Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Χωρητικότητα δεξαμενής

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Χωρητικότητα δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό dathens » Παρ 08 Απρ, 2011 04:07

Τελικά μετα απο 5000 χιλ αποφάσισα να αδειασω τελιως τη δεξαμενη μου για να δω τι απιδια πιάνει ο σάκος , ενω στο 1ο γέμισμα είχε πάρει 63 λίτρα άνετα ανακάλυψα ότι με το ζόρι αυτή την πρώτη φορα που αδειασα τελειως απο Υγραεριο έβαλε μόνο 58 λίτρα , έχετε καμία ιδέα ; Η δεξαμενη είναι 71 λίτρα συνολική χωρητικότητα και υποτιθετε ρυθμισμενη στο 10 % δηλαδή επρεπε να πάρει 63-64 λίτρα κανονικά τι έγινε τώρα επανηλθε το φλοτερ στο 20% απο μόνο του ;

Σε άλλο αμάξι επαγγελματικό βανακι με δεξαμενη στσκο 73 λίτρα και σύστημα brc δεν έχει πάρει ποτέ πάνω απο 52 λίτρα ενω επρεπε να βάζει 58 ο εγκαταστατης λέει ότι ερχετε κλειδωμενη και ρυθμισμενη η πολυβαλβιδα πάνω στην δεξαμενη απο την brc και δεν την πειράζει ποτέ αλλα είναι περίεργο δεν νομίζετε ;

Ποια η γνώμη σας

Ευχαριστώ
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Δεξαμενη υγραεριου

Δημοσίευσηαπό dim63 » Παρ 08 Απρ, 2011 11:33

dathens έγραψε:Τελικά μετα απο 5000 χιλ αποφάσισα να αδειασω τελιως τη δεξαμενη μου για να δω τι απιδια πιάνει ο σάκος , ενω στο 1ο γέμισμα είχε πάρει 63 λίτρα άνετα ανακάλυψα ότι με το ζόρι αυτή την πρώτη φορα που αδειασα τελειως απο Υγραεριο έβαλε μόνο 58 λίτρα , έχετε καμία ιδέα ; Η δεξαμενη είναι 71 λίτρα συνολική χωρητικότητα και υποτιθετε ρυθμισμενη στο 10 % δηλαδή επρεπε να πάρει 63-64 λίτρα κανονικά τι έγινε τώρα επανηλθε το φλοτερ στο 20% απο μόνο του ;

Σε άλλο αμάξι επαγγελματικό βανακι με δεξαμενη στσκο 73 λίτρα και σύστημα brc δεν έχει πάρει ποτέ πάνω απο 52 λίτρα ενω επρεπε να βάζει 58 ο εγκαταστατης λέει ότι ερχετε κλειδωμενη και ρυθμισμενη η πολυβαλβιδα πάνω στην δεξαμενη απο την brc και δεν την πειράζει ποτέ αλλα είναι περίεργο δεν νομίζετε ;

Ποια η γνώμη σας

Ευχαριστώ


καλημερα

σημερα που πηγα στους δικους μου για ελεγχο (ολα καλα 1350km πρωτος ελεγχος) μιλησαμε για αυτο το θεμα.
παιζει ρολο και η πιεση της αντλιας του πρατηριου,οσο πιο χαμηλη τοσο καλλιτερη η πληρωση της δεξαμενης μας.με πιεση αντλιας 10 bar που εχουν αρκετα πρατηρια για πιο γρηγορο γεμισμα(βαλε/φυγε) το ασφαλιστικο της δεξαμενης μας σκαει νωριτερα αρα παιρνει και λιγοτερο lpg.
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Δεξαμενη υγραεριου

Δημοσίευσηαπό dathens » Παρ 08 Απρ, 2011 14:55

χμμμμ οτι θελει λεει ο καθενας αλλος λεει οτι πρεπει να ειναι στα 10 bar για να εχει πιεση και να γεμιζει αλλος οτι με 8 bar σε κλεβει και γραφει παραπανω λιτρα απο οσα παιρνει τι να πει κανεις παντως σε αυτο που εβαλα εγω μετα το αδειασμα εγραφε το μανομετρο κατα την πληρωση 9 bar αλλα οταν ξεκινησε πηγε στα 14 και οταν σταματησε στα 58 λιτρα μου ειπε ο πρατηριουχος τερμα δεν παει αλλο δεν το πιεζω, βεβαια να σου πω οτι σε αυτο το πρατηριο με τα 9 bar δεν βαρεσε στο τελος το φλοτερ που κανει σε αλλα με τα πολλα bar. τιμη στον αλιμο χθες 76,9

ειδομεν
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Δεξαμενη υγραεριου

Δημοσίευσηαπό dim63 » Παρ 08 Απρ, 2011 15:10

ειδομεν ειδομεν γιατι μονο με διασταυρωση μπορουμε να εχουμε πιθανα αξιοπιστη μετρηση.
παντως επειδη ουτε εγω εχω καλυφθει πληρως με το αν μπαινει γρηγορα η αργα :-?
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Δεξαμενη υγραεριου

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 08 Απρ, 2011 16:35

dim63 έγραψε:
σημερα που πηγα στους δικους μου για ελεγχο (ολα καλα 1350km πρωτος ελεγχος) μιλησαμε για αυτο το θεμα.
παιζει ρολο και η πιεση της αντλιας του πρατηριου,οσο πιο χαμηλη τοσο καλλιτερη η πληρωση της δεξαμενης μας.με πιεση αντλιας 10 bar που εχουν αρκετα πρατηρια για πιο γρηγορο γεμισμα(βαλε/φυγε) το ασφαλιστικο της δεξαμενης μας σκαει νωριτερα αρα παιρνει και λιγοτερο lpg.


100% αυτο πρεπει να ειναι γιατι σε μενα συνέβει το εξης που το εχω αναφερει και παλιότερα. Εγω βαζω στον Φαρμακη στην Πρεβεζα(που εχει παλια αντλια με μκρη πιεση-πολυ σπαστικη πολλες φορες, σε σημειο να ''γκαστρώνεσαι''αν βαζει και δευτερος την ιδια ωρα...) σε ρεζερβα 62lt, συνεχεια εδω και 1 χρονο παντα 55,5lt. Oταν 1 φορα εβαλα στο νεο πρατηριο κοντα στην Αρτα(που με γέμισε, μεσα σε 1 λεπτο !!!), περαν του οτι η αντλια του lpg δουλευε σαν τρελη(θορυβος) μετα το γεμισμα και νομιζα οτι θα τα παιξει, εκανα και 50 με 70 λιγοτερα χλμ !!!!
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Δεξαμενη υγραεριου

Δημοσίευσηαπό sdaoulas » Παρ 08 Απρ, 2011 17:43

εγω πριν κανα μηνα αποφασισα να αδειαδω τελειως την δεξαμενη υγραεριου. Ε οταν αδειασε με γυρισε σε βενζινη αυτοματα. Παω γεμιζω και πηρε 45,5 λιτρα. Εχω δεξαμενη 56 λιτρα. Αρα το 80% ειναι 44,8. Ε πηρε λιγο παραπανω (45,5 - 44,8 = 0,7). Γιατι?
fly...
Άβαταρ μέλους
sdaoulas
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 21:24

Re: Δεξαμενη υγραεριου

Δημοσίευσηαπό dathens » Παρ 08 Απρ, 2011 22:45

sdaoulas έγραψε:εγω πριν κανα μηνα αποφασισα να αδειαδω τελειως την δεξαμενη υγραεριου. Ε οταν αδειασε με γυρισε σε βενζινη αυτοματα. Παω γεμιζω και πηρε 45,5 λιτρα. Εχω δεξαμενη 56 λιτρα. Αρα το 80% ειναι 44,8. Ε πηρε λιγο παραπανω (45,5 - 44,8 = 0,7). Γιατι?


Μια χαρα είσαι θεμα πίεσης είναι αυτο 1-2 λιτρα πάνω κάτω δεν υπάρχει θέμα μιλάμε για 6-7 και πάνω
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Δεξαμενη υγραεριου

Δημοσίευσηαπό dim63 » Κυρ 10 Απρ, 2011 21:50

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

γυρισα απο μια επισκεψη στο εξοχικο και πιο ΑΚΡΙΒΕΣΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ πραγματικα δεν εχω ξαναδει ποτε.
εξηγουμαι πριν λιγο καιρο γεμιζω (στο Χαλανδρι διπλα στο εθνος 8bar) και κανω την ιδια ακριβως διαδρομη μονη διαφορα οτι εβρεχε,αδεισε στα 507km
τωρα παλι φουλ στο ιδιο πρατηριο ιδια διαδρομη ιδιο φορτιο μονη διαφορα ηλιος, bling bling 505km. full στο ιδιο πρατηριο στην επιστροφη 0.77+(δεν γεμισα θηβα 0.82+ ) 64,7L LPG. οσα λιτρα ειχε παρει και τοτε στο γεμισμα στη θηβα με 10bar αντλια.

δεν ξερω δεν απαντω.

αυτο που ξερω ειναι οτι με την διαφορα απο την βενζινη φαγαμε ψαρι στη λιακαδα(που θα τα ειχα ακουμπησει στο βενζινα)

καλη βδομαδα
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Δεξαμενη υγραεριου

Δημοσίευσηαπό dim63 » Τρί 26 Απρ, 2011 18:33

χρονια πολλα σε ολους.

σχετικα με τις αντλιες και την πιεση τους.

λοιπον γεμιζω στο πρατηριο διπλα σπιτι 8bar σκαει full.φευγω διαδρομη Αθηνα κεντρο-κεντρο εθνικη (ζορικα) σταση στο της Θηβας (10bar) πηρε 5,6L για 116km ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΚΑΙΩ ΤΟΣΟ ΑΕΡΑ!!!!! (+ οτι στο ΝΤΑΠ-ΝΤΑΠ στο τελος ειχε τετοια δυναμη που τρομαξα μην ξηλωσει την βαλβιδα)
το μονο που μπορω να βαλω στην εξισωση σαν Χ ειναι οτι το πρωτο πρατ. ειναι επιπεδο ενω αυτο της ΘΗΒΑΣ πρεπει να εχει κλιση τουλαχιστον 10% (βαριομουνα να το γυρισω και απο την αλλη για να δω αν εχει διαφορα λογω κλισης)
στην Ναυπακτο που εβαλα για πρωτη φορα (αντε γλυτωσαμε) ειχε 10bar πηρε τα προβλεπομενα λιτρα για τα χιλιομετρα που ειχα κανει.
ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΙΖΕΙ(πιεση/κλιση/εξωτερικη θερμοκρασια/?????????????/)
το καλο παντως ειναι οτι αρχιζουμε να μην ξεμενουμε πουθενα πια

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Δεξαμενη υγραεριου

Δημοσίευσηαπό nick_grande » Τρί 26 Απρ, 2011 20:52

Χρονια πολλα σε ολους,

Παιδια εχω ενα fiat grande punto με συστημα της prins vsi-lpg και με δεξαμενη τυπου ντονατ 52λιτρων.
Λοιπον την πρωτη φορα που το γεμισα πριν απο 3 μηνες περιπου, και με αδεια την δεξαμενη, πηρε κοντα στα 45 λιτρα. Απο τοτε οσες φορες εχω παει για γεμισμα η αντλια γραφει γυρο στα 46 με 47 λιτρα, ανεξαρτητα απο το πρατηριο και χωρις η δεξαμενη μου να εχει αδειασει τελειως. Σημερα πηγα στο πρατηριο που ειχα γεμισει για πρωτη φορα και η αντλια εγραψε με αδεια την μπουκαλα 51,3 λιτρα :o . Τελικα τι συμβαινει, εχει χαλασει η βαλβιδα ασφαλειας στην μπουκαλα ή εχουν αρχισει να κλεβουν τα πρατηρια με lpg?
nick_grande
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Παρ 01 Απρ, 2011 23:40

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες