Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

RX8 LPG!

RX8 LPG!

Δημοσίευσηαπό kosmas » Κυρ 06 Φεβ, 2011 21:18

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος ενός rx8 challenge 2006 με 55.000 χλμ και θέλω να του βάλω γκάζι.
Ξέρει κανείς κάποιον τοποθετητή να μου προτείνει?
Η ICOM έχει έτοιμα Kit για rx8 αλλά μου λείπει ο τοποθετητής.
Ευχαριστώ.
kosmas
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 06 Φεβ, 2011 21:14

Re: rx8 lpg ?

Δημοσίευσηαπό gakost » Κυρ 06 Φεβ, 2011 22:33

Απο όσω έχω διαβάσει σε άλλα forum δεν προτείνεται η μετατροπή σε κινητήρες wankel γιατί λόγω αυξημένων θερμοκρασιών από την καύση lpg εντείνετε το πρόβλημα της ελειπούς λίπανσης τους και παίρνεις το μοτέρ στο χέρι πολύ σύντομα. Υπάρχει λύση με λαδιέρα αλλά από ότι λέγαν οι εγκαταστάτες στα post θέλει πάρα πολύ προσοχή.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

MAZDA RX-8 KAI LPG

Δημοσίευσηαπό TEORX8 » Τρί 24 Μάιος, 2011 15:28

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗΣ ΣΕ MAZDA RX-8.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ICOM ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.
TEORX8
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 23 Μάιος, 2011 16:33

Re: MAZDA RX-8 KAI LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 24 Μάιος, 2011 15:32

TEORX8 έγραψε:ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗΣ ΣΕ MAZDA RX-8.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ICOM ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.


Αυτο ειχα βρει και γω παλιότερα σε ψαξιμο για 1 φιλο μου. Εδω στην Ελλαδα κανενας δεν αναλαμβανει την μετατροπη γιατι ο κινητηρας ειναι ιδιαιτερος...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: MAZDA RX-8 KAI LPG

Δημοσίευσηαπό TEORX8 » Τρί 24 Μάιος, 2011 16:40

ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ κ.ΜΠΙΡΜΠΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΗ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ,ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΥΧΟΝ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ, ΔΥΣΤΑΖΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ
TEORX8
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 23 Μάιος, 2011 16:33

Re: MAZDA RX-8 KAI LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 24 Μάιος, 2011 16:54

Γραφε με μικρα

Με τον Μπιρμπο ειχα μιλησει πριν 7 μηνες περιπου και η απαντηση ηταν αρνητική. Αν αλλαξε κατι τωρα και το αναλαμβανει, δεν το ξερω.

Γενικοτερα ομως θα ημουν πολυ επιφυλακτικός και θα ηθελα να μαθω ολες τις λεπτομερειες απο τον εγκαταστατη πριν προχωρήσει.

Μετατροπη με ενδιαφερον .... Να μας κρατας ενήμερους αν μαθεις τιποτ'αλλο.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: MAZDA RX-8 KAI LPG

Δημοσίευσηαπό dim63 » Τρί 24 Μάιος, 2011 18:04

γεια χαρα,
για το rx8 κανε μια ερωτηση στη geartech πριν λιγο καιρο θα ξεκινηναγαν ενα ενος δικου τους

δεν ξερω τι εχει γινει

ρωτα και αν μαθεις κατι ενδιαφερον ενημερωσε και μας
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: MAZDA RX-8 KAI LPG

Δημοσίευσηαπό EasyTuning » Τετ 25 Μάιος, 2011 15:11

TEORX8 έγραψε:ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗΣ ΣΕ MAZDA RX-8.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ICOM ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.

Γεια σου,
υπάρχει εγκατεστημένο σύστημα με υγραέριο σε RX8 της εταιρίας μας.
Σε συνεργασία με την Μπιρμπος icom Hellas, έχουμε την χαρά (και την αποκλειστικότητα) να εγκαθιστούμε το σύστημα icom jtg 5ης γενιάς σε RX8.
Με πάνω από 500.000 χλμ δοκιμών στην Γερμανία, το σύστημα δουλεύει άψογα (με μέσο όρο διανηθέντων χιλιομέτρων μέχρι στιγμής πάνω από 60.000 το κάθε αυτοκίνητο).
Για τα Ελληνικά δεδομένα και επειδή υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα του καυσίμου (υγραερίου), θέλει κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις που κάνουμε ώστε να αποδίδει σωστά.
Το όλο πακέτο συνοδεύεται και από επαναπρογραμματισμό του εργοστασιακού εγκεφάλου, ώστε να εκμεταλλεύεται τα επιπλέον οκτάνια του υγραεριόυ, και γενικά το αυτοκίνητο αποδίδει καλύτερα από πριν.
Επίσης, μέσα από τον επαναπρογραμματισμό, αυξάνουμε την ποσότητα του ψεκασμού λαδιού και μειώνουμε κατά 4 βαθμούς την ενεργοποίηση των ανεμιστήρων (από 97 και 101 σε 93 και 97 αντίστοιχα), ώστε να αυξήσουμε την μακροζωϊα του κινητήρα.
Ελπίζω να μην παραβιάζω κάποιον κανόνα πέρι "διαφίμησης" αυτήν την στιγμή, αλλά αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, στείλε μου ένα pm να σου δώσω τηλέφωνα επικοινωνίας κλπ.

Με εκτίμηση,
Γιώργος

Υ.Γ. Μερικές φωτό από το σύστημα εγκατεστημένο....
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
EasyTuning
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 25 Μάιος, 2011 14:02

Re: MAZDA RX-8 KAI LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 25 Μάιος, 2011 15:54

Αυτο ειναι καλο νεο, για πολλους. Ξερω ατομα και φιλους μου που τα εχουν αραγμενα γιατι δεν συμφερει πλεον να τα κινουν.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: MAZDA RX-8 KAI LPG

Δημοσίευσηαπό TEORX8 » Τετ 25 Μάιος, 2011 16:15

Ειναι πολυ ευχαριστο νεο.Οσο για την geartech επικοινωνησα και μου ειπαν οτι τελικα δεν πραγματοποιησαν την μετατροπη γιατι το αυτοκινητο ενος φιλου τους που προοριζοταν για την μετατροπη εκλαπει.Παντως μου ειπαν πωσ στην Ιταλια εχει πραγματοποιηθει και λειτουργει χωρις προβληματα.Το κιτ ειναι σε αερια μορφη και απο οτι μου ειπαν το χρησιμοποιουν σε μοτερ με 6 κυλινδρους.Αναμενω και αλλες πληροφοριες τους.
TEORX8
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 23 Μάιος, 2011 16:33

Επόμενο

Επιστροφή στο Mazda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες