Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

δηλωση μετατροπης απο αλλη χωρα

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

δηλωση μετατροπης απο αλλη χωρα

Δημοσίευσηαπό egweimai » Δευτ 20 Ιουν, 2011 23:39

γεια χαρα παιδια η μετατροπη στη βουλγαρια στο accent με ιταλικο κιτ AG με πνευμονα ηταν απολυτα επιτυχες μεσα σε ενα 24ωρο.οι ανθρωποι το δουλευουν χρονια.το τσεκ εσβησε οπως μου ειπε μετα απο 10 -15 αναματα. και μετα απο 30000 χλμ στο λαπτοπ ολα οκ. κ αν ακριβινει κ το γκαζι παμε λεει για μεθανιο. με τη δηλωση μετατροπης στο υπουργειο δεν ξερω τη παιζει,στα βουλγαρικα εχω ολες τις πιστοποιησεις εχει τυχει σε κανεναν αυτό;
egweimai
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιουν, 2011 16:09

Re: δηλωση μετατροπης απο αλλη χωρα

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 22 Ιουν, 2011 21:13

Εφόσον ΟΛΑ τα μέρη του συστήματος είναι πιστοποιημένα, συμπεριλαμβάνονται στη λίστα του Υπουργείου κι ο εγκαταστάτης είναι πιστοποιημένος στη Βουλγαρία, μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις οτι έκανα κι εγώ:
- Προμηθεύεσαι τη Δήλωση Συμμόρφωσης του συστήματος από τον εδώ αντιπρόσωπο
- Μεταφράζεις όλα τα χαρτιά που έχεις από τα Βουλγαρικά στα Ελληνικά, στο Μεταφραστικό Τμήμα του Υπουργείου Εξωτερικών
- Πας κανονικά με όλα τα χαρτιά σε ένα ιδιωτικό ΚΤΕΟ για έλεγχο του συστήματος υγραεριοκίνησης. Προσοχή, τα χαρτιά του εγκαταστάτη να έχουν ημερομηνία μέχρι μία εβδομάδα πριν την ημερομηνία που θα πάς στο ΚΤΕΟ.
- Εφόσον δεν υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τον έλεγχο, αφού στείλουν τα χαρτιά στην αρμόδια Διεύθυνση Μεταφορών της περιοχής σου, πας να παραλάβεις τη νέα άδεια κυκλοφορίας κανονικά.

Μπορεί να σου πουν στο ΚΤΕΟ οτι δεν γίνεται έλεγχος σε μη εγκατεστημένα συστήματα στην Ελλάδα, αλλά αυτό ΔΕΝ ισχύει. Είναι απόλυτο δικαίωμά σου να ζητησεις να ελεγχθεί το σύστημα για την καταλληλότητα της εγκατάστασης. Το πολύ-πολύ να σε βάλουν να υπογράψεις οτι δεν θα έχεις κάποια απαίτηση από το ΚΤΕΟ αν τυχόν δεν προχωρήσει η διαδικασία για την αλλαγή της άδειας. Στη Διεύθυνση Μεταφορών μπορεί να σου δημιουργήσουν από μικρό ως μεγάλο πρόβλημα, αλλά αν έχεις τα σωστά χαρτιά, η διαδικασία μπορεί να προχωρήσει κανονικά, χωρίς παρακάλια, γρηγορόσημα κλπ. Εξαρτάται βέβαια και σε ποιον καρεκλοκένταυρο θα πέσεις...
Ρίξε μια ματιά εδώ να δεις πώς τα κατάφερα εγώ.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: δηλωση μετατροπης απο αλλη χωρα

Δημοσίευσηαπό benetatos » Πέμ 07 Φεβ, 2013 19:39

Ευχαριστώ, με έκαιγε και εμένα το θέμα αυτό.
Κάντε το γάμο σας στην Σαντορίνη με τους https://weddingingreece.com/santorini-wedding/ !!
benetatos
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ 07 Φεβ, 2013 19:37

Re: δηλωση μετατροπης απο αλλη χωρα

Δημοσίευσηαπό dennis » Σάβ 23 Φεβ, 2013 21:14

Ειστε μαγκες εσεις που βγαζεται τα φραγκα εξω.

Αν εχετε κανενα προβλημα πατε διακοπες εξωτερικο.(και φερτε κανενα μοτερ οπως θα ερχεστε)
dennis
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 51
Εγγραφή: Δευτ 11 Απρ, 2011 00:54

Re: Απ: δηλωση μετατροπης απο αλλη χωρα

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Κυρ 24 Φεβ, 2013 11:11

dennis έγραψε:Ειστε μαγκες εσεις που βγαζεται τα φραγκα εξω.

Αν εχετε κανενα προβλημα πατε διακοπες εξωτερικο.(και φερτε κανενα μοτερ οπως θα ερχεστε)

Αχ μην ακούω χαζομάρες

Sent from my Galaxy Note 2 using Tapatalk 2
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59


Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 74 επισκέπτες