικα στο πορτμπαγκαζ .. ( στο υγραεριο βαζεις 60 λιτρα απο κατω στο outlander .. )

Ψεκασμο δεν εχει εχει vave care ειδκο συστημα λιπανσης βαλβιδων ...

Ερωτηση απο 3000-4000 € για ενα τετοιο κιτ γιατι οταν με 1000 ευρω βαζεις ενα prins σχεδον ιδιο με υγραεριο ; Χωρις πολλα πολλα ; Ποτε θα κανεις αποσβεση ; Μια type 4 εχει απο 1500-2000 ευρω ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό valsam » Πέμ 19 Φεβ, 2015 13:16

Qgas συνεχεια ρωτας τον κοσμο "ποτε θα κανεις αποσβεση?",η απαντηση ειναι ευκολη ,παρε ενα κομπιουτερακι και δεν ποτε θα κανει αποσβεση,με τιμη λιτρου του υγραεριου στα 0,75 εδω Θεσ/νικη (τωρα που ειναι φθηνα δηλ.!) και του Φυσικου αεριου στα 0,765 το κιλο που ειναι σχεδον οσο 2 λιτρα υγραεριου αντε πες μας σε ποσο καιρο θα κανει ο κοσμος αποσβεση?
Σχεδον μισα τα λεφτα που απο αυτα που χρειαζετε καποιος με υγραεριο ,χονδρικα να το πουμε δηλ. εγω π.χ που σε εναν χρονο μεσα εκαψα υγραεριο για 2500 ευρω με Φ.Α Qgas θα ηθελα η δεν θα ηθελα το πολυ 1300-1400 (βρε και 1500 πες ,παλι 1 χιλιαρικο τσεπη ειναι!)ευρω?
Καποιος δηλ. που κανει 30-40,000 χλμ τον χρονο θα τα βγαλει τα παραπανω λεφτα που χρειαζονται για την μετατροπη του αυτοκινητου του σε cng ναι η οχι?
Εχω φιλο με vw up cng και ο ανθρωπος σωθηκε,γεμιζει με κερματα μια φορα την εβδομαδα (7-8 ευρω!)και κανει 300-350 χιλιομετρα με αυτα τα λεφτα!
Γιατι απογοητευετε τον κοσμο στο να μην βαλει cng δεν το καταλαβαινω!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 19 Φεβ, 2015 17:57

1.6 lt υγραεριου ειναι ... αν υπαρχουν τοσα χρηματα δεν υπαρχει προβλημα ακομα και LNG βαζουμε οταν θα βγει..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό anton » Πέμ 19 Φεβ, 2015 18:26

το θεμα ειναι ότι βαζεις κατι που θα κρατησει πολλα χρονια και δε θα εχεις ραβε ξυλωνε, δινεις και 3500 ευρω για εγκατασταση cng, αφού τοσα δινουμε το χρόνο για καυσιμα και θα πεσει στο μισό με το φυσικο αεριο. Οπότε σε δυο χρονια ερχεται η αποσβεση. Ομως το τεραστιο πρόβλημα ειναι ότι δεν μπορεις στο φυσικο αεριο να εχεις μικροψεκασμους βενζίνης, οπότε η καταστροφη των βαλβίδων στα 3 χρόνια ειναι βεβαιη. Μάλλον αυτο γίνεται γιατι το αεριο πρεπει να εχει αυξημενο αβανς ενω η βενζίνη όχι. Ουτε οι λαδιερες ξυδιερες δε σε σώζουν φυσικα. Οπότε ακομα μαζι με τον φιλο μου θα παραμεινουμε σε αναμονη εως ότου αποκτηθει πείρα στην εγκατασταση του φυσικου αεριου στην Ελλαδα, που ειναι στα σπαργανα σε αντιθεση με τη Βουλγαρια
YΓ και εγω διαβασα σε πολλα περιοδικα ότι αντιστοιχει σε 2 λιτ υγραεριου
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό valsam » Πέμ 19 Φεβ, 2015 18:55

Qgas έγραψε:1.6 lt υγραεριου ειναι ... αν υπαρχουν τοσα χρηματα δεν υπαρχει προβλημα ακομα και LNG βαζουμε οταν θα βγει..

Μηπως κανεις αποιο χοντρο λαθος φιλε Qgas και δεν ειναι 1 κιλο CNG=1.6 lt υγραεριου και ειναι 2 λιτρα lpg=1κιλο CNG?
http://www.fisikon.gr/uploads/files/Mer ... %CE%91.pdf
http://cngeurope.com/fuel-calorific-values/

Fuel Calorific Values
Propane-butane(LPG) =11950 kcal/kg
Natural gas=12500 kcal/kg
Oπου 1kg lpg = 1,885 λιτρα LPG!!!!!!
https://www.ato.gov.au/print-publicatio ... ss/?page=8
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 19 Φεβ, 2015 22:31

Οχι υπαρχουν 2 τυποι ΦΑ το HP και το LP ανλογα με τα οκτανια .. Σε ολη την ευρωπη .. Εδω εχουμε το φθηνο εχουν διαφορα τιμης περιπου 30 λεπτα το κιλο ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 19 Φεβ, 2015 22:36

anton έγραψε:το θεμα ειναι ότι βαζεις κατι που θα κρατησει πολλα χρονια και δε θα εχεις ραβε ξυλωνε, δινεις και 3500 ευρω για εγκατασταση cng, αφού τοσα δινουμε το χρόνο για καυσιμα και θα πεσει στο μισό με το φυσικο αεριο. Οπότε σε δυο χρονια ερχεται η αποσβεση. Ομως το τεραστιο πρόβλημα ειναι ότι δεν μπορεις στο φυσικο αεριο να εχεις μικροψεκασμους βενζίνης, οπότε η καταστροφη των βαλβίδων στα 3 χρόνια ειναι βεβαιη. Μάλλον αυτο γίνεται γιατι το αεριο πρεπει να εχει αυξημενο αβανς ενω η βενζίνη όχι. Ουτε οι λαδιερες ξυδιερες δε σε σώζουν φυσικα. Οπότε ακομα μαζι με τον φιλο μου θα παραμεινουμε σε αναμονη εως ότου αποκτηθει πείρα στην εγκατασταση του φυσικου αεριου στην Ελλαδα, που ειναι στα σπαργανα σε αντιθεση με τη Βουλγαρια
YΓ και εγω διαβασα σε πολλα περιοδικα ότι αντιστοιχει σε 2 λιτ υγραεριου



Το valvecare δεν ειναι λαδιερα η ξυδερια ειναι συστημα λιοπανσης με προσθετα για λιπανση βαλβιδων .. Mε διακλαδωση ανα κυλινδρο .. Δεν υπαρχει αμαξι με βαλβιδες με το συστημα αυτο ....

κατα την prins μετα απο ατελιωτες δοκιμες στο dyno με πολλα μοτερ με μικροψεκασμους βενζινης δεν ειδαν καμια διαφορα με τον ψεκασμο η χωρις .
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό valsam » Παρ 20 Φεβ, 2015 00:14

Qgas έγραψε:
anton έγραψε:το θεμα ειναι ότι βαζεις κατι που θα κρατησει πολλα χρονια και δε θα εχεις ραβε ξυλωνε, δινεις και 3500 ευρω για εγκατασταση cng, αφού τοσα δινουμε το χρόνο για καυσιμα και θα πεσει στο μισό με το φυσικο αεριο. Οπότε σε δυο χρονια ερχεται η αποσβεση. Ομως το τεραστιο πρόβλημα ειναι ότι δεν μπορεις στο φυσικο αεριο να εχεις μικροψεκασμους βενζίνης, οπότε η καταστροφη των βαλβίδων στα 3 χρόνια ειναι βεβαιη. Μάλλον αυτο γίνεται γιατι το αεριο πρεπει να εχει αυξημενο αβανς ενω η βενζίνη όχι. Ουτε οι λαδιερες ξυδιερες δε σε σώζουν φυσικα. Οπότε ακομα μαζι με τον φιλο μου θα παραμεινουμε σε αναμονη εως ότου αποκτηθει πείρα στην εγκατασταση του φυσικου αεριου στην Ελλαδα, που ειναι στα σπαργανα σε αντιθεση με τη Βουλγαρια
YΓ και εγω διαβασα σε πολλα περιοδικα ότι αντιστοιχει σε 2 λιτ υγραεριου



Το valvecare δεν ειναι λαδιερα η ξυδερια ειναι συστημα λιοπανσης με προσθετα για λιπανση βαλβιδων .. Mε διακλαδωση ανα κυλινδρο .. Δεν υπαρχει αμαξι με βαλβιδες με το συστημα αυτο ....

κατα την prins μετα απο ατελιωτες δοκιμες στο dyno με πολλα μοτερ με μικροψεκασμους βενζινης δεν ειδαν καμια διαφορα με τον ψεκασμο η χωρις .

Δεν υπαρχει αμαξι με βαλβιδες με το συστημα αυτο ....,τι θελεις να πεις φιλε Qgas με αυτο?
Θελεις να μου πεις οτι αν βαλω valvecare δεν θα εχω προβλημα με τις βαλβιδες,δηλ. το αυτοκινητο μου που βρισκεται στις black list δεν θα παρουσιασει προβλημα VSR αν βαλω συστημα valvecare?
Λοιπον ακομη δεν εχουν κλεισει εντελος οι βαλβιδες μου,λοιπον ερχομαι αυριο κι'ολας στην Αθηνα να μου περασεις συστημα valvecare,μου δινεις γραπτως εγγυηση οτι δεν θα μου κλεισουν οι βαλβιδες ναι η οχι?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τι άλλο υπάρχει εκεί έξω;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες