Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

[Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δείτε πώς διαμορφώνονται οι τάσεις στην κοινότητα της υγραεριοκίνησης

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό anton » Σάβ 24 Σεπ, 2016 10:34

Εαν ειναι να βαλετε redex στο υγραεριοκινητο, μηπως τοτε θα πρεπει να το δουλεψετε μονο με βενζινη, μεχρι να καταναλωθει; Ολα μα ολα τα καθαριστικα κανουν γλιτσα στο ρεζερβουαρ αν μεινουν πανω απο 3μηνο περιπου. Για αυτο ενας απο το εδω φορουμ που αλλαξε 3 αντλιες λογω γλιτσας, οχι μονο δε βαζει επιπλεον καθαριστικα, αλλα ψαχνει και βενζινα απο πρατηριο ελευθερο που ειναι η μονη χωρις καθαριστικα. Αυτο κανω και εγω για να φυλλαγομαι.

Ομως γλιτσα παντα θα γινεται και λεω να βαζω redex ή wurth καθε 6 ή 12 μηνες στη μεγιστη δοση σε μισο ρεζερβουαρ και να το καιω μονο με βενζινη όλο. Απο το φορουμ του rav4 ετσι ελυσε πολλαπλες διακοπες και γυρισματα σε βενζινη σε συστημα vialle lpdi. Αυτος εβαλε όλο το μπουκαλι 300 μλ wurth http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%200 ... -13048.pdf
απο λιγη βενζινη και γεμισε ρεζερβουαρ αφου του ειπα για γλιτσα. Μετα εκαιγε μονο βενζινη μεχρι να τελειωσει.

Απλα σκεφτομαι το redex γιατι πραγματι όπου το εβαλα ειδα σημαντικο δυναμωμα του κινητηρα (Nissan cherry 1000cc 50hp 1986 αγορασμενο καινουργιο επιανε τελικη 145 και με redex 160 κοντερισια, κινητηρας με 65.000 χλμ 4 ετων, όμως αμεσως μετα εκαιγε 1 λιτρο λαδι στα 10,000 χλμ ενω πριν καθόλου!) και τρομερη ευστροφία, αλλα επειτα του redex όλοι οι κινητηρες μου αρχισαν να μου καινε λαδια! Το ιδιο και σε όλους τους γνωστους που το εβαλαν με συμβουλη μου. Προσοχη, βαζαμε μονο λιγο σε καθε γεμισμα! 5-10 μλ! Φανταζου να το βαζαμε με τη μια! Δεστε το και εσεις, μηπως σας αυξησε την καταναλωση λαδιου;;;
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό referravag » Κυρ 25 Σεπ, 2016 01:56

Αντώνη (αν μαντεύω σωστά από το login σου), εγώ πρώτη φορά ακούω ότι τα πρόσθετα δημιουργούν γλίτσα... Όπως και ότι υπάρχουν βενζίνες που δεν έχουν καθόλου πρόσθετα... Δεν σε αμφισβητώ, αλλά αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι βάση νομοθεσίας όλα τα καύσιμα υποχρεούνται να έχουν κάποια ποσότητα πρόσθετων καθαριστικών στη σύστασή τους...

Όσον αφορά το Redex, εγώ όπως έγραψα και πιο πάνω στο diesel έχω δει τρομερή διαφορά... Κατανάλωση λαδιού δεν ξέρω αν έχω. Μέχρι την προηγούμενη φορά που είχα αλλάξει λάδια δεν είχε χρειαστεί να συμπληρώσω... Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα με τσιμούχες κλπ... Θα το παρατηρήσω πάντως να δω... Μου είχε πει ένας μηχανικός πιο παλιά που είχα χρησιμοποιήσει αντικαπνικά να μην τα βάζω γιατί καταστρέφουν τις τσιμούχες και τις φλάτζες εσωτερικά γιατί ανεβάζουν πολύ την θερμοκρασία... Με το διαγνωστικό πάντως που έχω παρακουθήσει και ένα ταξίδι που έκανα με Redex πρόσφατα αλλά και παλαιότερα με πρόσθετο προστασίας DPF, οι θερμοκρασίες των καυσαερίων ήταν ίδιες όπως και χωρίς πρόσθετο...

Θα έχω το νου μου... Α επίσης 3 μήνες το καύσιμο δεν μένει για κανένα λόγο στο ρεζερβουάρ... Στο υγραεριοκίνητο συμπληρώνουμε 15-20€ βενζίνη κάθε μήνα περίπου ενώ το diesel ακόμη και αν το φουλάρω και δεν το κινήσω πολύ, σε ένα μήνα το πολύ το έχω κάψει. ;)

Η γλίτσα δημιουργείται από το καύσιμο που μένει πολύ καιρό στάσιμο μέσα στο ρεζερβουάρ χωρίς να καταναλώνεται (πχ 3 μήνες που είπες) μέσα ειδικά το diesel μπορεί να πιάσει μύκητες και αυτές τις "μύξες" που λέμε... Εκεί ρίχνεις ένα πρόσθετο καθαριστικό και τις διαλύει όλες αυτές τις "μύξες".

Για τους υγραεριοκίνητους η Liqui Moly κυκλοφορεί στην αγορά ένα πρόσθετο που το λέει Petrol Stabilizer και βοηθά να διατηρηθεί η βενζίνη για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα... Κοίταξέ το και αυτό. ;)
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό anton » Κυρ 25 Σεπ, 2016 06:21

Σημαντικες οι πληροφοριες που δινεις και ευχαριστω
Στη βενζινα βαζω 10 ευρω καθε 20 ημερες, ομως παντα κοντα στο ενα τεταρτο ειμαι. Δεν μπορεις να αφησεις να δουλευει η λαμπακι ωστε να αδειασει ολη. Απλα αναμιγνυεις παλια και καινουργια. Θα εχω σοβαρα υποψη μου το σταθεροποιητη καυσιμου! Μονο να υπαρχει καποιος που το χρησιμοποιησε λιγο καιρο να παρουμε πλητοφοριες, αλλιως θα το δοκιμασω πρωτος.
Αντωνης
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 26 Σεπ, 2016 00:10

Καλησπέρα Αντώνη!

Η Liqui Moly είναι κορυφαία εταιρεία σε πρόσθετα και λιπαντικά. Εμπιστεύσου την με κλειστά μάτια...

Σήμερα έλεγξα την στάθμη του λαδιού στο diesel μου (Opel Astra J 1.3 ecoflex). Όπως και τις προηγούμενες φορές έτσι και σήμερα μετά από 9.000χλμ από την τελευταία αλλαγή, η στάθμη είναι πάνω πάνω και δεν χρειάζεται καθόλου συμπλήρωμα. Άρα στην περίπτωσή μου δεν βλέπω να σχετίζεται η κατανάλωση του λαδιού σε τα πρόσθετα...

Μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει 1 πρόσθετο από την αντιπροσωπεία (Wurth-το χειρότερο- μου έκανε κάποια κομπιάσματα), 3 αντικαπνικά της Liqui Moly (μείωναν τη συχνότητα των αναγεννήσεων του DPF στο μισό), 1L Biodiesel Additive της Liqui Moly , 2 πρόσθετα προστασίας DPF (και αυτά έκαναν δουλειά) και 1 δόση Redex (με το οποίο και θα συνεχίσω μάλλον από εδώ και πέρα). :) Αντικαπνικά δεν τα χρησιμοποιώ πλέον... Μου έχουν μείνει 5 μπουκαλάκια και κάθονται στο ντουλάπι εδώ και δύο χρόνια... Είναι μεγάλη η συζήτηση για τα αντικαπνικά...

Το αυτοκίνητο έχει ~94.000χλμ. Μέχρι τώρα μηδενική κατανάλωση λαδιού... Σε όλα τα προηγούμενα βάλε και έναν παράλληλο εγκέφαλο (Racechip Pro2) ο οποίος είναι σχεδόν 40.000χλμ πάνω στο αυτοκίνητο. Εμπιστεύσου με κλειστά μάτια προϊόντα της Liqui Moly. ;)

Βαγγέλης :)
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 25 Σεπ, 2017 15:39

Είδα πρόσφατα αυτό, ένα παλιό βίντεο, πιθανότατα να ήταν και καθαρή διαφήμιση,


https://www.youtube.com/watch?v=03nL8Z0dRkI.

Σκεφτόμουν μιας και είναι φθηνό, μήπως αξίζει τελικά; Δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό στο αυτοκίνητο και εμένα είναι και η έκδοση που δεν αλλάζει φίλτρο καυσίμου. Πάντως κακό δεν πρέπει να κάνει.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 25 Σεπ, 2017 23:08

Χρησιμοποίησέ το άφοβα... Είναι το καλύτερο πρόσθετο που έχω χρησιμοποιήσει για πετρέλαιο. Θα το χρησιμοποιήσουμε και εμείς στα βενζινοκίντα/υγραεριοκίνητα κάποια στιγμή... Στο πετρέλαιο εγώ είδα μεγάλη διαφορά στην ροπή... Μόνο τα καλύτερα έχω να λέω για το Redex πετρελαίου... Με διαφορά το καλύτερο απ' ότι έχω χρησιμοποιήσει... Φαντάζομαι το ίδιο καλό θα είναι και αυτό για την βενζίνη...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό nickL » Παρ 13 Απρ, 2018 23:15

Δεν το βρήκα τελικά το redex, και πήρα Liqui moly.

Μου είπαν και για άλλο ένα αμερικάνικο berryman, το ξέρει κανείς;
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό referravag » Σάβ 14 Απρ, 2018 13:47

Δεν βρήκες Redex?? Μέχρι και ο Σκλαβενίτης το πουλάει! Επίσης υπάρχει στα περισσότερα πρατήρια και σίγουρα θα το βρείτε φθηνότερα σε καταστήματα με ανταλλακτικά.

Εμείς ρίξαμε για πρώτη φορά στο Peugeot πρίν κάνα 2 βδομάδες αυτό της μιας δόσης σε μισό ρεζερβουάρ βενζίνης ώστε να είναι σαν να ρίξαμε διπλή δόση καθώς δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ πρόσθετο βενζίνης απ' όταν αγοράστηκε το αυτοκίνητο πριν 10 χρόνια. Η διαφορά είναι άμεσα αντιληπτή στην σπιρτάδα σε λειτουργία με βενζίνη, γενικότερα έχει πιο ήσυχο δούλεμα, ενώ έχω την εντύπωση ότι γράφει και χαμηλότερα νούμερα στιγμιαίας κατανάλωσης και στην λειτουργία με υγραέριο... Θα φανεί σε βάθος χρόνου... Μέχρι να καεί η βενζίνη και να καθαρίσει το κύκλωμα από τα κατάλοιπα. :thumbup:
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 14 Απρ, 2018 15:41

Βρήκα τελικά, δεν ξέρω πως μου έκοψε σε μια shell τους ρωτησα κ ειχαν, έκανα ακριβώς το ίδιο σε περιπου μισο ντεποζιτο, 5 ευρώ το είχαν. Καλό φαίνεται ναι, πιο ήσυχο δούλεμα κινητήρα, δεν πιστεύω να είναι η ιδεα μου.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: [Δημοσκόπηση] Πρόσθετα λιπαντικά LPG τύπου Tunap.

Δημοσίευσηαπό referravag » Σάβ 14 Απρ, 2018 15:50

Στον Σκλαβενίτη έχει 3,5€ το ίδιο... Απλά ψάξε να βρεις που γιατί δεν τα έχουν όλα τα καταστήματα του... Μπορεί να βρεις και των δύο δόσεων περίπου στα 6,50€ σε κάποια καταστήματα του Σκλαβενίτη. Τα πρατήρια έχουν εδώ και χρόνια fixed τιμή στα 5€.

Κι εμείς επιβεβαιώνουμε το πιο γλυκό δούλεμα του κινητήρα. Δεν είναι ιδέα σου! Δεν είναι τυχαία No.1 εταιρεία στην Αγγλία.
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψηφοφορίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες





cron