Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Seat Leon 1.4TSI 125hp με κιτ Vialle LPdi

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Re: Seat Leon 1.4TSI 125hp με κιτ Vialle LPdi

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 14 Ιουν, 2012 01:19

Δεν είναι σοβαρο ρε συ βάλτο βενζίνη πριν το σβησεις και γύρισε το μετα στο γκρουπ στο Facebook έχουν τα ίδια προβληματα 3-4 άνθρωποι πολυ καιρο τώρα !!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Seat Leon 1.4TSI 125hp με κιτ Vialle LPdi

Δημοσίευσηαπό elms » Πέμ 14 Ιουν, 2012 10:31

dathens έγραψε:Δεν είναι σοβαρο ρε συ βάλτο βενζίνη πριν το σβησεις και γύρισε το μετα στο γκρουπ στο Facebook έχουν τα ίδια προβληματα 3-4 άνθρωποι πολυ καιρο τώρα !!


Αυτό κάνω αλλά όχι κάθε μέρα γιατί για να γυρίσει από βενζίνη σε lpg πρέπει να κάνω σχεδόν 3κμ δλδ 2(πρωί,απόγευμα) χ 3κμ=6κμ χ 30 μέρες = 180κμ που σημαίνει 15 λίτρα. Δεν έχω καβούρια στη τσέπη αλλά μου τη σπάει. Την εναλλαγή καυσίμου 3-4 φορές την εβδομάδα θα την κάνω και μέτα τη λύση αυτού του θέματος(αισιόδοξος πάντα) για να καίω και λίγο βενζίνη γιατί πολλά έχω διαβάσει εδώ.
elms
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 06 Ιαν, 2011 23:38

Re: Seat Leon 1.4TSI 125hp με κιτ Vialle LPdi

Δημοσίευσηαπό lazarboy » Πέμ 21 Ιουν, 2012 23:22

Γεια σε ολους...
Διαβασα τα προβληματα που εχετε και το μονο που εχω να πω ειναι οτι και σε μενα το κανει αλλα πολυ σπανια...στη βδομαδα μπορει να το κανει μια φορα εως και καθολου...φυσικα το εχω να δουλευει μονο αεριο απο τοτε που το εβαλα..και στην βενζινη το γυρναω αν δυο γεμισματα να καιει περιπου 30χιλιομετρα..τα χιλιομετρα που εχω τωρα ειναι 2.468...αλλα παρατηρησα οτι καποια στιγμη καιει και απο μονο του βενζινη (οχι παρα πολυ) γιατι το τσεκαρω ανα τακτα χρονικα διαστηματα....
lazarboy
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ, 2012 23:15

Re: Seat Leon 1.4TSI 125hp με κιτ Vialle LPdi

Δημοσίευσηαπό elms » Σάβ 23 Ιουν, 2012 23:24

lazarboy έγραψε:Γεια σε ολους...
Διαβασα τα προβληματα που εχετε και το μονο που εχω να πω ειναι οτι και σε μενα το κανει αλλα πολυ σπανια...στη βδομαδα μπορει να το κανει μια φορα εως και καθολου...φυσικα το εχω να δουλευει μονο αεριο απο τοτε που το εβαλα..και στην βενζινη το γυρναω αν δυο γεμισματα να καιει περιπου 30χιλιομετρα..τα χιλιομετρα που εχω τωρα ειναι 2.468...αλλα παρατηρησα οτι καποια στιγμη καιει και απο μονο του βενζινη (οχι παρα πολυ) γιατι το τσεκαρω ανα τακτα χρονικα διαστηματα....



Για να βοηθησω οποιον αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα (δεν αφορα εσενα lazarboy :thumbup: ), βρηκα μια προσωρινη λυση που εχει αποτελεσμα σε μενα (μεχρι να ερθει της vialle). Γυριζω το διακοπτη μια σκαλα πριν να παρει μπροστα και περιμενω περιπου 15 δευτερα, μετα με το που γυριζω το κλειδι για να βαλω μπροστα ταυτοχρονα βυθιζω το πεταλι του γκαζιου τερμα. Σχεδον παντα παιρνει κανονικα.

lazarboy πως παρατηρησες την καταναλωση βενζινης, απο τον δεικτη ή απο τα λιτρα? δηλαδη το φουλαρες βενζινη και μετα απο καποια κμ με βενζινη το ξαναφουλαρες με περισσοτερα λιτρα απο οτι το νορμαλ για τα κμ που εκανες με βενζινη. η καταναλωση βενζινης ειναι κατι που δεν εχω τσεκαρη ακομη.
elms
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 06 Ιαν, 2011 23:38

Re: Seat Leon 1.4TSI 125hp με κιτ Vialle LPdi

Δημοσίευσηαπό lazarboy » Κυρ 24 Ιουν, 2012 02:08

φιλε elms...
Ελπιζω να βρεις γρηγορα τεχνικη απαντηση στο προβλημα που εχεις και να σταματησεις να κανεις πειραματα στο αμαξι σου...
Εγω σε λιγες μερες κλεινω δυο μηνες απ"την εγκατασταση αεριου στο αυτοκινητο μου..μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα εκανα υπολογισμους και ακομα προσπαθω να βγαλω ακρη.Ας τα παρουμε ενα ενα: 1)την πρωτη φορα ο δεικτης βενζινης ηταν στην μεση ακριβως οταν εβαλα το κιτ.Μετα απο κανα δυο τρεις μερες ειδα τον δεικτη οτι επεσε μιαμιση γραμμουλα και αμεσως εκανα τσεκ στο καντραν που λεει ηλεκτρονικα ποσα χιλιομετρα εχεις υπολοιπο στο ρεζερβουαρ.2)Επειτα μερα παρα μερα τσεκαρα το υπολοιπο των χιλιομετρων που ειχα με την βενζινη (δηλ.230χιλ.βενζινη).Κι ετσι εβλεπα αν πεφταν μετα απο καθε μου μετακινηση.το αποτελεσμα ηταν οτι μετα απο περιπου 820 χιλιομετρα υγραεριου τα χιλιομετρα της βενζινης εγραφαν 178 οπου και σταματησαν εκει για λιγο καιρο.Φυσικα το γυρναω που και που στην βενζινη για καμια 30αρια χιλιομετρα και μετα ξανα αεριο.τελικα μου το ξανα εκανε την προηγουμενη εβδομαδα και απ'τα 105χιλ.βενζινη που ειχα ειδα οτι εφτασε στα 47 και μου αναψε λαμπακι βενζινης...
lazarboy
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ, 2012 23:15

Re: Seat Leon 1.4TSI 125hp με κιτ Vialle LPdi

Δημοσίευσηαπό elms » Κυρ 24 Ιουν, 2012 13:38

lazarboy έγραψε:φιλε elms...
Ελπιζω να βρεις γρηγορα τεχνικη απαντηση στο προβλημα που εχεις και να σταματησεις να κανεις πειραματα στο αμαξι σου...
Εγω σε λιγες μερες κλεινω δυο μηνες απ"την εγκατασταση αεριου στο αυτοκινητο μου..μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα εκανα υπολογισμους και ακομα προσπαθω να βγαλω ακρη.Ας τα παρουμε ενα ενα: 1)την πρωτη φορα ο δεικτης βενζινης ηταν στην μεση ακριβως οταν εβαλα το κιτ.Μετα απο κανα δυο τρεις μερες ειδα τον δεικτη οτι επεσε μιαμιση γραμμουλα και αμεσως εκανα τσεκ στο καντραν που λεει ηλεκτρονικα ποσα χιλιομετρα εχεις υπολοιπο στο ρεζερβουαρ.2)Επειτα μερα παρα μερα τσεκαρα το υπολοιπο των χιλιομετρων που ειχα με την βενζινη (δηλ.230χιλ.βενζινη).Κι ετσι εβλεπα αν πεφταν μετα απο καθε μου μετακινηση.το αποτελεσμα ηταν οτι μετα απο περιπου 820 χιλιομετρα υγραεριου τα χιλιομετρα της βενζινης εγραφαν 178 οπου και σταματησαν εκει για λιγο καιρο.Φυσικα το γυρναω που και που στην βενζινη για καμια 30αρια χιλιομετρα και μετα ξανα αεριο.τελικα μου το ξανα εκανε την προηγουμενη εβδομαδα και απ'τα 105χιλ.βενζινη που ειχα ειδα οτι εφτασε στα 47 και μου αναψε λαμπακι βενζινης...



Εντυπωση μου προκαλει η καταναλωση βενζινης. Εχεις μιλησει με τον εγκαταστατη? οχι οτι ειναι κακο, αλλα... αλλο προιον αγορασαμε. Θα κανω μετρησης βενζινης και με το δικο μου και θα επανελθω για τα αποτελεσματα.
elms
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 06 Ιαν, 2011 23:38

Re: Seat Leon 1.4TSI 125hp με κιτ Vialle LPdi

Δημοσίευσηαπό lazarboy » Κυρ 24 Ιουν, 2012 19:48

Οχι ακομα.
θελω να ειμαι 100% σιγουρος πριν παω να ρωτησω τον εγκαταστατη μου.Γι' αυτο θα κανω λιγο ακομα υπομονη να δω πως θα παει..
Αν εχω κατι καινουργιο στην πορεια θα σας ενημερωσω.
lazarboy
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ, 2012 23:15

Re: Seat Leon 1.4TSI 125hp με κιτ Vialle LPdi

Δημοσίευσηαπό aggelooos2000 » Δευτ 16 Νοέμ, 2015 23:29

Κανένα νέο? Εγω έχω το lpdi στο ίδιο μοτέρ 33000 τώρα.
aggelooos2000
 
Δημοσιευσεις: 26
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ, 2014 23:59

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες