Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Τι μέλλει γενέσθαι;

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό fotisly » Δευτ 09 Ιουν, 2014 23:14

καπως ετσι θα παει η δουλεια!!
αυτο πρεπει να εννοουσε μια ταξιτζου στην βουλγαρια που εγω την ρωτουσα αν καιει gas lpg και αυτη μ ελεγε noooo lpg ,eco gas και δωσε παρε να συνενοηθουμε και μετα μου πεταξε κ ενα σαν μεθανιο και δεν εβγαλα ακρη τι διαλο αεριο εκαιγε!!!η συζητηση εγινε με ελληνικοαγγλικα απο εμενα και αγγλικοβουλγαρικα απο αυτην :lol:
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 11 Ιουν, 2014 09:43

1 λιτρο φυσικο αεριο ισουτε με 2 λιτρα υγραεριο ,το 1 κιλο φυσικο αεριο προχθες που ημουν στη Βουλγαρια ειχε 1,71 λεβα δηλ. 87 λεπτα του ευρω η αλλιος 43,5 λέπτα το αντιστοιχο λιτρο υγραεριου και το υγραεριο ειχε 1,10 λεβα δηλ. 56 λεπτα το λιτρο ,οχι και τεραστια διαφορα και οι Βουλγαροι απαρνηθηκαν εντελος το υγραεριο,εδω Θεσ/νικη που εχει 0,97 λεπτα το φυσικο αεριο δηλ. 48,5 λεπτα το αντιστοιχο λιτρο υγραεριου και το υγραεριο εχει 0,92 μιλαμε για σχεδον διπλασια τιμη,αν γινουν αλλα 2-3 πρατηρια με φυσικο αεριο κανεις πια δεν θα βαζει υγραεριο!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό anton » Κυρ 21 Σεπ, 2014 00:34

παντως άνοιξε καινουργιο πρατηριο φυσικου αεριου στην Εθνικη οδο στο υψος της Νεας Φιλαδέλφειας ΕΚΟ εχει βενζίνη και ειναι απο τη μερια της Ν Φιλαδελφιας. http://www.fisikon.gr/diktuo-pratirion.html
για εμενα ειναι σε εξαιρετικα βολικό σημειο. Μαλιστα την πολυ βενζίνη την καιω για να ανεβοκατεβω στη δουλεια μου 27Χ2=54 χιλιομετρα συνολικα πηγαινε-ελα καθημερινά και αυτο βρισκεται στη διαδρομή μου! Σκεφτομαι οτι πρoεκλογικά μπορει να δώσουν καμια επιδότηση για μετατροπή σε φυσικο αέριο και θα περιμενω μεχρι τότε. Εχω ενα RAV4 ΜΚΙΙ οπότε ειμαι μια χαρά για μετατροπή, μαλιστα σκέφτομαι τότε να βάλω το φθηνο συστημα υγρού ψεκασμού της vialle LiquidSi. 1190 χωρις ΦΠΑ εχει για το υγραεριο το συστημα αυτο, για το CNG λετε να εχει κανα χιλιάρικο παραπανω λογω των δεξαμενων;
το κακο βεβαια ειναι το μεγαλο κοστος, τα συν 200 κιλά των δεξαμενών και η μειωση της ιπποδύναμης κατα 20% αφού δεν υπάρχουν ακομα στην Ελλαδα οι ειδικες βαλβίδες αυξησης του αβάνς για αποκατασταση της ιπποδύναμης που χανεται με το cng
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 21 Σεπ, 2014 20:29

A δεν εινσι φθηνο το liquid Si με την έννοια του υποδιεστερου τεχνολογικα εινσι και ανώτερο ..
Β. Φυσικο αεριο δεν παίζει στο αμαξι σου θα εχεις μεγάλη απώλεια ιπποδύναμης
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό anton » Κυρ 21 Σεπ, 2014 23:56

καλα συγνωμη αλλα εδω υπάρχουν 1000 αρια κατασκευαστικά που λειτουργουν με φυσικο αεριο εξαρχής και δεν φτάνουν τα 150 άλογα από 2000 κυβικά εκατοστά;
Σημερα ειναι ξεπερασμένο το υγραεριο, μονο CNG. Εδω η Βουλγαρια πλεον μονο CNG μετατρεπει απο τωρα και επειτα, πιο μεγαλα αυτοκινητα από το δικο μου εχουν;
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 22 Σεπ, 2014 04:52

αλλο το εργοστασικο αλλο η μετατροπη .. μοιρασμενο βαρος κυλινδροκεφαλη χαρτογραφηση κτλ οτσν πεσουν οι δεξαμενες ανθρακονηματος απομτα 1500 € στα 300 το συζηταμε
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό valsam » Δευτ 22 Σεπ, 2014 12:37

Qgas έγραψε:Β. Φυσικο αεριο δεν παίζει στο αμαξι σου θα εχεις μεγάλη απώλεια ιπποδύναμης

Kαι αυτα http://europegas.pl/en/portfolio-posts/eg-avance-32/
http://www.aeb.it/Products/Products/Cat ... processors
http://www.landirenzo.com.br/en/?target ... =72&cid=10

τι ρολο παιζουν δηλαδη,για μονο μοστρα τα εβγαλαν,μουφα η δουλεια δηλ.?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Δευτ 22 Σεπ, 2014 13:21

Το cng ειναι οντως πολυ ανεπτυγμενο στο εξωτερικο και δουλευει και αρκετα. Στην ελλαδα με 4 πρατηρια ειναι αστειο να συζηταμε για φυσικο αεριο, εδω με 40 πρατηρια πριν απο 4 χρονια υγραεριου μονο στην αθηνα και ολοι το θεωρουσαν μεγαλο μειονεκτημα. Οταν επιτραπει το lng υγροποιημενο φυσικο αεριο τοτε θα το δουμε. Μεχρι εκεινη την στιγμη πρατηρια θα μπορουν να ανοιξουν μονο σε σημεια που περναει ο αγωγος φυσικου αεριου και με κοστος κατασκευης ενος πρατηριου εξωπραγματικο. Καντε υπομονη και συνεχιστε να δουλευετε με υγραεριο τα αυτοκινητα σας. Επισης θα συμφωνησω και με τον qgas για το κοστος των δεξαμενων που ειναι στα υψη αυτη την στιγμη.



www.ecokinisi.gr
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό valsam » Δευτ 22 Σεπ, 2014 16:07

ECOKINISI έγραψε:Το cng ειναι οντως πολυ ανεπτυγμενο στο εξωτερικο και δουλευει και αρκετα. Στην ελλαδα με 4 πρατηρια ειναι αστειο να συζηταμε για φυσικο αεριο, εδω με 40 πρατηρια πριν απο 4 χρονια υγραεριου μονο στην αθηνα και ολοι το θεωρουσαν μεγαλο μειονεκτημα. Οταν επιτραπει το lng υγροποιημενο φυσικο αεριο τοτε θα το δουμε. Μεχρι εκεινη την στιγμη πρατηρια θα μπορουν να ανοιξουν μονο σε σημεια που περναει ο αγωγος φυσικου αεριου και με κοστος κατασκευης ενος πρατηριου εξωπραγματικο. Καντε υπομονη και συνεχιστε να δουλευετε με υγραεριο τα αυτοκινητα σας. Επισης θα συμφωνησω και με τον qgas για το κοστος των δεξαμενων που ειναι στα υψη αυτη την στιγμη.



http://www.ecokinisi.gr

Ναι συμφωνω ειναι μεγαλο μειονεκτιμα ο μικρος αριθμος πρατηριων για τους περισσοτερους αλλα ξερεις οτι για μια μικρη μεριδα κοσμου το θεμα των ελαχιστων πρατηριων δεν αποτελει και πολυ μεγαλο προβλημα γιατι στο καθημερινο τους δρομολιο περνανε μπροστα απο αυτα τα πρατηρια cng(εγω ειμαι ενας απο αυτους!)?
Συμφωνω επισης οτι μεγαλο προβλημα ειναι το κοστος των δεξαμενων,αλλα απο την αλλη δεν ειναι μεγαλο προβλημα το καρτελ υγραεριου που το εχουν καταστησει πανακριβο σε σχεση με το cng(και εσεις οι εγκαταστατες τι κανετε για αυτο το αισχος του καρτελ που σας πλητει το επαγγελμα αφανταστα?) ?
Καλη η προτροπη σου φιλε να συνεχισουμε να δουλευουμε τα αυτοκινητα μας με υγραεριο αλλα με 73 λεπτα τιμη λιτρου οπως εχει σημερα στην Βεροια και οχι 90 που εχει σημερα στην Θεσ/νικη, τα 73 λεπτα του υγραεριου σε συγκριση με τα 55 λεπτα της τιμης λιτρου του cng παλευονται, ομως τα 55 με τα 90 η διαφορα ειναι τεραστια και δεν παλευονται!
Ετσι αν ειναι σημερα καποιος στο διλημα τι να βαλει στο αυτοκινητο του lpg η cng σε ορισμενες περιπτωσεις οπως αυτους που ανεφερα (αυτοι που περνανε καθημερινα μπροστα απο αυτα τα ελαχιστα πρταηρια cng)παρα το αυξημενο κοστος των δεξαμενων cng με χιλια!
Το ξαναλεω,εγω αν ηταν εγω να βαλω σημερα κανουργιο συστημα, cng θα εβαζα ασηζητητη,εδω και 15 μηνες εχω βαλει 2730 λιτρα υγραεριου,σου βαζω με Μ.Ο τιμη 0,91 λεπτα το λιτρο= 2,484 ευρω,με cng θα ηθελα 1460 κιλα με 96 λεπτα το κιλο =1400 ευρω!!!
1+ ολοκληρο χιλιαρικο παραπανω το κοστος μετακινησης με υγραεριο,βγαινει η δεν βγαινει το παραπανησιο κοστος των πανακριβων φιαλων cng σε σχεση με ενα συστημα υγραεριου?
Στα 21.000 χλμ που εχω κανει μεχρι τωρα με lpg αν τα ειχα κανει με cng θα ειχα κανει αποσβεση το συστημα μαζι με τις πανακριβες δεξαμενες(δηλ. οπως εκανα και με το συστημα υγραεριου μολις τωρα!),και θα ειχα και λεφτα καβαντζα (απο την συνολικη εξοικονομιση διαφορας cng-βενζινης!)για να φτιαξω και καπακι-βαλβιδες-εδρες αν μου εβγαζε(οχι ολο το ποσο αλλα καμποσο!),βρε και να μην ειχα κανει ακομη εξοικονομιση για την μελοντικη ζημια απο VSR με τετοια διαφορα τιμης cng-βενζινης σε χρονο ντε-τε τα λεφτα θα εβγαιναν!
Τωρα με το υγρεαριο το μονο που κανουμε εμεις οι υγραεριοκινητοι ειναι να γλυφουμε κανα κοκαλακι που και που και οι κοπροι τα λαμογια οι καρτελαδες να τρωνε με χρυσα πηρουνια!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: CNG - Φυσικό αέριο για αυτοκίνηση

Δημοσίευσηαπό gakost » Δευτ 22 Σεπ, 2014 17:51

Επειδή έχεις βάλει σκοπό της ζωής σου να γλιτώσεις και το τελευταίο € να σου θέσω τους εξής προβληματισμούς:

1)Την απαξίωση του αυτοκινήτου σου την έχεις υπολογίσει; Από την στιγμή που θα βάλεις ΦΑ κατευθείαν παντρεύτηκες και απαξίωσες το αυτοκίνητο σου μιας και αν θελήσεις να το πουλήσεις δεν θα βρεις εύκολα κάποιον να το πάρει. Με το υγραέριο δεν ισχύει αυτό.

2) Ποιος σου είπε ότι η τιμή του υγραερίου θα είναι αυτή; Να σου πω επειδή έτυχε να παρακολουθώ την τιμή του ΦΑ παλιότερα μιας και με βόλευε το πρατήριο στην Ανθούσα ότι είχε κοντά στο 1,1€ το κιλό. Εσύ πιστεύεις θα παραμείνει η τιμή αυτού που υπολογίζεις; Τι ανταγωνισμός θα λειτουργήσει με μόνο μια εταιρία που θα διαχειρίζεται και την εισαγωγή και την διανομή και την πώληση ΦΑ;

3) Τι αυτονομία θα έχεις; Αν πας κάπου ταξίδι θα έχει να βάλεις όταν τελειώσει ή θα κάνεις τα περισσότερα χιλιόμετρα με βενζίνη;

:think:
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τι άλλο υπάρχει εκεί έξω;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες