Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

RX8 LPG!

RX8 LPG!

Δημοσίευσηαπό panose » Τρί 22 Μάιος, 2012 10:00

Με χαρα σας ανακοινωνω πως το αγαπημενο μου 8αρακι αποταχθηκε την βενζινη. Εν μερη τουλαχιστον. Εδω και 11 μερες φοραει κιτ υγραεριου της bigas που εβαλαν τα παιδια στην geartech . Απ οσα θυμαμαι δεν ειχαν καποια διαφημιση για τοποθετηση σε 8αρι, μονο γενικη διαφημιση lpg. Τελικα με λιγακι ψαξιμο και και κατι λιγοτερο απο 2 εβδομαδες μεσα, το κιτακι μπηκε και νομιζω πως δουλευει καλα , ο χρονος θα δειξει.
Καθοτι δεν ξερω παρα πολλα απο lpg, δεν ξερω ακριβως τι γενιας ειναι (αλλα νομιζω αεριου ψεκασμου), με τη διαφορα οτι αντικαθιστα τη βενζινη πληρως μεχρι τις 4000 περιπου οπου μετα ξεκινουν τα secondaries μπεκ . Απ οσο καταλαβα το αεριο αντικαθιστα σε ολες τις στροφες τα primaries μπεκ. Εν πασει περιπτωσει τα παιδια μου εγγυηθηκαν πως ουσιαστικα αντικαθιστουμε την βενζινοκινηση στα χαμηλα φορτια και κανουμε τη δουλεια μας (παμε χαλαρα στη δουλεια μας η στο ταξιδι) αξιοπιστα απο πλευρας θερμοκρασιων. Απο κει και περα περα αν θες να του δωσεις δουλευει κυριως με βενζινη.
Στο ψητο, η δουλεια στοιχισε 1350 +φπα.
Ασφαλη συμπερασματα δεν εχω βγαλει συμπερασματα για την καταναλωση παντως το αμαξι δουλευει ωραια και στρωτα με ωραιο ρελαντι και μεχρι τον κοφτη λες και του εχεις βαλει σουπερ αμολυβδη. Καιω περιπου μια φιαλη(περιπου 30 λιτρα σε περιπου 200 χλμ)
Τωρα για το πορτμπαγκαζ και τα παιχνιδια της μπεμπας μου στα ταξιδια μαλλον θα βαλω σχάρες οροφης η θα τα στελνω cargo .
Αυτα ειχα να μοιραστω και σε καμια περιπτωση δεν θελω να θεωρηθει διαφημηση αλλα χαρηκα που πλεον το αμαξι που ειχα παρκαρισμενο και ακινητο κατω απο το σπιτι πλεον ξαναπηρε ζωη και προτιθεμαι να το χρησιμοποιω πλεον ως βασικο. Ιδομεν.(για οσους διαβαζουν σε αλλα φορα και βρουν ομοιοτητες, ναι βαριεμαι να γραφω...)
panose
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος, 2012 01:46

Re: RX8 LPG!

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τρί 22 Μάιος, 2012 10:34

panose έγραψε:Με χαρα σας ανακοινωνω πως το αγαπημενο μου 8αρακι αποταχθηκε την βενζινη. Εν μερη τουλαχιστον. Εδω και 11 μερες φοραει κιτ υγραεριου της bigas που εβαλαν τα παιδια στην geartech . Απ οσα θυμαμαι δεν ειχαν καποια διαφημιση για τοποθετηση σε 8αρι, μονο γενικη διαφημιση lpg. Τελικα με λιγακι ψαξιμο και και κατι λιγοτερο απο 2 εβδομαδες μεσα, το κιτακι μπηκε και νομιζω πως δουλευει καλα , ο χρονος θα δειξει.
Καθοτι δεν ξερω παρα πολλα απο lpg, δεν ξερω ακριβως τι γενιας ειναι (αλλα νομιζω αεριου ψεκασμου), με τη διαφορα οτι αντικαθιστα τη βενζινη πληρως μεχρι τις 4000 περιπου οπου μετα ξεκινουν τα secondaries μπεκ . Απ οσο καταλαβα το αεριο αντικαθιστα σε ολες τις στροφες τα primaries μπεκ. Εν πασει περιπτωσει τα παιδια μου εγγυηθηκαν πως ουσιαστικα αντικαθιστουμε την βενζινοκινηση στα χαμηλα φορτια και κανουμε τη δουλεια μας (παμε χαλαρα στη δουλεια μας η στο ταξιδι) αξιοπιστα απο πλευρας θερμοκρασιων. Απο κει και περα περα αν θες να του δωσεις δουλευει κυριως με βενζινη.
Στο ψητο, η δουλεια στοιχισε 1350 +φπα.
Ασφαλη συμπερασματα δεν εχω βγαλει συμπερασματα για την καταναλωση παντως το αμαξι δουλευει ωραια και στρωτα με ωραιο ρελαντι και μεχρι τον κοφτη λες και του εχεις βαλει σουπερ αμολυβδη. Καιω περιπου μια φιαλη(περιπου 30 λιτρα σε περιπου 200 χλμ)
Τωρα για το πορτμπαγκαζ και τα παιχνιδια της μπεμπας μου στα ταξιδια μαλλον θα βαλω σχάρες οροφης η θα τα στελνω cargo .
Αυτα ειχα να μοιραστω και σε καμια περιπτωση δεν θελω να θεωρηθει διαφημηση αλλα χαρηκα που πλεον το αμαξι που ειχα παρκαρισμενο και ακινητο κατω απο το σπιτι πλεον ξαναπηρε ζωη και προτιθεμαι να το χρησιμοποιω πλεον ως βασικο. Ιδομεν.(για οσους διαβαζουν σε αλλα φορα και βρουν ομοιοτητες, ναι βαριεμαι να γραφω...)


Μεγάλο ρίσκο πήρες και όπως λες δεν γνωρίζεις και πολλά από υγραέριο...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: RX8 LPG!

Δημοσίευσηαπό prometheas » Τρί 22 Μάιος, 2012 11:16

Καλά χιλιόμετρα να έχεις!
Σε παρακαλώ θα ήθελα να μου πεις πόσο καίει το RX8 σε πραγματικές συνθήκες σε ένα ταξίδι με 120-130χλμ/ώρα (κατά μέσο όρο, όχι πόσο καίει σε κατηφόρα ή ανηφόρα :) )
Όταν μετρήσεις κατανάλωση με lpg, γράψε μας να ξέρουμε που κυμαίνεται σε ανάλογες συνθήκες με υγραέριο.

Κράτησέ μας ενήμερους για τυχόν θεματάκια!

:thumbup:
prometheas
 
Δημοσιευσεις: 153
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ, 2012 15:42

Re: RX8 LPG!

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Τρί 22 Μάιος, 2012 14:53

Καλοταξιδο να ειναι...ωραια πραγματα και καλη τιμη..

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: RX8 LPG!

Δημοσίευσηαπό panose » Τετ 23 Μάιος, 2012 01:08

παιδια ευχαριστω πολυ για τις ευχες. το αμαξι σε χαλαρο ταξιδι με 120-130 χλμ καιει περιπου 15-16 λιτρ/100 χλμ . ακομα δεν εχω ακριβεις μετρησεις αλλα σε λιγο καιρο θα ξερω καλυτερα τι γινεται. οποτε μεινετε συντονισμενοι. anikοlogr με τρομαζεις με το ρισκο που λες πως πηρα...ξερεις κατι που θα επρεπε να ξερω?
panose
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος, 2012 01:46

Re: RX8 LPG!

Δημοσίευσηαπό macmac » Τετ 24 Ιούλ, 2013 12:06

Θέλοντας να ξεθάψω λίγο το θέμα rx-8 : lpg θα ήθελα να ρωτήσω το φίλο αν ακόμη μπαίνει στο φόρουμ μας: Πως πάει το εργαλείο? Κάτι νεότερο υπάρχει που θα ήθελες να μας ενημερώσεις μετά από 1 1/5 χρόνο μετατροπής ?
Ευχαριστώ
Hyundai Matrix 06 - Bardolini - 49000Km / 2500 ώρες με υγραέριο (11lt/100Km + 1,5lt/100Km βενζίνη)
Άβαταρ μέλους
macmac
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 20 Ιουν, 2012 14:56

Re: RX8 LPG!

Δημοσίευσηαπό panose » Τετ 04 Σεπ, 2013 00:50

κατι οι διακοπες , κατι οι δουλειες, κατι που δεν μπαινω συχνα, κατι που το εδωσα το αμαξι δεν εχω ενημερωσει τελευταια. ... μεχρι τελευταια στιγμη παντως ουτε τσικ. απροβληματιστα χλμ με τις καταναλωσεις που πρεπει, με το κτεο του ολα κομπλε. το αμξι δυστυχως εφυγε γιατι (ευτυχως) η οικογενεια μεγαλωνει. και μαλλον το επομενο αμαξι γκαζι θα ειναι. ευχομαι ο μικές να το χαρει οσο το χαρηκα και εγω και ακομα παραπανω.
panose
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος, 2012 01:46

Re: RX8 LPG!

Δημοσίευσηαπό kickass » Κυρ 19 Μαρ, 2017 09:45

Καλημέρα στο φόρουμ, υπάρχει κανείς με σχετική εμπειρία rx8 με αέριο να μας πει πως συμπεριφερεται μετά από μερικά χιλ.χλμ; Με ενδιαφέρει η αγορά μεταχειρισμενου rx8 και η μετατροπή του σε αέριο(εκτός αν έχει ήδη) αλλά οι περισσότεροι γύρω μου επιμένουν ότι θα πάρω τον κινητήρα στα χέρια και ότι δεν ενδείκνυται για wankel. :/ Κάποιος να με διαφωτίσει πάνω στο θέμα υπάρχει; Θα το εκτιμούσα, καθώς πάντα μου άρεσε το αυτοκίνητο και με αέριο από ότι καταλαβαίνω θα μπορούσα να το αντέξω, αλλιώς 15-18lt/100 δεν γίνεται κατ εμε
kickass
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 19 Μαρ, 2017 09:35

Re: RX8 LPG!

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 19 Μαρ, 2017 12:15

Κινητηρας με αρκετα προβληματα αξιοπιστιας και χωρις αεριο, εγω δε θα εβαζα οτι και αν μου ελεγε αυτος ο ενας που ψαχνεις να βρεις για να σου πει οτι ολα θα ειναι καλα.
Μετρα συμπιεση πριν το αγορασεις και τσεκαρισε τους πολλαπλασιαστες.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Mazda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες