Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό maevius » Δευτ 16 Ιούλ, 2012 21:06

Το ξερω οτι το θεμα που ανοιγω δεν ειναι ευχαριστο αλλα δυστυχως ειναι και αυτο ενα κομματι στο οποιο πρεπει να υπαρχουν αποψεις και συζητησεις. Για παραδειγμα: Αν καποιον τον χτυπησαν απο πισω πως συμπεριφερθηκε η δεξαμενη; σε μετωπικη τι ζημια προκληθηκε κλπ, κλπ.....
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 16 Ιούλ, 2012 22:03

Πως σου ηρθε????................

το ερωτημα σου παντως κρυβει παγιδες λαθος απαντησεων....

πχ μια κακα στιριγμενη ορθια και τιγκα δεξαμενη ντονατ............ ( θυμασαι μια φωτο που ειχα βαλει???)
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό maevius » Δευτ 16 Ιούλ, 2012 22:16

Καλο ειναι να μαθουμε απο παθοντες (αν υπαρχουν ελπιζω οχι) και οχι εκτιμησεις..........για να εχουμε μια εικονα.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό dti » Τρί 17 Ιούλ, 2012 00:17

Έχει συμβεί πριν 13 μήνες κι ευτυχώς όλα καλά παρά τη σφοδρότητα της σύγκρουσης από πίσω: http://www.clubford.gr/forum/showpost.p ... tcount=827
Έτυχε σε Ford Maverick 2.3 με σύστημα της GFi (συμπεριφέρθηκε ΑΨΟΓΑ!). Σημαντική λεπτομέρεια είναι οτι ο παθών είναι μηχανικός αυτοκινήτων, οπότε η εγκατάστασή του ήταν πολύ καλά μελετημένη.
Παραθέτω σχετικά μηνύματα όπως γράφτηκαν στο συγκεκριμένο θέμα:

παιδιά είχα πει οτι θα ανέβαζα φωτογραφίες με το αμάξι χτες, αλλά έγινε ότι χειρότερο μπορούσε να συμβεί...
Καθώς γύρναρα απ τη δουλειά χτες, σταματημένος σε φανάρι της παραλιακής (εξω απ την ολυμπιακή), ένας ΓΕΡΟΣ 85 χρονών με κοπάνησε από πίσω!!!!Ουτε φρενο δεν πάτησε ο μ@κας!!Κάρφώθηκε στο αυτοκινητό μου με 60-70 χιλιόμετρα!!Θα ανέβασω τις φωτογραφίες όταν έχω το σχετικό κέφι διότι εχω χάσει τον ύπνο μου αυτή τη στιγμή!!Το αμάξι δεν είχε ούτε γραντζουνια τα 4 χρόνια που το έχω....


Ναι δυστιχώς κάτι λίγα θα μείνουν...
Η μπουκάλα είναι κυλινδρική και μέσα στον χώρο αποσκευών!Αν ήταν από κάτω δεν ξέρω τι θα είχε γίνει διότι η ρεζέρβα που είναι από κάτω έσκασε και απ την μια ακούμπησε το διαφορικό και απ την άλλη τον κοτσαδόρο.Το κιτ λειτούργησε υποδηγματικα!Η πολυβαλβίδα άφισε λίγη πίεση να βγει απ την βαλβίδα ασφαλείας που έχει, λόγο του τραντάγματος, και στην καμπίνα του αυτοκινήτου δεν μπηκε τπτ...Ουτε ίχνος μυρδιάς!Ένα έχω να πω!!ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΚΙΤ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ!!!!Ειναί πολύ σημαντικό για την ασφάλεια μας!Αν γίνουν αυτά δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να φοβάται κανένας και αυτό το λέω με σιγουριά διότι το έζησα. Να ξέρετε ότι γίνετε ''νοθία'' στις μπουκάλες και φέρνουν τουρκηκες χωρίς καμία έγκρηση...Μακριά από καλής μάρκας κιτ που έχουν χαμιλό κόστος διότι η μπουκάλες τους μπορεί να είναι αχρηστες και να μην τηρούν κανονισμούς!!
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Παρ 27 Ιούλ, 2012 13:17

Kαλησπέρα σας ,βρήκα αυτο εδώ ψάχνωντας και είπα να το ανεβάσω για κάποιους που φοβούντα το Αέριο,κάποια Τεστ πού έχουν γίνει στήν Γερμανία ,παρακολουθήστε τα βίντεο...............

http://www.gas-gmbh.de/index.php/gas-video.html
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 03 Ιουν, 2013 16:32

Λοιπόν παιδιά καλησπέρα.
Δεν περίμενα ποτέ ότι θα έγραφα στην συγκεκριμένη ενότητα σαν παθών.
Το αυτοκίνητό μου είναι opel vectra 1600 μοντέλο 2005.
Λοιπόν την Παρασκευή περί ώρα 20.00 πήγαινα για Ραφήνα βόλτα.
Είμαι στη δεξιά λωρίδα σε μια μεγάλη ευθεία στην Λεωφόρο Μαραθώνος στην Παλλήνη στο ύψος της Νομαρχίας
στην Παλλήνη (για όσους ξέρουν).Πίσω μου για αρκετή απόσταση δεν έχω αυτοκίνητα ενώ στην διαπλανή λωρίδα
τα αυτοκίνητα κινούνται πιο γρήγορα από μένα.
Μπροστά μου βλέπω τρία αυτοκίνητα να κόβουν ταχύτητα και να σταματούν δεν ξέρω για ποιό λόγο.Σε απόσταση
10 μέτρων περίπου από το τελευταίο σταματάω και εγώ γιατί όπως είπα η διπλανή λωρίδα είχε πολύ κίνηση και
ήταν επικίνδυνο να πάω σε αυτή.

Στο μεσαίο καθρέπτη βλέπω πίσω μου ένα αυτοκίνητο να με πλησιάζει μεμεγάλη ταχύτητα και ενστικτωδώς
επειδή είδα ότι δεν επρόκειτο να σταματήσει άφησα το πόδι μου από το φρένο να μην με χτυπήσει σταματημένο.
Χωρίς κάν να πατήσει φρένο πέφτει πάνω (υπολογίζω με ταχύτητα από 80-100 χιλ) .
Από την σύγκρουση φεύγει το αυτοκίνητό μου και χτυπάει στο πίσω μέρος του μπροστινού.
Στο πίσω μέρος βούλιαξαν προφυλακτήρας,ποδιά,καπώ και άνοιξε και το πάτωμα κάτω από τη μπουκάλα
υγραερίου την οποία σημειωτέον έχω στο χώρο της ρεζέρβας.Μπροστά διαλυμένος προφυλακτήρας,ποδιά ,και
δεξιό φανάρι.(τα γράφω να δείξω τη σφοδρότητα της σύγκρουσης)
Το πίσω καπώ έχει φρακάρει δεν ανοίγει και δεν μπορούμε να δούμε την μπουκάλα υγραερίου.
Αύριο έχω ραντεβού με τον εμπειρογνώμωνα της ασφάλειας στο συνεργείο και μετά θα το ανοίξουμε να δω
τη δεξαμενή.Εξωτερικά δεν φαίνεται νάχει κάτι.Πάντως μετά τη σύγκρουση το άφησα για λίγο υγραέριο
δούλεψε χωρίς πρόβλημα,αλλά για καλό και για κακό το έχω γυρίσει βενζίνη.

Θα κοιτάξω να ανεβάσω και αναλυτικές φωτογραφίες.
Πάντως από ότι είδα στο παραπάνω βίντεο από Γερμανία που έχει βάλει φίλος η δική μου σύγκρουση πρέπει
να ήταν ποιό σφοδρή.
Από όσα ξέρω και όσα μου είπαν και ειδικοί η ζημιά θα ήταν χειρότερη αν δεν αντιλαμβανόμουν ότι έρχεται
πάνω μου και δεν είχα σηκώσει το πόδι από το φρένο.Έτσι χάθηκε πολύ ενέργεια από τη σύγκρουση με την
κίνηση προς τα μπρός.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 03 Ιουν, 2013 16:55

Γειτωνα περαστικά....

Καταλαβα που λες προφανως εκοψαν για τα "καρεκλάδικα" που νομιζω ειναι εκει.... ή για το εκλησακι...

Πιστευω οτι αν οντως ειχες διαρροη απο καπου ( και ειδικά απο την μπουκαλα ) τουχαζιστον θα το μυριζες.
το οτι το γυρισες υγραεριο ηταν επικυνδυνο γιατι μπορει να εχει τσακισει κανα σωληνακι.
το οτι και παλι δε μυρισες υγραεριο σημαινει πως δεν .....

κατα τα αλλα αφου εισαι καλα εσυ και οποιος αλλος ηταν μαζι... ( αν και η διασειση κανει κανα δυο μερες οποτε το νου σου ) τα αλλα ολα αστα.

το πιθανότερο ειναι οτι θα στο βγαλουν ολικη..... και αν η ασφαλεια του "πισινου" ειναι της προκοπής, χαμενος δεν θα βγεις. ( προσεξε στην δηλωση σου να γραψεις κατι σαν " με επιφυλλαξη παντως νομιμου διακιοματος μου") Επεισεις τραβα και σε ενα γιατρο ιδανικά του Δημοσιου ή του ΚΑΤ, και πες για τιποτα ζαλαδες και παρε βεβαιωση οτι εξεταστηκες κ.λ.π.

Ολα αυτα καλο ειναι να τα εχεις ως μεσο πιεσης προς την ασφαλιστική, αν αρχισει τα σου πα μου πες.....

Επεισεις ΜΗΝ πολυ φωναζεις το οτι αφησες τα φρενα..... μπορει να ισχυριστει συν-υπαιτιοτητα σου προς το τρακαρισμα του μπροστινου σου γιατι αν ειχες πατημενα τα φρενα δεν θα του εκανες τοση ζημια.....
Σου ακουγεται τρελλο το ξερω... αλλα ισχυει....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 04 Ιουν, 2013 06:21

Ευχαριστώ fokion.
Δεν νομίζω ότι θα πάω για απόσυρση.Εντάξει υπάρχουν σοβαρές ζημιές αλλά κορμός και σασί του αυτοκινήτου
δεν έχουν πρόβλημα.
Βέβαια λεπτομέρειες θα δούμε σήμερα που θα ανοίξουμε καπώ του πορτ μπαγκάζ.
Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποια ασφάλεια να μου πει κακώς που άφησα το φρένο.Τι θα κάνω εγώ .Θα είμαι το
εμπόδιο να σταματάει ο κάθε τρελλός οδηγός οδηγός ή θα προσπαθήσω να προστατεύσω την ζωή των επιβατών και τη
δική μου.Αν είχα κρατήσει φρένο πιθανώς η κόρη μου που ήταν στο πίσω κάθισμα και είναι με κολάρο,ύστερα από
μετατώπιση δύο σπονδύλων,να ήταν ανάπηρη ή νεκρή γιατί η πρόσκρουση θα ήταν πολύ πιο βίαιη και το τράνταγμα
πολλές φορές μεγαλίτερο.
Δεν νομίζω ότι τους συμφέρει να μου κάνουν τερτίπια και να τους σύρω δικαστικά.
Και βέβαια η κόρη μου νοσηλεύτηκε στον Ερυθρό,όχι βέβαια για την ασφάλεια,αλλά γιατί τραυματίστηκε σοβαρά
στο σβέρκο από τη σύγκρουση.
Αν θέλουν ας μην αποζημιώσουν πλήρως τη ζημιά του αυτοκινήτου μου και θα τα πούμε εκεί που πρέπει.
Γιατί δεν μπορεί να οδηγάς ωραία, σύμφωνα με τον ΚΟΚ και να σου λέει ο άλλος γιατί δεν έκανες το εμπόδιο να
σταματήσεις τον κάθε τρελλό και ανεύθυνο οδηγό ο οποίος αν έχετε το Θεό σας ξέρετε τι είπε μετά τη σύγκρουση
και μόλις κατέβηκε από το αυτοκίνητο απευθυνόμενος σε μένα και στους άλλους οδηγούς."Γιατί σταματήσατε???"
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Τρί 04 Ιουν, 2013 06:47

Περαστικά να είναι εύχομαι και όσο αφορά τις ασφαλιστικές θα βγάλεις άκρη εύκολα αφού ήσουν σταματημενος και ο άλλος έπεσε πίσω σου. Σημασία δεν έχει ούτε η ζημιά ούτε το αν είχες πατημένο φρένο, σημασία έχει που βγήκαν όλοι με ελάχιστη σωματική ζημια που αν κατάλαβα καλά είναι περαστική. Και πάλι περαστικά.
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 04 Ιουν, 2013 07:11

Δε με καταλαβες...

το τι εκανες ΚΑΛΑ το εκανες.....

απλά επειδη "ψαχνονται" για συνυπαιτιοτητες γι αυτο στο λεω...
Αστο ξεχνατο... οτι εκανες καλα το εκανες αλλα μη το αναφερεις πουθενα δεν εχει και συμασια, ενω αντιθετα μπορει εν δυναμη να σου δημιουργησει μπλεξιματα
Ταπεινη μου αποψη παντα ετσι????
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες