Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Jaguar XKR - Vialle

Re: Jaguar XKR - Vialle

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 14 Ιουν, 2015 14:47

Μέγα λάθος έχει πλεονέκτημα καλύτερης παραμετροποίησης, τα μεγαλύτερα και σε διπλάσια τιμη αδέρφια του δεν μπορούν να παραμετροποιησουν τους ψεκασμούς στο επίπεδο του SI έχουν μόνο ποσοστιαιες διορθώσεις κάθε 8 παλμούς συν 8 συν 16 συν 24 μείον 8 κτλ αυτό σημαίνει οτι στην ανάγκη δεν μπορεί να διορθώσει και πρέπει να πάει ΟΛΛΑΝΔΙΑ το αρχείο για παραμετροποίηση .. Επίσης τα 3 κρούσματα με γερμανικά αυτοκίνητα Lpfi που πέρασαν τα σκόπια την τελευταία εβδομάδα αποδεικνειουν την μεγάλη ευαισθησία τους στα βαλκανικά καύσιμα .. Και επειδή η αντλία τους δεν εισάγετε θα κινηθούν και επιστρέψουν στη Γερμανία με βενζίνη ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Jaguar XKR - Vialle

Δημοσίευσηαπό viallesi » Κυρ 14 Ιουν, 2015 17:07

Δεν καταλαβαίνω γιατί μια διαφορετική άποψη πρέπει παράλληλα να είναι και μέγα λάθος???

Προσωπικά ως τελικός καταναλωτής δεν με ενδιαφέρει τι δυνατότητες παραμετροποίησης έχει το κάθε σύστημα, αλλά να πάρω στα χέρια μου ένα αξιόπιστο σύστημα που να δουλεύει σωστά. Αν αυτό θα οφείλεται στον εγκαταστάτη, ή στο εργοστάσιο ποσώς με ενδιαφέρει... Εσένα ως εγκαταστάτη μπορεί να σε ενδιαφέρει. Εμένα όχι.

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου στο δικό μου αμάξι έχει δείξει ότι τα συστήματα που έρχονται προγραμματισμένα απο το εργοστάσιο δουλεύουν καλύτερα από αυτά που προγραμματίζει ο εγκαταστάτης.

Όσο για την ποιότητα στον εγκέφαλο του LiquidSi με τα μεγαλύτερα αδέρφια του ούτε λόγος να συγκρίνουμε έναν εγκέφαλο κατασκευασμένο στην Ολλανδία με έναν κατασκευασμένο στην Λιθουανία.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Jaguar XKR - Vialle

Δημοσίευσηαπό JaguarVialle » Κυρ 14 Ιουν, 2015 17:17

Μέγα λάθος έχει πλεονέκτημα καλύτερης παραμετροποίησης, τα μεγαλύτερα και σε διπλάσια τιμη αδέρφια του δεν μπορούν να παραμετροποιησουν τους ψεκασμούς στο επίπεδο του SI έχουν μόνο ποσοστιαιες διορθώσεις κάθε 8 παλμούς συν 8 συν 16 συν 24 μείον 8 κτλ αυτό σημαίνει οτι στην ανάγκη δεν μπορεί να διορθώσει και πρέπει να πάει ΟΛΛΑΝΔΙΑ το αρχείο για παραμετροποίηση .. Επίσης τα 3 κρούσματα με γερμανικά αυτοκίνητα Lpfi που πέρασαν τα σκόπια την τελευταία εβδομάδα αποδεικνειουν την μεγάλη ευαισθησία τους στα βαλκανικά καύσιμα .. Και επειδή η αντλία τους δεν εισάγετε θα κινηθούν και επιστρέψουν στη Γερμανία με βενζίνη ..

Από την σκοπιά του καταναλωτή και μόνο μιλώντας, μου φαίνεται κουφό η ίδια εταιρία, να βγάζει σύστημα που είναι πιο φτηνό, και πιο "καλό", από ότι το flagship item της...

Προσωπικά ως τελικός καταναλωτής δεν με ενδιαφέρει τι δυνατότητες παραμετροποίησης έχει το κάθε σύστημα, αλλά να πάρω στα χέρια μου ένα αξιόπιστο σύστημα που να δουλεύει σωστά.

Και για μένα, είναι πολυ σημαντικό να μπορώ να διασφαλίσω ότι δεν θα πρέπει να τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι στο συνεργείο για ρύθμιση.
Και βέβαια, να διασφαλίσω την όσο το δυνατό απρόσκοπτη λειτουργία του συστήματος, χωρίς προβλήματα... Γι' αυτό και όταν περνάω από Σκόπια, ούτε συζήτηση να βάλω καύσιμα, ακόμα και να με πλήρωναν!

Αν έχεις άμεσα ψεκασμό δεν θες τρύπημα. Αν έχεις έμμεσο τότε θες. Πρέπει να δεις τι εχει το αμάξι σου.

Για να μου συστήνουν LPi/fi, μάλλον δεν έχω direct injection, άρα και μάλλον πάω για τρύπημα... Οπότε παραθέτω ξανά την ερώτηση:
Να ζητήσω φωτό ότι την έχουνε βγάλει? (Είδα αυτό ζητάνε οι περισσότεροι)
Τι να προσέξω ακόμα για να διασφαλίσω ότι έχει γίνει καλή δουλειά?
Να ζητήσω να γίνει αλλαγή από κάποιων ακόμη εξαρτημάτων, για προληπτικούς λόγους?

και επίσης:
πόσο συχνά παίζει να χρειάζεται ρύθμιση?
JaguarVialle
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν, 2015 19:17

Re: Jaguar XKR - Vialle

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 14 Ιουν, 2015 22:48

viallesi έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γιατί μια διαφορετική άποψη πρέπει παράλληλα να είναι και μέγα λάθος???

Προσωπικά ως τελικός καταναλωτής δεν με ενδιαφέρει τι δυνατότητες παραμετροποίησης έχει το κάθε σύστημα, αλλά να πάρω στα χέρια μου ένα αξιόπιστο σύστημα που να δουλεύει σωστά. Αν αυτό θα οφείλεται στον εγκαταστάτη, ή στο εργοστάσιο ποσώς με ενδιαφέρει... Εσένα ως εγκαταστάτη μπορεί να σε ενδιαφέρει. Εμένα όχι.

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου στο δικό μου αμάξι έχει δείξει ότι τα συστήματα που έρχονται προγραμματισμένα απο το εργοστάσιο δουλεύουν καλύτερα από αυτά που προγραμματίζει ο εγκαταστάτης.

Όσο για την ποιότητα στον εγκέφαλο του LiquidSi με τα μεγαλύτερα αδέρφια του ούτε λόγος να συγκρίνουμε έναν εγκέφαλο κατασκευασμένο στην Ολλανδία με έναν κατασκευασμένο στην Λιθουανία.



Γιατι δεν κανεις τον εγκαταστατη τοτε ; Αφου γνωριζεις καλυτερα ως καταναλωτης .. Η εμπειρια σου ειναι μεγαλυτερη απο τη δικη μας αφου ειναι το δικο σου αμαξι .. Παντως η εμπειρια δεν σου ειπε οτι ολοι οι εγκεφαλοι vialle φτιαχνοντε καπου στη βαλτικη. Αλλωστε δεν θα ειχες προβλημα να πληρωσεις 700-800 € παραπανω να ερθει προγραμματισμενο ;
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Jaguar XKR - Vialle

Δημοσίευσηαπό viallesi » Κυρ 14 Ιουν, 2015 23:39

Qgas έγραψε:
viallesi έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γιατί μια διαφορετική άποψη πρέπει παράλληλα να είναι και μέγα λάθος???

Προσωπικά ως τελικός καταναλωτής δεν με ενδιαφέρει τι δυνατότητες παραμετροποίησης έχει το κάθε σύστημα, αλλά να πάρω στα χέρια μου ένα αξιόπιστο σύστημα που να δουλεύει σωστά. Αν αυτό θα οφείλεται στον εγκαταστάτη, ή στο εργοστάσιο ποσώς με ενδιαφέρει... Εσένα ως εγκαταστάτη μπορεί να σε ενδιαφέρει. Εμένα όχι.

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου στο δικό μου αμάξι έχει δείξει ότι τα συστήματα που έρχονται προγραμματισμένα απο το εργοστάσιο δουλεύουν καλύτερα από αυτά που προγραμματίζει ο εγκαταστάτης.

Όσο για την ποιότητα στον εγκέφαλο του LiquidSi με τα μεγαλύτερα αδέρφια του ούτε λόγος να συγκρίνουμε έναν εγκέφαλο κατασκευασμένο στην Ολλανδία με έναν κατασκευασμένο στην Λιθουανία.



Γιατι δεν κανεις τον εγκαταστατη τοτε ; Αφου γνωριζεις καλυτερα ως καταναλωτης .. Η εμπειρια σου ειναι μεγαλυτερη απο τη δικη μας αφου ειναι το δικο σου αμαξι .. Παντως η εμπειρια δεν σου ειπε οτι ολοι οι εγκεφαλοι vialle φτιαχνοντε καπου στη βαλτικη. Αλλωστε δεν θα ειχες προβλημα να πληρωσεις 700-800 € παραπανω να ερθει προγραμματισμενο ;


Ποιος σου είπε ότι θέλω να κάνω τον εγκαταστάτη και που διάβασες ότι γνωρίζω καλύτερα? Αν σε χαλάει τόσο μια διαφορετική άποψη απο την δική σου τότε απλά μην την διαβάζεις.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Jaguar XKR - Vialle

Δημοσίευσηαπό tripas » Κυρ 14 Ιουν, 2015 23:48

Φίλε JaguarVialle το Lpi ,απο όσο θυμάμαι, είναι αυτο που έρχεται απο το εργοστασιο προγραμματισμένο για το κάθε όχημα αλλα δεν μπορείς να του αλλάξεις ούτε την μπουκάλα υγραεριου.
Τώρα για να είμαστε και ρεαλιστες όταν το όχημα σου ή ο κινητήρα σου δεν είναι στον καταλογο τι να σου στείλει η εταιρεια?
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Jaguar XKR - Vialle

Δημοσίευσηαπό JaguarVialle » Δευτ 15 Ιουν, 2015 00:09

Φίλε JaguarVialle το Lpi ,απο όσο θυμάμαι, είναι αυτο που έρχεται απο το εργοστασιο προγραμματισμένο για το κάθε όχημα αλλα δεν μπορείς να του αλλάξεις ούτε την μπουκάλα υγραεριου.
Τώρα για να είμαστε και ρεαλιστες όταν το όχημα σου ή ο κινητήρα σου δεν είναι στον καταλογο τι να σου στείλει η εταιρεια?

Γιαυτό και θα περαστεί το LPfi.
Απλά το αναφέρω μαζί, μιας και μου το παρουσίασε ο εγκαταστάτης σαν LPi, απλά με δυνατότητα χρήσης κάποιων standard items όπως διαφορετική μπουκάλα, etc... (Η τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.)
Όσο για το τι περιμένω να μου πει η εταιρία... Την αλήθεια...
Ο εγκαταστάτης μου πρότεινε το συγκεκριμένο, ως ένα σύστημα σίγουρα καλό και αξιόπιστο.
Περιμένω να ακούσω και μία ακόμη γνώμη, από τον ίδιο τον κατασκευαστή.
Μπορεί να μην αναφέρουν στην λίστα και το αυτοκίνητό μου, αλλά δεν θέλω να βιαστώ να καταλήξω σε συμπέρασμα ότι ο εγκαταστάτης μου πρότεινε το συγκεκριμένο σύστημα, για καθαρά κερδοσκοπικούς λόγους, χωρίς να λαμβάνει υπόψη πιθανά προβλήματα ασυμβατότητας...
Αλλωστε δεν έχω τιποτα να χάσω.

@viallesi - @Qgas:
Μήπως ξεφεύγουμε το θέματος?
Όπως ανέφερα στην αρχή, ζητάω ΓΝΩΜΕΣ και ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.
Δεν επιθυμώ να δημιουργήσω αντιπαράθεση.

Οπότε, ξαναπαραθέτω τον εαυτό μου:
Να ζητήσω φωτό ότι την έχουνε βγάλει? (Είδα αυτό ζητάνε οι περισσότεροι)
Τι να προσέξω ακόμα για να διασφαλίσω ότι έχει γίνει καλή δουλειά?
Να ζητήσω να γίνει αλλαγή από κάποιων ακόμη εξαρτημάτων, για προληπτικούς λόγους?

και επίσης:
πόσο συχνά παίζει να χρειάζεται ρύθμιση?
JaguarVialle
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν, 2015 19:17

Re: Jaguar XKR - Vialle

Δημοσίευσηαπό viallesi » Δευτ 15 Ιουν, 2015 00:18

Καμία αντιπαράθεση απο μεριά μου. Όπως είπα ήδη μόνο την γνώμη μου αναφέρω. Δεν την επιβάλω σε κανέναν.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Jaguar XKR - Vialle

Δημοσίευσηαπό JaguarVialle » Δευτ 15 Ιουν, 2015 19:23

Εχαριστώ πολύ για τις φωτό, και το hands-on example!

Σαν εγκαταστάτης, φαντάζομαι ότι θα μπορείς να απαντήσεις στην παρακάτω ερώτηση:
Από ότι κατάλαβα:
Ττο Liquid Si, παρέχει μεγαλύτερη ευελιξία για ρύθμιση από τον εγκαταστάτη του.
Από την άλλη το LPfi όχι, καθώς έρχεται προ-ρυθμισμένο από την vialle.
Ερώτημα:
Με το LPfi, εαν προκύψει κάποια ανάγκη για ρύθμιση, μπορώ να πάω σε οποιονδήποτε αντιπρόσωπο της vialle βρίσκεται κοντά μου, και να κάνει την ρύθμιση / στείλει στην Ολλανδία τα κομμάτια προς ρύθμιση?
Αν ναι, υπάρχει κόστος σε αυτή τη διαδικασία ή είναι εντός του warranty που προσφέρει η vialle?

Γενικότερα οι ενδοιασμού μου για το Liquid Si:
1) Η δυνατότητα περιταίρω ρύθμισης από τον εγκαταστάτη, σημαίνει ότι πρέπει σίγουρα να ξέρει τι κάνει, και να έχει εμπειρία.
2) Το ενδεχόμενο να χρειαστεί ρύθμιση, και να μην μπορεί να γίνει από τον εγκαταστάτη, λόγω απόστασης. Οπότε να πρέπει να μπει χέρι αλλο για τη ρύθμιση, που δεν είναι το ίδιο με αυτό που έκανε την εγκατάσταση... (Και επειδή μένω Γαλλία, το φοβάμαι πάρα πολύ, αφού είναι γνωστοί ως οι χειρότεροι "μάστορες".)
3) Αν μου λύνει αυτό το θέμα το LPfi, τότε δεν έχω τόσο πρόβλημα στην τιμή. Έτσι και αλλιώς με την κατανάλωση που έχει το αμάξι, και τα χλμ που κάνω, θα γίνει η απόσβεση...
JaguarVialle
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν, 2015 19:17

Re: Jaguar XKR - Vialle

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 15 Ιουν, 2015 20:12

JaguarVialle έγραψε:Εχαριστώ πολύ για τις φωτό, και το hands-on example!

Σαν εγκαταστάτης, φαντάζομαι ότι θα μπορείς να απαντήσεις στην παρακάτω ερώτηση:
Από ότι κατάλαβα:
Ττο Liquid Si, παρέχει μεγαλύτερη ευελιξία για ρύθμιση από τον εγκαταστάτη του.
Από την άλλη το LPfi όχι, καθώς έρχεται προ-ρυθμισμένο από την vialle.
Ερώτημα:
Με το LPfi, εαν προκύψει κάποια ανάγκη για ρύθμιση, μπορώ να πάω σε οποιονδήποτε αντιπρόσωπο της vialle βρίσκεται κοντά μου, και να κάνει την ρύθμιση / στείλει στην Ολλανδία τα κομμάτια προς ρύθμιση?
Αν ναι, υπάρχει κόστος σε αυτή τη διαδικασία ή είναι εντός του warranty που προσφέρει η vialle?

Γενικότερα οι ενδοιασμού μου για το Liquid Si:
1) Η δυνατότητα περιταίρω ρύθμισης από τον εγκαταστάτη, σημαίνει ότι πρέπει σίγουρα να ξέρει τι κάνει, και να έχει εμπειρία.
2) Το ενδεχόμενο να χρειαστεί ρύθμιση, και να μην μπορεί να γίνει από τον εγκαταστάτη, λόγω απόστασης. Οπότε να πρέπει να μπει χέρι αλλο για τη ρύθμιση, που δεν είναι το ίδιο με αυτό που έκανε την εγκατάσταση... (Και επειδή μένω Γαλλία, το φοβάμαι πάρα πολύ, αφού είναι γνωστοί ως οι χειρότεροι "μάστορες".)
3) Αν μου λύνει αυτό το θέμα το LPfi, τότε δεν έχω τόσο πρόβλημα στην τιμή. Έτσι και αλλιώς με την κατανάλωση που έχει το αμάξι, και τα χλμ που κάνω, θα γίνει η απόσβεση...


απο οτι βλεπεις οι φωτο και η γνωση δεν υπαρχουν πλεον καταλαβαινεις το γιατι.. αν οχι στα λεω με πμ...

δεν μπορεις να πας με το lpfi παντου εισαι κλειδωμενος σε 5-6 συνεργεια στην Ελλαδα που διαθετουν προσβαση και καλωδι για αυτο το συστημα αν πας σε αυτους τα πανε ελα ειναι δωρεαν αν και δεν χρειαζοντε αλλα διαρκουν μερικες εβδομαδες.. εμεις ειμαστε ενα απο αυτα τα συνεργεια.. ειναι δωρεαν η υποστιριξη κτλ.

αν το οικονομικο δεν ειναι προβλημα φυσικα βαζεις το lpfi αλλα παρε ενα φιλτρο για την πληρωση αν περνας σκοπια σερβια κτλ γιατι υπαρχει σοβαρο θεμα με τις αντλιες και δεν ειναι διαθεσιμες εδω του lpfi
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jaguar

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες