Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Έλεγχος δεξαμενής στο ΚΤΕΟ

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Έλεγχος δεξαμενής στο ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:55

καταρχας καλησπερα σε ολους πρωτη δημοσιευση
εχω ενα citroen xantia 1600 και ειμαι σχεδον ψημενος για τοποθετηση υγραεριου σκεφτομαι λοιπον την δ/ξ να την βαλω στην θεση της ρεζερβας μου ειπαν ομως οτι πρεπει να εχω μιν αποσταση απο το εδαφος η δ/ξ 20 ποντους αληθευει αυτο?οσοι εχετε παει για τεχνικο ελεγχο τι κοιτανε στον ελεγχο του υγραεριου?σε επανελεγχο τυπικο που γινετε μετα απο 2 χρονια τι κοιτανε?
επισης μου ειπαν οτι χρειαζετε μια λαμαρινα να τοποθετηθει απο κατω απο την δ/ξ προστατευτικη αλλα αυτο για τα οχηματα που εχουν ρεζερβα ακαλυπτη στο κατω μερος του πορτ παγκαζ και οχι σε εσοχη κατω απο την μοκετα...
αν ξερει καποιος .... ευχαριστω πολυ
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Έλεγχος δεξαμενής στο ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό AntonisM » Δευτ 05 Μαρ, 2012 14:11

απο το σχετικό ΦΕΚ:

4. Όταν το όχημα είναι υπό συνθήκη πλήρους φορτίου, η δεξαμενή καυσίμου πρέπει να απέχει απο την επιφάνεια του εδάφους τουλάχιστον 200mm. Η απόσταση αυτή δεν είναι αναγκαία αν η δεξαμενή προστατεύεται επαρκώς στο εμπρόσθιο μέρος και πλευρικά και κανένα μέρος της δεξαμενής δεν βρίσκεται χαμηλότερα απο την προστατευτική αυτή κατασκευή.


Στους ελέγχους που γίνονται στα ΚΤΕΟ είτε στον αρχικό ειδικό έλεγχο είτε στον περιοδικό, πρέπει να ελέγχονται πολλά πράγματα, δεν έχει νόημα να απαριθμηθούν εδώ. Αν σε ενδιαφέρει κάτι συγκεκριμένο, ρώτησε γι αυτό και θα σου απαντήσω.
AntonisM
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 28 Μαρ, 2011 18:36

Re: Έλεγχος δεξαμενής στο ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό manoliss » Παρ 16 Μαρ, 2012 10:56

σε ευχαριστω πολυ....ηδη βρηκα τον νομο ακριβως οπως τα λες ειναι.....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37


Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες