Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Κυρ 18 Μάιος, 2014 19:28

Εχει πάει κανείς σε αυτό το πρατήριο ; Ξέρει κανείς αν είναι καλός ; μου το πρότεινε ένας γνωστός μου. Ειπα να παω να ρίξω και σαυτον ενα γεμισμα μιας και ειδα είναι ο πιο φτηνος (0,78) και ειναι και κοντα μου 3 - 3,5 χιλιομετρα μακρια. Δεν ξερω βεβαια αν ειναι ιδεα μου αλλα εχω την εντυπωση οτι παει λιγο καλυτερα το αμαξι,εβαζα πριν σε μια coral gas στο χαιδαρι και μου εκανε κατι περιεργα στην εκκινηση με 1η ταχυτητα σαν να δυσκολευοταν το αμαξι να ξεκινησει (ακομα και σε μικρη κατηφορα).Οταν εφυγα απο εκει μου φαινεται ανταποκρινοταν καλυτερα. Ας πει και καποιος αλλος την γνωμη του!!!! :)
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - ΦΑΩΝΟΣ 67 & ΙΦΙΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό cmax » Κυρ 18 Μάιος, 2014 20:47

Εδω και 1,5 χρονο κανω εκει 9 στα 10 γεμισματα. Δεν εχω αντιληφθει κατι αρνητικο.
cmax
 
Δημοσιευσεις: 118
Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2012 19:55

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - ΦΑΩΝΟΣ 67 & ΙΦΙΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Κυρ 18 Μάιος, 2014 21:02

Θα αρχισω σε αυτον τα γεμισματα να δω αν υπαρχει διαφορα.Απλα με ενοχλησε παρα πολυ κατι που εκανε ο υπαλληλος εκει. Για να γεμισει ηθελε γυρω στα 14,20€ και του εδωσα 20αρικο και μου εδωσε 5 ευρω ρεστα.Του λεω 15 ειναι τελικα? με κοιταξε λιγο περιεργα και μου εδωσε τα ρεστα.Δεν ειναι το θεμα 1ευρω αλλα ειναι πολυ κακο εκ μερους του. Με ειδε μικρο και λεει σιγα μη το καταλαβει...Αν μου το κανει και την αλλη φορα δεν θα ξαναπαω.
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - ΦΑΩΝΟΣ 67 & ΙΦΙΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό drspiros » Κυρ 18 Μάιος, 2014 21:27

unstoppablegr έγραψε:Αν μου το κανει και την αλλη φορα δεν θα ξαναπαω.

Να πας γιατί, αν διαβάσεις λίγο εδώ μέσα, θα δεις ότι είναι από τους πιο αξιόπιστους. Όσο για τον υπάλληλο, αν το επαναλάβει, κάνε μια αναφορά, μπορεί και να δρα μόνος του και να αμαυρώνεται εξαιτίας του μια καλή φήμη.
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 18 Μάιος, 2014 22:36

Η δική μου γνώμη είναι γενικά γνωστή για το συγκεκριμένο πρατήριο.

Εκτός από ποιό φτηνό στην Αττική είναι και από τα ποιό αξιόπιστα στο μίγμα που πουλάει.
Τους τελευταίους 2-3 μήνες βάζω αποκλειστικά από αυτό.Με την απόδοση δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα και η
κατανάλωση σταθερή από γέμισμα σε γέμισμα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Δευτ 19 Μάιος, 2014 02:20

εχω μια απορια ! οταν ειχα παει εκει και το ντεποζιτο ηταν λιιιγο πριν γεμισει αρχισε να κανει ενα θορυβο ΤΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ. τι ειναι αυτο;; στη coral gas οταν γεμιζε δεν το εκανε αυτο.
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό nikkokk » Δευτ 19 Μάιος, 2014 23:14

Θα προσθέσω κι εγώ τη δική μου καλή γνώμη για το εν λόγω πρατήριο.
Ο θόρυβος πιθανόν να προέρχεται απ' τη βαλβίδα που κλείνει τη παροχή όταν η ποσότητα καυσίμου πλησιάσει να φτάσει το όριο του 80% της χωρητικότητας της.
Opel Zafira 1.8 mod 2001 - 125 PS (Z18XE) - Landi Renzo Omegas Evo
nikkokk
 
Δημοσιευσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ 08 Μαρ, 2014 09:43

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 20 Μάιος, 2014 06:49

Το θόρυβο τον είχα ακούσει και εγώ την τελευταία φορά όπως μπαίνουμε στην αριστερή αντλία.Εγώ έβαζα στην άλλη,
δίπλα από τη δεξαμενή υγραερίου.Αυτή που έβαζε εγώ κόβει απότομα την παροχή υγραερίου όταν πληρωθεί με lpg η
δεξαμενή του αυτοκινήτου,ενώ η διπλανή,στην οποία γέμιζε άλλο αυτοκίνητο συνέχιζε να βάζει σε μικρή ποσότητα
κάνοντας αυτόν τον θόρυβο που ανέφερε παραπάνω ο συμφουρμίτης.

Πιθανώς ο μηχανισμός που που κόβει την παροχή lpg μόλις γεμίσει η δεξαμενή του αυτοκινήτου,σε αυτή την αντλία
δεν έκοβε τελείως την παροχή (το έχω παρατηρήσει και σε άλλα πρατήρια) και έκανε αυτό το θόρυβο το λίγο αέριο
που περνούσε.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τρί 20 Μάιος, 2014 11:46

papoys έγραψε:Το θόρυβο τον είχα ακούσει και εγώ την τελευταία φορά όπως μπαίνουμε στην αριστερή αντλία.Εγώ έβαζα στην άλλη,
δίπλα από τη δεξαμενή υγραερίου.Αυτή που έβαζε εγώ κόβει απότομα την παροχή υγραερίου όταν πληρωθεί με lpg η
δεξαμενή του αυτοκινήτου,ενώ η διπλανή,στην οποία γέμιζε άλλο αυτοκίνητο συνέχιζε να βάζει σε μικρή ποσότητα
κάνοντας αυτόν τον θόρυβο που ανέφερε παραπάνω ο συμφουρμίτης.

Πιθανώς ο μηχανισμός που που κόβει την παροχή lpg μόλις γεμίσει η δεξαμενή του αυτοκινήτου,σε αυτή την αντλία
δεν έκοβε τελείως την παροχή (το έχω παρατηρήσει και σε άλλα πρατήρια) και έκανε αυτό το θόρυβο το λίγο αέριο
που περνούσε.


Στίς δεξαμενές που έχουν μεγάλη πίεση , ακούω και εγώ το ίδιο...είναι μάλλον λόγω της μεγάλης πίεσης που "ζορίζει" τη βαλβίδα . Νομίζω ότι δεν είναι ότι καλύτερο και όταν το ακούσουμε να ζητάμε αμέσως την διακοπή της παροχής....
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Πρατήριο Πετρογκάζ - Φαωνος 67 & Ιφιγενείας

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 20 Μάιος, 2014 18:29

ή να μη λεμε ποτέ "γεμισε το"...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Επόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 84 επισκέπτες





cron