Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

"Υδρογονοκινηση"

Τι μέλλει γενέσθαι;

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 03 Οκτ, 2013 19:20

labros έγραψε:Μην τσιμπάς. Στο λέω ως φυσικός ότι το νερό ενεργειακά δεν έχει να προσφέρει τίποτα (δεν καίγεται). Θα πρέπει να του κάνεις ηλεκτρόλυση να πάρεις το υδρογόνο και μετά να κάψεις αυτό. Η ηλεκτρόλυση όμως απαιτεί ρεύμα και άρα κάποια άλλη πηγή ενέργειας. Και όσο ρεύμα κάψεις για να κάνεις την ηλεκτρόλυση τόση ενέργεια θα σου δώσει και το υδρογόνο που θα κάψεις. όλη αυτή η ιστορία με το αμάξι που καίει νερό είναι μια ιστορία συνομωσίας που καμία σχέση με την πραγματικότητα δεν έχει. Τώρα το τι ακριβώς έκανε ο Φιππιπινέζος και ¨το πήρε και στον τάφο του" εμένα μόνο γέλιο μου προκαλεί.




η ενεργεια που θα παρεις θα ειναι σιγουρα μικροτερη απο αυτην που θα δωσεις.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό taxtsom » Πέμ 03 Οκτ, 2013 19:28

Η ενεργεια που θα παραχθει θα ειναι ιση με την αρχικη ηλεκτρικη (καταναλισκομενη) ενεργεια (Α.Δ.Ε) ,μονο που ενα μερος της θα ειναι μη ωφελιμη ενεργεια ( θερμότητα) και ενα μέρος ωφελιμη (κινητική) Ενεργεια. Αρα η διαθεσιμη ενργεια σιγουρα ειναι μικρότερη από την καταναλισκομενη ηλεκτρικη ενεργεια :lol:
ΒΜW 316 ti Compact LPG by Alfa Gas
taxtsom
 
Δημοσιευσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν, 2012 18:29

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό labros » Παρ 04 Οκτ, 2013 10:21

Ίση είναι θεωρητικά και το έγραψα πολύ χοντρά. Το γνωρίζω ότι υπάρχουν απώλειες σε θερμότητα και άρα θα πάρεις αρκετά λιγότερη. Αυτό όμως δεν αναιρεί αυτά που έγραψα αλλά αντίθετα τα ενισχύει.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό LPGas » Παρ 04 Οκτ, 2013 11:14

Δεν θα ξεχάσω πριν 3 χρόνια την επίσκεψη μου στη έκθεση υγραεριοκίνησης στη Θεσσαλονίκη, όπου έπιασα κουβέντα με κάποιους «εγκαταστάτες» από Σέρρες ή Δράμα.
Είχαν λοιπόν εκθέσει στην παραλία μια μαύρη BMW 740 με φιμε τζάμια και εξατμίσεις, στην οποία είχαν εγκαταστήσει ένα καταπληκτικό Αγγλικό σύστημα, MyGas το έλεγαν! :lol:
Η εξοικονόμηση με το υγραέριο έφτανε στο 50% τότε κατά τα λεγόμενα τους, άλλα αυτό δεν ήταν αρκετό!
Τοποθέτησαν και σύστημα υδρογόνου, με κάτι μπλε led για να φωτίζει τη νύχτα και με τις ειδικές ρυθμίσεις που έκαναν επέτυχαν συνολική εξοικονόμηση 75%! :!:
Αυτά πρέπει να βλέπουν τα γατάκια οι Αμερικανοί και οι Ευρωπαίοι που δεν ασχολούνται με το Υδρογόνο και βγάζουν οδηγίες προστασίας του καταναλωτή ότι είναι απλά μια απάτη! Εδώ στην Ελλάδα όλα δουλεύουν γιατί είμαστε μάγκες και έχουμε μηχανικούς με αρ%#@$ !
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 04 Οκτ, 2013 12:30

LPGas έγραψε:Δεν θα ξεχάσω πριν 3 χρόνια την επίσκεψη μου στη έκθεση υγραεριοκίνησης στη Θεσσαλονίκη, όπου έπιασα κουβέντα με κάποιους «εγκαταστάτες» από Σέρρες ή Δράμα.
Είχαν λοιπόν εκθέσει στην παραλία μια μαύρη BMW 740 με φιμε τζάμια και εξατμίσεις, στην οποία είχαν εγκαταστήσει ένα καταπληκτικό Αγγλικό σύστημα, MyGas το έλεγαν! :lol:
Η εξοικονόμηση με το υγραέριο έφτανε στο 50% τότε κατά τα λεγόμενα τους, άλλα αυτό δεν ήταν αρκετό!
Τοποθέτησαν και σύστημα υδρογόνου, με κάτι μπλε led για να φωτίζει τη νύχτα και με τις ειδικές ρυθμίσεις που έκαναν επέτυχαν συνολική εξοικονόμηση 75%! :!:
Αυτά πρέπει να βλέπουν τα γατάκια οι Αμερικανοί και οι Ευρωπαίοι που δεν ασχολούνται με το Υδρογόνο και βγάζουν οδηγίες προστασίας του καταναλωτή ότι είναι απλά μια απάτη! Εδώ στην Ελλάδα όλα δουλεύουν γιατί είμαστε μάγκες και έχουμε μηχανικούς με αρ%#@$ !




το μυστικο ειναι τα λεντ, πρεπει να εχουν μωβ χρωμα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό nikos1973 » Παρ 04 Οκτ, 2013 20:20

Φίλοι μου γελάστε όσο θέλετε. Κανείς δεν είπε ότι θα πάρεις από την ηλεκτρόλυση περισσοτερη ενέργεια από αυτήν που θα δώσεις (κατά faraday). ΚΑΝΕΙΣ! Ωστόσω δεν θα διαφωνήσετε ότι η ΜΕΚ του αυτοκινήτου είναι αποδοτική κατά 30 %? Εάν αυτό το ανεβάσουμε στο 40 ή 50? Ψαχτείτε λίγο. Υπάρχουν τρόποι να ξεπεράσεις έως και κατά 17 φορές την ηλεκτρόλυση του faraday (Bob Βοyce). Επίσης ο Stanley Meyer το εξηγεί πολύ σωστά και επιστημονικά στις δεύτερες πατέντες του (VIC-EEC-GP). Διαβάστε και λίγο. Επίσης υπάρχουν και άλλοι.... (Pacheco, Krammer...)
Φίλε μου φυσικέ, το νερό στην υγρή μορφή του θεωρητικά δεν καίγεται. ΟΜΩΣ με ψεκασμό μικρών σωματιδίων νερού και υψηλό βολτάζ και αμπεράζ δημιουργείς plasma (4η μορφή της ύλης) το οποίο όχι μόνο καίγεται αλλά.....
Βεβαίως ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του αλλά μην απορρίπτουμε και ισοπεδώνουμε ασυζητητί το ο,τιδήποτε δεν γνωρίζουμε.
Φιλικά
nikos1973
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:57

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό labros » Παρ 04 Οκτ, 2013 22:00

nikos1973 έγραψε:Φίλοι μου γελάστε όσο θέλετε. Κανείς δεν είπε ότι θα πάρεις από την ηλεκτρόλυση περισσοτερη ενέργεια από αυτήν που θα δώσεις (κατά faraday). ΚΑΝΕΙΣ! Ωστόσω δεν θα διαφωνήσετε ότι η ΜΕΚ του αυτοκινήτου είναι αποδοτική κατά 30 %? Εάν αυτό το ανεβάσουμε στο 40 ή 50? Ψαχτείτε λίγο. Υπάρχουν τρόποι να ξεπεράσεις έως και κατά 17 φορές την ηλεκτρόλυση του faraday (Bob Βοyce). Επίσης ο Stanley Meyer το εξηγεί πολύ σωστά και επιστημονικά στις δεύτερες πατέντες του (VIC-EEC-GP). Διαβάστε και λίγο. Επίσης υπάρχουν και άλλοι.... (Pacheco, Krammer...)
Φίλε μου φυσικέ, το νερό στην υγρή μορφή του θεωρητικά δεν καίγεται. ΟΜΩΣ με ψεκασμό μικρών σωματιδίων νερού και υψηλό βολτάζ και αμπεράζ δημιουργείς plasma (4η μορφή της ύλης) το οποίο όχι μόνο καίγεται αλλά.....
Βεβαίως ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του αλλά μην απορρίπτουμε και ισοπεδώνουμε ασυζητητί το ο,τιδήποτε δεν γνωρίζουμε.
Φιλικά

Ανακατεύεσαι με πράγματα επιστημονικοφανή τα οποία όμως δε γνωρίζεις. Για να έχεις κατάσταση πλάσματος χριάζεσαι συνθήκες που επικρατούν στον πυρήνα του ήλιου και άρα πολή υψηλή ενέργεια (δηλαδή κανένα κέρδος) Στην κατάσταση πλάσματος δεν υπάρχουν χημικές ενώσεις Αλλά μια σούπα πυρήνων και ηλεκτρονίων. Επέτρεψέ μου να μπορώ να αντιληφθώ καλύτερα από σένα (όχι λόγω εξυπνάδας αλλά λόγω γνώσεων) τέτοιου είδους δημοσιέυσεις. Αυτά που γράφεις καμία σχέση με επιστήμη και πραγματικότητα δεν έχουν.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό nikos1973 » Παρ 04 Οκτ, 2013 22:57

Φίλε Λάμπρο
Επειδή εσύ γνωρίζεις περισσότερα από εμένα κάνε σε παρακαλώ το απλό κυκλωματάκι που σου παραθέτω συνημμένο και ψέκασε μικρά σταγονίδια νερού στο διάκενο του μπουζί. (Σημ.εγώ το έχω κάνει...)και μετά τα ξαναλέμε. Απλά είναι τα πράγματα
Συνημμένα
Water Fuel Circuit.JPG.png
Water Fuel Circuit.JPG.png (302.03 KiB) 13568 προβολές
nikos1973
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:57

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 04 Οκτ, 2013 23:38

nikos1973 έγραψε:Φίλε Λάμπρο
Επειδή εσύ γνωρίζεις περισσότερα από εμένα κάνε σε παρακαλώ το απλό κυκλωματάκι που σου παραθέτω συνημμένο και ψέκασε μικρά σταγονίδια νερού στο διάκενο του μπουζί. (Σημ.εγώ το έχω κάνει...)και μετά τα ξαναλέμε. Απλά είναι τα πράγματα




και θα περιμενει να γινει το θαυμα?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: "Υδρογονοκινηση"

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 04 Οκτ, 2013 23:59

nikos1973 έγραψε:Φίλοι μου γελάστε όσο θέλετε. Κανείς δεν είπε ότι θα πάρεις από την ηλεκτρόλυση περισσοτερη ενέργεια από αυτήν που θα δώσεις (κατά faraday). ΚΑΝΕΙΣ! Ωστόσω δεν θα διαφωνήσετε ότι η ΜΕΚ του αυτοκινήτου είναι αποδοτική κατά 30 %? Εάν αυτό το ανεβάσουμε στο 40 ή 50? Ψαχτείτε λίγο. Υπάρχουν τρόποι να ξεπεράσεις έως και κατά 17 φορές την ηλεκτρόλυση του faraday (Bob Βοyce). Επίσης ο Stanley Meyer το εξηγεί πολύ σωστά και επιστημονικά στις δεύτερες πατέντες του (VIC-EEC-GP). Διαβάστε και λίγο. Επίσης υπάρχουν και άλλοι.... (Pacheco, Krammer...)
Φίλε μου φυσικέ, το νερό στην υγρή μορφή του θεωρητικά δεν καίγεται. ΟΜΩΣ με ψεκασμό μικρών σωματιδίων νερού και υψηλό βολτάζ και αμπεράζ δημιουργείς plasma (4η μορφή της ύλης) το οποίο όχι μόνο καίγεται αλλά.....
Βεβαίως ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του αλλά μην απορρίπτουμε και ισοπεδώνουμε ασυζητητί το ο,τιδήποτε δεν γνωρίζουμε.
Φιλικά


Συμβαινει να εχουμε ξηλώσει πανω απο 10 κιτ υδρογόνου .. και υδροξυν οπως λεγετε η άλλη έκδοση .. Το τελευταίο το είπε ένας γιατρός με ένα BMW x3 3.0 ... Με πολυ προσοχη και απαλό πόδι συνεχώς ρύθμιση των αμπερ εχουμε 8-10 % μάξιμουμ οικονομία που θα την είχαμε ετσι και αλλιώς με την δέουσα προσοχη .. Δουλευει καλυτερα σε παλιά πολυ τεχνολογικά μοτέρ απο 10 χρονια και πανω οπου φτάνει η οικονομία το 15 % σύμφωνα με φίλο σε Hyundai H1 .. Και μονο το καθαρό υδρογόνο αυτο δηλ που πετάει έξω το οξυγόνο !!
Τελευταία επεξεργασία από Qgas και Σάβ 05 Οκτ, 2013 11:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τι άλλο υπάρχει εκεί έξω;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες